Editörler : E.Kayı Han
24 Kasım 2016 10:43

Üçünüz Birlikte Gelin

Üçünüz Birlikte Gelin

İmam-ı Şafii Hazretleri (Ra.) henüz dört yaşındadır. Zamanın kadısı ona ders vermektedir. Tam o sırada iki öfkeli adam bir garibi sürükler, kadı efendinin önüne yıkarlar. Davacılardan biri anlatmaya başlar:

??Efendim, biz üç arkadaştık. Bir yerden iyi bir para bulduk; fakat birbirimize itimadımız yoktu. Paramızı, hepimizin güveneceği birine, yani buna emanet ettik ve -üçümüz birlikte gelmedikçe vermeyeceksin- diye tembihledik; ama o bize hıyanet etti.

Kadı, adama bakar:

?Doğru mu söylüyor bunlar?

??Evet, bunlar dün akşam bana bir kese para bıraktılar ve -üçümüz birlikte gelmedikçe hiçbirimize verme.- dediler; ancak henüz 50 adım bile gitmeden içlerinden biri geri geldi ve altınları istedi. Uzaktan ?Bakın veriyorum.? diye bağırdım, bu ikisi de kafa sallayıp ?Tamam? dediler.

Kadı bu defa diğerlerine döner:

?Peki buna ne diyeceksiniz?

??Keseyi emanet edip giderken, parayı alıp kaçan arkadaşımız aniden durdu. Bütün paramızı emanetçiye bıraktık; ama bu akşam ne yiyeceğiz? dedi. Biz de yiyecek alacak kadar bir şeyler almasına izin verdik. O da bütün keseyi alıp kaçtı. Madem ki üçümüz birlikte gelmedikçe verme dedik, o da bunu kabul etti, o halde parayı ödesin, dediler. İşte tam o sırada küçük Şafii söz alır ve adama:

-Kendini niye üzüyorsun ki? Madem üç kişiydiler ve içlerinden biri parayı alıp kaçtı. Onlara de ki: ?Kese bende; fakat üçünüz birlikte gelin, vereyim.

Böylece kadı efendinin içinden çıkamadığı meseleyi İmam-ı Şafii Hazretleri henüz dört yaşında iken halletti.

Kaynak: http://www.teveccuh.com/ucunuz-birlikte-gelin/

cvlstudnt.1
Müsteşar Yardımcısı
02 Aralık 2016 02:54

bu kıssadan çıkan hisseye göre; günü kurtarmak için yalan söylenebilir:))

Toplam 1 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi