Editörler : supporters.
10 Haziran 2022 22:34

Dolar ve altın ne olur?
Şimdi kulislerde belirtilen bilgilere göre süper bono mudur nedir onu konuşuyorlarmış. Altın ve dolar yükseliyor son günlerde. Önünü keserler mi sizce? Keserlerse ne zaman keserler? Altın 1.100'e koşuyor dolar ise 18' koşuyor. Enflasyonda artıyor malesef. Ne olacak şimdi?

hsnd
Başbakan Müsteşarı
11 Haziran 2022 00:53

Çıkmadı o dediğiniz. Gelire endeksli senet çıkarıldı. Süper bono muhtemelen şimdilik düşünülmüyor muhtemelen. Şayet çıkarsa kkm gibi bir etki yapar kısa vadede. Uzun vadesini bilemem.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
11 Haziran 2022 01:17

Bu arada yatırım tavsiyesi değildir:)
hsnd, 2 yıl önce
Çıkmadı o dediğiniz. Gelire endeksli senet çıkarıldı. Süper bono muhtemelen şimdilik düşünülmüyor muhtemelen. Şayet çıkarsa kkm gibi bir etki yapar kısa vadede. Uzun vadesini bilemem.
11 Haziran 2022 13:56

Bu süper bono denen zıkkım nedir tam olarak

hsnd
Başbakan Müsteşarı
11 Haziran 2022 19:06

Devletin belli bir vade ve gelir oranı ile vatandaşına borçlanması. Süper bono denmesinin sebebi enflasyon oranında hatta belki biraz daha yüksek oranla bunu vatandaşına vermesi ya da vermek istemesi nedeniyle bu isimle bahsediliyor. Döviz sahipleri için böyle bir şey çıkarılabileceği düşünülüyordu ancak henüz çıkmadı şimdiye kadar. Yüzde 24'lük bir iç borçlanma senedi olan gelire endeksli senet çıkardılar. Daha sonra böyle bir şey çıkarılır mı henüz belli değil.
komodin bahattinn, 2 yıl önce
Bu süper bono denen zıkkım nedir tam olarak

liebestraum
Şube Müdürü
19 Temmuz 2022 14:13

Dolar yeniden hareketlendi. Yıl sonu Dolar tahminlerini alalım. Benim tahminim 23 civarı.

Temenni değil tabii ki, genel beklenti de bu civarda sanırım.

20 Temmuz 2022 02:10

Dolara diyecek birşey yok, ama gelecek seneler altın yılı olacak

liebestraum
Şube Müdürü
20 Temmuz 2022 10:49

Benim fikrim, önümüzdeki bir yıl resesyona bağlı altının ve diğer her şeyin (dolar bazında) değer kaybedeceği. ABD ciddi bir resesyona girerse altının onsu 1000 dolar altına kadar gerileyebilir. Kötü bir senaryonda çok fazla güveli liman olmuyor, herkesin parası pul oluyor sonuçta.

O yüzden likit birikimleri zaman içerisinde gayrimenkul gibi kalıcı varlıklara dönüştürmek çok doğru bir yaklaşım bence. Sürekli trade edip, daldan dala atlamak ve kar realizasyonu yapmamak, kriz döneminde geri tepiyor.

Şuan an benim portföyüm %60 KKM, %25 devlet tahvili ağırlıklı risksiz fonlar ve %15 kripto ile de trade yapıyorum. Zaten pandemide yeni dalga gelecek gibi. 1 yıl boyunca elimdekini korusam bana yeter.

derin sessizlik, 2 yıl önce

Dolara diyecek birşey yok, ama gelecek seneler altın yılı olacak

leyli mecali
Aday Memur
23 Temmuz 2022 12:44

tüm yatırımlarınız nominal reel gelir bakımından negatifte.

paranız yılda net 9 geriye düşecek.

kötü seçimler yapmışsınız.

liebestraum, 2 yıl önce

Benim fikrim, önümüzdeki bir yıl resesyona bağlı altının ve diğer her şeyin (dolar bazında) değer kaybedeceği. ABD ciddi bir resesyona girerse altının onsu 1000 dolar altına kadar gerileyebilir. Kötü bir senaryonda çok fazla güveli liman olmuyor, herkesin parası pul oluyor sonuçta.

O yüzden likit birikimleri zaman içerisinde gayrimenkul gibi kalıcı varlıklara dönüştürmek çok doğru bir yaklaşım bence. Sürekli trade edip, daldan dala atlamak ve kar realizasyonu yapmamak, kriz döneminde geri tepiyor.

Şuan an benim portföyüm %60 KKM, %25 devlet tahvili ağırlıklı risksiz fonlar ve %15 kripto ile de trade yapıyorum. Zaten pandemide yeni dalga gelecek gibi. 1 yıl boyunca elimdekini korusam bana yeter.

Ömer Aytaç
Aday Memur
24 Temmuz 2022 04:15

Hocam özelden bana bi yazabilir misiniz ni kaç sorum olacak size ama?
leyli mecali, 2 yıl önce

tüm yatırımlarınız nominal reel gelir bakımından negatifte.

paranız yılda net 9 geriye düşecek.

kötü seçimler yapmışsınız.

tarihçi_08
Kapalı
24 Temmuz 2022 17:17

Aksine gayrimenkul balonu patlayacak. Bu yorumum burada kalsın. Diğer yatırım ürünlerine bir şey diyemem ama gayrimenkul şu an olması gerekenden en az 3 kat daha fazla. Fazla olan kısım ise balon. Hem emlakçılar hem de inşaatçılar mevcut stokları bu şekilde değerlendiriyor bu doyuma ulaştığında balon patlayacak ve yüksek fiyattan alanlar ne kadar zarar ettiklerini görecekler. İhtiyaç kapsamında dahi olsa almamanızı öneririm biraz daha bekleyin.

tarihçi_08
Kapalı
24 Temmuz 2022 17:21

Not: Bu yorumum herhangi bir yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte tamamen kendi görüşüm ve böyle düşünenler için naçizane önerimdir. Konut alacak olanlar veya yatırım yapacak olanlar aksi görüşteyse diledikleri gibi hareket edebilir.
tarihçi_08, 2 yıl önce
Aksine gayrimenkul balonu patlayacak. Bu yorumum burada kalsın. Diğer yatırım ürünlerine bir şey diyemem ama gayrimenkul şu an olması gerekenden en az 3 kat daha fazla. Fazla olan kısım ise balon. Hem emlakçılar hem de inşaatçılar mevcut stokları bu şekilde değerlendiriyor bu doyuma ulaştığında balon patlayacak ve yüksek fiyattan alanlar ne kadar zarar ettiklerini görecekler. İhtiyaç kapsamında dahi olsa almamanızı öneririm biraz daha bekleyin.

kutum32
Memur
26 Temmuz 2022 11:33

Bu memlekette fiyatı asla düşmeyecek şeylerden birisi gayrimenkuldür hocam :) keşke siz haklı çıksanız, büyük bir şişkinlik ve sömürü var ev piyasasında ancak tl hariç başka para birimleri kullanan bu kadar çok yabancı varken etrafta ben bu dediğinizin mümkün olduğunu hiç mi hiç sanmıyorum. Türk alamasa arap, slav, bulgar alıyor zaten.

tarihçi_08, 2 yıl önce

tarihçi_08
Kapalı
26 Temmuz 2022 14:21

Hocam gayrimenkul sektörü yabancı alıma bir gün kapatılacak ya da onlar için ayrı konutlar sınırlı olarak üretilecek o zaman bu dediklerim yerini doldurur zaten. Sonsuza kadar böyle gidecek diye bir şey yok. Şu anki politika böyle maalesef.
kutum32, 2 yıl önce

Bu memlekette fiyatı asla düşmeyecek şeylerden birisi gayrimenkuldür hocam :) keşke siz haklı çıksanız, büyük bir şişkinlik ve sömürü var ev piyasasında ancak tl hariç başka para birimleri kullanan bu kadar çok yabancı varken etrafta ben bu dediğinizin mümkün olduğunu hiç mi hiç sanmıyorum. Türk alamasa arap, slav, bulgar alıyor zaten.

kutum32
Memur
26 Temmuz 2022 20:09

Sanmıyorum, tam tersine satılacak tek bir konut kalmayana kadar konutlar yabancılara satılacak. Bu memlekette bu saatten sonra bir Türk ev alamaz. Bu yüzden hükumet ya konut piyasasının batmasını izleyecek ya da yabancılarla ilgili sınırlamaları kaldıracaklar. Tabii ki de ikincisini yapacaklar.

tarihçi_08, 2 yıl önce
Hocam gayrimenkul sektörü yabancı alıma bir gün kapatılacak ya da onlar için ayrı konutlar sınırlı olarak üretilecek o zaman bu dediklerim yerini doldurur zaten. Sonsuza kadar böyle gidecek diye bir şey yok. Şu anki politika böyle maalesef.

adalett007
Aday Memur
28 Temmuz 2022 14:11

E.a olur

hakankandemir34
Aday Memur
30 Temmuz 2022 21:59

kimse kesin bir şey söyleyemez ama her geçen gün artan fiyatar düşecek mi o mühim. hava durumu takip eder gibi fiyat takip ediyoruz https://fiyatlarin.com/

kutluuu
Aday Memur
18 Ağustos 2022 15:29

Eğer kenarda altın ve dolarınız varsa bunu düşüne düşüne deli olabilirsiniz. Biraz birikimim var, sabah akşam telefondan takip etmekten yorulmuştum. Sonunda Halkbank'ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı karşıma çıktı. Param hem TL olarak kalıyor, hem de kur korumalı oluyor. Böylelikle zarar etmemiş oluyorum ve takıntılı bir hasta olmaktan kurtuluyorum. :)

Hukukkk3663633
Kapalı
23 Ağustos 2022 17:39

:) dolar durduğu yerde her yıl yüzde 10 eriyor. Ki biride elimde dolar var diye seviniyor. Kağıt paraları hangisi olursa olsun kapıma koymam.

Merkez bankaların depolarında neden altın var satsınlar neden satmıyorlar tonlarca altında insnaların yastık altındakini almaya çalışıyorlar :) yatırım tavsiyesi vermiyorum ben.

Altın ve gümüşten şaşmam

kutluuu, 2 yıl önce

Eğer kenarda altın ve dolarınız varsa bunu düşüne düşüne deli olabilirsiniz. Biraz birikimim var, sabah akşam telefondan takip etmekten yorulmuştum. Sonunda Halkbank'ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı karşıma çıktı. Param hem TL olarak kalıyor, hem de kur korumalı oluyor. Böylelikle zarar etmemiş oluyorum ve takıntılı bir hasta olmaktan kurtuluyorum. :)

sezen111
Aday Memur
16 Ocak 2023 08:48

Ekonominin her geçen gün daha da kötüye gitmesinin ne önüne geçen var, ne de bir plan var. inşallah yanılırız fakat 3-4 ay sonra daha da beter bir durum bizi bekliyor. https://www.bilgikonu.com/fiyati-nedir/

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi