Editörler : Pangaea

öfkeli34
Aday Memur
20 Ağustos 2019 09:28

A şıkkı doğru cevap, ortaya çıktıktan sonra değerlendiğine dair bir bilgi yok paragrafta çünkü.

2 nota bir beste, 5 yıl önce

Soru:

Denizden gelecek tehlikeler dikkate alınarak, İstanbul'daki sarayların eskileri zamanla terk edildi ve Haliç kıyısında saraylar yapıldı. Zamanın ve doğanın yıkıcı etkisiyle tahrip olan, üzerleri toprakla örtülen eski sarayların bulunduğu bölgede, Fatih İstanbul'u aldıktan sonra bir Türk mahallesi kuruldu. 3 Haziran 1912 gecesi çıkan ve tüm İshak Paşa Mahallesi'ni yok eden büyük yangının ardından mahalle terk edildi ve yanan evlerin altından, Bizans döneminin saray kalıntıları belirdi.

Bu parçada, İstanbul'daki eski saraylarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

A) Ortaya çıktıktan sonra nasıl değerlendirildiğine

B) Terk ediliş nedenine

C) Kalıntılarının hangi olaydan sonra bulunduğuna

D) Niçin yok olmaya başlandığına

E) Bulunduğu bölgenin sonradan hangi amaçla kullanıldığına

2 nota bir beste
Aday Memur
20 Ağustos 2019 23:32

4 ay önce sorduğum soruyu tekrar hortlattığın için teşekkürler öncelikle :)))

Evet A şıkkı. Ben paragraftaki "üzerleri toprakla örtülen eski sarayların bulunduğu bölgede, Fatih İstanbul'u aldıktan sonra bir Türk mahallesi kuruldu" cümlesinden A doğrudur diye düşünmüştüm ama sonuçta eski sarayların değerlendirmesinden bahsetmiyor yerini kastetmiş.

öfkeli34, 5 yıl önce

A şıkkı doğru cevap, ortaya çıktıktan sonra değerlendiğine dair bir bilgi yok paragrafta çünkü.

Insaatci44
Aday Memur
21 Ağustos 2019 00:27

genelde dil bilgisi sorulari 7-8 soru geliyordu giderek azalmaya basladi
21 Ağustos 2019 01:04

Bence hala düşüncen doğru değil. Fatih, mahalle kuruyor ama ortaya çıkmış bir kalıntı yok. Yani çıkan saray kalıntılarının ya da yerinin değerlendirilmesi değil olay. Bir de bu soruları düşündükçe birçok pürüz çıkıyor. soru çok net olmalı.

Evet A şıkkı. Ben paragraftaki "üzerleri toprakla örtülen eski sarayların bulunduğu bölgede, Fatih İstanbul'u aldıktan sonra bir Türk mahallesi kuruldu" cümlesinden A doğrudur diye düşünmüştüm ama sonuçta eski sarayların değerlendirmesinden bahsetmiyor yerini kastetmiş.

21 Ağustos 2019 01:09

Bu soru gerçekten sıkıntılı bana göre.
21 Ağustos 2019 01:11

ilk sorudan bahsediyorum. Alıntı yapamadım.
DuruladımÇıkmadı, 5 yıl önce
Bu soru gerçekten sıkıntılı bana göre.
21 Ağustos 2019 01:13

Hocam watssap grubumuz var katılmak istersen.

Sizden ricam, soruları alıntı yaparak cevaplamanız hangi sorunun cevabı diye karışmamış olur.

2 nota bir beste
Aday Memur
21 Ağustos 2019 11:32

Nasıl yeri değerlendirilmiyor? "eski sarayların bulunduğu bölgede, Fatih İstanbul'u aldıktan sonra bir Türk mahallesi kuruldu." derken o bölgeyi değerlendirilmiş anlamı çıkıyor bana göre. Neyse sonuç olarak A şıkkı doğru cevapmış :)

Bence hala düşüncen doğru değil. Fatih, mahalle kuruyor ama ortaya çıkmış bir kalıntı yok. Yani çıkan saray kalıntılarının ya da yerinin değerlendirilmesi değil olay. Bir de bu soruları düşündükçe birçok pürüz çıkıyor. soru çok net olmalı.

2 nota bir beste
Aday Memur
21 Ağustos 2019 11:46

Whatsapp gruplarını güvenli bulmuyorum şu an için.

Teşekkür ederim yine de.

Hocam watssap grubumuz var katılmak istersen.

öfkeli34
Aday Memur
21 Ağustos 2019 12:32

(Rica ederim ne demek 😊 Yeni üye oldum da, ilgimi çeken konulara eski de olsa katku sağlamak istiyorum.) O bahsettiğiniz cümleden, e şıkkında bulunduğu bölgenin sonradan hangi amaçla kullanıldığı bilgisi çıkar. Ayrıca @DuruladımÇıkmadı nickli arkadaş: bence soruda bir sıkıntı da yok, gayet açık. Yeniden ortaya çıkana kadar sarayların başına ne geldiği anlatılmış ama sonrasında nasıl değerlendirildiğine dair bilgi yok.

2 nota bir beste
Aday Memur
21 Ağustos 2019 12:55

Arkadaşlar şimdi yepyeni bir soruyla karşınızdayım :)

Soru:

Bir türlü bitmeyen uzun yollarda, TIR diye bilinen araçlarda geçer bizim ömrümüz. Yollarda insanın şakakları karıncalanır, beyni keçeleşir. Yanından savrulan direkler, ağaçlar ardından geliyormuş duygusuna kapılır insan. Bazen güneş kavurur, bazen kar kapatır her yanını. Dağ başlarında, ovalarda tek başınasın hep. Türküler şarkılar biter, düşer kalırsın kör kuyuların içine. Pembeden kızıla dönüyormuş gökyüzü, rengârenk tarlalardan geçiyormuşsun; hiç fark etmez. Çevrene doyasıya bakamazsın ki? Yaz yine iyidir, ya kışın? Zincir tak, zincir çıkart. Bir de arıza oldu mu yandın! Atarsın takozu, girersin kamyonun altına. Buzun üstünde debelen dur işin yoksa.

Bu parçaya göre, kamyon sürücüsüyle ilgili olarak en kapsayıcı açıklama aşağıdakilerin hangisinde belirtilmiştir?

A) Yalnızlık duygusu içinde olduğu

B) Çevredeki değişikliklerin ayrımına varamadığı

C) Uzun yolculukların ruh sağlığını bozduğu

D) Doğa koşullarından etkilendiği

E) Ne gibi güçlüklerle karşılaştığı

21 Ağustos 2019 14:58

E en kapsayıcısı, D de çeldiricisi. Genel olarak sıkıntıdan bahsetmiş.

Arkadaşlar şimdi yepyeni bir soruyla karşınızdayım :)

Soru:

Bir türlü bitmeyen uzun yollarda, TIR diye bilinen araçlarda geçer bizim ömrümüz. Yollarda insanın şakakları karıncalanır, beyni keçeleşir. Yanından savrulan direkler, ağaçlar ardından geliyormuş duygusuna kapılır insan. Bazen güneş kavurur, bazen kar kapatır her yanını. Dağ başlarında, ovalarda tek başınasın hep. Türküler şarkılar biter, düşer kalırsın kör kuyuların içine. Pembeden kızıla dönüyormuş gökyüzü, rengârenk tarlalardan geçiyormuşsun; hiç fark etmez. Çevrene doyasıya bakamazsın ki? Yaz yine iyidir, ya kışın? Zincir tak, zincir çıkart. Bir de arıza oldu mu yandın! Atarsın takozu, girersin kamyonun altına. Buzun üstünde debelen dur işin yoksa.

Bu parçaya göre, kamyon sürücüsüyle ilgili olarak en kapsayıcı açıklama aşağıdakilerin hangisinde belirtilmiştir?

A) Yalnızlık duygusu içinde olduğu

B) Çevredeki değişikliklerin ayrımına varamadığı

C) Uzun yolculukların ruh sağlığını bozduğu

D) Doğa koşullarından etkilendiği

E) Ne gibi güçlüklerle karşılaştığı

2 nota bir beste
Aday Memur
21 Ağustos 2019 15:10

Maalesef ben de E demiştim fakat doğru cevap B.

Çıkmış bir adli yargı sorusu netten de baktım şık yanlışlığı yok B gösteriyor.

E en kapsayıcısı, D de çeldiricisi. Genel olarak sıkıntıdan bahsetmiş.
21 Ağustos 2019 15:33

Sanırım 2. cümleden yola çıkarak ve ondan sonraki gelen cümlelerle B diyor. Ama bu tarz soruların tam olarak mantığı nedir kavramalıyız.
24 Ağustos 2019 06:09

İyi bakmamışsın o zaman hocam. Sorunun doğru cevabı E şıkkı. Bu tür konularda daha hassas olmak gerek.

Maalesef ben de E demiştim fakat doğru cevap B.

Çıkmış bir adli yargı sorusu netten de baktım şık yanlışlığı yok B gösteriyor.

MegalomanSAVAR
Aday Memur
28 Ağustos 2019 11:42

... . Kendisini çölde vahşi hayvanlarla sohbet halinde bulan

Leylâ'nın kavuşma teklifine karşı "Git! Ben Leylâ'yı değil,

Leylâ'nın hayalini arıyorum" derken o,

her sevda çağının kendinden aşı aldığı bu

yeryüzünde aşkın aşığı olmuştu.

Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Aşk, kavuşamama duygusu ve tasavvufi bir olgudur.

B) Leylâ, Mecnun'a aşık değildi.

C) Aşk, yalnızca bir duygudan ibaret değildir.

D) Leylâ'yı Leylâ yapan Mecnun'un yüreğindeki Leylâ yansımasıdır.

E) Çöller büyük tehlikelerle doludur.

Toplam 56 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi