Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Haziran 2009 19:08

müdür mesai saatleri haricinde öğretmene angarya iş verebilirmi

okulumuzda bu hafta içi çarşamba günü saat 19.30 dan sonra pilav gecesi yapılacak.

müdür bey okuldaki öğretmenlerin yarıdan çoğunu yok seslendirme yok düzenleme yok güvenlik yok karşılama gibi sebeplerle görevlendirme yazısı çıkarmış

öğretmenlerle bu konuda hiç görüşte bulunmadan böyle bir tasarrufa gitmiş

şimdi sormak istiyorum müdürün böyle bir yaptırıma hakkı varmı?

ben bu yazıyı imzalamasam yada imzalasamda akşam gelmeyip verilen görevi yerine getirmesem müdürün bir yaptırımı olabilirmi

konu hakkında bilgi verebilecek yada okullarında bu tür durumlarla karşılaşan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum

anttt
Şef
07 Haziran 2009 19:20

sayın chn öğretmenlerin görev ve sorumlulukları arasında bahsettiğiniz türden organizasyonlarda elde kelpeten pense ses cihazı vidası sıkmak gibi,sandalye taşımak gibi bir görevi yoktur.bu görevler sizin insafınıza kalmıştır.ister yaparsınız ister yapmazsınız.yazılı emrin hukuki bir dayanağı olmadığı için bir şey çıkmaz.fakat okul kültürü ve uyum konusuda ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

chn69
Aday Memur
07 Haziran 2009 19:50

sayın anttt cevabınız için teşekkür ederim

bende aynı fikirdeyim, bi yaptırımın olamayacağını düşünüyorum

benim canımı sıkan müdürün öğretmenleri ile hiç iletişim kurmadan ben yaparım olur edasıyla bu eylemi yapmış olması.

f1979
Müsteşar Yardımcısı
07 Haziran 2009 20:00

senede 1 gün pilav günü yapılır.sizde görev almamak için elinizden geleni yapıyorsunuz sanırım.ben müdürünüz yerine olsam görev dağılımında görev yapmayanlara hak etkleri gibi davranırım okul zamanında....

chn69
Aday Memur
07 Haziran 2009 20:02

belliki sende bir müdürsün

ne yapacaksınki hakettiği gibi davranmakla 979 lu kardeşim

burcuayaz
Şube Müdürü
07 Haziran 2009 20:12

bir "yaparmısın" demek var. birde yazı çıkarıp "yapacaksın" demek var. yapılan görev nezaket kuralları içinde olsa zorda gelmez sanırım.

chn69 hocam yerinizde olsam bahane bulup gitmezdim. rica etse giderdim ancak. nasılsa hukuki bir yaptırımı olamaz.

f1979
Müsteşar Yardımcısı
07 Haziran 2009 21:05

7 Haziran 2009 20:02 Düzenle Sil

belliki sende bir müdürsün

ne yapacaksınki hakettiği gibi davranmakla 979 lu kardeşim

chn69

okul zamanında mutlaka idareye görevin yolun düşer.1 saatliğine izin alman gerebilir veya derse geç kalabilirsin veya seni ilgilendiren bir konuda müdür sein aleyhine söylemlerde bulunabilir en önemlisi sicil notunu verirken 90 verceği yerde 75 veya 80 verebilir...bir sürü sebep var senin aleyhine kullanabileceği.

sonuç olarak bu okulunuz için güzel bir etkinlik.bir öğretmen olarakta senin bu etkinliğe katılman en doğrusu.ayrıca ek ders olsa ucunda koşa koşa gidilir öğretmenlik biraz fedakarlık ister....

mavi_mavi07
Şube Müdürü
07 Haziran 2009 21:21

İyi de arkadaşlar,öğretmenlik fedakarlık ister de,böyle birşey olamaz!En azından sormalıydı dilden.Bu biraz emrivaki olmuş,ben olsam hayatta gitmezdim.Ne yapcaksa yapsın.Ama bir de şu var,hatrı sayılır bir müdürün varsa,bir büyüğün olarak,gam yemeden gidebilirsin.Düşüncesizlik etmiş veya aklına gelmemiş olabilir.Bir art niye var mı diye düşünmelisin bence.

chn69
Aday Memur
07 Haziran 2009 21:37

burcuayaz arkadaşım aynen dediğiniz gibi.

olay emirvakiye girince insanın canı sıkılıyor.

f1979 arkadaşım benim artık sicilden 90 not almak gibi bir derdim yok, gelebileceğim kademeye zaten geldim ben. 6 yıldan gelecek kademeyle işim olmaz zaten. Olsa bile o notu alacam diye de müdüre yalakalık yapacak bir karakterde olmadım hiç bir zaman

son söz olarak şunu söyliyeyim: eğerki müdür bey öğretmenleri ile bir iletişim kurduktan sonra bu görevlendirmeyi yapsaydı elbette seve seve yapılırdı.

2-3 saatlik bir görevden kaçacak insanlar değiliz sonunda

cevap yazan fikrini söyleyen arkadaşlara saygılarımı sunarım

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
08 Haziran 2009 00:10

yorumları okuyunca çok da objektif olamadığınızı düşündüm arkadaşlar. bence sadece öğretmenin tek taraflı fedakarlığını düşünüyorsunuz gibi geliyor. neden mi? bir de şöyle yorumlasak:

1. Sosyal ve kültürel etkinlikler senebaşı öğretmenler kurulunda gündem maddesi olarak ele alınır, istişare edilir ve karara bağlanır. bu kararlar çoğunluk oyuyla alındığına göre olumsuz karar bildirenin bahsi geçen etkinliğe katılmamak gibi bir lüksü yoktur.

2. Müdür okulun yararına olacak (ama tanıtım ama eğitim-öğretim ama gelir getirecek etkinlikler.. ki bu kermes de olabilir) sosyal etkinlikleri şahsını veya kendi makamını düşünerek yapmaz. 1 öğretmen ses düzeninden diğeri organizasyonun herhangi bir bölümünden sorumluysa idareci etkinliğin tümünden sorumludur ve düşünmek zorundadır. yanlışıyla doğrusuyla.

3. Kolay kolay bir idarecinin 19.30 dan sonraki sosyal etkinlik için görevlendirme yazısı çıkarması pek rastlanacak bir durum değildir. ama şunu söyleyebilirim ki il veya ilçe fark etmez tüm etkinlikler için mutlaka resmi onay alınır. bu onay alınırken etkinliğin kapsamı da belirtildiğinden zaten kimin o saatte orada olacağı da açıktır. bu şekilde bir yazıyla karşılaşılması benim aklıma kurum içerisinde çoğunluğun bu işe gönüllü olduğunu itiraz eden birkaç kişinin de diğerleri çalışırken kenara çekilmemesi için alınan bir tedbir olduğunu getiriyor. ek ders ödenmese de, sizce angarya gibi yorumlansa da neticede yapılan iş kurumun işidir. bulunduğunuz kurumun bir bireyi olarak sadece 1 akşamınızı sizce feda etmeniz çok büyük bir kayıp mıdır?

4. bence müdürünüz fevri bir hareketle yazıyı çıkarmış. evet yasal olarak sizi zorlayamaz. tebellüğ etseniz bile 2 gün sonra bunu size karşı kullanamaz. ama bulunduğunuz kuruma sahip çıkmayan bir personel olduğunuz şeklindeki kanaat bence yasal yaptırımdan daha kötü. tabii bu sizin tercihiniz.

5. evinize ekmek götürdüğünüz kurum için 2-3 saat ekstradan çalışsanız ne kaybedersiniz?

müverrih1
Kapalı
08 Haziran 2009 12:31

arkadaşlar size bariz bir örnek vereyim.askerlikten.türk silahlı kuvvetleri iç hizmet kanunu derki üst astına hizmetle münasebeti olmayan emir veremez.şimdi ben öğretmenlern böyle bir görevi olduğunu sanmıyorum.diceksiniz ki orası askeriye. hayır efendim. değil.amir astına görevi olmayan bir konuyla ilgili emir veremez.ben öğretmene koşulan bu emrivakiye karşıyım.ek ders verse de gitmem.ama gelir adam gibi konuşur o başka.benim maaşımı da ek dersimi de müdür vermiyor.birileri şunu anlasın müdür allah değil.napıyorsa yapsın da görelim.

ilgisizadam
Memur
08 Haziran 2009 12:44

genel olarak astlar üstlerinden haz etmezler üstlerin bu şekilde emrivaki yapmalarından dolayı.adam sana görevlendirme yazmış fikrini bile almadan üstelik konu milli bi tören vs. de değil.Ben olsam giderim o güne surf resmi yazıdan dolayı ama o müdür artık resmi yazı olmadan hiç bi iş yaptıramaz.Kurum kültürünü birlikteliği biraz da amir düşünsün her zaman fedekarlık astlardan beklenmeli madem birileriyle ortak iş yapıyosun ve son söz nasıl olsa sen de bitecek al milletin fikrini gene bildiğini yap ama direkt emrivaki yapma

metaverse
Memur
24 Mayıs 2022 05:20

Veremez

yorguntarihçi
Genel Müdür
24 Mayıs 2022 08:03

5. evinize ekmek götürdüğünüz kurum için 2-3 saat ekstradan çalışsanız ne kaybedersiniz?

En sıkıntılı görüş/düşünce/öneri zannımca budur. Hocam ne demek ekmek götürdüğünüz kurum? Kimse size babasının hayrına maaş vermiyor. Yaptığınız işin karşılığını alıyorsunuz. Sakin özel sektör şöyle böyle demeyin özel sektör kepazeligini çekmemek için hepimiz daha fazla gayret gösterdik ve herkes için aynı olan şartlar içerisinde şartları sağlayarak ise girdik kimse bir şey lutfetmedi. Bu tarz yerlerde kurum amiri görev tanımı haricinde talimat veremez. Kimse zamanını nasıl değerlendireceği hususunda yazılı talimat ile yonlemdirilemez anayasa açıktır angarya yasaktır. Birisi yazmış sicil notu bilmem ne . Arakadas o yazdıklarını yapması mobingtir ki adamı öperler. Mesele kurum için dahi olsa böyle bir yol izlemek yerine görev dağılımını kurul toplantısında birlikte yapmaktır ki öğretmen olarak kimse de öğrenci/kurum yararına bir etkinliğe hayır demez. Son olarak öğretmenin kurumunu tam anlamı ile benimsemesi için idarenin (tam anlamı ile hükümetin, mülki idarenin, okul idaresinin) öğretmeni benimsemesi gerekir

yumurcak, 15 yıl önce

yorumları okuyunca çok da objektif olamadığınızı düşündüm arkadaşlar. bence sadece öğretmenin tek taraflı fedakarlığını düşünüyorsunuz gibi geliyor. neden mi? bir de şöyle yorumlasak:

1. Sosyal ve kültürel etkinlikler senebaşı öğretmenler kurulunda gündem maddesi olarak ele alınır, istişare edilir ve karara bağlanır. bu kararlar çoğunluk oyuyla alındığına göre olumsuz karar bildirenin bahsi geçen etkinliğe katılmamak gibi bir lüksü yoktur.

2. Müdür okulun yararına olacak (ama tanıtım ama eğitim-öğretim ama gelir getirecek etkinlikler.. ki bu kermes de olabilir) sosyal etkinlikleri şahsını veya kendi makamını düşünerek yapmaz. 1 öğretmen ses düzeninden diğeri organizasyonun herhangi bir bölümünden sorumluysa idareci etkinliğin tümünden sorumludur ve düşünmek zorundadır. yanlışıyla doğrusuyla.

3. Kolay kolay bir idarecinin 19.30 dan sonraki sosyal etkinlik için görevlendirme yazısı çıkarması pek rastlanacak bir durum değildir. ama şunu söyleyebilirim ki il veya ilçe fark etmez tüm etkinlikler için mutlaka resmi onay alınır. bu onay alınırken etkinliğin kapsamı da belirtildiğinden zaten kimin o saatte orada olacağı da açıktır. bu şekilde bir yazıyla karşılaşılması benim aklıma kurum içerisinde çoğunluğun bu işe gönüllü olduğunu itiraz eden birkaç kişinin de diğerleri çalışırken kenara çekilmemesi için alınan bir tedbir olduğunu getiriyor. ek ders ödenmese de, sizce angarya gibi yorumlansa da neticede yapılan iş kurumun işidir. bulunduğunuz kurumun bir bireyi olarak sadece 1 akşamınızı sizce feda etmeniz çok büyük bir kayıp mıdır?

4. bence müdürünüz fevri bir hareketle yazıyı çıkarmış. evet yasal olarak sizi zorlayamaz. tebellüğ etseniz bile 2 gün sonra bunu size karşı kullanamaz. ama bulunduğunuz kuruma sahip çıkmayan bir personel olduğunuz şeklindeki kanaat bence yasal yaptırımdan daha kötü. tabii bu sizin tercihiniz.

sendikaci34
Kapalı
24 Mayıs 2022 08:23

1. Ogretmenlere haftaici mesai saatleri disinda ve haftasonu gorev verilemez.

2. Ogretmene egitim ogretim faaliyetleri disinda gorev verilemez.

3. Ders ve nobet sureniz bittiginde, mesainiz bitmis demektir. Bu sureler disinda egitim ogretimle sinirli olmak uzere ve ucreti odenmek kosulu ile gorev verilebilir.

Bu sebeple ister imzalayin, ister imzalamayin fark etmez, isi yapmazsaniz veya gitmezseniz bir yaptirimla karsilasmazsiniz.

Yok senede bir gun yapiliyor, aman idare edelim, aman tatsizlik cikmasin vb. gerekcelerle isi yapmanizi tavsiye etmem. Sonra o sari okuzu vermeyecektik dersiniz. Net bir durus gostermeli ve taviz vermemelisiniz. Bir sorun yasarsaniz bana ozelden ulasabilirsiniz.

vkgz6
Şube Müdürü
24 Mayıs 2022 08:34

o kadarda ekstra iş yapın bir zahmet.

sendikaci34
Kapalı
24 Mayıs 2022 08:35

3 numara biraz karisik olmus. Diyelim ki sersiniz saat 13.00 de bitti. Mudur size mesai 17.00ye kadar, su gorevi verdim, yapacaksin diyemez.

17.00 ye kadar, size ucretini odemek kosulu ile ders gorevi verebilir.

Eger zorunlu ders yukunuzu tamamliyor ve gonullu degilseniz o gorevi de veremez.

Yorumlara baktim da sicil notu vs diye hastalikli yorumlar var. Ne sicil notu arkadas, kacinci yy.da yasiyorsun? Hayir bilmiyorsan sus otur yerine, hastalikli ve yanlis dusuncelerini virus gibi yayma bari. Ister emrivaki yapsin, ister rica etsin sorun fark etmez. Siz profesyonel bir calisansiniz, gorevinizin sinirlari bellidir.

Yazdiklarimin dayanagi olan maddeler asagidadir.

1. Dmk madde 99

2. 222 sayili egitim kanunu

sendikaci34, 2 yıl önce

1. Ogretmenlere haftaici mesai saatleri disinda ve haftasonu gorev verilemez.

2. Ogretmene egitim ogretim faaliyetleri disinda gorev verilemez.

3. Ders ve nobet sureniz bittiginde, mesainiz bitmis demektir. Bu sureler disinda egitim ogretimle sinirli olmak uzere ve ucreti odenmek kosulu ile gorev verilebilir.

Bu sebeple ister imzalayin, ister imzalamayin fark etmez, isi yapmazsaniz veya gitmezseniz bir yaptirimla karsilasmazsiniz.

Yok senede bir gun yapiliyor, aman idare edelim, aman tatsizlik cikmasin vb. gerekcelerle isi yapmanizi tavsiye etmem. Sonra o sari okuzu vermeyecektik dersiniz. Net bir durus gostermeli ve taviz vermemelisiniz. Bir sorun yasarsaniz bana ozelden ulasabilirsiniz.

yorguntarihçi
Genel Müdür
24 Mayıs 2022 08:46

Mesela siz bu güne kadar hangi ekstra işi yaptınız? Yada siz angarya iş yapmayı neden bu kadar seviyorsunuz?

vkgz6, 2 yıl önce
o kadarda ekstra iş yapın bir zahmet.
24 Mayıs 2022 08:55

Körler sağırlar birbirini ağırlar. Birisi 15 yıl önce yazılmış konuya cevap yazar diğeri onu savunur. Bu ölen birini sünnet edelim mi? Der gibi olmuş.

suskonusma
Kapalı
24 Mayıs 2022 08:57

Kardeşim nereden aklına esti acaba 13 yıl önceki konuyu hortlatmak

metaverse, 2 yıl önce
Veremez

suskonusma
Kapalı
24 Mayıs 2022 08:59

Bir de sabah 5.20'de. Fesupanallah.

metaverse, 2 yıl önce
Veremez