Editörler : oto-danisman-expert

Yasaklı
03 Ocak 2009 21:42

Toyota Yaris

arkadaşlar yaris nasıl bir araba, azmı yakıyor çokmu yakıyor, parçası pahalımı, sık sık sorun çıkarıyormu, kısacası bir memur için idealmi ayrıca hangi motor seçeneklerini önerirsiniz ayrıca emsalleriyle karşılaştırıldığında artıları ve eksileri nelerdir...

samet ağan
Kapalı
04 Ocak 2009 16:58

aslında yaris çok güzel bi araba , gerek sürüşü olsun gerek konforu çok güzel , ibresi dijital oldugundan ve orta konsolda oldugundan hemen uyum saglayamayabılırsın ama alısıncada cok hosuna gıdecektık , derınden bı gosterge var gibi,onu cok guzel tasarlamıslar , onun harıcınde oldukca ekonomık , tabı bu motoruna gore degısır ayrı mesele ,sorun morun cıkartmaz fazla , japon teknolojısı , hele bıde full elektronık ve beyınlı oldugundan cok akıllı bı araba ,ayrıca araba ufak oldugu ıcın park konusundada bı sorun yasamassın ,hemen buldugun yere gırebılırsın , dıreksıyonu falan super, yag gıbı kayıyor ,parca konusunda pek yardımcı olamıcam ama bıldıgım kadar ole ıvır zıvır parcalar pıyasadakılerle hemen hemen aynı ama daha teferruatlı parcalar ve onemlı aksamlar pahalı olabılır , memur ıcın ıdeal olabılır tabı , nasıl ve nederece kullancağına bağlı...

Jön_Türk
Yasaklı
06 Ocak 2009 09:13

samet bey çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için

_Fenerbahçeli_
Kapalı
06 Ocak 2009 16:08

Samet arkadaaşımıza katılıyorum. bende bir ziyarette telefon numaramı bırakmıştım çok ilgilendiler saolsunlar. Terra 1,0 sol modeli iyi ama bildiğin üzere bunlar kuş serisi. Yani şehiriçi arabası. Çok küçük. 1,3 modelleri ise pahalı.

Eğer şehiriçi için düşünülüyorsa alınabilir. Nihayetinde toyota. Birde sabancıı garantisinde.

Ama ben ebat olarak büyük arabaları tercih ediyorum.

Jön_Türk
Yasaklı
06 Ocak 2009 16:40

peki Fenerbahçeli arkadaşım bu 1.3 modellerle şehirlerarası yolculuklar nasıl yani yoruyormu, hızlımı gitmiyor, bu 1.6 modellerle arasında öyle aman aman bir fark varmı ?

_Fenerbahçeli_
Kapalı
06 Ocak 2009 17:02

Toyota demek zaten konfor demektir.Ama arabanın atak olması farklı bişey. Mesela kırmızı ışıkta 1,6 motor bi basar uçar gider havasını atar.Ama yaris 1. motorlar tosbağa gibi kalkarsın.

Birde yokuşlara gelşirsin yaris 1.0 araban bazı yokuşlarda adeta durur. Çıkamaz arkadaşlara veya çocuklara inin aşağıo tepeye kadar yürüyün dersin. Ama yarisin 1.3 ten büyük motoru yok.

Bana kalırsa ne kadar büyük motor alırsan araba o kadar atak ve hızlı olur. Ama vergiside bir o kadar arrtar.

Mesela 1,6 motor sıfır km bir arabanın yıllık vergisi 700 ytl iken 1,0 motor arabanın 300 ytl

Jön_Türk
Yasaklı
06 Ocak 2009 18:17

hmm, ama bu dediklerin 1.0 motorlar için değilmi, 1.3 motorlarda beygiride biraz yüksek olursa problem olmaz...

_Fenerbahçeli_
Kapalı
06 Ocak 2009 18:38

Ortalama 1.3 yeter.

uglykidjoe
Müsteşar
07 Ocak 2009 20:59

Bir doktor arkadaşımda eski kasası var.1 litrelik motorlu...Bence binilir.Toyota sorunsuzluğu var.Küçük motoru sakin kullanacaksın.Apaçi işi kullanır makas falan atayım ,ani hızlanayım dersen 1.3 ten çok yakar.Tanıdığım pek çok okumuş insan 100 ü pek geçmez , yılda 4-5 bin km yapar.Ama arabalarının akselarasyonu ile övünürler.Küçük motorları beğenmezler.Sanki düne kadar bindikleri Renault 9 değil de Ferrari...

Ama araç alacağım zaman Yaris dizel multimode test etmiştim.Eğer memlekete bu kadar uzak olmasam ve bagaj sorunum olmasa hiç düşünmez alırdım.

Jön_Türk
Yasaklı
09 Ocak 2009 21:41

1.3 motorlar 200 yaparmı ??

uglykidjoe
Müsteşar
11 Ocak 2009 11:34

İnternetten fabrika verilerine bakmalısınız.Bence yapmamalı.Ama siz duyarsınız ben ibrede 210 gördüm diye (Yaris değil kestım).Fabrika verisi düz , rüzgarsız yolda ölçülür.Yokuş aşağı , arkadan rüzgarın yardımı ile ; ayrıca bütün araçların göstergesi %5-10 fazla gösterir.

Neden bunları yazdım: Bir tarihte otomobil dergisinde Renault 11 in son hızı (165 di galiba) , belirtilmişti.Millet kıyameti koparmıştı.Fabrika mühendisinden çok bilirler ya...

Ayrıca 200 ağızdan kolay çıkar da , çok tehlikeli bir hızdır.Aracımı ilk alınca Afyon-Ankara arasında gece 3 de belli bir süre o hızda kullandım.Bir köpek , bir çukur , bir taş...Geçen yaz aynı yolda 150 de şeridimin ortasında bir kamyon lastiği kaplama parçası arabanın altına girdi.Takır tukur...Ödüm patladı.

Jön_Türk
Yasaklı
12 Ocak 2009 19:26

bunu 200 yapacağım için sormuyorum :)) zaten o kadar usta şöför değilim, maksadım yaris'in nasıl bir araç olduğunu bizzat kullanıcılarından öğrenmek, yoksa internette yeteri kadar bilgi var.

Jön_Türk
Yasaklı
14 Ocak 2009 14:09

arkadaşlar birde yarislerin, Sol VVT-i, Sol blue, sol special, Sol AT, Terra gibi seçenekleri var, bunlar ne anlama geliyor ayrıca siz hangisini önerirsiniz...

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi