Editörler : "eskiyara"Pangaea

erenbay
Yasaklı
02 Mayıs 2019 12:24

Anlamasına anlıyorsun fakat hak vermek işine gelmiyor diye düşünürüm.

erdem1111, 5 yıl önce

25 dakka yeter deyince de yanlış anlıyor yahut ki ironi sanıyorsunuz.

erdem1111
Yasaklı
02 Mayıs 2019 12:59

sorun müfredat olabilirmi acaba ? en azından bir de bu kanaldan baksanız olaya

erenbay, 5 yıl önce

Anlamasına anlıyorsun fakat hak vermek işine gelmiyor diye düşünürüm.

03 Mayıs 2019 12:41

boş yapma.. işin müfredat kısmı ders saatinin kısaltılmasına engel değil. 40 dk çok-çok fazla

erdem1111, 5 yıl önce

erenbay
Yasaklı
03 Mayıs 2019 12:51

sorun ders saati değil; sorun müfradat mı diyorsun şimdi sen yani..

erdem1111, 5 yıl önce

erdem1111
Yasaklı
03 Mayıs 2019 16:17

işte onu diyorum ya zaten, bir iş yapılacaksa ilkin müfredat yoğunlu ortadan kaldırılmalıdır .

erenbay
Yasaklı
03 Mayıs 2019 16:59

Diğerleri için de geçerli ancak bir ilkokul için ele almaya çalışayım:

İlkokulda 20 dk. dan fazla hiç bir öğrencinin algı kapasitesini zorlayamazsın hocam. Kısaca diagram şu olabilir

1- 5 dk geçmiş konu özeti ile, varsa yeni konu arasında bağıntıya yer verilir

2- 15 dk da (20 bile değil çoğunlukla) aralıksız ders ve müfredat konusunu anlatır ve işlersin.

3- 25 dk etti buraya kadar. 5 dk yı da anlamayan veya sorusu olan öğrencilere ayırırsın.

ETTİ mi sana 30 DK.

BU VAKTE KADAR BİR İLKOKUL ÖĞRENCİSİ AMİYANE HARAP VE BİTAP DÜŞER.

DÜŞMEKTEDİR DE..

İlkokul, ortaokul, lise hiç fark etmez. Günümüzde "30 dk.nın sonunda Zil sesi duyulmalıdır."

Çünkü bu süre sonunda öğrencinin gözü kapıda, kulağı ise zil sesinde, Hakikat bundan ibaret.

Veslm...

erdem1111, 5 yıl önce

işte onu diyorum ya zaten, bir iş yapılacaksa ilkin müfredat yoğunlu ortadan kaldırılmalıdır .

akatlıbey
Yasaklı
04 Mayıs 2019 00:30

Yo bu görüş pek haksız sayılmaz koşullu olarak katılıyorum. Aslına bakılacak olursa söz konusu yoğun bir müfredat olduğunda 40 dk sürenin dahi yetersiz gelebileceği durumlar cerean edebilir.

Tabi bu durumda da aslolan yine müfredatın ders planı ve yıllık programa uygun niteliğidir. Demem odur ki eğer bir ders yetiştirilemiyorsa, bu süreden değil müfrefatın orantısızlığındandır.

Yoksa günümüzde ders saati süresinin kısaltılmasına olan talepler açıklık kazanmış bir gerçektir.

erdem1111, 5 yıl önce

erdem1111
Yasaklı
04 Mayıs 2019 12:39

Teşekkür ederim sayın hocam. ben de sizin güzel bir ikna dili ile belirttiğinize katılıyorum.

akatlıbey, 5 yıl önce

Yo bu görüş pek haksız sayılmaz koşullu olarak katılıyorum. Aslına bakılacak olursa söz konusu yoğun bir müfredat olduğunda 40 dk sürenin dahi yetersiz gelebileceği durumlar cerean edebilir.

Tabi bu durumda da aslolan yine müfredatın ders planı ve yıllık programa uygun niteliğidir. Demem odur ki eğer bir ders yetiştirilemiyorsa, bu süreden değil müfrefatın orantısızlığındandır.

Yoksa günümüzde ders saati süresinin kısaltılmasına olan talepler açıklık kazanmış bir gerçektir.

erenbay
Yasaklı
05 Mayıs 2019 23:39

Ha şöyle...

erdem1111, 5 yıl önce

Teşekkür ederim sayın hocam. ben de sizin güzel bir ikna dili ile belirttiğinize katılıyorum.

akatlıbey
Yasaklı
06 Mayıs 2019 01:37

Teşekkür edecek bi durum yok ama eksik olma...

erdem1111, 5 yıl önce

TME3
Şef
06 Mayıs 2019 04:09

İzlediği video veya dinlediği şarkının bile bitmesine sabredemeyen bir nesil var, hemen bitsin de yenisine baslayim hevesi, bir hastalık bu ama gençleri avucuna almış, sabırsızlık haddini aştı bile, bu çocuklara 40 dk çok, ders saatleri kısalması da soruna gene çözüm olmayacak

erenbay
Yasaklı
06 Mayıs 2019 18:32

Hem öğrenci hem de öğretmenin mutlu olması, gözle görülür bir başarı artışı sağlar sn hocam.

TME3, 5 yıl önce

İzlediği video veya dinlediği şarkının bile bitmesine sabredemeyen bir nesil var, hemen bitsin de yenisine baslayim hevesi, bir hastalık bu ama gençleri avucuna almış, sabırsızlık haddini aştı bile, bu çocuklara 40 dk çok, ders saatleri kısalması da soruna gene çözüm olmayacak

erdem1111
Yasaklı
07 Mayıs 2019 12:32

40 dk çok mu ? popülizm kokuyor yine söylemler.

TME3, 5 yıl önce

durun14
Şef
07 Mayıs 2019 16:27

arkadaşlar anasınıfları 50dk ve bizim teneffüs hakkımız bile yok.

durun14
Şef
07 Mayıs 2019 16:34

bu arada yanlış anlaşılmasın ben kimsenin düşüncesine karşı değilim. şimdi bazı arkadaşlar diyecekki hocam sizde nöbet ücreti alıyoorsunuz. evet fakat kendi okulumda sınıfçılar gibi dersten sonra nöbet tutarak nöbet ücreti alabiliyorum. bir de bizim sınıfları sadece oyun oynanacak yer olarak görülmesi var. yani ne kadar çabarlasan çabala anasınıflarının kıymetini çoğu kişi bilmiyor.çocukları bırakıp bir lavaboya bile gidemezsin.

erenbay
Yasaklı
07 Mayıs 2019 17:41

Sayın hocam yanlış anlamayınız fakat anasınıfı olayı -ki herkesçe de malumdur- farklı bir durum

Okul öncesinde yeri geliyor çocuklar yarım saat oyuncak oynuyor, yeri sırasında ise yine yalnızca çizgi film seyrediyor. İstediği anda lavaboya gidiyor. tabi bunlar ilk akla gelenler öyle söyleyeyim. Elbette sizin işinizin size göre zorlukları vardır mesele en bilineni teneffüsünüz bulunmayışı, lakin karşılaştırmaya gitmeniz:) akıl kârı gözükmüyor. İncitmek için belirtmiyorum ekleyeyim.

durun14, 5 yıl önce

arkadaşlar anasınıfları 50dk ve bizim teneffüs hakkımız bile yok.

erenbay
Yasaklı
07 Mayıs 2019 17:45

Son zamanlarda size teneffüs konulması için bazı girişimler oluşmuştu diye hatırlıyorum. Çünkü teneffüs konusunda size hak vermemek, eğitimci etiği ile de bağdaşmaz açıkçası. Ders saati süresinin 30 dk olarak ayarlanması talebine neden hayıflandığınıza doğrusu mana veremedim.

durun14, 5 yıl önce

bu arada yanlış anlaşılmasın ben kimsenin düşüncesine karşı değilim. şimdi bazı arkadaşlar diyecekki hocam sizde nöbet ücreti alıyoorsunuz. evet fakat kendi okulumda sınıfçılar gibi dersten sonra nöbet tutarak nöbet ücreti alabiliyorum. bir de bizim sınıfları sadece oyun oynanacak yer olarak görülmesi var. yani ne kadar çabarlasan çabala anasınıflarının kıymetini çoğu kişi bilmiyor.çocukları bırakıp bir lavaboya bile gidemezsin.

durun14
Şef
08 Mayıs 2019 13:46

hocam hayıflanmadım. ama bizim durumumuzu da yazmak istedim sadece. yalnız bize malesef herkes çocuklar çizgi film izliyor ya da oyuncaklarla oynuyor diyor ama oyuncak saatimiz zorunlu ama çizgi film saatini her sınıf uygulamıyor. yani özellikle kreşlerde olabilir ama anasınıflarında eğitici filmler hariç izlettirmiyoruz. o da toplamda 5 dakikadır.

erenbay, 5 yıl önce

Son zamanlarda size teneffüs konulması için bazı girişimler oluşmuştu diye hatırlıyorum. Çünkü teneffüs konusunda size hak vermemek, eğitimci etiği ile de bağdaşmaz açıkçası. Ders saati süresinin 30 dk olarak ayarlanması talebine neden hayıflandığınıza doğrusu mana veremedim.

erenbay
Yasaklı
08 Mayıs 2019 18:44

Hocam tabiki izlettireceksiniz bu gayet doğal ve eğitimin bir parçası. Ayrıca ben sizi 50 dk konusunda her türlü haklı buluyorum. Kişisel ihtiyaçlar ve küçük seviye grubu olmaları bir yana, bu sürecin Çocuk gelişimine dahi aykırı olduğu su götürmese gerek. O nedenle gelin şu mücadelemizi bir be beraberce omuzlayalım sayın hocam. Öğretmenin öğretmenden başka dostu olmadığı gibi, öğretmenden başka düşmanı da yok malesef. Bunlar bana yılların kattığı birikimlerdir.

durun14, 5 yıl önce

hocam hayıflanmadım. ama bizim durumumuzu da yazmak istedim sadece. yalnız bize malesef herkes çocuklar çizgi film izliyor ya da oyuncaklarla oynuyor diyor ama oyuncak saatimiz zorunlu ama çizgi film saatini her sınıf uygulamıyor. yani özellikle kreşlerde olabilir ama anasınıflarında eğitici filmler hariç izlettirmiyoruz. o da toplamda 5 dakikadır.

durun14
Şef
08 Mayıs 2019 19:50

aynen hocam ki ben 30 dkka düşüncenize karşı değilim. zaten öğrenci maksimum 20 dakika dikkatini odaklıyabiliyor. ki çoğunlukla ilk 15 dakikadan sonra zil ne zaman çalacak diye bekliyor. sanırım derdimi yanlış anlattım. o yüzden yanlış anlaşıldım.

erenbay, 5 yıl önce

Hocam tabiki izlettireceksiniz bu gayet doğal ve eğitimin bir parçası. Ayrıca ben sizi 50 dk konusunda her türlü haklı buluyorum. Kişisel ihtiyaçlar ve küçük seviye grubu olmaları bir yana, bu sürecin Çocuk gelişimine dahi aykırı olduğu su götürmese gerek. O nedenle gelin şu mücadelemizi bir be beraberce omuzlayalım sayın hocam. Öğretmenin öğretmenden başka dostu olmadığı gibi, öğretmenden başka düşmanı da yok malesef. Bunlar bana yılların kattığı birikimlerdir.

Toplam 203 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi