Editörler : "eskiyara"Pangaea

Kapalı
30 Temmuz 2020 15:35

hizmet puanı karmaşası

merhaba arkadaşlar. fen edebiyat mezunuyum, akabinde tezsiz yüksek lisans da denilen ortaöğretim alan öğretmenliği formasyon eğitimimi aldım. hizmet puanı ile ilgili haziranda yayınlanan yönetmeliğe göre benim durumumda olanlara ek 30 puan verimeyecekti yönetmelik açık ve netti. yalnız personel genel müdürlüğünün soru cevap yazısında son maddedeki cevap kafaları karıştırdı. bazı arkadaşlara puan verilmiş. hatta bu ek puanla tayini çıkan arkadaşım var. Cevap maddesine göre puan alma hakkımız oluyor gibi görünüyor.bununla ilgili bakanlıkla ya da il -ilçe mem'le görüşen net cevap alan var mı? ilgili maddeyi de ekliyorum.

25- Birleştirilmiş Lisans + Yüksek Lisans (Tezli-Tezsiz) mezunuyum. Yönetmelik değişikliği

ile yüksek lisans için öngörülen hizmet puanından ben de yararlanabilir miyim?

Birleştirilmiş Lisans + Yüksek Lisans (Tezli-Tezsiz) mezunu olan öğretmenlerimiz yüksek

lisanslarının tezli ? tezsiz durumları dikkate alınarak hizmet puanından yararlanacaklardır.

Og-ret-men-
Aday Memur
30 Temmuz 2020 16:48

Benim de duydugum var meb şikayet hattını aradım cevap geldi takip numarası ile cevap verdiler. ı

Og-ret-men-
Aday Memur
30 Temmuz 2020 16:50

Degisen bir şey yok. Kimine vermiş kimine vermemişler.kabul eden yok

Og-ret-men-
Aday Memur
30 Temmuz 2020 16:55

Benim de duydugum var meb şikayet hattını aradım cevap geldi takip numarası ile cevap verdiler. ı

cesmi naz
Kapalı
30 Temmuz 2020 17:01

meb'te hatasını kabul eden yok diyorsunuz galiba

Og-ret-men-, 4 yıl önce

Degisen bir şey yok. Kimine vermiş kimine vermemişler.kabul eden yok

together_smile
Aday Memur
30 Temmuz 2020 20:52

başta 30 puan eklendi geri silindi. Dilekçe yazdım resmi cevap bekliyorum. Aynı sınıfta okuyupta 30puan alan arkadaşım da var. Üstelik iliçinde bu puanla atandılar. Ancak benim puanım silindi. Ya herkese eklensin bu puan işi ya da hepten silinsin. Böyle saçmalık mı olur aynı sınıfta okıyan adamın birine 30 puan diğerine yok

mathandlaw
Aday Memur
30 Temmuz 2020 21:12

Karmaşa yok.Egitim 5 yıl mezunlari lisans+lisansustu diplomasina sahip.onlar aldi.Digerleri de formasyon harici tezsiz varsa 30 tezli varsa 50 aldı.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
30 Temmuz 2020 21:24

Bunu anlamakta zorlanacak bir şey yok. Hariçten tezsiz yüksek lisans sıfatlı formasyon alanlara puan verilmeyecek. Ama eğitim fakültesinde 5 yıl okuyup diplomasında "birleştirilmiş lisans+tezsiz yüksek lisans" yazanlara puan verilecek.

mathandlaw
Aday Memur
30 Temmuz 2020 21:38

Çok yaşa hocam.Bir haftadır bunu anlatmaya çalışıyorum.

Kayaçç
Şef
30 Temmuz 2020 22:21

İşte sıkıntı da burada. Siz diyorsunuz ki yaptığınız tezsiz yüksek lisansla biz eğitim fakültelerinin lisans diplomasına eşit oldunuz. Bizim bir de lisans +lisansüstü birleştirilmiş diplomamız olduğu için 30 puanı aldık, diyorsunuz. Uygulamanın sakatlığı burada zaten. Bana tezsiz yüksek lisans diploması verip bu eğitim fakültesinin lisans diplomasına eşittir, dersen adama gülerler!? O zaman fef'lilere eğitim derslerini formasyon sertifikası şeklinde vermeye devam edeceklerdi ve hiçç yüksek lisans falan karıştırmayacaklardı. Ama sen bana tezsiz yüksek lisans diye diploma verirsen ben de hakkımı ararım ki bu da gayet doğal))

Evlenmek Gerek, 4 yıl önce

Bunu anlamakta zorlanacak bir şey yok. Hariçten tezsiz yüksek lisans sıfatlı formasyon alanlara puan verilmeyecek. Ama eğitim fakültesinde 5 yıl okuyup diplomasında "birleştirilmiş lisans+tezsiz yüksek lisans" yazanlara puan verilecek.

cesmi naz
Kapalı
30 Temmuz 2020 22:34

5 yıl eğitim fakültesi mezununun aldığı eğitim dersleri ile formasyon tezsiz yüksek lisans dersleri farklı mı? bence ikisi de yüksek lisans değil zaten.Bir de mebbiste ne yazdığı mı önemli sadece.hadi fen edebiyatı geçtim 5 yıllık eğitim mezunu ama mebbiste lisans+lisanüstü yazmıyor diye puan almayan arkadaşlar var. bunun yanlış olduğunu biliyorsunuz ama tabiki 25.maddeye dayanarak aksini savunuyorsunuz sizleri de anlıyorum. kimsenin puanında gözümüz yok sadece uygulamada bir hata var önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğimizi düşünüyorum ya kimseye vermeyecekler ya da hepimize verecekler bu puanı. CİMER'e yazdım net bir bilgi alırız diye düşünüyorum.

mathandlaw
Aday Memur
30 Temmuz 2020 22:51

Hocam olayı hemen egitim fen edebiyat tartışmasına getiriyorsunuz.Tartismadan bildiklerimizi yazalım.Kac yıllık öğretmendiniz bilmiyorum ama tecrübeli olsanız cimlerden kopyala-yapistir bir cevap geleceğini bilirdiniz.Yonetmeligi hazırlayan bi şekilde düşünmüş yani ben öğretmenin kendini geliştirmesini istiyorum diyor ve formasyona puan vermiyor.Egitim mezunlarının siz kabul etmesenizde diplomaları farklı.Yök 200 yılında bir program açıyor ben bu bölüm mezunlarinabyuksek lisans veriyorum o şekilde ders vereceğim diyor.Anlamadiginiz nokta burası yani fef + formasyon= egitim olmuyor.

cesmi naz
Kapalı
30 Temmuz 2020 23:22

o dediğiniz tartışma benden çıkmaz yanlış anlamışsınız.konu fakülte değil eğitim fakülteli olup puan verilmeyen arkadaşlarım da var. hangi fakülte olursa olsun hepimiz öğretmeniz aynı gemiye bineli çok zaman oldu. ben sadece bir hata var mı diye öğrenmeye çalışıyorum bilgi edinme hakkımı kullanıyorum. nihayetinde.sizleri gerecek rahatsız edecek bir şey yok burada. hata varsa düzeltilir, yoksa da sorun değil verilmiyorsa verilmiyordur. diyelim ki bu soru cevap metninde "lisans dışında ayrıca tezsiz yüksek lisans diploması olanlara formasyon da olsa 30 puan verilecek " yazsa size de puan verilmese itiraz etmez miydiniz? ederdiniz ki bu da en doğal hakkınız olurdu.

mathandlaw, 4 yıl önce

Hocam olayı hemen egitim fen edebiyat tartışmasına getiriyorsunuz.Tartismadan bildiklerimizi yazalım.Kac yıllık öğretmendiniz bilmiyorum ama tecrübeli olsanız cimlerden kopyala-yapistir bir cevap geleceğini bilirdiniz.Yonetmeligi hazırlayan bi şekilde düşünmüş yani ben öğretmenin kendini geliştirmesini istiyorum diyor ve formasyona puan vermiyor.Egitim mezunlarının siz kabul etmesenizde diplomaları farklı.Yök 200 yılında bir program açıyor ben bu bölüm mezunlarinabyuksek lisans veriyorum o şekilde ders vereceğim diyor.Anlamadiginiz nokta burası yani fef + formasyon= egitim olmuyor.

31 Temmuz 2020 11:13

Arkadaşlar ben de Fen edebiyat mezunuyum. Daha sonra ayrıca ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ile formasyon aldım. ilk önce ek 30 puan vermişlerdi sonra sildiler. en son yeniden vermişler. şu anda 30 puan eklenmiş olarak duruyor mebbiste. Sanırım bu işte bir karışıklık var.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
31 Temmuz 2020 21:09

5 yıllık eğitim fakültesi mezunu olup da puan alamayanlar alır. Sadece okul yönetimi, MEBBİS'te ilgili kutucuğu işaretlemeli.

5 yıllık eğitim fakültesi mezunlarının tezsiz yüksek lisansının öğretmenlik formasyonu için olduğunu belgeleyecek bir mevzuat yok. Yani onlar branşında (örneğin Matematik öğretmenliği) tezsiz yüksek lisans mezunu. Eğitim fakültesi mezunu olmayıp tezsiz yüksek lisans ibareli formasyon alanlar ise sadece ortaöğretim alan öğretmenliği alanında tezsiz yüksek lisans mezunu. MEB olaya böyle bakıyor ve eğitim fakültesi mezunu olmayıp formasyonla tezsiz yüksek lisans alanlara puan vermiyor.

Konuyu FEF'lilere muhalefet etmek için yazmıyorum. Ama durum bu. Eğitim mezunları branşını okuyup direkt tezsiz yüksek lisans mezunu olurken FEF vb. fakülte mezunları sadece formasyon derslerinden dolayı tezsiz mezunu olmuştur. Branşında gördüğü derslerden dolayı yüksek lisans derecesi almamıştır.

murateltizmir
Aday Memur
31 Temmuz 2020 21:52

Benim puanim da silindi ve hala eklenmedi. Eğitim fakültesi mezunuyum ve kendi alanimda tezsiz yuksek lisans yaptım

Ingilizce ogretmenligi lisans ve yüksek lisans ama ne yazık ki formasyon ya da alan ogretmenligi ile alakalı olmamasına rağmen benim puanim da silinmiş. Umarim karmaşık olan bu durum bir an önce açıklığa kavuşturulması.

yorguntarihçi
Genel Müdür
31 Temmuz 2020 23:08

Hocam eğitim fakültesi tarih öğretmenliği mezunuyum ve diplomamda lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans yazıyor ve puan falan alamadim. MEB danışmaya sordum hani bir ihtimal diye gelen cevap bize ek puan verilmeyeceği yönündeydi. Şimdi eğitim fakültesi olup bu puanı alan olmaması gerekiyor değil mi?

Kayaçç
Şef
01 Ağustos 2020 08:08

Dediklerinize katılıyorum. Farklı türde program uygulamalarıyla oluşan bu kaotik durumlarda mevzuatın da başının dönmesi, yetersiz kalması normal)) Bize bir standart lazımm. Ya da arı kovanına çomak sokmamak gerekiyor. Bir yönetmelik hazırlanırken çıkabilecek farklı sesler hesaba iyi katılmalı,aleceleye getirilmemeli, kaş yapayım derken de göz çıkartılmamalı;ama olmuyor işte! Öğretmen yetiştirme de onlarca farklı model olursa sonuç böyle oluyor. Çalıştığınız okulda, zamanında 23 kredilik formasyon sertifikasıyla atanmış öğretmen de var, yaş haddinden emeklilik sınırına dayanmış lisans bile tamamlamamış(üç yıllık eğitim enstitüsü mezunu) öğretmen de var. Ben 40 yaşındayım ve emekli olana kadar (tabi o günleri görebilirsem inşallah) bu işin daha değişik versiyonlarını göreceğimden eminim. Hayırlısı diyelim.

5 yıllık eğitim fakültesi mezunu olup da puan alamayanlar alır. Sadece okul yönetimi, MEBBİS'te ilgili kutucuğu işaretlemeli.

5 yıllık eğitim fakültesi mezunlarının tezsiz yüksek lisansının öğretmenlik formasyonu için olduğunu belgeleyecek bir mevzuat yok. Yani onlar branşında (örneğin Matematik öğretmenliği) tezsiz yüksek lisans mezunu. Eğitim fakültesi mezunu olmayıp tezsiz yüksek lisans ibareli formasyon alanlar ise sadece ortaöğretim alan öğretmenliği alanında tezsiz yüksek lisans mezunu. MEB olaya böyle bakıyor ve eğitim fakültesi mezunu olmayıp formasyonla tezsiz yüksek lisans alanlara puan vermiyor.

Konuyu FEF'lilere muhalefet etmek için yazmıyorum. Ama durum bu. Eğitim mezunları branşını okuyup direkt tezsiz yüksek lisans mezunu olurken FEF vb. fakülte mezunları sadece formasyon derslerinden dolayı tezsiz mezunu olmuştur. Branşında gördüğü derslerden dolayı yüksek lisans derecesi almamıştır.

cesmi naz
Kapalı
01 Ağustos 2020 12:44

sizin durumunuzda olup puan alan ve tayini çıkan arkadaşlar var. bu mevzu baya baş ağrıtacak gibi duruyor

yorguntarihçi, 4 yıl önce

Hocam eğitim fakültesi tarih öğretmenliği mezunuyum ve diplomamda lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans yazıyor ve puan falan alamadim. MEB danışmaya sordum hani bir ihtimal diye gelen cevap bize ek puan verilmeyeceği yönündeydi. Şimdi eğitim fakültesi olup bu puanı alan olmaması gerekiyor değil mi?

yorguntarihçi
Genel Müdür
01 Ağustos 2020 19:09

Şayet hocam benim durumumda olup puan almış bir kişi tanısam mahkemeye başvurup mebi dava ederim. Böyle saçma düzenleme mi olur

cesmi naz, 4 yıl önce

sizin durumunuzda olup puan alan ve tayini çıkan arkadaşlar var. bu mevzu baya baş ağrıtacak gibi duruyor

Emirrhann
Aday Memur
01 Ağustos 2020 20:14

Hocam siz nasil almazsınız olur mu öyle şey? 25. maddede verilecek dendi ya. Ben aldim. 5Yil okudum. diplomamda lisans+yüksek lisans (tezsiz) yaziyor. tam da 25.madde bundan bahsediyor. Bizim ilçemizde herkes aldi bu şekilde olan.
yorguntarihçi, 4 yıl önce

Şayet hocam benim durumumda olup puan almış bir kişi tanısam mahkemeye başvurup mebi dava ederim. Böyle saçma düzenleme mi olur

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi