Editörler : supporters.
05 Ocak 2012 20:48

Bankadan alınan kredi için dosya masrafının geri alınması

Yakın zamanda bir bankadan kredi çektim ve dosya masrafını almak için tüketici hakem heyetine başvurdum. Tüketici hakem heyeti bankanın aldığı dosya masrafını geri ödenmesi kararı verdi. Şimdi bu parayı almak için nasıl bir yol izlemem gerkiyor.

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
05 Ocak 2012 21:05

Bankaya başvur dilekçeyle vermezlerse o belgeyle icra takibi yaparsın ödeme emri gidince banka öder.

kamuran6606
Genel Müdür
05 Ocak 2012 21:16

Teşekkürler.

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
05 Ocak 2012 21:58

O belge ilam hükmünde olduğu için itirazda edemezler çok rahat alırsın paranı hatta istersen bir avukata vekalet ver avukatlık ücretide yüklensin karşı tarafa ceplerinden daha çok para çıksın:)

cevreci_07
Aday Memur
06 Ocak 2012 23:29

Kamuran6606

Süreci bize de anlatır mısınız? Neler yaptınız tüketici hakem heyeti karar verirken neyi baz aldı?

kamuran6606
Genel Müdür
08 Ocak 2012 22:21

Bağlı bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığında tüketici hakları bölümü var. Burda matbu dilekçeleri var sizin gibi yüzlercesi dilekçe veriyor. Durumunuz anlatan bir dilekçe ve varsa ek belgeleri ekliyorsunuz onlar gereğini yapıyor ilgili bankaya soruyor ve savunma alıyor her iki tarfın verdiği ifadeye göre bir karar çıkıyor.

alobirkiüç
Memur
09 Ocak 2012 04:38

tüketici hakem heyeti herhangi bir ücret istiyormu ziraat bankasından üçbucuk yıl önce konut kredisi için yirmibeşbin para cektim.600ye yakın dosya masrafı ödedim .1yıl öncede yapılandırdım ondada 500lira ücret aldılar.5binde tüketici cektim 2 yıl önce aynı bankadan 400 de orda dosya masrafı aldılar .şimdi ayrıntılı anlatabilirmisin ...

kamuran6606
Genel Müdür
15 Ocak 2012 21:43

Bankaya Tüektici hakem heyeti kararını tebliğ ettim banka tüketici hakem heyeti kararını mahkemeye iptal davası açmış.

Şimdi bankanın açtığı iptal davası için elimi nasıl gülendririm.

müminkys
Memur
15 Ocak 2012 21:57

arkadaşlar önce bankaya dosya masrafının geri ödenmesi için dilekçe vereceksiniz. size banka red yazısı verecek. bununla beraber tüketici hakem heyetine dilekçe vereceksiniz. tshk sizin lehinizde karar verirse bankaya tebligat gidecek. eğer banka 15 gün içerisinde iptal davası açmassa paranızı ödemesi gerekiyor. eğer dava açarsa ısparta tshk kararı ve ısparta tüketici mahkemesi kararı ve yargıtay 13. dairesinin dosya masrafının geri ödenmesiyle ilgili kararını mahkemeye sunun kesin lehinize karar verilecektir.

alobirkiüç
Memur
15 Ocak 2012 22:18

ısparta tshk kararı ve ısparta tüketici mahkemesi kararını nerden bulabiliriz o kararı bir ara çok aramıştım yardımcı olabilirmisiniz.

burdaki tüketici haklarını aradım bana sözleşmenizde masraf alındı diye imza attıysanız paranızı alamazsınız dediler sözleşmeyi görmemiz gerekiyor dediler bilmmiyorum artık bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

müminkys
Memur
15 Ocak 2012 22:24

sözleşmede olsa da yasalara aykırı olduğu yargıtay kararlarında var. googleden dosya masrafının iadesiyle ilgili karar diye ararsanız bulursunuz. ayrıca tüketiciler birliğinde yargı kararları bölümünde başka mahkemelerin verdiği kararlarda mevcut.

http://www.memurlar.net/haber/213781/

http://www.tuketiciler.org/files/dosyamasrafiTSHHkarari.jpg

2010.kalem.2011
Kapalı
16 Ocak 2012 23:32

yarın hakimime danışacağım bu konuyu sizlere de bilgi veririm.

ferhat yavuz1
Aday Memur
19 Ocak 2012 23:00

TEŞEKKÜRLER

alobirkiüç
Memur
20 Ocak 2012 09:51

2010.kalem.2011 senden cevap bekliyorum .sordunuzmu hakiminize

buz1907
Daire Başkanı
21 Ocak 2012 22:08

arkadaslar bende tuketıcı kredısı cektım dosya masrafı alındı ama tam hatırlamıyorum mıktarı bununla ılgılı belge vb seylermı ıstenıyor

seyitulas
Memur
02 Şubat 2012 22:56

Ben de Ekim 2009 da konut kredisi çekmiştim YKBden. Benden dosya masrafı olarak 6 Ekimde 2000 tl para kestiler. Ayrıca geçen sene refinansman yaptırdım. Erken kapama cezası olarak 1250 tl artı yine 500 tl dosya masrafı kesildi. Toplamda bu adamlar 3750 tl kadar haksız para aldılar benden. Bir yol gösterebilir misiniz? İkisi için ayrı ayrı ihtar çekip gelen red cevabıyla Tüketici Hakem Heyetine mi başvursam? Ya da tek sefer de tamamını mı talep etsem?

kamuran6606
Genel Müdür
03 Şubat 2012 14:21

iş bankasını Tüketici hakem heyetine dilekçe ile şikayet ettim. Her hangibir belge vermedim. Tüketici hakem heyeti bankadan gerekli belgeleri istedi ve karar verdi.

1- Tüketici hakem heyeti İş bankasını Haksız buldu ve dosya masrafını iadesine karar verdi.

2- İş bankasına parayi iade etmesi için başvurdum ve Tüketici mahkemesine Tüketici hakem heyetinin kararının iptali için dava açtıklarını ve ödemeyi red ettiler.

3- Tüketici mahkemesi iş bankasın iptal kararını RED ETTİ ve şimdi bankanın ödeme yapmasını bekliyorum. MAhkeme kararından 15 gün sanra bankayı icraya vereceğim.

hamza16
Aday Memur
04 Şubat 2012 12:50

kamuran üstad hoş geldin. Temmuz da gittin bir daha gözükmedin. Borsa ve hisse tavsiyelerinden epeyce istifade ettik; ama siz yorum yapmıyorsunuz. En kısa zamanda yorumlarınızı bekliyoruz.hayırlı kazançlar

1yıllıkmemur
Daire Başkanı
07 Şubat 2012 11:01

kamuran6606

tum bu süreç ne kadar sürdü? özellikle tuketıcı mahkemesinin karar vermesi ne kadar sürdü?

kamuran6606
Genel Müdür
12 Şubat 2012 15:21

1-3 ay rası sürer.

müminkys
Memur
14 Şubat 2012 00:15

slm arkadaşlar . bende salı günü türkiyede ilk defa erken öedeme cezasının ödenmesiyle ilgili tshk kararının iptal edilmesiyle ilgili kararı çıkarttırdırm. yani ilk defa erken kapama cezasının tüketiciye geri ödenmesiyle ilgili karar verilmiş oldu. hemde kesin kükmünde. yargıtay yoludda kapalı. bazı arkadaşları uyarmak istiyorum. bu karar yeniden yapılandırmayla ilgisi yok. bu karar kredi erken kapama ücretiyle ilgili. gerekçeli karar 10 güne kadar elime ulaşırsa yayınlayacağım...

Toplam 83 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi