Editörler : crops35
18 Mayıs 2020 12:49

Teknisyen ve Mühendislik Hakkında

Merhabalar, şu an elektrik elektronik mühendisliği üçüncü sınıftayım. 2020 Ocak ayında mezun olacağım. Aynı zamanda meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum. Bu yıl KPSS'ye ortaöğretim düzeyinden girip 2022 temmuz merkezi atamasında ortaöğretim puanımı kullanarak teknisyen olarak atanabilir miyim? Lisans mezunu olacağım ama 2020 KPSS'ye ortaöğretimden girdiğim için puanım yanmıyor diye biliyorum. Eğer teknisyen olarak atanırsam mühendislik diplomamın bana getirisi olacak mıdır? Atandığım kurumda unvan değişikliği veya bir sonraki KPSS'ye tekrar girerek mühendisliğe geçmeye çalışacağım. Buraya kadar anlattıklarımda bir yanlış varsa lütfen düzeltin. Şimdiden teşekkür ederim.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
18 Mayıs 2020 13:37

Lisanstan mezun olmadan ortaöğretimden sınava girip puanınızı kullanabilirsiniz. Ortaöğretime girdikten sonra lisanstan mezun olana kadar puanınız geçerliliğini koruyor. Teknisyen olarak atandığınızda mühendislikten mezun olduktan sonra diplomanızı intibak yaptırıp mühendis maaşı alabilirsiniz ancak unvanınız teknisyen olarak kalacağı için %100'ünü alamazsınız belli bir miktara kadar alabilirsiniz. Unvan değişikliği sınavı ile durum değişecektir tabi ki.

yesnow
Memur
18 Mayıs 2020 13:45

İntibak için kurum fark ediyor mu? Cevap için çok teşekkür ederim.

hsnd, 4 yıl önce

Lisanstan mezun olmadan ortaöğretimden sınava girip puanınızı kullanabilirsiniz. Ortaöğretime girdikten sonra lisanstan mezun olana kadar puanınız geçerliliğini koruyor. Teknisyen olarak atandığınızda mühendislikten mezun olduktan sonra diplomanızı intibak yaptırıp mühendis maaşı alabilirsiniz ancak unvanınız teknisyen olarak kalacağı için %100'ünü alamazsınız belli bir miktara kadar alabilirsiniz. Unvan değişikliği sınavı ile durum değişecektir tabi ki.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
18 Mayıs 2020 14:23

Hayır etmez.
yesnow, 4 yıl önce

İntibak için kurum fark ediyor mu? Cevap için çok teşekkür ederim.

genccan
Şef
19 Mayıs 2020 11:12

mezun olsanız da kpss puanı geçerli atanırsınız.

fakat

intibakta sorun çıkabilir. bazıları memuriyet öncesindeki diplomayı kabul etmiyor ve kademe derece intibakını yapmıyor. ancak özel hizmet tazminatı gibi mali hakları veriyor. bu detayları memur olduktan sonra öğrenirsiniz.

sonuç olarak kpss puanı bir daha ortaöpretim kpss yapılıncaya kadra geçrelidr. lisans mezunu olmanızla alakası yok.

yesnow
Memur
19 Mayıs 2020 16:23

Anladım hocam. Maaşta mutlaka bir artış olur ama derece/kademe tam olarak net değil. Bu yıl 2020 KPSS'de ortaöğretim mi yoksa lisans sınavına mı girmeliyim? Bu konuda çok kararsız kaldım. Lisans sınavına az bir süre kaldı ve atanmak için 90'ın üstünde bir puan gerekiyor. Ortaöğretim sınavına daha uzun süre var ve atanmak için 85 civarı puan yeter gibi görünüyor. Teknisyen olarak girdikten sonra unvan değişikliği ile mühendisliğe geçmek ne kadar zor olur? Unvan değişikliği sınavını her yıl yapan kurumlar var mıdır? 2022 Kpss Lisans'a girerek direkt mühendislik kadrosuna atanmak mı yoksa teknisyenlikten mühendisliğe geçmek mi? Kafam çok karışık.

genccan, 4 yıl önce

fakat

intibakta sorun çıkabilir. bazıları memuriyet öncesindeki diplomayı kabul etmiyor ve kademe derece intibakını yapmıyor. ancak özel hizmet tazminatı gibi mali hakları veriyor. bu detayları memur olduktan sonra öğrenirsiniz.

sonuç olarak kpss puanı bir daha ortaöpretim kpss yapılıncaya kadra geçrelidr. lisans mezunu olmanızla alakası yok.

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 02:11

Dostum Ortaöğretim KPSS grip aldığın puan Lisanstan mezun olduğun tarihe kadar geçerlidir. Eğer mezuniyet tarihinden bir gün önce iş başvurusunda bulunursan ertesi gün mezun olsan dahi ortaöğretim geçerli olarak. Buna ek olarak teknisyen olarak atanıp Mühendislik diplomanı intibak yaptırabilir direk mühendis maaşı alabilirsin dalar unvanı alabilmen için belirli yıl doldurup daha sonra unvan değişikliği ile geçersin. Yalnız bu anlattıklarım kadrolu personeller için geçerlidir. Tavsiyem; Teknisyen olarak atan daha sonra intibak yaptır mühendis maaşınla çalışırken Lisans KPSS ye çalışıp mühendis olarak atanmayı denemen.

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 02:13

Son cümlede yanlış Bilgi var hocam. Lisans mezuniyet tarihinden sonra KPSS ortaöğretim puanını kullanamaz. Bir dahaki KPSS ye kadar diye bir durum söz konusu değil.
genccan, 4 yıl önce

fakat

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 02:19

90 üstünde bir puanı lisanstan rahat yaparım diyorsan Lisansı bitirebilirsin. Ancak zor ihtimal diyorsan daha kolay yol olan ortaöğretim gibi daha kolay bir sınavdan 90 almak ki bu bence lisansın 75-80 puan bandına tekabül eder(aşağı yukarı) daha sonradan sadece normal mühendis unvanı olan personelden 100-200 TL eksik ücret alırsın ve daha az efor sarf edersin. Sonuçta unutma ki teknisyen olarak atanıp mali getiriden faydalanıp önündeki hedefe iş kaygın olmadan zamana yayıp başarabilirsin
yesnow, 4 yıl önce

Anladım hocam. Maaşta mutlaka bir artış olur ama derece/kademe tam olarak net değil. Bu yıl 2020 KPSS'de ortaöğretim mi yoksa lisans sınavına mı girmeliyim? Bu konuda çok kararsız kaldım. Lisans sınavına az bir süre kaldı ve atanmak için 90'ın üstünde bir puan gerekiyor. Ortaöğretim sınavına daha uzun süre var ve atanmak için 85 civarı puan yeter gibi görünüyor. Teknisyen olarak girdikten sonra unvan değişikliği ile mühendisliğe geçmek ne kadar zor olur? Unvan değişikliği sınavını her yıl yapan kurumlar var mıdır? 2022 Kpss Lisans'a girerek direkt mühendislik kadrosuna atanmak mı yoksa teknisyenlikten mühendisliğe geçmek mi? Kafam çok karışık.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
20 Haziran 2020 14:08

100-200 TL değil, en az 600-700 TL fark eder. Derece/kademeye göre miktar değişiklik gösterecektir.

cevher456, 4 yıl önce
90 üstünde bir puanı lisanstan rahat yaparım diyorsan Lisansı bitirebilirsin. Ancak zor ihtimal diyorsan daha kolay yol olan ortaöğretim gibi daha kolay bir sınavdan 90 almak ki bu bence lisansın 75-80 puan bandına tekabül eder(aşağı yukarı) daha sonradan sadece normal mühendis unvanı olan personelden 100-200 TL eksik ücret alırsın ve daha az efor sarf edersin. Sonuçta unutma ki teknisyen olarak atanıp mali getiriden faydalanıp önündeki hedefe iş kaygın olmadan zamana yayıp başarabilirsin

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
20 Haziran 2020 14:36

Yanlış biliyorsunuz. Bir kişi eğer ortaöğretim ya da önlisans düzeyinden sınava girme hakkına sahipse ve girerse; sınavdan sonra lisans mezunu olsa bile ortaöğretim/önlisans sınav sonucu geçerlidir. Lisans sınavına girmesi mecburi oluncaya kadar alt düzeyden sınava girebilir ve alt düzey puanını kullanabilir.

https://sorucevap.memurlar.net/soru/2676/2014-kpss-den-sonra-2015-kpss-giren-kisinin-onceki-sinavi-gecerli-mi.html

cevher456, 4 yıl önce
Son cümlede yanlış Bilgi var hocam. Lisans mezuniyet tarihinden sonra KPSS ortaöğretim puanını kullanamaz. Bir dahaki KPSS ye kadar diye bir durum söz konusu değil.

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 16:11

Evet hocam doğru söylüyorsunuz ben karıştırdım Lisans sınavına girmediğin sürece sıkıntı yoktu teşekkür ederim düzeltmeniz için.
YUSUF YILDIRIM, 4 yıl önce

Yanlış biliyorsunuz. Bir kişi eğer ortaöğretim ya da önlisans düzeyinden sınava girme hakkına sahipse ve girerse; sınavdan sonra lisans mezunu olsa bile ortaöğretim/önlisans sınav sonucu geçerlidir. Lisans sınavına girmesi mecburi oluncaya kadar alt düzeyden sınava girebilir ve alt düzey puanını kullanabilir.

https://sorucevap.memurlar.net/soru/2676/2014-kpss-den-sonra-2015-kpss-giren-kisinin-onceki-sinavi-gecerli-mi.html

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 16:15

Yeni giren bekar mühendis ile yeni giren bekar teknisyen maaşı bakımından 100-200 TL fark eder dedim?
hsnd, 4 yıl önce

100-200 TL değil, en az 600-700 TL fark eder. Derece/kademeye göre miktar değişiklik gösterecektir.

yesnow
Memur
20 Haziran 2020 16:45

Teşekkür ederim hocam. İntibak işlemini, kadrolu yani TH sınıfında olursam yaptırabiliyorum değil mi? Kadrolu teknisyen alımı yapan kurumların sayısı daha az sanki yanılmıyorsam? Acaba bildiğiniz kurumlar varsa söyleyebilir misiniz?

cevher456, 4 yıl önce

cevher456
Aday Memur
20 Haziran 2020 16:48

Dostum kadrolu teknisyen alımları merkezi atamalarda oluyor genelde diğer kurumların atamaları sözleşmeli personel oluyor. Sözleşmelide herhangi bir derece/kademe intibak arttırımı gibi durum söz konusu değildir kadrolu atanmanız gerekir alım yapan kurumlar genelde TCDD oluyor ama diğerlerini bilmiyorum size önerebileceğim DHMİ olur onun haricinde Bakanlıklarda iyidir.
yesnow, 4 yıl önce

Teşekkür ederim hocam. İntibak işlemini, kadrolu yani TH sınıfında olursam yaptırabiliyorum değil mi? Kadrolu teknisyen alımı yapan kurumların sayısı daha az sanki yanılmıyorsam? Acaba bildiğiniz kurumlar varsa söyleyebilir misiniz?

yesnow
Memur
20 Haziran 2020 17:20

Teşekkür ederim hocam.

cevher456, 4 yıl önce
Dostum kadrolu teknisyen alımları merkezi atamalarda oluyor genelde diğer kurumların atamaları sözleşmeli personel oluyor. Sözleşmelide herhangi bir derece/kademe intibak arttırımı gibi durum söz konusu değildir kadrolu atanmanız gerekir alım yapan kurumlar genelde TCDD oluyor ama diğerlerini bilmiyorum size önerebileceğim DHMİ olur onun haricinde Bakanlıklarda iyidir.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
21 Haziran 2020 22:15

Yeni giren bekar teknisyen ve mühendis arasındaki maaş farkından bahsediyorsanız aradaki fark 100 200 TL değil 600 700 TL dedim ben de ? Yeni giren bekar teknisyen 4 bin alıyorken yeni giren bekar mühendis 4200 almıyor demek istediğim bir hesaplatın.
cevher456, 4 yıl önce
Yeni giren bekar mühendis ile yeni giren bekar teknisyen maaşı bakımından 100-200 TL fark eder dedim?

tekniker41
Yasaklı
21 Haziran 2020 23:53

yani önce Bir girin sınava kazanın.diğerleri sonra düşünülecek konular.diyelim 95 civarı Bir puan aldın teknik hizmetler kadrosunda bir kuruma teknisyen olarak atandın.mühendisliği bitirince diplomanı verdiğin zaman mühendislik kadrosuna geçmiyorsun ama üst öğrenim sayıldığı için bazı mühendislik farklarını alıyorsun.daha sonra iş kurumunun açacağı ünvan değişikliği sınavına kalıyor.buradan çıkacak sonuçlar 1.sınavda iyi b ir puan almak 2.olarakta doğru bir kurumu seçmek.öyle kurumlar var ki uzun süre ünvan değişikliği sınavı açmıyor ya da ünvanını açmıyor .işin özeti Boyle.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
22 Haziran 2020 08:29

Günaydın. Maalesef öyle de değil. Lisans sınavına girmediğin sürece değil, lisansa girme zorunluluğu doğduğu ve o sınav yapıldıktan sonra artık önlisans sınavına giremez ve önlisans sınav puanını kullanamazsınız. O lisans sınavına girmeseniz de önlisans geçersiz olur yani.

cevher456, 4 yıl önce
Evet hocam doğru söylüyorsunuz ben karıştırdım Lisans sınavına girmediğin sürece sıkıntı yoktu teşekkür ederim düzeltmeniz için.

cevher456
Aday Memur
24 Haziran 2020 02:20

Arkadaş mühendislik öğrencisi bitirmek üzere diplomam bana ortaöğretimden mezun olursam getiride bulunur mu diyor, mali getiriden kastım intibak yapılmış hali. Yeni başlayan Bekar teknisyen ve bekar mühendis maaşları arasındaki farktan bahsediyorum 100-200 TL diye.
hsnd, 4 yıl önce
Yeni giren bekar teknisyen ve mühendis arasındaki maaş farkından bahsediyorsanız aradaki fark 100 200 TL değil 600 700 TL dedim ben de ? Yeni giren bekar teknisyen 4 bin alıyorken yeni giren bekar mühendis 4200 almıyor demek istediğim bir hesaplatın.

tekniker41
Yasaklı
24 Haziran 2020 10:47

Soruyu soran daha atanamamış ihtimaller olasılığı bir iş için bile hala ısrarla yanlış bilgi veriliyor.
Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi