Editörler : crops35
05 Ocak 2018 15:56

Kurum avukatligi maaş ve kurum bilgileri

Arkdaslar kurum avukatliginda gorev yapanlar ben ozel sektorde calisiyorum ama maalesef sartla zor ve maddi acidan da yeterli ucret alamiyorum kurum avukatligi maaslari da cok mu dusuk hep oyle duydum sinava hazirlanmayi dusunuyorum artk hepsi mi mulakatli mi oldu atamalarin bu konuda paylasimlarinizi bekliyorum.

23 Ocak 2018 22:20

Bende maaşı düşünüyorum maas robotu nda 4 Bin gibi bir şey yazıyor ama pekte emin değilim. Ben bide saf gibi üniversite yazdım vekalette gelmez diyorlar iyice düşünceler sardı

Avukat Ordu
Daire Başkanı
27 Ocak 2018 10:00

5 yıllık kamu avukatıyım. Askerliğimi de asteğmen olarak yapmıştım. Maaşım 4300 tl civarı. Kurumdan kuruma çok az değişir. 4100-4500 tl arası değişir maaşlar. 2018 vekalet de 21 bine vuracak diyorlar. Vekalet ücretini de katarsak maaş 6 bin civarına denk geliyor. Çok avukatın olduğu ve bölgeye değil (birden çok ile değil) tek ile bakan bir kurum seçmenizi tavsiye ederim. Kurum avukatlarının maaşlarının çok az olduğunu kim söylemişse serbest avukatların en az %60ından fazla kazanıyoruz. Barolar birliği anket yazarsanız 3 anket çıkacak 08.07.2014 tarihli olanı. 8000 avukat katılmış. %43ü 2500 tlden az kazandığını %48i 2500 7500 tl arası kazandığı %9u 7500 tl üstü kazandığını söylemiş. Bizim maaşlara serbest avukatlara göre yüksek prim ödemesini falan ekleyince 7.5 8i buluyo (brüt maaş) Kamu avukatlarının az kazandığını %15 20lik kaymak tabaka söylüyor olabilir ama genele baktığımızda avukatlık başkasının yanında işçi olarak yapılabilecek bir iş değil. Herkesin mesleki bilgisi yeteneği vs farklı, müvekkil davasını dosyasını patron avukata getieiyor ama o yanındaki tecrğvesiz stajyer ya da avukata yazdırıyor dilekçeyi tabi vatandaşın bundan haberi yok. Bana kalsa her avukat tek başına çalışmalı. Böylece herkes altından kalkabileceği kadar iş alır. Kimse için de iş sıkıntısı olmaz.

27 Ocak 2018 15:12

Sayin meslektaşım üniversite avukatlığını tavsiye eder misiniz . Sizce eksileri artıları nelerdir

Avukat Ordu, 6 yıl önce

5 yıllık kamu avukatıyım. Askerliğimi de asteğmen olarak yapmıştım. Maaşım 4300 tl civarı. Kurumdan kuruma çok az değişir. 4100-4500 tl arası değişir maaşlar. 2018 vekalet de 21 bine vuracak diyorlar. Vekalet ücretini de katarsak maaş 6 bin civarına denk geliyor. Çok avukatın olduğu ve bölgeye değil (birden çok ile değil) tek ile bakan bir kurum seçmenizi tavsiye ederim. Kurum avukatlarının maaşlarının çok az olduğunu kim söylemişse serbest avukatların en az %60ından fazla kazanıyoruz. Barolar birliği anket yazarsanız 3 anket çıkacak 08.07.2014 tarihli olanı. 8000 avukat katılmış. %43ü 2500 tlden az kazandığını %48i 2500 7500 tl arası kazandığı %9u 7500 tl üstü kazandığını söylemiş. Bizim maaşlara serbest avukatlara göre yüksek prim ödemesini falan ekleyince 7.5 8i buluyo (brüt maaş) Kamu avukatlarının az kazandığını %15 20lik kaymak tabaka söylüyor olabilir ama genele baktığımızda avukatlık başkasının yanında işçi olarak yapılabilecek bir iş değil. Herkesin mesleki bilgisi yeteneği vs farklı, müvekkil davasını dosyasını patron avukata getieiyor ama o yanındaki tecrğvesiz stajyer ya da avukata yazdırıyor dilekçeyi tabi vatandaşın bundan haberi yok. Bana kalsa her avukat tek başına çalışmalı. Böylece herkes altından kalkabileceği kadar iş alır. Kimse için de iş sıkıntısı olmaz.

Avukat Ordu
Daire Başkanı
27 Ocak 2018 15:53

Adli davaları pek olmaz. Öğrencilerin açtığı idari davalar çoğunluktadır. Öğrencilerin bir şeyi olmadığından kazanılan vekalet ücretleri tahsil edilemez o yüzden fazla bir vekalet ücreti kazanabilecejlerini sanmıyorum. Bir de kurum içi hukuki görüş danışmanlık işleri çoktur. Üniversite avukatları daha iyi bilir tabi. Bir üniversite vekiliyle konuşsanız daha iyi.

Gerçek Atatürkçü, 6 yıl önce

Sayin meslektaşım üniversite avukatlığını tavsiye eder misiniz . Sizce eksileri artıları nelerdir

27 Ocak 2018 15:59

Teşekkür ederim avukat bey

Avukat Ordu, 6 yıl önce

Adli davaları pek olmaz. Öğrencilerin açtığı idari davalar çoğunluktadır. Öğrencilerin bir şeyi olmadığından kazanılan vekalet ücretleri tahsil edilemez o yüzden fazla bir vekalet ücreti kazanabilecejlerini sanmıyorum. Bir de kurum içi hukuki görüş danışmanlık işleri çoktur. Üniversite avukatları daha iyi bilir tabi. Bir üniversite vekiliyle konuşsanız daha iyi.

27 Ocak 2018 17:03

Bey dedim klavyenin azizligi kusura bakmayın

Teşekkür ederim avukat bey

Avukat Ordu
Daire Başkanı
27 Ocak 2018 18:22

Doğru tahmin :)

Bey dedim klavyenin azizligi kusura bakmayın

27 Ocak 2018 19:36

:)

Avukat Ordu, 6 yıl önce

Doğru tahmin :)

iustitiae
Aday Memur
02 Temmuz 2018 10:17

Meslektaşım çok özel değilse hangi kurumda görev yapmaktasınız acaba? Kurumlar arası kıyaslama yapabilmek adına soruyorum. Özellikle vekalet ücreti tahsilatı anlamında hangi kurumların karşı taraflarının bu yönde daha tahsile uygun olduğunu da tespit edebilmek için aynı zamanda. Şimdiden teşekkür ederim.

Avukat Ordu, 6 yıl önce

trust.111
Kapalı
02 Temmuz 2018 11:41

Üniversite avukatıyım; adli dava olmaz diyenler (teşbihte hata olmaz) halt etmiş; her türlü dava oluyor. İnanın kişiler hukuku / aile hukukuna bile dahil oldum. Hasılı kelam; 2 yıldır çalışıyorum. yüzde 15 vergi diliminde 4.000 TL (3.960 TL kadar) net maaş alıyorum. Araştırmalarıma göre Üniversite avukatlarının vekâlet ücreti ve iş yükü durumları Üniversitenin hastanesinin olup olmamasına göre değişiyor. Hastane varsa tam yargı, idari davalar yoğun olduğu için vekâlet ücreti daha kolay dolabiliyor. Hastane yoksa iş yükü biraz daha azalıyor; buna mukabil vekâlet ücreti de pek olmuyor sanırım. En azından limit dolmuyordur.

Üniversitelerde avukatların döner sermaye alıp almadıklarını bilmiyorum. Benim çalıştığım kurumda almıyoruz. Ama Sağlık Bakanlığı avukatları performans ödemesi isimli bir ödeme alıyorlar mesela. Maaşları sanırım 4.700 - 4.800 TL'yi buluyor.. Bir arkadaş PTT deki avukatların net 6 - 7 bin TL maaş aldığını söyledi ama teyit edemedim.

İBB avukatlarının da maaşlarının 5.5 - 6 bin TL olduğunu duydum. Belediyelerde bir de sosyal denge tazminatı uygulaması var, bu uygulama diğer birçok kamu kurumunda yok diye biliyorum mesela.

Mesleki tatmin bakımından Gümrük ve Ticaret Bakanlığının da ihtisaslaşmış hukuk müşavirliği plan ve projesi olduğunu duymuştum. Personeline değer verdiklerini ve maaşının diğer kurumlara göre daha iyi olduğunu duydum ama bu kısım salt duyumda ibarettir. Teyit edemedim.

ozsuu
Aday Memur
06 Temmuz 2018 10:19

7 yıllık kurum avukatıyım,5500- 6000 civarı maaş alıyorum(vergi diliminden kaynaklı değişiyor), 4 yarım 2 tam ikramiye ve yılda bir kez vekalet ücreti alıyorum.. sanırım maaş konusunda en iyi kurumlardan biriyim. benim tavsiyem kit olan kurumlar tercih edilirse maaş anlamında daha iyi olur..

dammit
Şef
06 Temmuz 2018 13:21

Bahsettiğiniz ikramiye ve vekalet ücreti de eklenince aylık ortalama maaş ne kadar oluyor?

ozsuu, 6 yıl önce

7 yıllık kurum avukatıyım,5500- 6000 civarı maaş alıyorum(vergi diliminden kaynaklı değişiyor), 4 yarım 2 tam ikramiye ve yılda bir kez vekalet ücreti alıyorum.. sanırım maaş konusunda en iyi kurumlardan biriyim. benim tavsiyem kit olan kurumlar tercih edilirse maaş anlamında daha iyi olur..

ozsuu
Aday Memur
06 Temmuz 2018 14:34

2017 için aylık ortalama 7300

06 Temmuz 2018 16:57

Kurum ismini söyleyebilir misiniz?

ozsuu, 6 yıl önce

trust.111
Kapalı
06 Temmuz 2018 18:33

Bol ve bereketli kazançlar, harcamalar dilerim üstadım :)

ozsuu, 6 yıl önce

Yakup0646
Aday Memur
08 Eylül 2018 11:42

Ustadlarim kurum avukatligi atamaları için iki yilda bir yapilan kpss-b p3 türünden puan almak yeterli mi yoksa ayrıca mülakat yapılıyor mu ?

Birde kaç nete kaç puan geldiğini yazabilirseniz çok memnun olurum .şimdiden teşekkür ederim

brk11
Aday Memur
08 Eylül 2018 12:14

hangi kurumdasınız?
ozsuu, 6 yıl önce

trust.111
Kapalı
09 Eylül 2018 11:11

Devlet sırrı sanırım; söylemiyor.

brk11, 6 yıl önce
hangi kurumdasınız?

Yakup0646
Aday Memur
09 Eylül 2018 11:39

Kurum avukatliginda mülakat var mı arkadaşlar yoksa sadece p3 puanı ile mi atama yapılıyor . Bilen biri cevaplarsa sevinirim

Avktylmz
Aday Memur
09 Eylül 2018 18:22

Her ikisi de var
Yakup0646, 6 yıl önce

Kurum avukatliginda mülakat var mı arkadaşlar yoksa sadece p3 puanı ile mi atama yapılıyor . Bilen biri cevaplarsa sevinirim

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi