Editörler : F16 Gökçen

hidoşş:)
Kapalı
23 Ağustos 2012 21:52

reflü mide rahatsızlığı arada bir mide bulantısı gibi bişiler olur fakat ekşi bir sıvı gelir kişinin boğazına ve akciğerler arasında yanma hissi oluşur bu kişiler çok baharatlı acılı gazlı ve kafeinli beslenmemeli aç karna kahve içmek mesela zararlı şimdilik bu kadar..tabii bir doktarada danışmalısınız ilaç tedavisi gerekir muhtemelen

haydi gel
Daire Başkanı
23 Ağustos 2012 23:44

reflü oluştukca yarım çay bardağı ılık süt başka bi şeye gerek yok

haluk özcan
Aday Memur
24 Ağustos 2012 01:29

hiç uğraşmayın. zevk almaya bakın tedavisi mümkün değil.

ultraviolet
Kapalı
24 Ağustos 2012 02:05

Reflü denen illeti tam 2 yıl çekmiş biri olarak bu yazıyı yazmaya kendime vazife bildim...!

Reflü ile serüvenim şiddetli göğüs yanması ile başladı. Gece gündüz demeden yemek borumda yanma, boğazımda yutkunamama ve buna bağlı boğazımda kanama.

Gittiğim poliklinikler şöyle; Genel Cerrahi (4 doktora gittim), İç hastalıkları (2 doktora gittim), Kulak Burun Boğaz (4 doktora gittim), Gastroentroloji (3 doktora gittim). Toplamda 4 defa endoskopi oldum.

İlk doktorum endoskopi sonucunda bana durumumun çok kötü olduğunu söyledi ve bir sürü ilaç verdi. Aylarca kullandığım ilaçlara rağmen tek elde ettiğim sonuç koskocaman bir HİÇ...! ve ardından doktor kapılarında geçen sonuç alamadığım bir sürü deneme. MİDE KAPAK MEKANİZMAM bozulmuş tam kapanmıyormuş, midem yukarı göğüs kafesime doğru kaymış MİDE FITIĞI oluşmuş. Çok iyi bilirim geceleri yatağımda ölüm korkusu ile saatlerce ağladığımı. Ancak çırpınmalarım sonucunda sadece acı çektim. Aylar ayları kovaladı. Ankara, Erzurum, İstanbul hastanelerini karış karış dolaştım. 76 kilodan 59 kiloya düştüm. İnsanların bana bakışlarından rahatsız olur oldum. Her türlü mide koruyucu hapı, şurubu ve bitkisel ilaçları denedim ama sonuç malesef aynı.

En sonunda İzmir Ege Üniversitesi hastanesine ameliyat için gidiyordum ki karşıma bir doktor çıktı. Kendisine saygılarımı sunarım. Sayın Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Gastroloji Bölümü doktoru Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK hocam bana yardım elini uzattı ve bana kendi elleri ile endoskopi yaptı. Vardığı sonuca göre beni psikiyatri polikliğine gönderdi. Psikiyatri polikliniğinden bana PROZAC denen bir ilaç verildi ve Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK hocamın yanına koştum. Bana hayatın kapıları ogün tekrar açıldı. Bu ilacı ve diğer mide ilaçlarını düzenli olarak tam 3 ay kullandıktan sonra İYİLEŞMEMİŞ olmama rağmen çay ve sigaraya yeniden başladım. Kola içmeye ve kızartma yemeye de birkaç ay sonra başladım. Çay partilerinin müdavimleri arasına girdim yeniden ve en çok sevdiğim hobilerimin peşinden koştum. Sonunda ne mi oldu...! Aylar sonunda belirgin bir şekilde hızla iyileştim. Şimdi sigara içiyorum, bir oturuşta 5-6 bardak çay içiyorum, her türlü yemeği ayırt etmeden yiyiyorum. İlaçları bırakalı aylar oldu. Hayata adeta yeniden başladım.

Artık Nexium, Panto, Gaviscon, Rennie, Metpamid, Ursofalk, Prozac kullanmıyorum. Dik yastıkta uyumuyorum düz yastıkta uyuyorum. Yere eğilmekten korkmuyorum. Çocuğumla yerde yuvarlanıp oynuyorum. Bana uzatılan her ikramı afiyetle yiyiyorum.

Kısacası arkadaşlar MİDE denen hayati organımız bize malesef bazen böyle oyunlar oynayabiliyor. Ancak emin olun ki bu sadece bir oyun. Sakın her doktora kulak asıp benim gibi yıllarınızı heba etmeyin. Bu illetin çözümü aslında sizin elinizde. Emin olun iyileşmeyecek biri vardıysa o da benim. Eğer benim gibi evhamlı biri bu illeti yendiyse sizler de kolaylıkla yenebilirsiniz.

Eğer içinizde bu illetden bıkmış usanmış birileri varsa seve seve yardımcı olabilirim. Bana göndereceğiniz mesajları itinayla takip edeceğim ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Saygılarımla.

LeSept
Aday Memur
24 Ağustos 2012 09:09

Ev arkadaşım reflü idi 2 sene içmediği ilaç gitmediği doktor kalmadı. En sonunda psikologa gitti antidepresan haplarla hayata tutundu. Büyük oranda psikolojik.

bitagem_20
Aday Memur
24 Ağustos 2012 12:25

ilaç tedavisinin yanında diyet yapmak şart..gazlı içecek,kızartma,baharatlı yemeyin..bana günde 6 öğün yemek az az ve sık sık yiyeceksin dediler.kös yetmzliği çıktı her yediğim bulantı kusma gerçektn çok kötü durum..

hafzasultan
Aday Memur
24 Ağustos 2012 12:31

ileri derecede reflü hastasıydım, geceleri uyuyamayacak kadar.. çalışma hayatını bırakıp evimin hanımı olunca reflümde bitti, ülserim azaldı... tavsiyem stresten uzak dur, kendini yorma ...

BEKAR MEMUR
Aday Memur
24 Ağustos 2012 13:47

arkadaslar mrb ben demir 27 yasında 175 by esmer bakımlı bekar bı memurum van ve cevre ıllerden tanısmak ısteyen duzeylı bı hanımefendıyle tanısmak ıstıyorum .. ltfen ılgılenen bayan arkadaslar mail adresıme ya da burdan ozelden bana msj atsın .

gidaci07
Şube Müdürü
24 Ağustos 2012 16:21

doktor tavsiyelerine uymakla beraber,

mide yanması olduğu zaman sakız çiğnemek de iyi geliyor annemden biliyorum. çiğneme etkisi midede salgı salgılatıyor.

- -dilemma- -
Şube Müdürü
24 Ağustos 2012 16:33

ben çok çekti̇m. okul ve sinavlar bi̇tti̇. ağrim geçti̇.mutlu olnca tamam. stres varsa ....

selim27
Aday Memur
25 Ağustos 2012 11:05

gaviscon şurup iç kardeş iyi gelir

morphi
Kapalı
25 Ağustos 2012 14:52

o doktoru buldum

mehmet ali yerdel

ıstanbul cerrahideymiş şimdi..tekrar söyliyim psikiyatriye mutlaka gidin..bu işlerin çaresi var işin erbabını bulmak lazım..ultraviyolet iyi demiş dikkate almak lazım..

Libra Terazi
Aday Memur
26 Ağustos 2012 10:00

mrb arkadaşlar.. Ben de bu illeti yaklaşık iki yıldır çekiorum.. bendeki boğaz reflüsü.. midemden pek şikayetm yok ama bogazmda hç geçmeyen acı, yanma.. geceleri uyuyamıyorum.. diyet, dik yastık vs herşeye uyuyorum ilaç tedavisi de gördüm ancak sonuç hüsran.. 2 kere endoskopi oldum (farklı yerlerde)ikisinde de mide kapakçığım gayet normalmiş fıtık da yok.. doktor safra reflüsü olabileceğini söyledi.. midende bi sorun yok ameliyat edemem dedi.. ne yapacağımı bilmiyorum çok çaresizim hayatta hçbşeyden zevk alamaz hale geldim reflüyle nasıl yaşıyor insanlar ne yapacağımı şaşırdım..

muri55
Şef
26 Ağustos 2012 11:13

morphi

mehmet ali yerdele 2 defa gittim.genelde reflü ameliyatları yapıo.sende mi gittin.ama ben maddi imkanlardan dolayı onda olmadım ameliyat çapa tıp fakültesinde oldum ameliyat 2007 de.sorusu oln varsa sorsun.

mutluhüzün
Aday Memur
27 Eylül 2012 02:11

Bende de 2 yıldır boğaz reflüsü var.Boğazımda sürekli yumru gibi bir şey,yutkunmakta zorlanıyorum.Ağzımda hep acı bir tat var yediklerimden tat alamıyorum.Birçok doktora gittim ilaç tedavisi uygulandı ama hiç geçmiyor.En kötüsü ise ağız kokusu var.Sürekli hiç geçmeyen iğrenç bir koku.Ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten çok sıkıldım.Bu durumda olan var mı? Ne yapmalıyım çok zor durumdayım :(

29 Eylül 2021 21:31

Asitten kaynaklandığı için bazik besinler tüketin, salatalık anında rahatlatır afedersiniz anında bir geğirme olur ve yanma etkisi geçer midede

kalkanli
Kapalı
30 Eylül 2021 13:52

Ben cok arastirdim. Hayat tarzini degistireceksin. Yedigine dikkat edeceksin. Sakin ameliyat olup kendinizi kestirmeyin hicbir faydasi yok

bruce1
Kapalı
02 Ekim 2021 22:42

Asitli içecek içilmemeli. Yüksek yastıkta sola doğru yatılmalı.

byyese
Aday Memur
03 Ekim 2021 10:04

Kesin cozum nedir hocam buraya yazin herkes faydalansin, eger para karsiligi degilse ??
alberkan5050, 12 yıl önce

Bu illetle başı dertte olan bana mesajla ulaşırsa kesin çözüm olan gerekli bilgileri veririm.Sağlıklı günler...

byyese
Aday Memur
03 Ekim 2021 10:15

Merhaba hocam oncelikle cok gecmis olsun.. Prozac ile hangi ilaclari birlikte 3 ay ictiniz listelemeniz mumkun mu tskler simdiden..
ultraviolet, 12 yıl önce

Reflü denen illeti tam 2 yıl çekmiş biri olarak bu yazıyı yazmaya kendime vazife bildim...!

Reflü ile serüvenim şiddetli göğüs yanması ile başladı. Gece gündüz demeden yemek borumda yanma, boğazımda yutkunamama ve buna bağlı boğazımda kanama.

Gittiğim poliklinikler şöyle; Genel Cerrahi (4 doktora gittim), İç hastalıkları (2 doktora gittim), Kulak Burun Boğaz (4 doktora gittim), Gastroentroloji (3 doktora gittim). Toplamda 4 defa endoskopi oldum.

İlk doktorum endoskopi sonucunda bana durumumun çok kötü olduğunu söyledi ve bir sürü ilaç verdi. Aylarca kullandığım ilaçlara rağmen tek elde ettiğim sonuç koskocaman bir HİÇ...! ve ardından doktor kapılarında geçen sonuç alamadığım bir sürü deneme. MİDE KAPAK MEKANİZMAM bozulmuş tam kapanmıyormuş, midem yukarı göğüs kafesime doğru kaymış MİDE FITIĞI oluşmuş. Çok iyi bilirim geceleri yatağımda ölüm korkusu ile saatlerce ağladığımı. Ancak çırpınmalarım sonucunda sadece acı çektim. Aylar ayları kovaladı. Ankara, Erzurum, İstanbul hastanelerini karış karış dolaştım. 76 kilodan 59 kiloya düştüm. İnsanların bana bakışlarından rahatsız olur oldum. Her türlü mide koruyucu hapı, şurubu ve bitkisel ilaçları denedim ama sonuç malesef aynı.

En sonunda İzmir Ege Üniversitesi hastanesine ameliyat için gidiyordum ki karşıma bir doktor çıktı. Kendisine saygılarımı sunarım. Sayın Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Gastroloji Bölümü doktoru Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK hocam bana yardım elini uzattı ve bana kendi elleri ile endoskopi yaptı. Vardığı sonuca göre beni psikiyatri polikliğine gönderdi. Psikiyatri polikliniğinden bana PROZAC denen bir ilaç verildi ve Uzman Dr. Bülent ALBAYRAK hocamın yanına koştum. Bana hayatın kapıları ogün tekrar açıldı. Bu ilacı ve diğer mide ilaçlarını düzenli olarak tam 3 ay kullandıktan sonra İYİLEŞMEMİŞ olmama rağmen çay ve sigaraya yeniden başladım. Kola içmeye ve kızartma yemeye de birkaç ay sonra başladım. Çay partilerinin müdavimleri arasına girdim yeniden ve en çok sevdiğim hobilerimin peşinden koştum. Sonunda ne mi oldu...! Aylar sonunda belirgin bir şekilde hızla iyileştim. Şimdi sigara içiyorum, bir oturuşta 5-6 bardak çay içiyorum, her türlü yemeği ayırt etmeden yiyiyorum. İlaçları bırakalı aylar oldu. Hayata adeta yeniden başladım.

Artık Nexium, Panto, Gaviscon, Rennie, Metpamid, Ursofalk, Prozac kullanmıyorum. Dik yastıkta uyumuyorum düz yastıkta uyuyorum. Yere eğilmekten korkmuyorum. Çocuğumla yerde yuvarlanıp oynuyorum. Bana uzatılan her ikramı afiyetle yiyiyorum.

Kısacası arkadaşlar MİDE denen hayati organımız bize malesef bazen böyle oyunlar oynayabiliyor. Ancak emin olun ki bu sadece bir oyun. Sakın her doktora kulak asıp benim gibi yıllarınızı heba etmeyin. Bu illetin çözümü aslında sizin elinizde. Emin olun iyileşmeyecek biri vardıysa o da benim. Eğer benim gibi evhamlı biri bu illeti yendiyse sizler de kolaylıkla yenebilirsiniz.

Eğer içinizde bu illetden bıkmış usanmış birileri varsa seve seve yardımcı olabilirim. Bana göndereceğiniz mesajları itinayla takip edeceğim ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Saygılarımla.

Toplam 67 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi