Editörler : supporters.

docent2018
Genel Müdür
13 Şubat 2020 14:04

Yanlışınız var. 1.si UAK size doçent belgesi veriyor, unvanı veriyor. Elimde belgede de bu şekildir. Diğeri kadro. Karıştırmayın. Sadece bu belgeyi aldım, 2 yıl da yükseköğretim kurumunda çalışırsam artık dışarıda da doçentim. Unvan kadro farklı şeyler.

Siz Dr. Öğretim Üyesi olduğunuzda ders vermek, lisansüstü öğrenci almak gibi konularda bu kadroda 2 yıl çalışmış mı olmanızı istediler? Tabi ki hayır.

nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam o da olmuyor. Çünkü siz ÜAK'tan sadece doçent olabilir belgesi alıyorsunuz. ÜAK size doçentlik kadrosu vermiyor. Doçent olabilmeniz için yine bir üniversitede doçent kadrosunda bulunmanız lazım ve 2 yıl doçent kadrosunda görev yapmanız lazım. Aksi halde ÜAK size doçent kadrosu verse bile makalenize dr. öğr. üyesi yazmanız lazım. Çünkü kadronuz o.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
13 Şubat 2020 14:32

Doçent unvanı aynı zamanda akademik bir unvandır. Tıpkı dr. unvanı gibi. Dr. Öğretim Üyesi kadrosunda olmamanız nasıl ki dr. unvanını kullanmanızı engellemezse, doçent kadrosunda olmasanız bile imzanızı doçent dr. diye atarsınız.

Bu arada kitap ve makalelerde unvan yazmak aslında ayıptır. İlber Ortaylı (Tanınmış hoca olduğu için isim veriyorum)'nın kitaplarında hiç Prof. Dr. unvanı kullandığını gördünüz mü?

Hocam o da olmuyor. Çünkü siz ÜAK'tan sadece doçent olabilir belgesi alıyorsunuz. ÜAK size doçentlik kadrosu vermiyor. Doçent olabilmeniz için yine bir üniversitede doçent kadrosunda bulunmanız lazım ve 2 yıl doçent kadrosunda görev yapmanız lazım. Aksi halde ÜAK size doçent kadrosu verse bile makalenize dr. öğr. üyesi yazmanız lazım. Çünkü kadronuz o.

14 Şubat 2020 11:26

Bence 2547 sayılı kanunu ayrıntılı şekilde okuyun. ÜAK Doçent ünvanını aldıktan sonra artık doçentsiniz. Doçent olabilir belgesini siz nerede okudunuz? Belge üzerinde kalın ve büyük harfler ile DOÇENTLİK BELGESİ yazıyor. Ayrıca makale üzerinde uvan yazıldığını hiç görmedim. Temel bilimlerde bu hiç yok.

CHX-CHX
Daire Başkanı
14 Şubat 2020 14:29

Şaka mı yapıyorsunuz? Yoksa bu kadar yanlış bir bilgiyi vermek, bilinçsizce yapılamaz.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
14 Şubat 2020 17:44

Hocam doktor öğretim üyesi kadrosundayken makalenize doçent mi yazıyorsunuz?

birçok insan kendi üniversitesine dava açıyor, doçentlik belgesi alsalar bile doçent kadrosuna atanamadıkları için doçentlik özlük hakları kendilerine verilmiyor. bu forumda bile tartışılır zaman zaman.

ayrıca üniversite dışından birisi doçentlik belgesi alınca 2 yıl üniversitede görev yapmadan doçent unvanını kullanabilir mi?

CHX-CHX, 4 yıl önce

Şaka mı yapıyorsunuz? Yoksa bu kadar yanlış bir bilgiyi vermek, bilinçsizce yapılamaz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
14 Şubat 2020 19:08

Nerede hocasınız üniversitenizde böyle değil mi bilmiyorum ama ÜAK doçent unvanını verince bu unvan kullanılır ( tabii bizler makalelere unvan yazmıyoruz böyle adet yok ama unvanı kullanmak kadroya bağlı değil). Bırakın Dr.Öğretim Üyesini araştırma görevlisi kadrosunda olanların bile belge gelmesini beklemeden kapıya doç.dr. unvanı yazılır ve yasanın tanıdığı hakları kullanmaya başlarlar.

Yanıldığınız bir başka nokta, doçent olmak için üniversitede doçent kadrosunda bulunmanız gerekmiyor. Üniversite dışında doçent unvanı kullanmak için iki yıl üniversitede bulunmak yeterli. Kadroda olmak gerekli değil.

Doçent unvanı alanlar doçent kadrosunda olmasa bile Fakülte kurulunda doçent temsilcisi seçimine aday olabilir ve oy kullanabilir.

Özlük hakları dediğiniz maaşla ilgili durumlar. Burada maliyenin tanıdığı bazı hakları kullanıyorlar onun hangileri olduğunu memurlar.net paylaşmıştı. Ek dersleri doçent olarak alıyorlar. Ama asıl maaş farkını oluşturan doçentlik makam tazminatını alamıyorlar.

Zannedersem doçent değilsiniz olsaydınız bu kadar yanlış bilgiler paylaşmazdınız.

birçok insan kendi üniversitesine dava açıyor, doçentlik belgesi alsalar bile doçent kadrosuna atanamadıkları için doçentlik özlük hakları kendilerine verilmiyor. bu forumda bile tartışılır zaman zaman.

ayrıca üniversite dışından birisi doçentlik belgesi alınca 2 yıl üniversitede görev yapmadan doçent unvanını kullanabilir mi?

mineko
Memur
14 Şubat 2020 19:34

Bir karar ancak bu kadar hatalı yorumlanabilirdi hocam. Doçent ünvanı alırsanız elbette göğsünüzü gere gere bu ünvanı kullanabilirsiniz makalelerinize yazabilirsiniz. Üak?ın kısıtladığı nokta şu; diyorki kardeşim üniversite dışından ünvan aldıysan eğer özel işletmen vs için bu ünvanı kullanamazsın. Bunu kullanabilmen için üniversitede 2 yıl görev yapmış olman gerekiyor. Zaten üniversite kadrosundaysan tüm bilimsel faaliyetlerinde bu ünvanı kullanabilirsin. Kadro alıp almaman önemli değil

CHX-CHX
Daire Başkanı
15 Şubat 2020 00:25

UAK'ın verdiği doçentlik belgesi sizin doçent olduğunuzu gösteren bir belgedir. Siz o belgeyi aldıktan sonra artık sizin akademik ünvanınız üniversitenizin size verdiği akademik ünvan olan "doktor öğretim üyesi" değil, UAK'ın verdiği doçentliktir. Bu kadar basit. Artık bundan sonra akademik yayınlarınızda tabiki bu ünvanı kullanacaksınız.

sabır2323
Memur
19 Şubat 2020 13:03

Burada konuşulması gereken asıl sorun sözlü sınav uygulaması gerekirken siz ünvanı nerede kullanacağız tartışmasına girerek asıl amaçtan uzaklaşıyorsunuz.Sayın hocalar doçentlik sözlü sınavı haksızlıklar içeren ve doçent adayı kadar yayını olmayan profesörlerin egolarını tatmin ettikleri,gittikleri yerlerde gezerek,yiyerek ,içerek vakit geçirdikleri formalite bir sınavdır.

Adayı bırakacak jüri zaten sınavda ne yapar eder iki soru sorar cevap alamaz ve bırakır.Burada adayın siyasi görüşü,duruşu ve yakınlığı önemlidir.Bu sınavda bilgi ve kalite ölçülmez artık bunu anlayın ve buna göre kamuoyu oluşturup gerekli yerlere mesaj atınız.

Doçentlik kadro sözlü sınavı maddi manevi kayıptan başka birşey sağlamayan bir ucube sistemdir. Genç insanların gelecekleri sözde profesörlerin iki dudağı arasına ve egolarına teslim edilemez. Bununla ilgili tweet ve mail atarak gerekli kamuoyunu oluşturmak gerekiyor başka konularda tartışarak asıl konudan uzaklaşmayın ve bunun hiçbir akademisyene faydası yoktur.

Toplam 49 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi