Editörler : oto-danisman-expert
09 Temmuz 2020 12:07

Engelli Araç Alımında Mahkeme Kısıtlaması

Merhaba zihinsel engelli dedem üzerine vasi kararıyla araç almak için başvuruya gittiğimiz mahkeme diyor ki alabileceğiniz aracın ÖTV'siz fiyatı 147.00 tl'yi geçmeyecek, bizim belirlediğimiz model olacak, ve en dolu paket olmayacak. Spor, jeep, suv, crossover, coupe, cabrio, lüks olmayacak.Yani bu ne şimdi anayasa ÖTV'siz fiyatı 189.500 tl (yani normal fiyatı 303.200 tl) geçmesin yeterli demiş ben hiç bir şey anlamadım. Nasıl bir yol izlememiz gerekir?

Bu arada dedikleri modellerde şunlar:

Renault - Symbol, Clio, Megane (Icon paket hariç)

Fiat - Punto, Panda ,Egea, Linea (Longue Plus paket hariç)

Hyunda i- Accent, i10, i20

Toyota - Yaris, Corolla, Corolla Hybrid (Premium hariç)

Honda - Civic ( Executive hariç)

Dolu paket bile aldırmıyorlar yani.

dejavu217
Aday Memur
14 Temmuz 2020 02:19

147000×1.40=185800 185800×1.18=242844 tl lik bir aracı 173460 tl ye alacaksın hala neyin tartışmasi 'ni yapıyorsun anlamıyorum engelli aracı sosyal bir hak ferrari alıp caddede hava atasın diye verilmiş bir hak değil

Camunas
Aday Memur
14 Temmuz 2020 11:57

Zihinsel engelli dedenin üzerine ötv siz dolu paket aldırmıyorlar mı ???? Vah vah! Cam tavansız olacak yani? Olacak iş değil(!)

batuhankirali
Aday Memur
14 Temmuz 2020 23:00

mercedes almicaz bmw almicaz da bu kadar batması çok hoşuma gitti hahahah :d

batuhankirali
Aday Memur
14 Temmuz 2020 23:24

Engellli olmasaydı da almasaydık kardeşim. En yakının bu durumda olmaz umarım bu şekil anlamak zorunda kalmazsın. Yıllardır bizimle yaşıyor, köye yaylaya çıkmak istiyor, sedan araç mı alalım? Yaşından hastalığından dolayı sürekli üşüyor bu adamı her hafta kontrole götürürken battaniyeye mi sarıcam, ısıtmalı koltuk alıcam belki hayırdır sana ne

Biz öyle engellisi üstüne volvo,audi alıp engellisinin haberi bile olmayan insanlar değiliz, istesek bundan önceki haklarımızda alırdık bmwyi, mercedesi, ferrariyi :)

Hem ben demiyorum bu arabaya binmicem diye tabiki binicem, keşke şu durumda olmasaydı da binmeseydim işe yürüyerek gitseydim ama siz bizim ne yaşadıklarımızı bilmeden konuşmaya devam edin. Şu durumda dalga geçerek konuşuyorsunuz insanlığınızı kaybetmişsiniz.

Neyse demek istediğim onun istekleri doğrutusunda araç almak istiyoruz keyfi değil.

Hadi kıskancınıza kudurun ;)

enyagmur
Aday Memur
15 Temmuz 2020 19:29

Bir engelli ferrari alamaz ötv siz olsa dahi kapısını bile alamaz. Benim engellim öncelikle arabasında konfor arar. Çünkü rahat konforsuz bir arabada kaza olasılığı artar. Örnek; mercedes ile meganı karşılaştıralım. meganda ön diz mesafesi mercedese nazaran daha kısa, mercedes in kavrayış şekli (yolu) yola tam oturması megane ye nazaran çok daha iyi. kaza olasılığı meganeye göre çok daha azalıyor. Bütün bunları göz önünde tutmayan devletimiz sadece ücret belirliyor. Engeline göre araç alınırsa daha iyi olur. Örnek; parapleji hastaları; ön tarafı daha geniş olan suv türünde araç alırlarsa hem engelli açısından daha rahat ve özürüne göre daha konforlu bir araç alımı olur.Biz araç alımında parayı pulu düşünmüyoruz. biz araç alımında özürümüze göre rahatlık(aracı rahat kullanabilme) konfor bunları ararız.

enyagmur
Aday Memur
15 Temmuz 2020 19:44

Bir engelli yolda hava atsa ne olacak! Sen bir devlet olarak engellinin psikolojisini düşünmezsen bazı zeka kısıtlısı insanlar gibi ferrariye binip havamı atacaksın dersen, engelliden ötv de alırsın. Benim engellim hayatı boyunca yarım insan olarak yaşamaya mecbur. Yarım insanın psikolojisini yaşamayan insan bilemez. hava atsa ne olur. ferrari alsa ne olur devlet ona uçak hediye etse ne olur. Artık o yarım insan olarak yaşamaya ölünceye kadar mecburdur.

batuhankirali
Aday Memur
16 Temmuz 2020 20:14

Sizi çok iyi anlıyorum. Bu insanlar tofaşa 60.000₺ verdiklerinden dolayı engellilerin bu avantajını kendilerine yediremiyor. Onlar 1 saat bile sizin yerinizde olmaya cesaret edemez ama sizin hakkınıza göz koyarlar. Geçmiş olsun.

Kıymet6
Aday Memur
17 Temmuz 2020 10:48

adamin hakkı siz nie kıskandınız hayirdir alır alır herkes faydalandı istediği modelde sizi ne ilgilendirir isterse luc alır sizinde paranız ve dedeniz olsaydi sizde alsaydınız zırhtılar bos konuşmayın kiskancliginizi burdan hissedyrm
Camunas, 4 yıl önce
Zihinsel engelli dedenin üzerine ötv siz dolu paket aldırmıyorlar mı ???? Vah vah! Cam tavansız olacak yani? Olacak iş değil(!)

Kıymet6
Aday Memur
17 Temmuz 2020 10:51

adam sana alıp hava atacanlı demis beyinsiz senin gibi ahmaklar yardımcı olmasin cevap yazmasin kimseye üyeliği bile silinsin bence edepsizsinsinjz varya size ne adap bilmez cahillersiniz kkiskanclar
dejavu217, 4 yıl önce
147000×1.40=185800 185800×1.18=242844 tl lik bir aracı 173460 tl ye alacaksın hala neyin tartışmasi 'ni yapıyorsun anlamıyorum engelli aracı sosyal bir hak ferrari alıp caddede hava atasın diye verilmiş bir hak değil

Drjacob
Aday Memur
17 Temmuz 2020 15:53

piyasada ki araçların yüzde 50'si engelli rapor ile alınma zaten elbette bir sınırlama getirecekler

benkatip
Şef
17 Temmuz 2020 20:44

Sizin durumunuz özelinde konuşmuyorum Sizinle alakalı olmadan şunları söylemek isterim,

çoğu hakim artık bunu istismar edenlerden dolayı bu tarz kararlar verebiliyor. Dilerseniz istinaf edin ama iyi bir avukat olmadan sıkıntı.

Mechanicbravo
Aday Memur
18 Temmuz 2020 11:07

Ferrari ye binip hava mı atacan diyen aptal boş kafalılar. Sizin insanlığınıza tüküreyim. Zaten adamın alacağı arabanın ülkeye giriş fiyatı, yarı fiyatından daha düşük.. dünya ülkelerinin tümünde insanlar bu arabalara hiç zorlanmadan binebiliyorken malesef ülkemizde bu arabalara binememen için her şey yapılıyor devletimiz tarafından (yüklü vergiler)... bu yetmezmiş gibi insanımızın hor görmeside ekleniyor buna. Siktirin gidin doğanlarınıza binin. Boş yapmayın burada.. Engelliye ferrari de azdır. Siz anlamazsınız.

Mechanicbravo
Aday Memur
18 Temmuz 2020 11:17

Senin karnın tok, tuzun kuru.. çok belli ediyorsun kendini dostum. Götünün altındada passat highline mı var acaba.. yoksa bu kadar nankör olamazdın bence.
dejavu217, 4 yıl önce

ömer_hayyam
Şube Müdürü
10 Eylül 2020 14:40

engelli araçlarına kafayı takanlara şunu söylemek istiyorum; inşallah siz de bu "özel" indirimden faydalanacak şekilde durumu yaşarsınız.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi