Editörler : "eskiyara"Pangaea
20 Mayıs 2022 08:37

Doktorlar neden İş bırakıyor? Öğretmen sendikaları neyi bekliyor?

Meraktan soruyorum doktorların sendikası var da öğretmenin sendikası yok mu?

Yada sendikalar 1 hafta derse girmiyoruz dese neler olur?

Zira okullar son kapanacak yerler deniliyordu, düşünün ki öğretmenler 1 hafta okula gitmedi?

Okulların açık olması neyi değiştirecek?

Fark etmediniz mi, öğretmenler okula gidecek araçlarına binmeye korkuyorlar artık...

Sendikalar neyi bekliyorsunuz???

Her zaman devletimizin yanında olduk oda bizim yanımızda olacaktır, sesimizi duysalar yeter.

elinizi uzatın korkmayın koyun taşın altına...

hugo.almeida
Kapalı
20 Mayıs 2022 09:13

Onlar neyi bekliyor bilmiyorum ama tüm öğretmenler birlik olup grev yapsa tepelerine çökecek ilk ekip sendika olur. Hangi sendika olur onu bilmiyorum ama. :)

vengberz
Şef
20 Mayıs 2022 10:44

Grevin işe yarayabilmesi için düzenin işleyişini bozup krize sebep olması lazım. Mesela pilotlar, şoförler grev yaparsa uçaklar, otobüsler kalkamaz; ulaşım sistem tıkanır, kaos oluşur. Bu da karar merciini talepleri karşılamaya zorlar.

Öğretmenlerin grevinin işe yarayabilmesi için de okula gitmeyip evde kalan çocuklardan dolayı kriz yaşanması lazım.

Peki, Türkiye'de öğretmenler tam katılımlı bir greve gitti diyelim, ne olur? Ebeveynin ikisi de çalışıyorsa çocuklara bakacak biri bulunur, aileden. Çocuğa bakacak birini bulamadığı için işe gitmeyenler de olacaktır ama bunların krize sebep olacak kadar çok olacağını sanmam.

Peki, bir sanayi ülkesi olan Almanya'da öğretmenler greve giderse ne olur? Kriz çıkar, sistem tıkanır. Çoğu ailede ebeveynin ikisi de çalışıyor. Çocukların evde kalması demek, ebeveynden en az birinin işe gitmemesi demektir. Böyle bir durumda çocuğu aileden birine baktırabilenler çok az olur. Bu da fabrikalar açısından iş kaybı, verimin düşmesi demek. Karar mercii buna çok direnemez.

Doktorların grevini konuşmaya dahi gerek yok, her toplumda sistemi tıkar, kaosa sebep olur.

Türk toplumuna öğretmen grevi sökmez, okulu tatil ederek çocukları sevindirdikleriyle kalırlar.

Kagiş
Müsteşar
20 Mayıs 2022 11:05

Aynen katılıyorum. Doktora dışarıda iş çok! Öğretmeni işten çıkardın mı dışarıda ne yapacak?

vengberz, 2 yıl önce

Grevin işe yarayabilmesi için düzenin işleyişini bozup krize sebep olması lazım. Mesela pilotlar, şoförler grev yaparsa uçaklar, otobüsler kalkamaz; ulaşım sistem tıkanır, kaos oluşur. Bu da karar merciini talepleri karşılamaya zorlar.

Öğretmenlerin grevinin işe yarayabilmesi için de okula gitmeyip evde kalan çocuklardan dolayı kriz yaşanması lazım.

Peki, Türkiye'de öğretmenler tam katılımlı bir greve gitti diyelim, ne olur? Ebeveynin ikisi de çalışıyorsa çocuklara bakacak biri bulunur, aileden. Çocuğa bakacak birini bulamadığı için işe gitmeyenler de olacaktır ama bunların krize sebep olacak kadar çok olacağını sanmam.

Peki, bir sanayi ülkesi olan Almanya'da öğretmenler greve giderse ne olur? Kriz çıkar, sistem tıkanır. Çoğu ailede ebeveynin ikisi de çalışıyor. Çocukların evde kalması demek, ebeveynden en az birinin işe gitmemesi demektir. Böyle bir durumda çocuğu aileden birine baktırabilenler çok az olur. Bu da fabrikalar açısından iş kaybı, verimin düşmesi demek. Karar mercii buna çok direnemez.

Doktorların grevini konuşmaya dahi gerek yok, her toplumda sistemi tıkar, kaosa sebep olur.

Türk toplumuna öğretmen grevi sökmez, okulu tatil ederek çocukları sevindirdikleriyle kalırlar.

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
20 Mayıs 2022 12:17

Ogretmen is biraksa en basta kendi meslektasi ona fetocu bunlar tıkın içeri der.

Sendikalarin mamasini hükumet veriyor onlardan ciddi bir hamle beklemeyin.

Ancak basit seyler üzerinden sendikacilik yaparlar

Dostlar pazarda görsün misali

Braweheart01
Daire Başkanı
20 Mayıs 2022 13:06

Başlığa cevap: Atanamayan öğretmen sayısı bir ülke nüfusu kadar. Atanamayan doktor ise hiç görmedim.

Fakir Da Vinci
Daire Başkanı
20 Mayıs 2022 14:24

zaten tatiliniz bol yatıyorsunuz derler doktorlar ayrıca atanmak isteyen kasiyerlik yapan nice öğretmen var grev yapanı atarlar yenisi kolaylıkla bulurlar ama doktor bulunmaz

21 Mayıs 2022 22:32

Boş bomboş bir yorum...
vengberz, 2 yıl önce

UcaS
Genel Müdür
22 Mayıs 2022 19:56

Tam katılımlı iş bırakma harici ses getirmez.Aynı kanaatteyim.

vengberz, 2 yıl önce

memurolm
Genel Müdür
22 Mayıs 2022 19:57

haziran temmuz ağustos eylül

okuryazar3
Müsteşar
22 Mayıs 2022 23:17

Zaten eğitimsiz bir kitle isteyen siyasi güruh varken, bize anında" halen gitmediler mi?" diye birileri çıkışabilir:))

sendikaci34
Kapalı
23 Mayıs 2022 06:47

Grev ile is birakma birbirine karistirilmasin. Ulkemizde memurlarin grev hakki yoktur, iscilerin vardir. Grev hakki olmayan bir isin sendikaciligi da bu kadar oluyor.

Is birakma derseniz, ozluk haklari konusunda is birakma eylemi yasaldir. Fakat sartlari var. Idarenin izni ile is birakma eylemi yapilabilir. Idare izin vermedigi veya kamu duzeni bozuluyor vb. bir gerekce gosterdigi anda is birakma eylemi, is yavaslatma vb. yapilamaz, yapmak memurluktan atilma sebebidir.

Maaslarimiz az veya ozluk konusunda su hakkimizi istiyoruz diyerek, sendika merkezleri is birakma eylem karari alabilirler ama bu hayallerinizdeki gibi egitim ogretimi durduracak, hukumetin biz ettik siz etmeyin diyecegi bir hale gelmez. Idare izin vermez. 1-2 gunluk bir eylem olur en fazla.

23 Mayıs 2022 08:21

Ben 2012 de kardiyoloji ye muayene için gittim .Süpermarket kasiyeri gibi yoğun olan ve tam gün çalışan doktoru gördüğümde böyle doktorluk da böyle tedavi de olmaz. Gerçekten doktor olanlar bu duruma fazla dayanmaz diye düşündüm bu günlerde ise doktorların kaçtığı haberi beni pek şaşırtmadı doğrusu.

tukiu
Memur
23 Mayıs 2022 17:10

Yararlı bir yorum olmuş teşekkürler.

Peki bu durumda öğretmenlerin sesini nasıl duyurmaları gerekir?

Bir yol yok mu?

örneğin belediye otobüsleri belli bir km bedava olması

Dyk kurslarının ücret ve kontrolü

öğrenci sınıf başarı ortalamalarının düzenlenmesi

sözleşmeli öğretmen kadro hakkı vs.

sendikaci34, 2 yıl önce

Grev ile is birakma birbirine karistirilmasin. Ulkemizde memurlarin grev hakki yoktur, iscilerin vardir. Grev hakki olmayan bir isin sendikaciligi da bu kadar oluyor.

Is birakma derseniz, ozluk haklari konusunda is birakma eylemi yasaldir. Fakat sartlari var. Idarenin izni ile is birakma eylemi yapilabilir. Idare izin vermedigi veya kamu duzeni bozuluyor vb. bir gerekce gosterdigi anda is birakma eylemi, is yavaslatma vb. yapilamaz, yapmak memurluktan atilma sebebidir.

Maaslarimiz az veya ozluk konusunda su hakkimizi istiyoruz diyerek, sendika merkezleri is birakma eylem karari alabilirler ama bu hayallerinizdeki gibi egitim ogretimi durduracak, hukumetin biz ettik siz etmeyin diyecegi bir hale gelmez. Idare izin vermez. 1-2 gunluk bir eylem olur en fazla.

sendikaci34
Kapalı
23 Mayıs 2022 21:48

Grev hakki olmazsa yani kozunuz yoksa yapabileceginiz tek sey hak talep etmek degil, hakkinizi vermeleri icin yalvarmak olur.

Hele bir de ustune sari sendika, turuncu sendika pesinde kosarsa ogretmen is iyice cikmaza giriyor.

Secimlere yakin, yetkili sendika belirleme zamanina yakin ogretmeni oyalayacak bir sey verirler biter gider.

Sari ve turuncu sendika haricinde bir sendikaya yetkiyi verirse ogretmen, o zaman masada olan biten, konusulanlar tum acikligiyla duyurulur, ayak oyunlari olmaz, kirli hesaplar olmaz, hukumet koseye sıkıstırılır, az da olsa grevsiz kazanim elde edilir. Tek cozum bu bence.

tukiu, 2 yıl önce

Yararlı bir yorum olmuş teşekkürler.

Peki bu durumda öğretmenlerin sesini nasıl duyurmaları gerekir?

Bir yol yok mu?

örneğin belediye otobüsleri belli bir km bedava olması

Dyk kurslarının ücret ve kontrolü

öğrenci sınıf başarı ortalamalarının düzenlenmesi

sözleşmeli öğretmen kadro hakkı vs.

tukiu
Memur
24 Mayıs 2022 18:36

sarı turuncu sendika ne hocam?

sendikaci34, 2 yıl önce

Grev hakki olmazsa yani kozunuz yoksa yapabileceginiz tek sey hak talep etmek degil, hakkinizi vermeleri icin yalvarmak olur.

Hele bir de ustune sari sendika, turuncu sendika pesinde kosarsa ogretmen is iyice cikmaza giriyor.

Secimlere yakin, yetkili sendika belirleme zamanina yakin ogretmeni oyalayacak bir sey verirler biter gider.

Sari ve turuncu sendika haricinde bir sendikaya yetkiyi verirse ogretmen, o zaman masada olan biten, konusulanlar tum acikligiyla duyurulur, ayak oyunlari olmaz, kirli hesaplar olmaz, hukumet koseye sıkıstırılır, az da olsa grevsiz kazanim elde edilir. Tek cozum bu bence.

tukiu
Memur
11 Haziran 2022 21:11

eee şimdi sağlık sektörü ek ödeme alacak ? öğretmenler ve diğer memurlar bakacak mı??

sendikaci34
Kapalı
12 Haziran 2022 10:55

Oturdugu yerden ahkam kesen, hatta korkularindan dolayi ahkam ile kesemeyen her sendika sari ve turuncu sendikadir.

En son tuik onunde 2 sendika eylem yapti. Birisi hurriyetci egitim sen, digeri egitim is. Ogretmenlerin de bu sendikalarin arkasinda durmasi gerekir.

Ben gideyim tweet atarak sendikacilik yapanlara uye olayim, hukumetlerin arka bahcesi sendikalara uye olayim, sonra da zam bekleyeyim, haklarimin verilmesini bekleyeyim. Oyle bir dunya yok.

Ogretmen uzerindeki ölü topragini atmadikca, surunmeye mahkum.

tukiu, 2 yıl önce

sarı turuncu sendika ne hocam?

tukiu
Memur
12 Haziran 2022 11:17

teşekkürler hocam

sendikaci34, 2 yıl önce

Oturdugu yerden ahkam kesen, hatta korkularindan dolayi ahkam ile kesemeyen her sendika sari ve turuncu sendikadir.

En son tuik onunde 2 sendika eylem yapti. Birisi hurriyetci egitim sen, digeri egitim is. Ogretmenlerin de bu sendikalarin arkasinda durmasi gerekir.

Ben gideyim tweet atarak sendikacilik yapanlara uye olayim, hukumetlerin arka bahcesi sendikalara uye olayim, sonra da zam bekleyeyim, haklarimin verilmesini bekleyeyim. Oyle bir dunya yok.

Ogretmen uzerindeki ölü topragini atmadikca, surunmeye mahkum.

UcaS
Genel Müdür
12 Haziran 2022 12:27

E yani.Durum Özetle bu.

sendikaci34, 2 yıl önce

memurolm
Genel Müdür
12 Haziran 2022 12:37

haziran temmuz ağustos

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi