Editörler : E.Kayı Han
11 Mayıs 2011 17:25

Sabah namazı imsak vakti içinde kılınabilir mi?

Sabah namazını bir kaç kez ezan okunmadan kıldım.İmsak vaktinde sabah namazı kılınabilr mi? Yoksa ezanı beklemek daha mı doğru olur?

-hi.lal-
Yasaklı
11 Mayıs 2011 17:26

imsak vakti , ezanın okunduğu vakit zaten

ben anlamadım soruyu =)

wHERE
Kapalı
11 Mayıs 2011 17:32

imsak vakti ezandan bi 30 40 dk önceki zaman dilimi diye biliyorum. sonuçta sabah namazı vakti girmiş oluyor, kılınabilir amma velakin şartlar müsaitse ezanı beklemek daha iyidir. yanlışım olabilir.

gulguzeli_26
Aday Memur
11 Mayıs 2011 17:32

Ben imsak vaktinde kılınabilir diye biliyordum fakat bugün bir arkadaşa sordum sabah namazını ezan okunduktan sonra kılabilirsin dedi yani imsak vaktinde namaz kılınmaz dedi bu konuda kesin bişey öğrenmek istiyorum.

-hi.lal-
Yasaklı
11 Mayıs 2011 17:33

hasbunallah , imsak vakti ezanın okunduğu vakittir , bu da yeni çıktı :)

gulguzeli_26
Aday Memur
11 Mayıs 2011 17:36

imsak vakti ezandan 30 yada 40 dak olan bir ara değil mi daha sonrada ezan okunur sabah namazı kılınır yanlışmıyım? Benim sorum ezan okunmadan namaz kılınır mı?

-hi.lal-
Yasaklı
11 Mayıs 2011 17:38

ezan okunmadan önce niye kılıyorsun , onu da anlamadım , ezan okunduktan sonra kalk kıl , yok ben bugün anlamıyorum :)

wHERE
Kapalı
11 Mayıs 2011 17:38

ezan Ramazan ayında okunuyor imsak vaktinde. valla burda öyle en azından Hilal. :) imsak vakti ile kerahat vakti arası sabah namazı vaktidir, kılınabilir.

gulguzeli_26
Aday Memur
11 Mayıs 2011 17:41

tamam sağolun bilgilendirdiğiniz için.

-hi.lal-
Yasaklı
11 Mayıs 2011 17:42

e bende öyle diyorum , vakit imsak vaktiyse namaz kılınır , kerahatte zaten kılınmaz bunda da hemfikiriz :)

anlamadığım niye imsaktan öncd kalkıp kılıyoo

yani ben burayı anlamadım , imsaktan sonra kalkın kılın :)

wHERE
Kapalı
11 Mayıs 2011 17:44

arkadaş imsak vakti ile ezan vakti (ki ezan imsak vaktinden bir süre sonra okunuyor) arsında kılıyormuş ;)

-hi.lal-
Yasaklı
11 Mayıs 2011 17:47

tasası da bize düştü :) allah kabul eder karışmayın :)

gulguzeli_26
Aday Memur
11 Mayıs 2011 17:58

Hilal ben burda komik birşeyler mi sordum da saçma cevaplar veriyorsun herzaman kalkıp imsak vaktinde kılıyorum demedim arada erken uyandığım için ezanı beklemeden kılabilirmiyiz diye sordum bunda anlamayacak ne var bilmiyorum

11 Mayıs 2011 18:12

İmsak vakti girdiği andan itibaren sabah namazını kılabilirsiniz arkadaşın

11 Mayıs 2011 18:14

Namazın şartlarına bakarsanız ezan okunması yoktur. Vakit vardır.

Vakit girmişse namaz kılınabilir. Ezan herhangi bir sebeble okunamazsa (elektirik kesilmesi , uyuma, unutma, seferilik vs.) vakit girmişse namaz kılınır.

Erkekler vakit girdiği zaman ezanı beklemeyemecek bir duurum varsa kendileri sabah ezanını okumak suretiyle namazlarını kılarlar..

k@rt@nesi
Şef
11 Mayıs 2011 20:16

kardeşim takvimdeki imsak saatini 5 dk geçtıkten sonra kılabilirsin ezanı beklemene gerek yok bende arasıra öyle kılıyorum.. ALLAH kabul eder inş..

atıf hoca
Kapalı
11 Mayıs 2011 23:56

imsak vakti ezanın okundugu vakit degildir. sadece ramazan ayında imsak vaktinde ezan okunur. şafi mezhebinde imsak vaktinde namaza duruluyr. hanefide biraz daha beklendikten sonra ezan okunupp namaza duruluyor.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
12 Mayıs 2011 00:02

kılınır..

gülnazar
Kapalı
12 Mayıs 2011 00:12

imsak vakti sabah namazının girdiği vakittir. Ramazan ayında ezan imsak vaktinde okunur bu hem namaz vaktinini girdiğini gösterir hemde insanların imsak vakitlerini karıştırmasının önüne geçmektedir. ama imsak vaktinden 5 dk kadar sonra namaz kılmak daha güzeldir. Rabbim kabul etsin namazlarımızı amin.

12 Mayıs 2011 05:38

İmsak'tan 20 dakika sonra kılmanız tavsiyemizdir. Bazı takvimler (örneğin takip ettiğim Türkiye Takvimi) temkin müddeti dikkate alınarak hesap ediliyor. 1983'ten önce tüm takvimler aynı idi. Diyanet diğer takvimlerinde yanlış olmadığı hususunda beyanat vermiştir.

Temkin müddeti dikkate alınarak hesap edilen takvimlerde imsak vakti girişinden aşağı-yukarı 20 dakika sonra sabah namazı giriş vakti oluyor. Bu vakitten başlayarak sabah namazını kılmanız tavsiyemizdir. Ezanı beklemeniz şart değildir.

Ayrıca EZAN İMSAKLA BİRLİKTE OKUNMAZ. İmsaktan sonra (yine aşağı-yukarı 20 dk sonra) okunur.

gulguzeli_26
Aday Memur
12 Mayıs 2011 14:30

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler Allah razı olsun

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi