Editörler : Lanet
14 Ekim 2021 10:41

Türk ve Dünya Klasiklerinde Etkisinde Kaldığın Alıntılar

İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, ince bir yerleri, işte oraya değmemeli. Korkmalı İnsanların bu tarafından. Aşağı görmemeli insanları.

-Yaşar Kemal, İnce Memed

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 10:44

''Sevilen ne kadar güzel ve çekici olursa aşk da o kadar şiddetli ve uzun olur.''

Ruh Adam, s. 176, Hüseyin Nihal Atsız

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 10:58

''Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı'' Kullanmadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı??

İçimizdeki Şeytan, s. 41, Sabahattin Ali

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:00

''Yüreğinde Tanrı aşkı taşıyanın gözyaşlarına ihtiyacı yoktur.''

Korku ve Titreme, Søren Kierkegaard

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:01

''Tüm kalbimle güvenebileceğim hiçbir yer bilmiyordum, belki bir zamanlar vardı öyle yerlerim ama artık hepsi havasız kalmış, rüzgârın önü kesilmiş, unutulmuş fotoğrafların anlattığı manzaralardı.''

Yaşamak Tuhaf Şey, s. 70, Carmen Martín Gaite

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:06

''İnsan kendi içinde yalnızdır ve içinde yaşadığı dünyaya karşı yürekli bir savaş vermek zorundadır.''

İnsan Olmak, s. 17, Engin Geçtan

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:08

''Kalplerinizi değiştirin! Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz. ''

... Kalp Değişir miymiş istenince? ..

''Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalb... Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, s. 76, Necip Fazıl Kısakürek

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:12

''Kendine [düşüncesine] saygı duyan insan, ne yalnızlığa ne de kalabalıklara gereksinim duyar.''

Yıldızların Örtüsü Yoktur, s.16, M. Aurelius @YKYHaber Çev: Şadan Karadeniz

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:13

''Gezdim cümle âlemi arş'ı levh'ü kalem'i, Hîç mekânda bulmadım buldum insân içinde.''

[Yûnus Emre Dîvânı - K. 144a, M. 43, DTCF. 225b.]

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:15

''Çünkü biz sevmek ya da sevmemek konusunda özgürüz; bu durumda ya ayakta kalırız, ya da düşeriz.''

Kayıp Cennet, s. 108, John Milton @PegasusYayinevi

bilgetonyukuk
Müsteşar
14 Ekim 2021 11:17

''Sonuçta insan gerçekte neye ihtiyaç duyar? Sağlığı ve internet bağlantısı iyiyse, gerisi o kadar önemli değil. İşi, varoluşçu filozof gibi cehennem başkalarıdır deme noktasına vardırmayacağım. Ama başkalarının cennet olmadıkları da kesin.''

Empedokles'in Dostları, Amin Maalouf

bilgetonyukuk
Müsteşar
20 Ekim 2021 20:56

''Tanrıda gizlenen insan güvendedir.''

Kırdaki Zambak, Gökteki Kuş - Søren Kierkegaard, [s. 42] Çev: Nur Beier Pinhan Yayıncılık

bilgetonyukuk
Müsteşar
20 Ekim 2021 20:58

"Beni yaraladı, beni uyandıran."

Mektuplar, Friedrich Nietzsche (Siegfried?in üçüncü perdesinde bir pasajdır, Richard Wagner)

bilgetonyukuk
Müsteşar
20 Ekim 2021 21:00

Kör Filozof: ''Eğer Tanrı'ya inanmamı istiyorsanız, ona dokunabilmemi sağlayabilmelisiniz.''

Vaiz: ''Efendim, ellerinizi vücudunuzda gezdiriniz, bedeninizin hayret verici ezgilerinde Tanrı'nın varlığını bulacaksınız.''

Körler Üzerine Mektup, s. 34 - Diderot @iskultur

bilgetonyukuk
Müsteşar
22 Ekim 2021 14:22

''İnsanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden inanmak hususundaki eğilimleridir. Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır.''

İçimizdeki Şeytan, s. 200, Sabahattin Ali Yapı Kredi Yayınları

bilgetonyukuk
Müsteşar
28 Ekim 2021 22:59

''Yüzlerinizi niçin gizliyorsunuz? Sizi gerçekten görürler diye mi?''

Retorik, [s. 115] Aristoteles @YKYHaber

bilgetonyukuk
Müsteşar
28 Ekim 2021 23:01

''Mademki kendi fikrindir yüzen gemi ,

mademki kendi fikrindir umman,

ne zaman var

ne mekân!''

[Sekizyüzotuzbeşsatır, Berkley - Nazım Hikmet, s. 49 @YKYHaber]

bilgetonyukuk
Müsteşar
28 Ekim 2021 23:14

''Bir ağaç şöyle der; Tanrı'nın içimde olduğuna inanırım. Başka hiçbir şeyi umursamam.''

Ağaçlar - Hermann Hesse @kolektifkitap

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi