Editörler : supporters.
20 Ocak 2022 12:53

Arşiv görevlisi atama

Herkese merhaba, Ben bir üniversitede Arş. Gör.lük kazandım ve atamam gerçekleşmiş tebligatın elime ulaşmasını bekliyorum. Bu süreçte başka bir üniversitede bilim sınavına girdim ve orayı kazanırsam oraya gitmek istiyorum. Bu durum bir sorun teşkil eder mi başından geçen arkadaşlar bilgi verebilirse çok mutlu olurum. Ben, tebligattan sonra 15 gün içinde göreve başlamazsam atamadan vazgeçmiş sayılıyorum diye biliyorum bu halde diğer ünide atama başlatabilirim değil mi?

marantaname
Memur
20 Ocak 2022 17:39

İnşallah diğer yer olmaz. Bu nedir böyle bir sürü insanın hakkına girmiş oluyorsun böylelikle

Mutasarrıf85
Aday Memur
20 Ocak 2022 21:15

Akademik kariyer anlamında kazandığınız yerdekiler sizi alanda bir yere kaydederler adamları güvendirmişsin olası diğer adaylar yerine inisiyatif almışlar ... kariyerinde elektrik su yol olarak çıktılarını görürsün... empati kur bölüm başkanı sensin benzer senaryodaki x kişinin attığı kazığı unutur musun

denzzzzz
Aday Memur
20 Ocak 2022 22:50

Hayır kimse inisiyatif falan aldığı için bu arkadaş kazanmamış. Bu arkadaş başarılı olduğu için kazanmış. Niye başkasının hakkına girmiş olsun? En yüksek puanlara sahip olan, sınavda iyi puan almış aday istiyorsa ve kazanıyorsa istediği yere girer. Saçma şekilde yok hakka giriyor yok haksızlık ediyor diye birşey yok.

Sorunun cevabına gelecek olursak; bildiğim kadarıyla resmi bir engel yok. Ancak ikinci kazandığınız yerdeki hocalar sizi almak istemeyebilirler halihazırda kadronuz olduğu için ve yukarıdaki arkadaşlar gibi düşündükleri için. Onun dışında bildiğim bir engel yok. Bölümdeki hocalar bir engel görmezse ve kazanırsanız yeni kadroya geçersiniz. Bunun da iki yolu var; (1) ilk kazandığınız okul size izin verir ve kadronuzun geçişini sağlarlar, naklen atanırsınız veya (2) ilk çalıştığınız z kurumdan istifa edip diğer kuruma atanma işlemleriniz yapılır.

Mutasarrıf85
Aday Memur
20 Ocak 2022 22:59

inisiyatiften kastım x kişiyi kulağından tutup bir yere getirmek değil ... kişinini talip olduğu pozisyonla ilgili halet-i ruhiyesinin ölçüldüğü mülakatta söylersin filanca üniversitedeki ar gör kadrosuna başvurdum ora çıkarsa oraya giderim diye ... onlar da tedbirini alır ... hukuki olan her şey doğru/helal oluyor mu ...

denzzzzz, 2 yıl önce

Hayır kimse inisiyatif falan aldığı için bu arkadaş kazanmamış. Bu arkadaş başarılı olduğu için kazanmış. Niye başkasının hakkına girmiş olsun? En yüksek puanlara sahip olan, sınavda iyi puan almış aday istiyorsa ve kazanıyorsa istediği yere girer. Saçma şekilde yok hakka giriyor yok haksızlık ediyor diye birşey yok.

Sorunun cevabına gelecek olursak; bildiğim kadarıyla resmi bir engel yok. Ancak ikinci kazandığınız yerdeki hocalar sizi almak istemeyebilirler halihazırda kadronuz olduğu için ve yukarıdaki arkadaşlar gibi düşündükleri için. Onun dışında bildiğim bir engel yok. Bölümdeki hocalar bir engel görmezse ve kazanırsanız yeni kadroya geçersiniz. Bunun da iki yolu var; (1) ilk kazandığınız okul size izin verir ve kadronuzun geçişini sağlarlar, naklen atanırsınız veya (2) ilk çalıştığınız z kurumdan istifa edip diğer kuruma atanma işlemleriniz yapılır.

denzzzzz
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:02

Evet aynen öyle, hukuki olan şey -böyle bir konuda özellikle- doğru oluyor. Kimse sizinle veya birkaç kişinin inancıyla hayatına yön vermek zorunda değil. Hukuk bunun için var. Helal/haram sizi çok ilgilendiriyorsa siz yapmazsınız olur biter. Başkası için ise o da ancak kişi ile tanrı arasındadır ve sizi ilgilendirmez.

Mutasarrıf85, 2 yıl önce

inisiyatiften kastım x kişiyi kulağından tutup bir yere getirmek değil ... kişinini talip olduğu pozisyonla ilgili halet-i ruhiyesinin ölçüldüğü mülakatta söylersin filanca üniversitedeki ar gör kadrosuna başvurdum ora çıkarsa oraya giderim diye ... onlar da tedbirini alır ... hukuki olan her şey doğru/helal oluyor mu ...

Mutasarrıf85
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:04

bu kafa yapısı ile herkes liyakatli liyakatsız ama bildiği güvendiği isimleri tercih ediyor ... bildiğin gibi devam et.

denzzzzz, 2 yıl önce

Evet aynen öyle, hukuki olan şey -böyle bir konuda özellikle- doğru oluyor. Kimse sizinle veya birkaç kişinin inancıyla hayatına yön vermek zorunda değil. Hukuk bunun için var. Helal/haram sizi çok ilgilendiriyorsa siz yapmazsınız olur biter. Başkası için ise o da ancak kişi ile tanrı arasındadır ve sizi ilgilendirmez.

denzzzzz
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:09

Sayın hocam, hukuk bunun için var diyorum, siz başka şeylerden söz ediyorsunuz. Liyakat ayrı bir konu, yönetmelik ayrı konu. Neye göre hareket edecektik başka? Farklı inanışlar, dinler, felsefeler, mezhepler, dindarlığın seviyesi vs... sonsuz sayıda yaklaşım olabilir.

Kaldı ki arkadaş bunun mümkün olup olmadığını soruyor, caiz olup olmadığını merak etse başka yerlere müracaat ederdi diye tahmin ediyorum :)

Mutasarrıf85, 2 yıl önce

bu kafa yapısı ile herkes liyakatli liyakatsız ama bildiği güvendiği isimleri tercih ediyor ... bildiğin gibi devam et.

Mutasarrıf85
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:13

doğu/helal göndermesi bireyin mensup olduğu evrensel veya teolojik illiyeti işaret ediyor hangisini benimsemişsen artık... Farkındaysanız doğrudan "helal" ya da "doğru" şemasını kullanmadım. Alerjik reaksiyonlarınız anladıklarınız hakikat miş gibi algılatıyor.

denzzzzz, 2 yıl önce

Sayın hocam, hukuk bunun için var diyorum, siz başka şeylerden söz ediyorsunuz. Liyakat ayrı bir konu, yönetmelik ayrı konu. Neye göre hareket edecektik başka? Farklı inanışlar, dinler, felsefeler, mezhepler, dindarlığın seviyesi vs... sonsuz sayıda yaklaşım olabilir.

Kaldı ki arkadaş bunun mümkün olup olmadığını soruyor, caiz olup olmadığını merak etse başka yerlere müracaat ederdi diye tahmin ediyorum :)

denzzzzz
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:15

Yaşadığımız günlerin özeti gibisiniz hocam ne diyebilirim ki size daha fazla. Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. İyi akşamlar...

Mutasarrıf85, 2 yıl önce

doğu/helal göndermesi bireyin mensup olduğu evrensel veya teolojik illiyeti işaret ediyor hangisini benimsemişsen artık... Farkındaysanız doğrudan "helal" ya da "doğru" şemasını kullanmadım. Alerjik reaksiyonlarınız anladıklarınız hakikat miş gibi algılatıyor.

Mutasarrıf85
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:18

Bilmukabele. Selametle...

denzzzzz, 2 yıl önce

Yaşadığımız günlerin özeti gibisiniz hocam ne diyebilirim ki size daha fazla. Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. İyi akşamlar...

sekerparee1
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:42

Denzzz hocam yazdığınız açıklama için teşekkür ediyorum, söylediklerinize katılıyorum.

Ben diğer üniversitede henüz göreve başlamadım sadece atamam tamamlandı ona rağmen istifa mı vermeliyim onu anlayamadım maalesef. 15 gün içinde başlamazsam zaten atamadan vazgeçmiş sayılmıyor muyum?

sekerparee1
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:46

Bu nasıl kötü bir duadır? İnanılmazsınız gerçekten. Hakkımla x okulunu ve y okulunu kazanmış olmam sorun teşkil ediyor fakat sizin hayatını hiç bilmediğiniz birine ?inşallah istediğiniz olmaz? diye beddua etmeniz sorun teşkil etmiyor öyle mi? İnanılmaz kötü kalplisiniz ve bunun ekmeğini de yersiniz umarım. Hayat şartlarım ve koşullar buna mecbur bıraktı beni yoksa keyfimden masraf edip o ilden ile gidip sınava girmek aynı yorgunluğu ve stresi çekmek zorunda kalmayı hiç istemezdim.

marantaname, 2 yıl önce

İnşallah diğer yer olmaz. Bu nedir böyle bir sürü insanın hakkına girmiş oluyorsun böylelikle

sekerparee1
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:54

Hocam ne kazığından bahsediyorsunuz Allah aşkına. Bu okullar ilana çıktığında hangisinde sıralamaya çıkarız bilmediğimiz için hepsine başvuruyoruz doğal olarak okullar böyle ilana çıkıyorsa yasal olarak hepsini denemek hakkımdır. Üniversite yedek başvuranla iletişime geçebilir böyle bi süreçte ben o sınavdadiğerlerinden başarılı olduğum için kazandım fakat okul bana mecbur değil ki, yedek arkadaşı çağırırlar olur biter. Diğer okulda da aynı durum geçerli hak ederek kazandığım bir şey neden kazık atmak olsun?

Mutasarrıf85, 2 yıl önce

Akademik kariyer anlamında kazandığınız yerdekiler sizi alanda bir yere kaydederler adamları güvendirmişsin olası diğer adaylar yerine inisiyatif almışlar ... kariyerinde elektrik su yol olarak çıktılarını görürsün... empati kur bölüm başkanı sensin benzer senaryodaki x kişinin attığı kazığı unutur musun

sekerparee1
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:56

Denzzz hocam yazdığınız açıklama için teşekkür ediyorum, söylediklerinize katılıyorum.

Ben diğer üniversitede henüz göreve başlamadım sadece atamam tamamlandı ona rağmen istifa mı vermeliyim onu anlayamadım maalesef. 15 gün içinde başlamazsam zaten atamadan vazgeçmiş sayılmıyor muyum?

denzzzzz, 2 yıl önce

tomcr
Aday Memur
20 Ocak 2022 23:56

İstifa ederseniz 6 ay boyunca yeniden atanamazsınız.
sekerparee1, 2 yıl önce

sekerparee1
Aday Memur
21 Ocak 2022 00:10

Hocam diğer yerde göreve başlamadım istifa için birdurum yok fakat akademide dediğiniz gibi bir şart yok diye biliyorum ben istifa edip hemen atanan kişiler var diye hatırlıyorum siz bu bilgiyi nereden edindiniz

tomcr, 2 yıl önce
İstifa ederseniz 6 ay boyunca yeniden atanamazsınız.

tomcr
Aday Memur
21 Ocak 2022 00:17

Kendimden biliyorum :)
sekerparee1, 2 yıl önce

Hocam diğer yerde göreve başlamadım istifa için birdurum yok fakat akademide dediğiniz gibi bir şart yok diye biliyorum ben istifa edip hemen atanan kişiler var diye hatırlıyorum siz bu bilgiyi nereden edindiniz

denzzzzz
Aday Memur
21 Ocak 2022 00:30

hocam yani muvaffakiyet mi gerekiyor illa ki?

tomcr, 2 yıl önce
Kendimden biliyorum :)

tomcr
Aday Memur
21 Ocak 2022 00:36

Evet hocam, son yıllarda değiştiyse bilemiyorum ancak araştırma görevlisiyken istifa etmişliğim vardı.
denzzzzz, 2 yıl önce

hocam yani muvaffakiyet mi gerekiyor illa ki?

sekerparee1
Aday Memur
21 Ocak 2022 05:09

Hocam vakıf üniversitesinde çalışanlarda bu durum farklı mı? Mesela ilk kazandığım yerde iki arkadaş halihazırda araştırma görevlisiydi bir vakıf üniversitesinde, devlet üniversitesine geçmek istedikleri için sınava gelmişlerdi. Sosyal medyadaki hesaplarda da böyle bir durumdan hiç bahsedilmiyor

tomcr, 2 yıl önce
Evet hocam, son yıllarda değiştiyse bilemiyorum ancak araştırma görevlisiyken istifa etmişliğim vardı.
Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi