Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Ekim 2012 19:39

Anaokulu öğretmenlerine bir sorum var

Arkadaşlar merhaba benim şuan 2 yaşında bir oğlum var. seneye Eylül ayında 36 aylık olacak oturduğumuz lojmanın içinde devlete bağlı bir anaokulu var. eylül ayında oraya başlayabilir mi? bazı yerlerden 48 aylık olmadan kayıt olmuyor gibi bir şeyler duydum bu doğru mu

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
11 Ekim 2012 19:52

bağımsız devlet anaokulları 3 yaşına kadar kabul edıyor.

onurüyesi
Şef
11 Ekim 2012 20:13

kızım 36 ayını doldurdu ve bağımsız anaokuluna yazdırdım. Sorunsuz şekilde okula gidip geliyor, çok da seviyor. Sınıfındaki çocuklardan fiziksel ve zihinsel olarak daha gelişkin olduğu, kurallara fazlasıyla uyduğu, ağlama huyu olmadığı için de bir üst gruba aldılar. Şu an kendinden 1-1.5 yaş büyük çocukların olduğu grupta ama onlarla da uyum içinde çalışıyor.

meriç83
Memur
11 Ekim 2012 22:09

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim. s1982 adlı arkadaş ben evde oturmuyorum , edebiyat öğretmeniyim. çirkin üslubunuza aynı üslupla cevap vermeyeceğim Allah sizi ıslah etsin hiçbir masum yavru sizin öğrenciniz olma talihsizliğine uğramasın.

s1982
Aday Memur
11 Ekim 2012 22:32

çalışıyorsan paraya kıy bakıcı tut evde bakılması gereken çocuğa evde baktır.Asıl allah kimseyi senin eline düşürmesin kendi çocuğundan acizsin daha 2 yaşındayken hangi anaokuluna atsam diye düşünüyorsun.Bize çalışanların çocuklarıda geliyor 3 3,5 yaşında gerekçeleri daha ucuzmuş sende onlardan birisin eminim planlarından belli

özelay
Aday Memur
11 Ekim 2012 23:28

ANAOKULLARI 36 AY ANASINIFLARI 48 AY ÜZERİNİ ALIR SENEYE GİDEİLİR HOCAM

deniz7979
Daire Başkanı
11 Ekim 2012 23:43

Çocuğun bakıcıyla evde başbaşa olmasındansa akranlarıyla olması daha doğrudur eğitimci olarak bunu biliyorsunuzdur heralde...

meriç83
Memur
11 Ekim 2012 23:57

cevaplayan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim. s1982 seni kaile alıp sana cevap vermeyeceğim nasıl bir insan olduğun üslubundan belli.

huseyin_korkmaz
Şube Müdürü
12 Ekim 2012 00:15

s1982 bence çok haklı 3 yaşında çocuğu okula gönderip öğretmen en küçük laf ettiğinde ortalığı ayağa kaldıran veliler gördüm anaokulu öğretmeni kendi alanındaki eğitiminden sorumludur tuvalet eğitimi yemek yedirme eğitimi ve daha fazlasını isteyen veliler var ayıp insaf yahu...

troubleee
Aday Memur
12 Ekim 2012 00:19

tuvalet egitimini aldı ise ve 30 eylül 2010 dan önce doğdu ise 2013-2014 eğitim yılında anaokuluna gonderebilirsiniz hocam. (anaokulunda idareciyim..)bu sene gidebilecek olanlar da 30 eylül 2009 dan önce doğmus olanlar..hatta bos yer varsa ekim kasım aralık dogumluları da alabiliyoruz..

mutsuzkedi
Memur
12 Ekim 2012 00:39

evt hocam gidebiliyor bende anaokulunda 2009 doğumlularla çalışıyorum bu yıl ama size tavsiyem (içinde olduğumdan diyorum)evde bakılması daha iyi o yaş grubunun çocuklar ne yazıkki sıkıntı yaşıyor

deniz7979
Daire Başkanı
12 Ekim 2012 00:49

Çocuğun evde bakıcıyla yalnız olması bence hiç hoş değil.Okul şartlarında da zorlanacağını düşünüyorsanız en güzeli kreşler...

kyra83
Memur
12 Ekim 2012 09:51

merhaba arkadaslar sözüm s 1982 ye... degerli meslektasım diyecem ama bu zihniyetinle seni kendimle aynı kefeye koyamayacağım. avrupada 3 yasındaki cocugu anaokuluna göndermezsen devlet gelip zorla götürüyor yaptırımlar uyguluyor. ha orda akran eğitimi ve gercektende egitim sisteminin oturdugu hususun hemfikir olabilirim. türkiyede bunun oturması imkansızlastı ama 3 yasındaki cocukların anaokuluna gelmeleri gercektende geleceklerinin değişmesi anlamına geliyor. meric hocam siz hic korkmayın cocugunuza gerekli tedbirleri aldıgınız takdirde okulu cok sevecek ve yasıtlarından cok daha ileri bir bilişsel seviyede olacak. siz gönderin okula. ayrıca ne kadar erken baslarsa cocuklar okula o kadar iyi 14 yıllık ögretmenim ve inanın bana mesleki deneyim hususunda bir cok deneyimim oldu. eger bu meslegi yapacaksanız arkadaslar biraz taviz ve biraz sabır gerekir. yeri gelir sırf üşütmesin diye kıyafetlerini değiştirdigim ögrencilerim suan üniversitede arkadaslar beni yolda gördüklerinde hocam diye sarılıyorlar. bu benim icin büyük bir gurur.... darısı bu meslegi layıkıyla vicdanıyla yapanlara.....

suz2000
Genel Müdür
12 Ekim 2012 10:32

Bende tüm yorumları okudum herkes kendince haklı ama bence okulöncesi öğretmeni olmadan, anne baba olmadan yorum yapmak yapmak empati eksikliğine yol açabilir o yüzden her iki tarafıda iyi dinlemeden yorum yapmamak en doğrusu.

Sevgili kyra83 hocam maşallah Allah daha uzun süre bu mesleği yapmayı nasip etsin inşallah. Belliki sınıf öğretmenisiniz. Gerçekten sınıf öğretmenliğini sabırla ve zevkle yapmak zor. Aslında tüm öüretmenlikler için bu geçerli. Daha önce Neden Öğretmen olmak ister ki insan diye bir yazı yazmış, sitemde yayınlamıştım. yazı bizi iyi anlatıyor olmalı ki üzerinden epey zaman geçiş olmasına rağmen hala yazıya yorumlar geliyor bence bu yazının tam zamanı ve tam yeri burası;

Neden mi öğretmen olur insan ?

Zor ve yorucu bir günün ardından tekrar evimde bilgisayarımın başındayım. Öğretmenliğimin 5. yılında bu soruyu soruyorum kendime; ?Neden öğretmen olmak ister ki insan ?? hayatta kendine çizilen kader çizgisinde bunu yaşayacak olmasındadır kesin ama seçilmişler arasından biri olduğu için mi acaba ? Çünkü öyle bir meslek, öyle bir tutuku ki bu kendinizden, zamanınızdan gençliğinizden ,kısacası 3 günlük dünyanızın 2 gününden fedakarlık yapmanız gereken bir meslektir o.

Öyle bir meslek ki susuzluktan yanıp , damağınızın yapıştığını hissettiğiniz bir anda bir çeşme önüne koşup kana kana su içerken tamam yeter doydum dediğiniz ama birkaç dakika sonra tekrar o doyumsuz sudan içtiğiniz bir meslek. Böyle olmasaydı acaba gün sonunda gerçekten tükenip yorulduğunuzu hissettiğiniz anda kendinizi bırakıp ertesi gün tekrar aynı sınıfa bu kadar büyük bir heyecanla girebilir miydiniz?

Bir bahçıvanın en büyük tutkusudur çiçek ekmek. Aslında çiçek ekmekten çok ektiği çiçeklerin tomurcuklanması ,bahçesini güzelleştirmesidir onun bu vazgeçilmezi. Çiçeklerine bakıp iyi bir iş çıkardığını düşünürken burnuna gelen gül, yasemen, papatya, hanımeli konuları onu uçsuz bucaksız bir hayal alemine sürükler durur. Ama kendine geldiğinde çiçekleri her zamanki güzellikleriyle bahçesinde beklemektedir onu. Bir yıllık ömürleri olsa da , onları sadece bir yıl görecek, koklayacak parmakları arasına alıp seveceksede vazgeçmeden sıkılmadan eker, sular besler, çiçeklerini. Sizde bir bahçıvan değil misiniz? Yıllarca farklı okullarda farklı renk ve kokulardaki çiçekleri sevginizle hayata ve geleceğe ekmiyor musunuz ? bazen sadece bir yıl, bazen yıllarca o okul bahçesinde onlarla birlikte aynı havayı solumuyor musunuz ? Çiçeklerinizin serpilip büyümeleri sizinle konuşmaları sizi hayal dünyasına itmiyor mu ?

Herkes bunu yaşıyor işte. Öğretmenlik dediğimiz bu çetrefilli, fedakarlık isteyen meslekte her yıl milyonlarca çiçek ekiyoruz aslında ve bu çiçekler etraflarına saçtıkları neşe kıvılcımlarıyla ışıtıyorlar hayatımızı. Hangi meslek bu güzelliği yaşatabilir insana bilmiyorum. Bildiğim tek şey tüm öğretmenlerin yaz tatilinde görmedikleri çiçeklerini özlemeleridir. Her yeni öğretim yılında okul zilini bir an önce duymak için okula herkesten önce gitmek isteyişleridir. İşte bu yüzden öğretmen olur insan. Dertlerinizi kapıda bırakıp içerdeki sınıfa ders anlatmak zorunda olduğunuz, hayatın maddi yüklerinin üzerinize bindiğini herkesin görmesine rağmen bu yükün üstüne birde sınıfınızdaki çocuklarınızın hayallerini yüklediğiniz ağır bir meslektir öğretmenlik.

Yıllar sonra tebeşir tozundan alerji olmuş ciğerleriniz öksürtse de sizi, ayaklarınız etkili ders anlatmak için sürekli ayakta durduğunuz için varis olsa da, öğrencileriniz daha başarılı olsun diye geceler boyu çalışıp uykunuzdan fedakarlık ettiğiniz için daha erken yaşlanmış olsanız da, eşiniz siz 50 li yaşlara geldiğinizde geçmişte çocuklarınızla sürekli çocuklaştığınızdan ona çocuklar gibi küstüğünüz için sebebini anlayamasa da, üstünüzden hiçbir zaman çıkarıp dolaba asamayacağınız , siz nereye giderseniz gidin izlerinizin bir gün bir sokak ortasında ?öğretmenim beni siz okutmuştunuz ben şimdi bir öğretmenim,avukatım,doktorum, işçiyim, memurum? deyip elinizi öptüğünde gözünüzden sayısızca yaş damlası gelecek bir meslektir.

Öğretmenlik Öğretmenliktir işte. Onu anlamak öğretmenini sevmekten, öğretmenine değer vermekten, öğretmen gibi yaşamaktan geçer. Yaşadığınız her gün geleceğe yaptığınız bir yatırımdır öğretmenim. Siz yaşayın ki Ülkemin yatırımı hiç bitmesin, siz yaşayın ki Ülkemi aydınlatan, ülkeme neşen saçan çocuklarım hep gülsünler. Çünkü onlar güller ve hep gülmeliler.

Tüm meslektaşlarıma kucak dolusu selamlar.

aslan_alex
Aday Memur
12 Ekim 2012 10:42

bende s 1982 ye katılıyorum. çokk küçük çocuklar rezil oluyo okulda

tuvaleti beceremiyo yemek yemeyi beceremiyo.faaliyetleri yapamıyor.yani sırf anaları rahat etsin işe giderken koyacakları en ucuz yer olduğu için geliyo 3 yaşlar bence. ondan sonra da sürekli yedi mi içti mi çişini yaptı mı diye sorular.çocuğunu o kadar düşünüyosn ya çalışma ya da git ver parasını bakıcıya sor istediğini.

kimse kusura bakmasın bilmeden de konuşmasın burası avrupa değil türkiye ben 30 yakın 3 yaş çocuğununu bulunduğu ortamları biliyorum hatta yanı başımda bildiğin rezillik öğretmen çıldırıyo 3 sınıfa bir bakıcı.ama sosyalleşiyorlar bolca mikrop sosyalleşmesi ondan ona ondan ona süper bir hijyen durumu da mevcut.

çocuğunu 3-4 yaşında gönderecek olanlar ilk 3 ay her türlü hastalığa hazır olun. buna bit v.s de dahil....

emrehan
Kapalı
12 Ekim 2012 11:16

ilkokul yaşının 66 aya (hatta 60) aya indiği yerde 36 aylıkların anaokuluna gitmesi doğal.

tabiki tuvaletini kendisi yapabiliyor ve yemek yiyebiliyorsa.

burda devletin bakışıyla çalışan anne babanın bakış açısı uyuşmuyor.

biz olaya kreş gibi bakarken devlet okul olarak bakıyor.

43 aylıkken bu yıl oğlumu anaokuluna yazdırdım.

ilk 1 haftayı saymazsak verimli.

öğretmenimiz kalite. (burdaki gibi tornadan çıkmış her türlü eğitimi almış hiç sorun çıkarmayacak robotumsu çoçuk bekleyenlerden değil)

sınıf ablamız iyi.

öğretmenimiz o kadar işini seviyor ve hakimki işine uyum dönemindeki eğitim toplantısında ilerde velilerden gelebilecek herşeyi cevapladı.

tabi burda velilere iş düşüyor

örneğin sınıf ablasının maaşı temzilik malzemeleri gibi

ben 250 tl lik kırtasiye 170 tl lik temizlik malzemesi aldım.

çoçuğunu tuvalete öğretmenin götürmesini isteyen veliler var ( o sırada sınıfta kim kalacaksa)

domestos çamasır suyunu neden bizden istiyorsunuz diyen var.

2. toplantıda öğretmenimiz özel görüşmede kendisinden beklenen kalitede cevap verdi. ben akşam vicdanen rahat oluyumda gerisi boş dedi.

şimdi gelelim sn meriç83 sorusuna. eğer çoçuğunuz fiziksel olarak küçükse 36 aylıkken bir daha değerlendirin derim.uyum süresinde ve bizimki sorun çıkardığı için ikinci hafta şunu gözledim. fiziksel oalrak zayıf olanlar biraz daha zorlanıyorlar. hala alışamayan çoçuklar var bizim afacanın sınıfında. çoçuk tuvalet temizliğini yapamadığı için pişik oluyor vs vs

o yüzden 2 dönemi beklemenizde veya yarim gün göndermenizde fayda görüyorum

emrehan
Kapalı
12 Ekim 2012 11:21

ayrıca 36 aylık çoçuğ servise emanet etmekte tehlikeli.

bizim okulda yemeklere baktım kaliteliydi. çok sık temzilik yapıyorlar

bunlarda önemli hususlar.

hatta bazı anaokulları sorun oluyor diye 2009 doğumluları bu yıl almadılar.

s1982
Aday Memur
12 Ekim 2012 19:45

biraz sert bir üslupla cevap vermiş olabilirim ama beni ancak yaşayan anlar eleştirmek kolay 26 öğrencim var 3,5-4-4,5-5-6

yaşlarında her yaştan var yani 3,5 yaş olanlar çok küçük yemek yiyemiyorlar tuvalet eğitimi sıfır hergün altını ıslatan çocuklar var bir tanesi dün büyük tuvaletini bahçedeki oyun evine yaptı her taraf battı etkinlik yapmak istemiyorlar sürekli oyun istiyorlar onlar yüzünden eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimle yeterince ilgilenemiyorum onların günahı ne .Çocuklara kızmıyorum bilmiyor çocuğun bir suçu yok ben annelere kızıyorum erken yaşta gönderecekse evde gerekli eğitimi(tuvalet eğitimi, yemek yeme)verip göndermeli 5 yıldır çalışıyorum inanın ilk kez kendimi bakıcı gibi hissediyorum yaşadığım şeyler kolay değil

bazmorphınn
Şube Müdürü
13 Ekim 2012 00:20

...s1982 3 yaşındaki çocukla 6 yaşındaki çocuğu bi sınıfa koyarsan tabi kafayı yersin. anasınıfında görev yapıyosan 48 aydan öncesi almazsın. bağımsız anaokulunda görev yapıyosan bu şekilde bi yaş gurubu yok olamaz. yani seninki sallamasyon olmuş. hiç inandırıcı gelmedi.

E K S E L A N S
Müsteşar
13 Ekim 2012 00:33

Öğretmen öğretmene bebe bakıcısı gözü ile bakıyorsa, kusura kalmasınlar ama, Lise öğretmenileride okullarındaki disiplin olaylarını hoşgörsünler vede şikayet etmeyip sussunlar.

tercuman2008
Kapalı
13 Ekim 2012 09:09

Okula başlama yaşı düştü. Sınıf öğretmenleri ilk yıl oyun temelli eğitim verecek. Ben okul öncesine neden bu kadar yatırım yapılır diye hep merak ederdim. Meğerse çocuklara baktırmakmış amaç.

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi