Editörler : crops35
01 Mayıs 2016 14:20

Hukuk fakültesi okuyan memurun stajı ve ücretsiz izin hakkı

hukuk fakültesi okuyorum staj için ücretsiz izin ne kadar alırım?

merhaba arkadaşlar henüz birkaç yıllık polis memuruyum polis okulundan mezun olurken üiversite

sınavınada girdim ve istanbulda özel bi üniversitede hukuk fakültesi kazandım şu anda da

3. sınıftayım.Seneye bitecek inşallah ancak okulum bittiğinde henüz beş yılı doldurmamış oluyorum ve bu yüzden ücretsiz izin hakkım olmuyor.5 yılımı tamamladığımda da mazeret sunarak ücretsiz izine ayrılabiliyorum ancak bu sürede tam 1 sene ve avukatlık stajı tamamlamak için yeterli olmuyo bu şekilde staj yaparsamda ileride sıkıntı çıkabiliyormuş bu konuda bi bilgisi olan varmı acaba? benim gibi memur olup daha sonra hukuk fakültesi bi tanıdığınız varsa yardım ederseniz çok

sevinirim

şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için

acaraza
Şef
17 Mayıs 2016 16:41

5 yılı doldurduktan sonra mazeretsiz bir şekilde 1 yıla kadar aylıksız izne ayrılabilirsin. Staj süresi 1 yılı aştığı için bu süre yetmeyecek.

İstifa etmeden stajını bitirebileceğin tek yöntem DMK'nın 108/B maddesinden yararlanmak olabilir.

Başka türlü bitiremezsin stajı.

Ben 1 yıllık aylıksız izin almıştım. Süre yetmediği için istifa ettim kurumumdan.

lawfull
Aday Memur
21 Temmuz 2017 09:54

Sonra geri dönebildiniz mi kurumunuza?

acaraza, 8 yıl önce

5 yılı doldurduktan sonra mazeretsiz bir şekilde 1 yıla kadar aylıksız izne ayrılabilirsin. Staj süresi 1 yılı aştığı için bu süre yetmeyecek.

İstifa etmeden stajını bitirebileceğin tek yöntem DMK'nın 108/B maddesinden yararlanmak olabilir.

Ben 1 yıllık aylıksız izin almıştım. Süre yetmediği için istifa ettim kurumumdan.

TUBA094
Şube Müdürü
23 Temmuz 2017 11:48

Bende öğretmenim acaba stajı yapmak için 1 yıl ücretsiz izin almak yeterli oluyor mu aksi halde istifa etmek riskli geliyor bana

mufettis.adayi
Aday Memur
23 Temmuz 2017 22:54

Benim merak ettiğim husus şu ben el'an belediyede memurum gelgelelim aynı zamanda hukuk okuyorum.Belediyenin hukuk müşavirliği kadrosuna geçmek için avukatlık stajı şart mı

lawfull
Aday Memur
23 Temmuz 2017 23:24

1 yıl yeterli oluyor diyen de var yetmiyor diyen de... Bu konuda net bilgi için sanırım baro ile başlamadan detaylıca konuşmak gerekir ve bence büyük şehirde yapılmamalı süreleri kısa tutmak için.

TUBA094, 7 yıl önce

Bende öğretmenim acaba stajı yapmak için 1 yıl ücretsiz izin almak yeterli oluyor mu aksi halde istifa etmek riskli geliyor bana

hamzaoglu66
Memur
24 Temmuz 2017 10:28

Arkadaşlar,

staj süresi normalde tam bir yıl, fakat barolarda siz staja başlamak için başvurduğunuz tarihten sizi staja başlattıkları tarihe kadar geçen bazen süre bir ayı aşabiliyor, bu da bir yılın yetmemesi anlamına gelir... fakat baro ile durumu görüşüp size ilk staj grubunun kesin başlama tarihini verirlerse ve sizde bu tarihi tutturursanız belki bir yıl yeter staj için...

memurluktan hukuk müşavirliği veya avukatlık unvanına geçiş şartları tamamen çalıştığınız yerdeki bu kadrolara atanma için aranan şartlara bağlı... bazı kurumlar hukuk müşavirliği kadrosu için ruhsat ararken bazı kurumlar aramaz, bunu çalıştığınız kurumun mevzuatına bakıp öğrenirsiniz(olması gereken) veya personel birimine sorarsınız(tembel işi) :)

istifa konusunda şöyle bi risk var;

genelde kamuda hukukçu ihtiyacı had safhada olduğu için geri dönüş kolay olur lakin idare yeniden açıktan atama konusunda takdir hakkı sahibi olduğu için "atanmama" riski her zaman vardır...

tavsiyem;

er kişiler için; 1 yıl ücretsiz izin staj yetişmezse + 657 dmk 108 deki raporlu ücretsiz izin

hatun kişilerin için; doğum sonrası izin hakkı olduğu için onlar bu konuyu dert etmesin :)

mufettis.adayi
Aday Memur
24 Temmuz 2017 13:29

Siz yetkili birine benziyorsunuz;avukatlık ruhsatnamesi olmadan geçilecek hukuk müşavirliği kadrosu sonucunda noterlik hakkı kazanabiliyor musunuz..

hamzaoglu66, 7 yıl önce

Arkadaşlar,

staj süresi normalde tam bir yıl, fakat barolarda siz staja başlamak için başvurduğunuz tarihten sizi staja başlattıkları tarihe kadar geçen bazen süre bir ayı aşabiliyor, bu da bir yılın yetmemesi anlamına gelir... fakat baro ile durumu görüşüp size ilk staj grubunun kesin başlama tarihini verirlerse ve sizde bu tarihi tutturursanız belki bir yıl yeter staj için...

memurluktan hukuk müşavirliği veya avukatlık unvanına geçiş şartları tamamen çalıştığınız yerdeki bu kadrolara atanma için aranan şartlara bağlı... bazı kurumlar hukuk müşavirliği kadrosu için ruhsat ararken bazı kurumlar aramaz, bunu çalıştığınız kurumun mevzuatına bakıp öğrenirsiniz(olması gereken) veya personel birimine sorarsınız(tembel işi) :)

genelde kamuda hukukçu ihtiyacı had safhada olduğu için geri dönüş kolay olur lakin idare yeniden açıktan atama konusunda takdir hakkı sahibi olduğu için "atanmama" riski her zaman vardır...

tavsiyem;

er kişiler için; 1 yıl ücretsiz izin staj yetişmezse + 657 dmk 108 deki raporlu ücretsiz izin

hatun kişilerin için; doğum sonrası izin hakkı olduğu için onlar bu konuyu dert etmesin :)

hamzaoglu66
Memur
24 Temmuz 2017 13:42

:)))

noterlik belgesi için hukuk müşavirliği bir adım evet, ama biraz bekletir seni...

çünki noterlik için ya noterlik stajı yapacaksın, yada noterlik stajı yapmaksızın başvuru hakkın olacak, başvuru hakkın olması için avukatlık ruhsatın olması lazım, hukuk müşaviri olarak 10 yıl görev yapınca da stajsız ruhsat hakkın oluyo...

el netice;

10 yıl hukuk müşaviri olarak çalışırsan stajsız avukatlık ruhsatın olur, bu da sana 10 yıl sonra noterliğe stajsız başvuru hakkı verir...

mufettis.adayi, 7 yıl önce

Siz yetkili birine benziyorsunuz;avukatlık ruhsatnamesi olmadan geçilecek hukuk müşavirliği kadrosu sonucunda noterlik hakkı kazanabiliyor musunuz..

mufettis.adayi
Aday Memur
24 Temmuz 2017 16:02

Çok sağ olasın bu bilgiler altın değerinde..

hamzaoglu66, 7 yıl önce

noterlik belgesi için hukuk müşavirliği bir adım evet, ama biraz bekletir seni...

çünki noterlik için ya noterlik stajı yapacaksın, yada noterlik stajı yapmaksızın başvuru hakkın olacak, başvuru hakkın olması için avukatlık ruhsatın olması lazım, hukuk müşaviri olarak 10 yıl görev yapınca da stajsız ruhsat hakkın oluyo...

el netice;

10 yıl hukuk müşaviri olarak çalışırsan stajsız avukatlık ruhsatın olur, bu da sana 10 yıl sonra noterliğe stajsız başvuru hakkı verir...

ahmet law22
Memur
24 Temmuz 2017 19:53

Aldığım telefondaki sıkıntı yüzünden tüketici mahkemesine dilekçe+fatura+servis raporu(10 günlük cihazın ekranının değiştiğine dair) başvurdum para iadesi istiyorum mahkemeye başvurduktan 1 hafta sonra tensip zaptı geldi ve kağıtta 1. Maddede basit yargılama usulüyle yargılama yapılacağı ve usulüne uygun dava dilekçesi delil listesinin kabulüne, davacı asile, davalı firma ile arasında husumete yarar fatura vb tüm delillerini sunması, Başka delilleri varsa bildirmesi , yazılı delillerini sunması hangi delilin hangi vakanın ispati için gösterildiğini açıklaması için iki haftalık kesin süre verilmesine tensip zapttından bir suretinin davacı vekiline Tebliğine bu ihtarın tebligat zarfında açıklama olarak yazılmasına Tebliği giderinin dosyadaki giderden karşılanmasına yazıyor. Ben dilekçenin yanında fatura ve delillerimi sunmuştum tekrar 2 hafta içinde sunmama gerek var mıydı 2 haftalık süre geçti ben dilekçeyle birlikte delil sunduğum için tekrar sunmadım yanlış mı yaptım tekrar aynı delilleri sunmam mı lazımdı 2 haftalık süre geçti bu arada bu maddede ne demek istiyor tam anlamadım acaba başka delilleriniz varsa sunun mu diyor yoksa benim sunduğum delilleri tekrar sunmam mı gerekirdi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

acaraza
Şef
15 Ağustos 2017 15:17

1 yıl yetmez. İstifa etmezsen aylıksız izin bitimi başlaman yapılır ve sigorta girişin yapılır ve stajın yanar.

TUBA094, 7 yıl önce

mavkav
Kapalı
18 Ağustos 2017 09:27

108 deki raporlu izini nasıl alıcaksınız? 105e atıf yapmış ve bakmakla yükümlü olduğunuz yakınınız olması lazım ve sağlık kurulu tarafından raporlanması lazım. böyle bir durum varsa zaten 3 aya kadar ücretli izin alabiliyorsunuz. 108 eğer bu izin biter ve durum devam ederse ücretsiz izin alabilirsiniz diyor.

hamzaoglu66, 7 yıl önce

Arkadaşlar,

tavsiyem;

mavkav
Kapalı
18 Ağustos 2017 09:38

bana da en mantıklısı 108/b deki annelik iznini kullanmak geliyo ki başka yol yok gibi ayrıca hastalık refakat gibi nedenleri saymazsak burda da şu problem çıkıyor idarenin iki farklı ücretsiz izni art arda verebilir mi ? annelik izni yasal birşey diyemezler ama annelik izni biter bitmez 5 yılını dolduran memura verilen 1 yıllık ücretsiz izni vermek tamamen idarenin kararı, üstelik ohal de verilmeyebilir diyor. tek şansımız var istifa dışında bunu da kullanmak idarenin elinde.

acaraza, 8 yıl önce

acaraza
Şef
25 Ağustos 2017 13:44

Annelik-Babalık izni 2 yıla kadar kullanılabildiği için staj süresini fazlasıyla karşılar. O nedenle ek bir ücretsiz izne gerek kalmaz. Stajın bitmesini müteakiben ücretsiz izni sonlandırabilirsiniz. Ruhsatı çalışıyorken bekleyebilirsiniz.

mavkav, 7 yıl önce

bana da en mantıklısı 108/b deki annelik iznini kullanmak geliyo ki başka yol yok gibi ayrıca hastalık refakat gibi nedenleri saymazsak burda da şu problem çıkıyor idarenin iki farklı ücretsiz izni art arda verebilir mi ? annelik izni yasal birşey diyemezler ama annelik izni biter bitmez 5 yılını dolduran memura verilen 1 yıllık ücretsiz izni vermek tamamen idarenin kararı, üstelik ohal de verilmeyebilir diyor. tek şansımız var istifa dışında bunu da kullanmak idarenin elinde.

fecisi
Müsteşar
25 Eylül 2017 11:51

Ücretsiz izin hususunda ek bir bilgi var..isteyen arkadaş olursa sorsun cevaplayayım..

Hadid-20
Memur
26 Eylül 2017 08:17

Yeni gelişme nedir?

fecisi, 7 yıl önce

Ücretsiz izin hususunda ek bir bilgi var..isteyen arkadaş olursa sorsun cevaplayayım..

fecisi
Müsteşar
08 Ocak 2018 10:49

Ücretsiz izinde staj aşamaları ; Öncelikle Ücretsiz izin için Kurumunuza müraacat ediyorsunuz.... İzin çeşitleri ; memurun memuriyet hayatı boyunca 1 yıl kullanmak üzere ücretsiz izin hakkı var ancak idarenin takdirinde olduğu için nedense bir türlü vermeye yanaşmıyorlar..Ayrıca . Anne ve babalık izni de 2 yıl olup ben bunu tavsiye ediyorum..Çünkü derece ve kademe ilerlemesi DMK 36 atıfla 105.madde uyarınca ücretsiz izinde geçen süreler derece kademe ilerlemesinde değerlendiriliyor.ayrıca avukatlık stajı içnide bir kademe daha alınıyor..Üstelik kurum takdiri yok...Yine başka ve çoğu kimsenin bilmediği ve Sendika kanunu uyarınca 4688 sayılı yasa 18.maddesi uyarınca da süresiz olarak ücretsiz izne ayrılabilrisiniz..Sendika da yönetici olmanız yeterli..talep halinde kurum takdiri yok..bunun dışında evlat edinme-anne babalık izni vs gibi 24 aylık ücretsiz izin çeşitleri de mevcut..5 yılık hizmeti olmayanlar için sendika ve çocuk olayı ideal.. 1 yıllık ücretsiz izin alınması halinde bulunduğunuz baro ile staj içi birimlerinin başlangıç ayrılış hesabını günü gününe yapmanız gerekir..bu konuda Adliye komisyon müdürü ile çok iyi geçinin..yardım isteyin..

Kurumdan izin alındıktan sonra ilan askı için ayrılmadan önceki 15 gün askıya çıkabilirsiniz..bu süre yönünden size 15 gün kazandıracaktır.başlangıç ayrılışlarda hafta içine denk getirilir yada hafta sonu başlangıç ayrılışları yaptırabilirseniz.stajınız çok uzamaz..hatta bende olduğu gibi 2 gün maksimum uzar..

Belge hazırlama süreci çok uzun sürmüyor aynı gün hazır edebilirsiniz..

6 ay mahkemelerde staj yapıp 6. ayın sonund komisyon kararını boraya götüreceksiniz..komisyonun karar tarihi ile avukat yanı staj başlama tarihinin aynı olması çok önemli..Avukat yanı 1. üç aylık rapor bildirimi yapılacak..müteakiben 2. üç aylık Avukat yanı staj bitim raporu baroya gönderilecek..bunlar internette var şablon olarak bütün güzel özellikleri doldurarak baroya verin..:)Bunların teslim süresini 7-10 gün olarak düşünün maksimum..aynı gün götürmeseniz de olur.

Staj bittikten sonra yada bitmeden 10-15 gün kadar önce baronuzla görüşüp çalıştığınız kuruma sstaj bitim tarihi itibariyle dökümlü hizmet cetvelinin ve Ohal khk ları kapsamında işlem yapılıp yapılmadığının bildirilmesini istemeniz ruhsat sürecinde size hız kazandıracaktır.

Bütün bu yazışmaların cevabı ne yazıkki 1 ayı buluyor..Staj yaptığınz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığından da hakkında soruşturma olup olmadığı son kez soruluyor..hakkınızda soruşturma vs varsa soruşturma sonuna kadar bekletiliyor. staj bitim belgesi ya da ruhsat..( ben sıkıntılı bir meslek icra ettiğim için ücretsiz izinde iken dahi arkamdan gelen 10-15 tane soruşturma geçirdim..ruhsat sürecim o yüzden 6 ay uzadı..bu da bana haksızlık ama neyse bitti şükür. )

dosya tekemmül etmiş ve eksik yok ise ..staj yaptığınız yer barosu gündemine giriyor ve staj bitim belgesini ÜCRETSİZ İZİNDE alıyorsunuz.. ( BU HUSUSTA TEREDDÜT YOK..başlangıç ayrılışlar usulüne uygun ise ve staj ücretsiz izin süresi içinde yapılmış ise... Staj yaptınızı Baro- Barolar birlği ve Bakanlık kabul ediyor..)

Bakanlık , Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun , BaroLar Birliğine duyurusuna konu olan kararından önce 2014/63 staj bitim belgesini kabul ediyor ancak ruhsat talebini kabul etmiyordu..başlığı açan arkadaşın dediği gibi..zamanla o sorun da şu şekilde aşıldı.

Memurdan talep alıyorlar..Fiiilen avukatlıp yapmayacağım,,levhaya kayıt talebim ve Avukatlık kimlik talebim yoktur.Sadece Ruhsat talebinde bulunuyorum şeklinde bir taleple bu sorunda bertaraf edildi.

staj bitmi belgesi verilen dosya, ruhsat talebiniz var ise..Barolar birliğine sistem üzerinden gönderilir ve ilk kurulda gündeme alınır.Ciddi bir hata yoksa kabul edilir. ve yine sistem üzerinden bakanlığına gönderilir.bu süre maksimum 1 ayı geçemez..genelde şansınıza 1 hatfa da sürebilir 2 hafta da..toplantı tarihine göre gönderiliş tarihi önemli..

Bakanlığın dosyayı maksimum inceleme süresi 2 aydır..bu süre içinde olumlu olumsuz bir karar verebileceği gibi ..hiç karar vermeden de gönderebilir..Hiç karar vermediği durumda kabul etmiş sayılıyor..reol olursa barobar birliğine iade eder..Barolar birliği yeniden 2/3 çoğunlukla kabul ederse yine kabul edilmiş sayılır ..

yaptığım araştırmada Bakanlık Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün gelen dosyaların geliş yoğunluğuna ve sırasına göre sorun yoksa 20-40 gün içinde karar verdiklerini gördüm..Çok yardımcı olmaya çalışıyorlar..Telefona bakma şansları olursa :)

Karar verdikten sonra yine UHAP sistemine bakanlık onaylamış ise..Bakanlık onay şeklinde bilgi düşüyor...Staj aşamalarını UHAP sisteminden güncel olarak kontrol edebiliyorsunuz..

Onaydan sonra Ruhsat basım sürecine giriyor 1 haftada ruhsat basılıyor...sonrasında Staj yaptığınız Baroya özel kargo ile ruhsatınız gönderiliyor.. Ruhsatın da teslimden itibaren geçerli olması nedeniyle doğrudan teslim yapılmıyor..Toplu tören yapılıyor..bunun içinde gün almanız gerekiyor.Teslim randevusu alacaksınız..bu sürede baronun yoğunluğuna göre 7 gün ...

Yemin edip ..Ruhsatınızı alıyorsunuz..Hayırlı olsun...

Konuyla ilgili mevuzat : Barolar birliği 2014/62 Duyuru,, 2014/63 Duyuru 2016/56 Duyuru, 2016/ 24 duyuru..Ayrıca Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Avukatlık Bürosu Sorular bölümü Görüşler..Onun dışında duyurular ekindeki yargı kararları...

Biz zorlandık...sizler zorlanmayın arkadaşlar..Herkese başarılar...

Onurlu Kahraman
Şube Müdürü
09 Ocak 2018 00:03

Avukatlık stajı, hakimlikte olduğu gibi kurum avukatlığında da kıdem hesabında göz önüne alınıyor mu

fecisi
Müsteşar
09 Ocak 2018 09:42

DMK 36 uyarınca evet..memuriyet öncesinde yapılmış ise 2 kademe..memuriyette iken 1 kademe verilir.

seferihisar6565
Şube Müdürü
09 Ocak 2018 22:10

Noterlik için şartlar nedir hukuk fakültesinden mezun oldugumuz andan itibaren bir süre işlemiyor mu?

hamzaoglu66, 7 yıl önce

el netice;

Toplam 58 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi