Editörler : E.Kayı Han

EmreOzan357
Kapalı
08 Kasım 2018 12:41

Peygamber efendimizin (sav) vefatından sonra hadis uydurmaları başlamıştır bu yeni bir olay değildir. Ve bunun tayini ulema tarafından yapılmıştır.Onceden beri bilinengelen bu durumu sırf sizin gibi okumayan,araştırmayan,zayıf imanı olan kişileri kandırmak için yeniden gündeme getirmişlerdir ki önce hadis sonra Kur'an'ı elimizden almak için.Bunu görmemek için kör olmak gerekir.Bu zamanin sorunu uydurulmuş hadis değil uydurulmuş hocaların fikirleri ve onlara uyan saf insanlar.
ismimdenickimdearzu, 5 yıl önce

Ortalık uydurma hadis kaynarken bana verdiği örneğe bak :)

akademikbaytar
Yasaklı
08 Kasım 2018 14:34

kuranı kerimi dört veya beş kez hatim ettim islami ritüellerin arapça gerçekleştirilmesi gerektiğine dair birşeyler olduğunu hatırlayamıyorum.beş vakit namaz da kılarım namazdayken arapçayı tercih ediyorum ancak namaz surelerini okurken kalbimden ve zihnimden geçenler Türkçe.Allahla kulun arasındaki bağı kuracak tek dil gönül dilidir.belki beş vakit namaz kılan ben cennetin yüzünü dahi göremeyeceğim ama biliyorum ki Allahın emrettiği dinin arap geleneğini yaşamak değil takvadan ibaret olduğunu bilen, islamın emrettiği ne varsa düzgünce yaşayan ama bunları kalbinden yaşayan birinin ben cenneti göremeyebilecekken cennetin en üst makamına ulaşabilir.din dilde değil gönüldedir.Allahın dili gönül dilidir.arapça bilmiyorum öğrenmeyi de düşünmüyorum.mesela kuranı arapça hatmedip ne anlattığını anlamamak yerine Türkçe hatmedip anlamaya çalışmak daha mantıklı değil mi.Allah zeki kulunu daha çok sever zekanızı neye yetirebiliyorsanız onu yapın.

akademikbaytar
Yasaklı
08 Kasım 2018 14:38

+

ismimdenickimdearzu, 5 yıl önce

Arkadaşlar sizin sıkıntınız ne ?

Bu başlığı açmanın ne gayesi var?

Ne faydası var?

Ezanın Türkçe okunması gibi bir önerge mi sunuldu meclise?

17 senedir ülkeyi dindar bir lider yönetiyor. başörtüsü sorunu da giderildi.

Cuma namazları için de yazı yazdı devlet.

Sıkıntınız ne?

Amaç sadece kavga çıkarmak ya da siyasal İslamcıların körüklediği korku imparatorluğunun bilmeden maşası olmak.

Bizler seküler yaşıyoruz diye fikir beyan edemeyecek miyiz?

Bizler yıllarca Pensilvanya'daki adama veryansın ederken., onun okullarına çocuklarınızı vermeyin derken, onların yayınlarını evinize sokmayın derken hata mı ettik?

Beraber yaşıyorsak elbette ki fikir de beyan edeceğiz, eleştiri de yapacağız.

Hristiyanların bize saçma gelen tarikatlerini de eleştiririz.

Meclisimiz bombalandı, köprümüz sarıldı, 250 vatandaşımız rahmetli oldu.

Hata mı etmişiz sizleri uyarırken zamanında. O vatandaşlarımızın kaderi bu mu olmalıydı?

Şu ülkede hakikaten İslami esaslara göre dört dörtlük esaslara göre yani katı esaslara göre yaşayan sadece %2lik kesim.

Geriye kalanımızın yaşantısı arasında öyle derin uçurumlar yok.

Biz aleni yaşıyoruz ,kalan yarımız da gizli.

Kimse kimseyi kandırmasın.

Ben İslamcılardan korkmam ama siyasal İslamcılardan çok korkarım.

Bu milletin a...na koyacağız dendi, hiç tepki gösterdiniz mi?

sakaya.fırat
Yasaklı
08 Kasım 2018 14:57

Çok güzel.

Bana ezan ve namaz arapça daha güzel geliyor

Allahuekber yerine tanrı uludur bana çok yavan ve soğuk geliyor ..kalbimi ısıtmıyor.

akademikbaytar, 5 yıl önce

kuranı kerimi dört veya beş kez hatim ettim islami ritüellerin arapça gerçekleştirilmesi gerektiğine dair birşeyler olduğunu hatırlayamıyorum.beş vakit namaz da kılarım namazdayken arapçayı tercih ediyorum ancak namaz surelerini okurken kalbimden ve zihnimden geçenler Türkçe.Allahla kulun arasındaki bağı kuracak tek dil gönül dilidir.belki beş vakit namaz kılan ben cennetin yüzünü dahi göremeyeceğim ama biliyorum ki Allahın emrettiği dinin arap geleneğini yaşamak değil takvadan ibaret olduğunu bilen, islamın emrettiği ne varsa düzgünce yaşayan ama bunları kalbinden yaşayan birinin ben cenneti göremeyebilecekken cennetin en üst makamına ulaşabilir.din dilde değil gönüldedir.Allahın dili gönül dilidir.arapça bilmiyorum öğrenmeyi de düşünmüyorum.mesela kuranı arapça hatmedip ne anlattığını anlamamak yerine Türkçe hatmedip anlamaya çalışmak daha mantıklı değil mi.Allah zeki kulunu daha çok sever zekanızı neye yetirebiliyorsanız onu yapın.

sakaya.fırat
Yasaklı
08 Kasım 2018 18:30

Cehape millet vekili muhasebeci kenan lakapli öztürk yılmazı

Türkçe ezan istediği için

Kesin ihraç istemiyle oy birliğiyle disiplin kuruluna sevk etmiş

yeniyim38
Kapalı
09 Kasım 2018 19:54

arkadaşlar aynen sakarya fırat a katılıyorum siz neden bahsediyorsunuz hala adamı disiplin kuruluna sevk etmiş chp konu çok başka yerlere sapmış siyasal islam dı bozuk islamdı neyse fetö idi metö idi neyse ama şunu da söylemeden geçemiceğim ismide nick ide arzu olan arkadaşın fikirleri gerçekten etkileyici fakat yemezler

Bozkurt-57
Aday Memur
10 Kasım 2018 00:43

Ezan Türkçe okunsun diyen taife gavur taifesidir. Bu salak zihniyet ondan iktidar olamıyor zaten. Aptaloğlu aptallar. Yaşasın Saadet Partisi.

Bilge Başkan Temel Karamollaoğlu

berfin-meb
Müsteşar
10 Kasım 2018 18:39

Ezanın Türkçe okunmasını istemem..

Müzik evrenseldir ve müziğin dili yoktur..

Ezanın da bir makamı ve usulü vardır..

İlk defa Arapça okunmuştur..

Herkes kendi dilinde dua edebilir ama "Ezan"ın orijinalitesine dokunmamak ve saygı duymak

gerekir..

Bilgi-Mühendisi
Şube Müdürü
11 Kasım 2018 17:16

Kur'an'ın Türkçe'si diye bir şey yok Akademik Baytar. Meali var. Çünkü Kur'an-ı Kerim tam olarak Türkçe'ye çevrilemiyor. Çevrilemez de. Arapça bilenler bazı yerlerini bile tam olarak anlayamazlar. Çünkü bazı şifreler yer alır. Onun için en uygunu Arapça okumaktır. Meali de okunabilir tabi. Ama Arapçasının yerine geçmez. Mealini yazanlar bile en doğrusunu Allah bilir diye yazarlar.

akademikbaytar, 5 yıl önce

sakaya.fırat
Yasaklı
11 Kasım 2018 20:39

Namazda meali okurum diyenler

Kimin mealini okuyacak

EmreOzan357
Kapalı
12 Kasım 2018 00:54

Kardeş onların okudukları mealde bazıları derler ki Kur'an da namaz salat diye geçer.O da dua dır.Yani siz haşa namaz kılmayıp içinizden dua etsenizde olur derler.Nasil olsa hersey içte yasaniyor ya.Bunlarda alkış tutar.Yasasin hem seküler hayat hem Müslümanlık derler ve öyle de inanırlar.Yazık vallahi yazık! Daha kaç tane hoca kılıklı piyonlar bunları kandıracak böyle bilemiyorum.Her seferinde de inanıp sanki hakikatmis gibi kabul ediyorlar.
sakaya.fırat, 5 yıl önce

Kimin mealini okuyacak

sakaya.fırat
Yasaklı
12 Kasım 2018 00:58

Ben bunların ciğerini bilirim ciğerini

Kılıçdaroğlu serra kadigili niye disipline sevk etmedi

Ezandan rahatsız oluyordu

Demediğini bırakmamıştı

EmreOzan357
Kapalı
12 Kasım 2018 01:24

Senaryo hazırlamışlar.Sözde İslami değerlere sahip çıkıyor beyfendi.Ama bunlar seçim zamanları olur.Mesela bazıları her gün cumaya giderlerdi.Adam seçimden önce sofuydu.Sonra ne olduysa dini söylemler kayboldu.
sakaya.fırat, 5 yıl önce

Ben bunların ciğerini bilirim ciğerini

Kılıçdaroğlu serra kadigili niye disipline sevk etmedi

Ezandan rahatsız oluyordu

Demediğini bırakmamıştı

berfin-meb
Müsteşar
12 Kasım 2018 09:40

Namazda meal okunmaz.. Her şeyin bir adabı var..

Ben dua derken namazdan sonra edilen duayı demek istedim..

sakaya.fırat, 5 yıl önce

Kimin mealini okuyacak

Adios Amigos
Yasaklı
12 Kasım 2018 09:46

namazda Türkçe ne okuyacaksın

okuduğun o şey meal mi kuranın orijinal lafzı mı

eğer herkes kendi dilinde ibadet ederse islamın evrenliği nerde kalıyor

kabede namaz kıldığınızı düşünün herkes kendi dilinde kılsa nasıl bir kargaşa çıkar

okunan ezanı kim anlayacak?

dikkat edin kim Allahın dinini bozmaya kalkarsa ondan en şiddetli şekilde hesabı yine Allah sorar,

Türkçe ibadet diye tutturanların hiçbirinin islamla alakası yoktur

efendimiz ben nasıl namaz kılıyorsam sizde öylece kılın diyor

tek bir tane ayet yada hadis gösterebilir misiniz herkes kendi dilinde ibadet etsin diye

burda milletin imanıyla oynuyorsunuz?

Adios Amigos
Yasaklı
12 Kasım 2018 09:51

Türkçe ibadet hayali kuranlara yasak yok,yaparlar bi cami,ezanı da türkçe okurlar,cemaat bulurlarsa namazı da Türkçe kılarlar artık 30 tane mealden kolaylarına geleni de zammı sure olarak okurlar,yalnız bi sorun var kimin meali okunacak onlarca meal var piyasada?

sakaya.fırat
Yasaklı
12 Kasım 2018 10:42

Atatürk ve inönü döneminde bu eziyet yapıldı

Şimdi bunu konuşmaya , yanlış demeye bile korkuyoruz.

Birde hala o olayı savunanlar var

Allah büyük

Zulmedenden hesap soracaktır elbette.

Adios Amigos, 5 yıl önce

namazda Türkçe ne okuyacaksın

okuduğun o şey meal mi kuranın orijinal lafzı mı

eğer herkes kendi dilinde ibadet ederse islamın evrenliği nerde kalıyor

kabede namaz kıldığınızı düşünün herkes kendi dilinde kılsa nasıl bir kargaşa çıkar

okunan ezanı kim anlayacak?

dikkat edin kim Allahın dinini bozmaya kalkarsa ondan en şiddetli şekilde hesabı yine Allah sorar,

Türkçe ibadet diye tutturanların hiçbirinin islamla alakası yoktur

efendimiz ben nasıl namaz kılıyorsam sizde öylece kılın diyor

tek bir tane ayet yada hadis gösterebilir misiniz herkes kendi dilinde ibadet etsin diye

burda milletin imanıyla oynuyorsunuz?

Te Dua Te Dua
Kapalı
12 Kasım 2018 11:35

ne guzel muhabbet (!)

sakaya.fırat
Yasaklı
13 Kasım 2018 17:33

Geyik yapmaktan iyidir

Te Dua Te Dua, 5 yıl önce

ne guzel muhabbet (!)

Toplam 134 mesaj