Editörler : supporters.
01 Mart 2021 21:36

Kadromu Alamıyorum

Herkese öncelikle sağlıklı günler diliyorum. Mart 2020'de Tıp alanında doçent olan bir akademisyenim,. 8 yıldır 13/b görevlendirme ile bir myo'da görev yapmaktayım. Görev yaptığım myo'da lisans mezuniyetim ile ilgili derslere girebiliyor iken (Biyoloji Lisans mezunuyum-Tıbbi Aromatik Bitkiler Programında Biyoloji ile ilgili derslere girmekteyim) Rektörlük tarafından aranarak doçentlik kadro sıramın geldiğini öğrendim. Daha sonra söz konusu myo'ya doçent olarak doğal olarak atanmak istedim. Fakat myo yönetimi, uzmanlık alanım ile bölümün alakası olmadığını ve bu yüzden bana kadro talebinde bulunamayacaklarını tarafıma bildirdiler. Sanırım ki ülkede kadro sırası gelip bu nedenle atanamayan ilk kişiyim. Ha diyebilirsiniz sağlık myo, tıp falan olmuyor mu diye ama şimdiden söyleyeyim, üniversitem büyük bir üniversite olduğu için norm kadrodan dolayı alamayacaklarını çoktan bana söylediler. Sorum ise şu olacak; bu konuda yasal bir hakkım var mı? özlük hakkımı nasıl savunabilirim? Şimdiden cevap yazanlara teşekkür ediyorum.

skywalk11
Daire Başkanı
01 Mart 2021 23:58

1- hocam geçmiş olsun

2- kadro ataması için uzmanlık alanı bölüm benzerliği olma şartı yok.

3- bölüm kurul kararı çıkmadan kadro talebi asla YOKe gitmez.

4- bu durumda ya ilgili rektör yardımcısı ile goruseceksiniz ya da doğrudan YOKe dilekçe ile basburacaksiniz.

5- üniversite icerisinde farklı ve ihtiyaç duyulan bir bolumde kadro çıkmıyor mu?

6- norm kadro doç ve proflukta göz ardı ediliyormuş. Kurumum bu şekilde belirtti ama işin aslını bilmiyorum.

any_of_them
Memur
01 Mart 2021 23:59

myo'da uçak ve lojistik programlarına 1'er kimyacı alındığını gördükten sonra kimse bana seni alamayız diyemez.

ayrıca kadro geldiyse bu işi rektörlük çözer. ilan sırası size geldiyse kadro gelmiş ve ilana çıkma süreci başlamış demektir. myo yönetimi isterse çıksın masada tepinsin rektörlük hocanın ilanına çıkar, hoca da başvurur alır kadrosunu.

yönetimler gelip geçici, kimseye şirin görünmek zorunda değilsiniz. gidin rektörlüğe danışmanından yardımcısına hatta yakalayabiliyorsanız direkt rektöre müdürü şikayet edin. ulaşamıyorsanız mail atın. myo müdürünün görev süresi 3 yıl. 3 yıl sonra kimse kimseyi hatırlamaz.

özlük haklarınızı ezdirmeyin.

skywalk11
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:08

Hocam işleyiş bu şekil degil. Mevzuata göre yapılır bu işlemler. Rektörlük masaya elini vurup kadro veremez. Herşeyin işleyişi var. Bölüm kurul kararı çıkmadan fakülte ya da birim kararı çıkamaz. Bu olmayınca rektörlük kadro talebinde bulunamaz. Belki çok ustlerden birşeyler yapılabilirse onu bilemem.

Müdür rektöre şikayet edilmez. Hepsi aynı senatoda kimi kime şikayet ediyorsunuz? Üst yönetimin bilgisi dahilinde yapılır bunlar.

Tabii özlük hakkı söz konusu her şekilde hak aranmalı ama mevzuata aykisi işlemler yapılamaz.

Bir de kadro sırası gelmezi demek ilan cikmasi demek değil. Kadro talebi yapılır bölümden irfan dekanlik ya da mduurluk irfan rektorouk YOK sonra kadrolar gelir (henüz YOK vermedi) sonra ilan zamanı ölçütler için personel aranır.

any_of_them, 3 yıl önce

myo'da uçak ve lojistik programlarına 1'er kimyacı alındığını gördükten sonra kimse bana seni alamayız diyemez.

ayrıca kadro geldiyse bu işi rektörlük çözer. ilan sırası size geldiyse kadro gelmiş ve ilana çıkma süreci başlamış demektir. myo yönetimi isterse çıksın masada tepinsin rektörlük hocanın ilanına çıkar, hoca da başvurur alır kadrosunu.

yönetimler gelip geçici, kimseye şirin görünmek zorunda değilsiniz. gidin rektörlüğe danışmanından yardımcısına hatta yakalayabiliyorsanız direkt rektöre müdürü şikayet edin. ulaşamıyorsanız mail atın. myo müdürünün görev süresi 3 yıl. 3 yıl sonra kimse kimseyi hatırlamaz.

skywalk11
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:17

Hocamın yapması gerekenler sıra ile şunlar:

1- kadro çıkmama gerekçesi mevzuatta yok. Yani bölüm ile uzmanlık farklı kadro istenmez diye bir madde yok.

2- demek kadro istenmeme sebebi farklı.

3- bölüm başkanı, müdür ve rektör. Bu sıralamadan birinde sorun çıkmış.

4- öncelikle bölüm baskanijiz ile görüşün daha sonra müdür ile. Sorun çözülmez ise ilgili rektör yardımcısı ile görüşün. Olmaz ise başka yerden kadro talebi istesinler.

5- asla müdürü rektöre şikayet etmeyin bu ters teper zaten rektör müdür olarak atadı ise güvendiği kişidir. O tarz şikayetler uygun görülmez.

6- buna rağmen çözülmez ise YOK e dilekçe ile basvurun.

Kısaca önce sorunun kaynağı araştırılmalı sonra diyalog ile çözülmeye çalışılmalı. Şikayet işi en son ama burada yasa dışı bir işlem olmadığından şikayet çözüm getirmeyebilir.

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:25

Hocam öncelikle cevap için teşekkürler. Bizim üniversitenin atanma kriterleri maalesef bu maddeyi içeriyor. Norm dediklerinde de ısrarcı birisi olmadığımdan üstelemedim pek fazla. Talep çıkart adına deniyor, ben myo müdüründen başka yönetici bilmiyorum hatta bana tıp alanında ne vardı da doçentlik aldın sorusunu bile sordu trajikomik...
skywalk11, 3 yıl önce

1- hocam geçmiş olsun

2- kadro ataması için uzmanlık alanı bölüm benzerliği olma şartı yok.

3- bölüm kurul kararı çıkmadan kadro talebi asla YOKe gitmez.

4- bu durumda ya ilgili rektör yardımcısı ile goruseceksiniz ya da doğrudan YOKe dilekçe ile basburacaksiniz.

5- üniversite icerisinde farklı ve ihtiyaç duyulan bir bolumde kadro çıkmıyor mu?

6- norm kadro doç ve proflukta göz ardı ediliyormuş. Kurumum bu şekilde belirtti ama işin aslını bilmiyorum.

skywalk11
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:29

Hocam iki tür kadro talebi var. İlki norm kadro talebi ki siz buradan kadro talebi yapamazsınız. Diğeri de bölüm baskaninjn bölüm kurul kararı ile istediği. Bu talep işleminde norma bakılmaksızın yükselmesi gelenler için kadro talebi gerekçeli olarak istenir. Müdür bu talebi işleme sokmak zorundadır ve bu fakülte ya da yüksek okul kurulunda görüşülür. Orada gerekcenizi karşı gerekçe yazılmalı bu da çok zordur topa girmek istemezler. Kısaca sizin boljm başkanı yasal ve makul gerekce ile kadro talebinde bulunsun ( Ocak geçti güz doneminde yapılmalı bu). Müdürlük şerh koymalı ki çok zor bu is o zaman rektörlük kadro talebinde bulunmayabilir. Siz bölüm başkanı ile görüşün

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:30

Hocam size de cevabınız için teşekkür ederim. Kimseye eyvallah ettiğinden değilde üzülüyor haliyle insan. Hele ki Üniversitesinin istediği Doç kadro puanını ikiye katlanmış bir aday olarak daha da strese giriyorum. Rektör yrd ve müdürün ortak görüşüdür yazdığım zaten (tanıdık kimse yok ki hocam dayı falan) rektörümüzün ise ilgileneceğini sanmıyorum. Bana bunları söyleyen yrd'sına muhtemelen iletecek mevzuyu. Ama YÖK'e yazmak belki işe yarayabilir. Çok teşekkür ederim bu fikir için ayrıca...
any_of_them, 3 yıl önce

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:33

Hocam ayrıca örneğini verdiğiniz kimyacı kadrosu örneği Doç kadrosu mudur (bu önemliymiş çünkü) değilse şayet çok sıkıntı değilmiş ayrıca üniversitelere göre atanma kriterleri değişiyor bizimkinde alan ve bölüm uyumu isteniyor. Aslında ben hukuki yollara başvurup alanıma ilgili bir yere ilanı çıkarabilir miyimin derdindeyim özetle.
any_of_them, 3 yıl önce

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:36

Hocam ben ölçütler için mi arandım bilemedim, talep yok dendi bana direkt. Talep olsa ilan metni için sorular sorulabilirdi belki bilmiyorum.
skywalk11, 3 yıl önce

Hocam işleyiş bu şekil degil. Mevzuata göre yapılır bu işlemler. Rektörlük masaya elini vurup kadro veremez. Herşeyin işleyişi var. Bölüm kurul kararı çıkmadan fakülte ya da birim kararı çıkamaz. Bu olmayınca rektörlük kadro talebinde bulunamaz. Belki çok ustlerden birşeyler yapılabilirse onu bilemem.

Müdür rektöre şikayet edilmez. Hepsi aynı senatoda kimi kime şikayet ediyorsunuz? Üst yönetimin bilgisi dahilinde yapılır bunlar.

Tabii özlük hakkı söz konusu her şekilde hak aranmalı ama mevzuata aykisi işlemler yapılamaz.

Bir de kadro sırası gelmezi demek ilan cikmasi demek değil. Kadro talebi yapılır bölümden irfan dekanlik ya da mduurluk irfan rektorouk YOK sonra kadrolar gelir (henüz YOK vermedi) sonra ilan zamanı ölçütler için personel aranır.

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 00:41

Yok hocam şikayet değil niyetim zaten. Fakat adı geçen üçlü ile işler bu raddeye geldi (rektör, rektör yrd ve müdür) bizim üniversitenin atanma kriterlerinde uyumadan bahsediliyor diye talep edilemiyor dedim ki "Öğr gör olarak yaptım problem çıkmadı" diye doçentlikte kriter var olmaz dedi müdürümüz. Ben yök personel işleri şube müdürlüğüne bir dilekçe yazarak durumu bir arz edeyim ne olacak. Bana hatta myo'da kendine uygun bölüm aç bile dendi bu arada şaka gibi ya
skywalk11, 3 yıl önce

Hocamın yapması gerekenler sıra ile şunlar:

1- kadro çıkmama gerekçesi mevzuatta yok. Yani bölüm ile uzmanlık farklı kadro istenmez diye bir madde yok.

2- demek kadro istenmeme sebebi farklı.

3- bölüm başkanı, müdür ve rektör. Bu sıralamadan birinde sorun çıkmış.

4- öncelikle bölüm baskanijiz ile görüşün daha sonra müdür ile. Sorun çözülmez ise ilgili rektör yardımcısı ile görüşün. Olmaz ise başka yerden kadro talebi istesinler.

5- asla müdürü rektöre şikayet etmeyin bu ters teper zaten rektör müdür olarak atadı ise güvendiği kişidir. O tarz şikayetler uygun görülmez.

6- buna rağmen çözülmez ise YOK e dilekçe ile basvurun.

Kısaca önce sorunun kaynağı araştırılmalı sonra diyalog ile çözülmeye çalışılmalı. Şikayet işi en son ama burada yasa dışı bir işlem olmadığından şikayet çözüm getirmeyebilir.

skywalk11
Daire Başkanı
02 Mart 2021 08:25

İyi işte hocam. Bul iki kişi daha ac bölümü, bölüm başkanı ol kendine kadro talep et.

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 08:40

Başka çare yok gibi, neler yapmaya zorlanıyoruz, aklım almıyor. Çok teşekkür ederim tekrardan, fikirlerinizi paylaştığınız için.

skywalk11, 3 yıl önce

İyi işte hocam. Bul iki kişi daha ac bölümü, bölüm başkanı ol kendine kadro talep et.

02 Mart 2021 09:05

Kadro sırası geldi ne demek. Çok ilginç bir durum, kim aradı sizi de kadro sıranız geldi dedi. Bu işler sıraylamı yapılıyormuş. Benim bildiğim uzunca yıllardır, rektör kimi isterse ona kadroyu verir, ister ilk sırada olsun ister son sırada, hatta sırada bile olmasına gerek yok. Norm da neymiş, norm lafı sadece kadro vermek istemedikleri kişilere kibarca seni istemiyoruz demenin bir cevabı. Hakkınızda hayırlısı hocam. İşin biteceği yer rektörlük, siz direk rektör ile görüşün ne yardımcı ne müdür hiçbiri bir şey diyemez rektör okey verdikten sonra. Kaldıki, müdür sizin için kadroyu istese, yada rektör yardımcısı, iş yine rektörde bittiği için, rektör hoca istemedikten sonra kadro olmaz. Rektör hoca istesin, bir ziraatçiyi, işletme fakültesinde, bir kimyageri tarih bölümünde, bir uçak mühendisini biyoloji bölümünde bile kadroya alır.

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 09:53

Hocam bizim üniversitede doçentlik ünvan alınma sırasına tabi tutuluyor hocalar, hatta beni rektör yardımcısı aradığında hocam şu tarihte doçentliğinizi almışsınız, kadro talebi varsa sizle ilgili herhangi bir birimden ilanınızı vereceğiz dediler. Aslında bu konuyu akademik personelden sorumlu yardımcının çözmesi gerekiyor ama, bölüm başkanlarına ve diğer yöneticilerin üzerinden işi halletmek istemediğini görebiliyorsunuz. Bu konuyu hukuki olarak ne yapabilirim sorusuna cevaben açtım bende, anlaşılıyor ki pek bir seçenekte yok. Bakalım dediğiniz gibi hayırlısı. Rektör ile görüşme mevzusuna gelecek olursak kimseye randevu vermiyor ne yazık ki (atanan ile seçilen arasındaki muazzam farkı hissettiriyor anlayacağınız)

bakımtakımı, 3 yıl önce

Kadro sırası geldi ne demek. Çok ilginç bir durum, kim aradı sizi de kadro sıranız geldi dedi. Bu işler sıraylamı yapılıyormuş. Benim bildiğim uzunca yıllardır, rektör kimi isterse ona kadroyu verir, ister ilk sırada olsun ister son sırada, hatta sırada bile olmasına gerek yok. Norm da neymiş, norm lafı sadece kadro vermek istemedikleri kişilere kibarca seni istemiyoruz demenin bir cevabı. Hakkınızda hayırlısı hocam. İşin biteceği yer rektörlük, siz direk rektör ile görüşün ne yardımcı ne müdür hiçbiri bir şey diyemez rektör okey verdikten sonra. Kaldıki, müdür sizin için kadroyu istese, yada rektör yardımcısı, iş yine rektörde bittiği için, rektör hoca istemedikten sonra kadro olmaz. Rektör hoca istesin, bir ziraatçiyi, işletme fakültesinde, bir kimyageri tarih bölümünde, bir uçak mühendisini biyoloji bölümünde bile kadroya alır.

02 Mart 2021 13:37

Hocam hangi üniversitedesiniz bilmiyorum ama ilk kez duyuyorum böyle bir uygulama. Yani rektör yardımcısı sıranız geldi kadronuzu istetin diye niye size söylüyorki, direk hangi bölümde iseniz gerekli kriter açıklamasını personelden ararlar sizi sorarlar ve ilana çıkarlar bu kadar basit. Öyle bölüm istesin, müdür istesin falan yok yani. İş dediğim gibi rektör hocada bitiyor. Eğer gerçekten kadronuzun önünde rektörlük tarafından bir engel olmadığını düşünüyorsanız ne yapın edin rektör ile görüşün, hatta ben olsaydım rektör hocanın ya kapısının önünde ya binanın önünde beklerdim, nasılsa çıkacak kapıdan veya binadan, ayak üstü hemen iletirdim sorunu. Keşke bizim üniversitede de böyle sırayla arasalar kadronuzun vakti geldi deseler nerdeee. Bu forumda bilmem kaç yıldır doçentlik kadrosu bekleyen bir sürü insan var (ben dahil). Yani sizinkisi bir fırsat, değerlendirin derim.

biyolog0505, 3 yıl önce

Hocam bizim üniversitede doçentlik ünvan alınma sırasına tabi tutuluyor hocalar, hatta beni rektör yardımcısı aradığında hocam şu tarihte doçentliğinizi almışsınız, kadro talebi varsa sizle ilgili herhangi bir birimden ilanınızı vereceğiz dediler. Aslında bu konuyu akademik personelden sorumlu yardımcının çözmesi gerekiyor ama, bölüm başkanlarına ve diğer yöneticilerin üzerinden işi halletmek istemediğini görebiliyorsunuz. Bu konuyu hukuki olarak ne yapabilirim sorusuna cevaben açtım bende, anlaşılıyor ki pek bir seçenekte yok. Bakalım dediğiniz gibi hayırlısı. Rektör ile görüşme mevzusuna gelecek olursak kimseye randevu vermiyor ne yazık ki (atanan ile seçilen arasındaki muazzam farkı hissettiriyor anlayacağınız)

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 14:03

Hocam dediğinizi yapmaya çalışacağım bu motivasyon düşürücü durum ile ilgili. Şu kadro meselesi gerçekten çok sıkıcı bir durummuş. Şimdi çok daha iyi anladım.
bakımtakımı, 3 yıl önce

Hocam hangi üniversitedesiniz bilmiyorum ama ilk kez duyuyorum böyle bir uygulama. Yani rektör yardımcısı sıranız geldi kadronuzu istetin diye niye size söylüyorki, direk hangi bölümde iseniz gerekli kriter açıklamasını personelden ararlar sizi sorarlar ve ilana çıkarlar bu kadar basit. Öyle bölüm istesin, müdür istesin falan yok yani. İş dediğim gibi rektör hocada bitiyor. Eğer gerçekten kadronuzun önünde rektörlük tarafından bir engel olmadığını düşünüyorsanız ne yapın edin rektör ile görüşün, hatta ben olsaydım rektör hocanın ya kapısının önünde ya binanın önünde beklerdim, nasılsa çıkacak kapıdan veya binadan, ayak üstü hemen iletirdim sorunu. Keşke bizim üniversitede de böyle sırayla arasalar kadronuzun vakti geldi deseler nerdeee. Bu forumda bilmem kaç yıldır doçentlik kadrosu bekleyen bir sürü insan var (ben dahil). Yani sizinkisi bir fırsat, değerlendirin derim.

ögrüyesi
Şef
02 Mart 2021 18:50

Hocam üniversitenizi doçentlik kadrosunu sıraya koyduğu için tebrik ediyorum. Benim üç yıl oldu doçentlik unvanını alalı. Benden sonra unvanı alan birçok kişi doçent kadrosu aldı ben hala bekliyorum. Hiç bir ses yok. Mahkeme-i Kübra'nın olması ve her şeyin hesabının orada görülecek olması en büyük tesellim.

biyolog0505
Daire Başkanı
02 Mart 2021 19:05

Hocam öncelikle size de Allah kolaylıklar versin. Sizin hakkınızda farklı bir şekilde verilemiyor, benim üniversite hakkaniyetli davransada uygulamada maalesef istenildiği gibi olmuyor. Uyum aranıyor dediğim gibi myo bölümü ve temel alanım arasında. Bana tıp doçenti oldun da boyun mu uzadı deniyor resmen. Temel bilimcilerin hazin sonu havada asılı kalıyoruz...
ögrüyesi, 3 yıl önce

Hocam üniversitenizi doçentlik kadrosunu sıraya koyduğu için tebrik ediyorum. Benim üç yıl oldu doçentlik unvanını alalı. Benden sonra unvanı alan birçok kişi doçent kadrosu aldı ben hala bekliyorum. Hiç bir ses yok. Mahkeme-i Kübra'nın olması ve her şeyin hesabının orada görülecek olması en büyük tesellim.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi