Editörler : E.Kayı Han
28 Şubat 2012 10:15

Salih amellere örnekler?

nelerdir.

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı
28 Şubat 2012 10:18

"Yumaşak Huylu olmak",

Hz. Aişe (ra) annemiz şöyle anlatıyor:

?Yahudilerden bir cemaat, Resulullah?ın (asm) huzuruna girerek:

?Essamü aleyke. (Ölüm senin üzerine olsun.)? dediler. Resulullah (asm) da:

?Aleyküm (sizin üzerinize de olsun) karşılığını verdi.? Ancak ben atılarak:

?Üzerinize hem sam, hem de lanet olsun.? dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

?Ey Aişe! Allah her şeyde yumuşak davranmayı sever.?

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
28 Şubat 2012 10:18

zekat mesela

tom.miks
Yasaklı
28 Şubat 2012 10:23

'?Essamü aleyke. (Ölüm senin üzerine olsun.)? dediler. Resulullah (asm) da:

?Aleyküm (sizin üzerinize de olsun) karşılığını verdi.?'

ben olsam bela okumayın gündüz vakti derdim :D

sum41
Şube Müdürü
28 Şubat 2012 10:23

yardımsever olabilmek..

örneğin,elinde ağır yükü olan bir teyzenin elindekileri alıp gideceği yere kadar götürmek..tabbi bunu ihlas ile sırf Allah rızası için yapmak

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı
28 Şubat 2012 10:28

İmanı kuvvetlendiren, sağlamlaştıran, onu çepeçevre sararak koruyan salih amellerdir. Ameli sâlih Kuran-ı Kerîm'de doksan küsür yerde doğrudan doğruya veya dolayı olarak emredilmiştir.

Sâlih amelden sözeden ayetler genellikle, önce imana değinerek başlarlar Bunların hep "İman edip salih amel isleyenler" şeklinde oldukları görülmektedir.

Bu da iman ile amelin, bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu ortaya koyar iman olmadan güzel davranışların hiçbir önemi olmadığı gibi, salih amel olmadan da kuru bir imanın tadı yoktur.

Amel-i salih ister istemez ihlâsı çağrıştırır, işin salih olması ancak Allah rızasının mutlaka gözetilmesi ile gerçekleşir.

Amel, Allah rızası için olacak ve insan bu amelinin karşılığını yalnız Allah'tan isteyip yalnız ondan bekleyecektir.

İnsanların hoşnutluğunu ve beğenisini kazanmak için yapılan ameller asla amel-i salih değildir. Zira buradaki niyet bozukluğu insanı ihlâssızlığa ve riyaya götürür Riya ile yapılan amellere ise Cenâb-ı Hak iltifat etmez ve karşılığını da vermez.

28 Şubat 2012 10:31

amellerde önemli olan niyet olduğuna göre yoldan bir taşı almak bile salih ameldir..

VUKUF-İ KALBİ
Kapalı
28 Şubat 2012 10:55

Niyet o kadar önemli bir şeydir ki bütün hayatımızı ve bizim sonumuzu etkileyen bir şey varsa o da niyettir diyebiliriz.

Niyetin önemiyle ilgili Resûlüllah (S.A.V.) bir hadisi şerifinde şöyle buyurur : ?Ebubekirin Allah indindeki makamı onun yaptıklarından dolayı değil, kalbinde gizli tuttuğu niyetinden dolayıdır.?

Neden böyle; Çünkü Ebubekir Sıddık (R.A.) her şeyini İslamiyete feda ettiği halde içinde bir niyet vardı ?Hiçbir şey yapamadım, Allah bana daha nasip ederse daha çok yapmak isterim?.

Şimdi! Eğer Ebubekir Sıddık (R.A.)?a Allahu Teala onun yaptıklarından dolayı bir makam verecek olsaydı bu ona haksızlık olurdu. Çünkü onun gücü ancak bu kadarına yetiyordu ama isteği ve arzusu çok fazlaydı ve Allah?ta makam verirken yaptıklarına göre değil niyetine göre verdi.

blue_stars
Daire Başkanı
28 Şubat 2012 11:25

anneye babaya yapılan iyi davranışlar ..

salih işler
Kapalı
28 Şubat 2012 13:07

zulme uğrayan birisinin hakkını savunmak olabilir kanımca

Kanvas
Aday Memur
28 Şubat 2012 13:39

Kendini Değersiz Görmek ,Beğenmemek...

Ajdin
Yasaklı
28 Şubat 2012 13:42

Salih amel diye birşey yoktur. İnsan gibi, adam gibi yaşamak ve yaşatmak vardır.

Kanvas
Aday Memur
28 Şubat 2012 13:45

Ajdin dün gidiyordun hayırdır vazmı gectin :)

Ajdin
Yasaklı
28 Şubat 2012 13:48

Temelli gidiyorum demedim. Sadece belirli vakitlerde nette gezmeyi alışkanlık edindim. O yüzden ilkelerimden taviz vermiyorum. Yani mesele bundan ibaret...

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi