Editörler : supporters.
18 Mart 2023 00:24

KPSS Hakkında

Arkadaşlar Merhaba,

5 senelik özel sektör macerasından sonra tekrar KPSS sınavına bu Temmuz ayında gireceğim. Daha önce bu sınav hakkında çok fazla tecrübem olmadığı için ve yönetmelikler ara sıra değiştiği için bazı sorularım olacak. Bu sorular biraz basit gelebilir zira kpss cahiliyim.

Ekonomi mezunuyum. İngilizcem var YDS'den en son 80'e yakın bir puan almıştım. Bu yetkinlik atamalarda bir işe yarar mı?

Kpss A sınavından sonra direkt mülakat ile alım yapan kadro var mı? Yoksa hepsi kpss puanı + kurum sınavı + mülakat olarak mı alım yapıyor?

Diyelim ki bu yaz p1,p2,p3'den iyi bir puan aldım ama alandan istediğimi alamadım. Gelecek sene bu puanlar ile mülakatsız alım yapılan kpss-b kadrolarına sınava girmeden başvuru yapabiliyor muyum yoksa tekrar sınava girip aynı puan türlerinden tekrar başarılı mı olmam gerekiyor?

Kpss-a'nın GY-GK soru-sınav sistemi ile Kpss-b'nin sistemi aynı mıdır?

Şimdiden teşekkürler.

OnePercent
Aday Memur
18 Mart 2023 12:48

1) YDS puanı, YDS ile alım yapan kurumlarda işe yarar. O kurumlar haricinde bir eleyeciliği söz konusu değildir.

2) Mülakatı olmayan A kadro mesleği yok.

3) Hayır, başvuru yapamazsınız. Tekrar sınava girmeniz gerekiyor.

4) Evet, tamamen aynı.

SlymnCn
Memur
18 Mart 2023 13:42

Gerekli puanları YDS ve KPSS den aldıktan sonra eskiden olduğu gibi tek seferde bütün kurumlara başvuru yapıp sonucunu beklemek kaldırılmış sanırım. Bu aşamadan sonra ilgili kurumların web sitelerinden alım ilanlarını takip edip ayrı ayrı başvuru mu yapmak gerekiyor? Diyelim ki hem dış işleri bakanlığı hem de ulaştırma bakanlığı personel alım ilanı yayımladı. Bu kurumların sınavlarına ve mülakatlarına ayrı ayrı mı girmemiz gerekiyor?

OnePercent, 1 yıl önce

1) YDS puanı, YDS ile alım yapan kurumlarda işe yarar. O kurumlar haricinde bir eleyeciliği söz konusu değildir.

2) Mülakatı olmayan A kadro mesleği yok.

3) Hayır, başvuru yapamazsınız. Tekrar sınava girmeniz gerekiyor.

4) Evet, tamamen aynı.

OnePercent
Aday Memur
27 Mart 2023 19:40

Eskiden nasıldı bilmiyorum, ben 2022 mezunuyum. Çift yıllarda yapılan sınavlarda b grubu kadrolar için merkezi atamalar mülakatsız oluyor ancak bu a grubu kadroları için geçerli değil. A grubu kadrolarda evet, her kurumun ilanını takip etmek gerekiyor. Merkezi bir atama söz konusu değil. Her kurumun istihdam süreci birbirinden bağımsız bir şekilde ilerliyor.

SlymnCn, 1 yıl önce

Gerekli puanları YDS ve KPSS den aldıktan sonra eskiden olduğu gibi tek seferde bütün kurumlara başvuru yapıp sonucunu beklemek kaldırılmış sanırım. Bu aşamadan sonra ilgili kurumların web sitelerinden alım ilanlarını takip edip ayrı ayrı başvuru mu yapmak gerekiyor? Diyelim ki hem dış işleri bakanlığı hem de ulaştırma bakanlığı personel alım ilanı yayımladı. Bu kurumların sınavlarına ve mülakatlarına ayrı ayrı mı girmemiz gerekiyor?

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi