Editörler : Lanet
10 Ekim 2018 23:07

Belediyelerde ve üniversitelerde çalışan fakat tayin hakkı bulunmayan memurlar istifa edip yeniden a

Arkadaşlar sizce belediyelerde ve üniversitelerde çalışan fakat tayin hakkı bulunmayan memurlar istifa edip yeniden KPSS'ye girip yüksek puan alıp bulunduğun il veya ilçe belediyesinden yada üniversitesinden başka il ve ilçede belediyede yada üniversitede çalışabilir mi yani bunu yapanlar var mı istifa edip KPSS sınavına giren sonra başka belediyede yada üniversitede çalışan var mı ?

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan bir memurun tayin hakkı olmadığı için istifa edip KPSS'ye girip yüksek puan alıp başka bir il yada ilçe belediyesinde Örneğin Rize Belediyesinde işe başlayan varmı yada İstanbul Üniversitesinde çalışan bir memurun çalıştığı kurumdan istifa edip KPSS'ye giren ve onun sonucunda tercih kılavuzunda boş kadro varsa Rize Üniversitesinde işe başlayan var mı ?

etsizyemek
Memur
11 Ekim 2018 00:48

Mantikli bir başlik cvbini bn de merak ediyrm.

gaiptensesler
Kapalı
11 Ekim 2018 08:26

)Memurluktan usulüne uygun olarak istifa edersen istifa onay tarihinden itiibaren 6 ay beklemen gerekli. 6 ay sonra atanabilirsen yeni kurumunda göreve başlayabilirsin. (Bu arada aynı kpss ile 2 kez atanamazsın(sözleşmeli açıktan atamalar hariç) yeni kpss puanının olması lazım.) Ancak aday memurken istifa etmenin şartları farklı olabilir. Kolay gelsin.

çiksalin 53
Memur
11 Ekim 2018 16:03

anladım sırf bu çakılı kadro yüzünden istifa eden çok kişi var o zaman usulüne uygun istifa etmem lazım tabii oda belediye başkanı yada rektör kabul ederse Çünkü çakılı kadro olduğu için belediye başkanının yada rektörün imzası olmadan istifa edemezsin

gaiptensesler, 6 yıl önce

)Memurluktan usulüne uygun olarak istifa edersen istifa onay tarihinden itiibaren 6 ay beklemen gerekli. 6 ay sonra atanabilirsen yeni kurumunda göreve başlayabilirsin. (Bu arada aynı kpss ile 2 kez atanamazsın(sözleşmeli açıktan atamalar hariç) yeni kpss puanının olması lazım.) Ancak aday memurken istifa etmenin şartları farklı olabilir. Kolay gelsin.

mckruger
Şef
17 Ekim 2018 16:47

657/94

istifa isteği yazılı yapılır

kurum 30 gün içerisinde geri dönmek zorunda

cevap gelmediği takdirde veya yerinize atama/görevlendirme yapılmadığında (31. gün) Başkanlık Makamına yazılacak görevi bırakma ile ilgili dilekçe yazılır ve görev terk edilebilir. Usulüne uygun istifa yani çekilme budur.

çakılı kadro ve tayin hakkı bulunmayan memur kısmından kastınız nedir?

MaDMaxiBo
Şube Müdürü
21 Ekim 2018 12:52

İstifa sonrası hemen sözleşmeli kadrolara geçilebilir, göreve başlanır.

657 li kadrolara ise istifadan 6 ay sonra en erken girilebilir.

Aday memur istifa ederse bu sürenin 3 yıl olduğunu duymuştum. Emin değilim ama 6 aydan fazla olduğu söyleniyor. 2 yıl diyen de duydum. Ben de araştırdım ama tam hatırlamıyorum.

rebelwend
Genel Müdür
02 Kasım 2018 14:15

istifa sonrası dönecek referansa sahip bir memurun çakılı bir kadrodan kurtulmak için istifa etmesi akıllıca olmayacaktır zira istifadan geri dönüş yapmak kurum değiştirmekten daha zordur..

MaDMaxiBo
Şube Müdürü
03 Kasım 2018 01:53

Kpss ile tekrar atanmaktan bahsediyor arkadaş.

Sadece bir defa istifa edip dönme hakkı var. Tekrar istifa eden bir daha memur olamıyor.

Aday memur fark etmiyormuş. Kadrolu olarak atanmak için 6 ay beklemek gerekiyor.

Sözleşmeli memurluğa istifa ettikten sonraki gün de başlayabilir. Onda bir sınırlama yok süre olarak.

rebelwend
Genel Müdür
05 Kasım 2018 14:57

eksik bilgi var sanırım..

kadrolu memurların memuriyetleri süresince usulüne uygun olarak 2 kez istifa edip geri dönme hakları vardır yani 2 hak vermiş yasa koyucu ama tabiki bu durum maalesef kagıt üzerinde pratikte bırakın 2 kez dönmeyi 1 kez bile dönmek çokk zor...

MaDMaxiBo, 5 yıl önce

Kpss ile tekrar atanmaktan bahsediyor arkadaş.

Sadece bir defa istifa edip dönme hakkı var. Tekrar istifa eden bir daha memur olamıyor.

Aday memur fark etmiyormuş. Kadrolu olarak atanmak için 6 ay beklemek gerekiyor.

Sözleşmeli memurluğa istifa ettikten sonraki gün de başlayabilir. Onda bir sınırlama yok süre olarak.

eskidenberiburdayim
Şube Müdürü
30 Nisan 2022 12:18

10 gün işe gitmeme olayı var çekilme yaparsın istedikleri kadar istifanı onaylamasınlar, çekilme yapıyosun

Adamin dibi
Daire Başkanı
02 Mayıs 2022 05:27

Belediyede şahit olmadım. Üniversitede istifa eden veya sözleşmesini fesheden çok sayıda hemşire gördüm. Hatta sözleşmesini yenilemeyip başka bir yerde yeni sözleşmeyle hemen işbaşı yapan sağlıkçılar da var.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
02 Mayıs 2022 11:21

Usulsüz istifaya girer 1 yıl beklersiniz. Bunun yerine istifa dilekçesini verdikten sonra 30 günü doldurduğunuz gün üst amirlerinize haber verip görevi bırakırsanız 6 ay cezalı olursunuz.
eskidenberiburdayim, 2 yıl önce

10 gün işe gitmeme olayı var çekilme yaparsın istedikleri kadar istifanı onaylamasınlar, çekilme yapıyosun

eskidenberiburdayim
Şube Müdürü
11 Mayıs 2022 16:19

ama sözleşmeli her türlü gidebiliyosun

eskidenberiburdayim
Şube Müdürü
11 Mayıs 2022 16:28

herhangi bir engel ceza falan yok aynı gün başla kadrolu ile sözleşmeli çok farklı statüler sayıldığı için

idili
Memur
11 Mayıs 2022 18:24

30 gün müydü 30 iş günü müydü? Tam hatırlayamadım.
hsnd, 2 yıl önce
Usulsüz istifaya girer 1 yıl beklersiniz. Bunun yerine istifa dilekçesini verdikten sonra 30 günü doldurduğunuz gün üst amirlerinize haber verip görevi bırakırsanız 6 ay cezalı olursunuz.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
11 Mayıs 2022 19:08

Gün.
idili, 2 yıl önce
30 gün müydü 30 iş günü müydü? Tam hatırlayamadım.

burdurspor
Memur
12 Mayıs 2022 09:51

güncel

idili
Memur
08 Haziran 2022 15:40

Bu maddenin yasal dayanağını size zahmet buraya ilistirebilir misiniz ?
hsnd, 2 yıl önce
Gün.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2022 16:00

Yasal dayanağı 657 kanunu. Açıp okuyabilirsiniz.

idili, 2 yıl önce
Bu maddenin yasal dayanağını size zahmet buraya ilistirebilir misiniz ?

idili
Memur
08 Haziran 2022 16:04

Üniversitede sozlesmeli olarak çalışan bir arkadaş personel daire başkanlığına sormuş bu durumu hayır 1 yıl cezaya kalırsınız demişler. Sözleşme yenilememek ayrı, sözleşme imzalamisken hizmet süresi içinde görevi bırakmak- her ne şart altında olursa olsun, burada örneğin dilekçeyi verip 30.gun işi bırakmak da dahil- 1 yil cezaya sebep olur şeklinde bilgi vermişler. Bende kanuna bak demiştim ama zannederim bulamadı. Teşekkür ediyorum.
hsnd, 2 yıl önce

Yasal dayanağı 657 kanunu. Açıp okuyabilirsiniz.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2022 16:12

Evet doğru söylemişler. Çünkü bu konu başlığı altında yazılan istifa ile ilgili bilgiler kadrolu personel için geçerli. Sözleşmeliler için ayrı bir durum uygulanıyor. Sözleşmeli personel görevinden ayrılmak istediğinde cezaya takılmak istemiyorsa sözleşme yenileme zamanına 1 ay kala kuruma sözleşme yenilemeyeceğini bildirmek zorunda. Onun dışında ayrılmak isterse 1 yıl cezaya takılır. Cezaya takılmaması için ya böyle ayrılış yapmalı ya da mevzuata göre diploma ile kazanılmış bir sözleşmeli unvana atanmalı. Tekniker iken mühendis kadrosuna atanmak gibi.

idili, 2 yıl önce
Üniversitede sozlesmeli olarak çalışan bir arkadaş personel daire başkanlığına sormuş bu durumu hayır 1 yıl cezaya kalırsınız demişler. Sözleşme yenilememek ayrı, sözleşme imzalamisken hizmet süresi içinde görevi bırakmak- her ne şart altında olursa olsun, burada örneğin dilekçeyi verip 30.gun işi bırakmak da dahil- 1 yil cezaya sebep olur şeklinde bilgi vermişler. Bende kanuna bak demiştim ama zannederim bulamadı. Teşekkür ediyorum.
Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi