Editörler : E.Kayı Han
10 Haziran 2010 00:59

Örgün Üniversite (Devam Zorunluluğu) Hakkında

Arkadaşlar halen zabıt katibi olarak görev yapmaktayım. Bu sene Özel Üniversite olmak kaydıyla Hukuk Fakültesi yazmayı düşünüyorum. Araştırmalarıma göre özel üniversitelerde ikinci öğretim bölüm olmadığı gibi devam zorunluluğu da varmış.

Ben üniversiteyi kazanmam durumunda;

1-Okula devam edebilmem mümkün mü?

2-Eğer mümkün ise ne gibi bir yol izlemem gerek?

Ayrıca başkaca fikirleri olan arkadaşlar belirtirse çok sevinirim.

Not: Lütfen paran varsa ne işin var katiplikte vs... gibi konulara girmeyelim. Sadece bilgisi olan arkadaşların soruma cevap vermesi benim için yeterli olacaktır.

11 Haziran 2010 02:41

Arkadaşım hakim veya savcı muvafakatı ile çok büyük indirimler yapıyorlar. Özel hukuklarda bilgin olsun.. Ayrıca hukuk fakültelernde devam zorunluluğu yok.

juriste
Müsteşar
11 Haziran 2010 08:14

Hukuk fakultelerinde devam zorunlulu var, ancak kontenjanı fazla olan okullarda sınıf zaten kalabalık oldugu için fiilen yoklama yapmak imkazsız (yada çok zor) oldugu için yapılamıyor, yani uygulamada yoklama yok.

ben maramara hukuk mezunuyum bizde yoktu, istanbul ve ankarada da yok , bir çok yerde yoktur olan yerlerin kontenjanı azdır ondan yoklama vardır. özel okulları bilmiyorum:(

12 Haziran 2010 01:34

Editör arkadaş sonuçta yok bende onu kasdettim ..Özellerde de yok. ankara istanbulda da yok Mersinde de yok. Yok hiç bi yerde yok

juriste
Müsteşar
12 Haziran 2010 07:33

Kontenjanı az olan yerlerde yoklama yapılıyor.

MGTürkiye
Memur
12 Haziran 2010 14:35

657'de mesai saatlerinin düzenlenmesi hususunda tam bir netlik yok gördüğüm kadarıyla. Kesin ifadeler kullanılmamış. Haftada 40 saat diye bir tanım var sadece. Mesai saatlerinin esnekleştirilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi acaba?

Çünkü; bütün özel üniversitelerde en kötü ihtimalle 1 sene hazırlık sınıfı olup bu okullarda devam zorunluluğu mecburi oluyor. En kötü ihtimalle bir sene okula devam etmek gerekli.

İlginiz için çok teşekkür ediyorum...

21 Mart 2012 22:51

Biraz geç olmuş ancak hiç değilse diğer arkadaşlar faydalanır bu hususta birşeyler yazayım.

Vakıf Üniversitesinde eğitim görmüş biri olarak belirteyimki derslere devam tatmıyle o dersin hocasının insiyatifine bağlıdır. Eğer çok prensipli, otoriter biraz aksi bir şahıssa çalıştığınız beyan dahi etseniz gözünüzün yaşına bakmaz.

Fakat geneli itibariyle esneklerdir. Tek derse girmediğim hatta dersin hocasını tanımadığım halde devamasızlık sorunum olmadığı pekçok ders vardı. Bunu yüzdeye vuracak olursak yüze 70 veya sekseni devamı dikkate almayabilirler. Kolay gelsin...

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi