Editörler : supporters.
04 Ocak 2019 09:40

RTÜK Uzman yardımcılığı

RTÜK uzman yardımcılığı başvuracaklar sorular

b-ylmz
Aday Memur
09 Ocak 2019 23:47

Diploma için mezuniyet belgesini e devletten çıktı alsak kabul olur değil mi arkadaşlar?

kyrie2
Aday Memur
10 Ocak 2019 15:24

Hocam ben daha başvurmadım mülakat sonucu beklediğim için ama isterseniz kurumu arayıp bir sorun. Ben elden başvuru yapacağım için diploma Aslı ile birlikte fotokopisini götürmeyi düşünüyorum
b-ylmz, 5 yıl önce

Diploma için mezuniyet belgesini e devletten çıktı alsak kabul olur değil mi arkadaşlar?

malitheman
Aday Memur
14 Ocak 2019 15:40

Olmuyormuş arakadaşım. Az önce aradım sordum. Diplomayı istiyorlamış. Ya diplomanın aslı (posta ile gönderirsen "insan kaynakları ve eğitim başkanlığı dairesine" dilekçe yazıp ekleyince diplomayı kendileri geri kargoluyolarmış), ya noter onaylı sureti ya da üniversiteden alacağın belge. ÖSYM'den alınan barkodlu belgeyi kabul etmiyorlarmış. 0312 297 53 28'den direk ulaşıp sizde sorun isterseniz bir kez daha.

b-ylmz, 5 yıl önce

Kamupsk
Aday Memur
14 Ocak 2019 16:49

İnternet üzerinden başvuru formunda hakkınızda bilgi alınacak kısmına öğretim görevlisi mi yazmak gerekiyor, yoksa herhangi kurumdan hatrı sayılır kişiler yazılabilir mi ? Bilgisi olan var mı arkadaşlar

aliturkmenn
Aday Memur
23 Ocak 2019 00:20

Mülakata girecek arkadaşlar açıklandı. Öncelikle hayırlı olsun. Kurumda Üst Kurul Uzmanı olarak çalışıyorum. Aynı aşamalardan ben de geçtim. Ne hissettiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu sebeple sınavlar, çalışma şartları, ücretler vb. her türlü sorunuzu buradan iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

xnpanarki
Aday Memur
23 Ocak 2019 11:40

Mülakatta ne gibi sorular gelebilir? Yurtdışı görevi vesaire oluyor mu? Uzman maaşı tam olarak ne kadar?

aliturkmenn, 5 yıl önce

Mülakata girecek arkadaşlar açıklandı. Öncelikle hayırlı olsun. Kurumda Üst Kurul Uzmanı olarak çalışıyorum. Aynı aşamalardan ben de geçtim. Ne hissettiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu sebeple sınavlar, çalışma şartları, ücretler vb. her türlü sorunuzu buradan iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

flatwhite
Aday Memur
23 Ocak 2019 12:58

Bir forumda hukukçu uzman yardımcılarından ruhsatı olanların talep etmeleri halinde avukatlık da yapabildikleri yazılmıştı, bilgi doğrumudur? Kurumda mülakat açıklanma süreci tahmininizce çok uzun sürer mi? Maaş veya yan hak gibi durumlarda diğer merkez uzman yardımcılıklarından bir farkı veya ekstrası var mı? Aklımızda çok soru var hocam vereceğiniz bilgiler çok kıymetli:)

aliturkmenn, 5 yıl önce

samie3
Aday Memur
23 Ocak 2019 19:57

Uzman yardımcılarının çalışma saatleri 9/5 mi 9/6 mı hocam?

aliturkmenn, 5 yıl önce

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 01:05

Kurumda çalışma saatleri herkes icin ayni. Ister meslek personeli olsun isterse de idari personel olsun ankara merkezdeki tum çalışanlar için mesai saatleri 09.00-18.00 arasıdır. Ankaranin her yerine ücretsiz servis vardır. Servisler 18.10 da hareket ederler. Şahsi araçlarıyla gelecekler için otopark sorunu yoktur.

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 01:13

Avukatlık ruhsatına sahip olup hukuk mezunu olanlar üst kurul uzman yardımcısı olarak calisabildikleri gibi hem avukat hem de üst kurul uzmanı olarak çalışabilirler. Bu mümkündür. Ve yakında uygulanacağını düşünüyorum. Tabi boyle bir durumda hem rutin evrak isleri, hukuki yazismalar, görüşler filan hazirlarken hem de dava takibi yapmak zorunda kalacaksiniz. Ancak bunun avantajı da var. Yıllık toptan ödenmek kaydıyla aylık ortalama 2.000-TL vekalet ücreti de alabileceksiniz. Tabi bunların hepsi Hukuk Müşavirliği personeli olmanız durumunda geçerlidir. Hukuk mezunu olup başka dairelerde gorevlendirilmeniz de yüksek olasılık.

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 01:20

Mülakat sonuçlarının açıklanması durumu ise karışık. Takip ediyorsanız bugün RTÜK başkanı değişti. Eski başkan olsaydı işlemlerin çok hızlı ilerleyeceğini söyleyebilirdim. Çünkü tüm süreci başlatan ve her aşamada bilgisi olan oydu. Ancak yeni başkanımız süreci yakinen incelemek isteyebilir. Kendileri -doğal olarak- mülakatlarda yuksek ihtimalle yer alacaktır. O yüzden aciklanma suresini tahmin edemiyorum. Normal şartlar altında mulakatlar bittikten sonraki bir hafta on gun içinde kesin sonuclarin aciklanmasi beklenirdi.

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 01:28

Maaslarda diger merkez kariyer uzmanlarla bir fark yok. Hicbir ekstra odeme yapilmaz. Buna sebep olan bir KHK var. 666 sayili. 2012 den once girenler farkli maas alir sonrakiler ise farkli maas alir. Hatta arada büyük bir fark bulunmaktadır. Bu sadece RTÜK için geçerli değil. Merkez kariyer uzmanların hepsi için verilebilecek en yüksek maaş bellidir. Hicbir yan ödemeyle bu arttirilamaz. KHK buna izin vermiyor. En net maaş bilgileri ise şöyle. 2012 oncesi uzmanlar 10.000 TL maaş alırlar. Bu maaşları vergi dilimine girmez. 12 ay boyunca hiç düşmez. 2012 sonrası uzmanlar ise 6.800 TL maaş alır. 2012 den sonra ise başlayacak uzman yardımcıları ise net 5.500 TL Maaş alıyorlar. 2012 sonrası ise girenlerin maaşı nisan mayıs aylarından itibaren vergi dilimi olayı yüzünden sürekli düşer.

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 01:35

RTÜK te yurt dışı görevi olmaz. Ancak yurtdışında RTÜK 'ün temsil edilmesi gereken (veya gerekmeden turistik amaçlı) bazı yurt dışına gitmeler oluyor. Bunlara rtuk üyeleri, üst düzey idareciler filan giderler. Bu kisilere zaman zaman sayili uzmanlar da eslik eder. Bu yurtdisi seyahatleri 1 2 gun surer. Konaklama harcirah filan alip donerler. Gorev manasinda yurtdisi olayi yok. Ankara disinda istanbul izmir veya diyarbakirda gorev alabilmeniz ise mumkun.

Mülakatta ise 6112 sayılı Kanunu ezberleyin. RATEM 2018 medya sektörü raporunu google dan bulup okuyun. Bulabildiğiniz yönetmeliklere bakın. Kendinizi tanıtmanız istenir. Daha sonra başkan ve üyeler size değişik alanlardan soru sorarlar. Örnegin biri izleme faaliyeti biri lisanslama faaliyeti vb. Özelden mesaj atarsanız birkaç not gönderebilirim.

samie3
Aday Memur
24 Ocak 2019 13:07

Hocam peki yeni başlayacak bir uzman yardımcısının bölge temsilciliklerinde çalışma şansı var mıdır? O neye göre belirleniyor?

aliturkmenn, 5 yıl önce

RTÜK te yurt dışı görevi olmaz. Ancak yurtdışında RTÜK 'ün temsil edilmesi gereken (veya gerekmeden turistik amaçlı) bazı yurt dışına gitmeler oluyor. Bunlara rtuk üyeleri, üst düzey idareciler filan giderler. Bu kisilere zaman zaman sayili uzmanlar da eslik eder. Bu yurtdisi seyahatleri 1 2 gun surer. Konaklama harcirah filan alip donerler. Gorev manasinda yurtdisi olayi yok. Ankara disinda istanbul izmir veya diyarbakirda gorev alabilmeniz ise mumkun.

Mülakatta ise 6112 sayılı Kanunu ezberleyin. RATEM 2018 medya sektörü raporunu google dan bulup okuyun. Bulabildiğiniz yönetmeliklere bakın. Kendinizi tanıtmanız istenir. Daha sonra başkan ve üyeler size değişik alanlardan soru sorarlar. Örnegin biri izleme faaliyeti biri lisanslama faaliyeti vb. Özelden mesaj atarsanız birkaç not gönderebilirim.

aliturkmenn
Aday Memur
24 Ocak 2019 23:53

uzman yardımcısı olsanız da uzman olsanız da istanbul izmir diyarbakır bölge temsilciliklerinde görev alabilmeniz her zaman mümkündür. eş durumu, hastalık vb. bir durumla konuyu idarecilere arz ederseniz çözüm bulmaya çalışırlar. ancak işe başladıktan hemen sonra ankaradan giden pek duymadım. en azından bir süre burada çalışmanız gerekir.

25 Ocak 2019 13:10

Merhaba arkadaşlar rtük uzman yardımcılığı sözlü sınavına girecek olanlar/girmiş olanlar var mı aranızda?

electmemuring
Aday Memur
25 Ocak 2019 14:28

Rtük'te iş yoğunluğu nasıldır? Sosyal imkanları nelerdir?Kariyer anlamında ilerleme aşamaları ve çalışacak olan kişiden beklenti ne durumdadır?

Örneğin siz çalıştığınız kurumdan memnunmusunuz?Bu kurumun artıları ve eksileri nelerdir?

aliturkmenn, 5 yıl önce

aliturkmenn
Aday Memur
26 Ocak 2019 12:20

* RTÜK'te hiçbir birimde hiçbir şekilde iş yoğunluğu kesinlikle yoktur. Aksini söyleyenlere inanmayın.

* RTÜK'ün sosyal imkanlarından kastınızın sadece yaz tatillerinde sosyal tesislerden yararlanmak olduğunu varsayıyorum. Kastınız başka ise lütfen yeniden sorunuz. Antalya Lara'da TRT'nin sosyal tesisleri var. TRT mensupları gibi eskiden yararlanılabiliyordu. Ancak mevcut sistemde artık TRT Cumhurbaşkanlığına bağlı, RTÜK ise daha alt düzeyde olan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı. Artık bu imkan devam eder mi bilmiyorum.

* Kariyer anlamında ilerlemeden kastınız idarecilik ise bu ilerlemeyi kişisel ilişkilerinize göre her zaman sağlayabilirsiniz. Yoksa kariyer anlamda ilerlemedeki anlam işe başlayacağınız unvanın bir üstü olan üst kurul uzmanlığıdır ki bu da kurumdaki en üst dereceli meslek personelidir.

* Çalışacak olan kişiden özel bir beklenti bulunmamaktadır. Ancak kendi vicdanınız veya karakteriniz gereği gerek kendinizi gerekse de kurumu geliştirmek için her zaman aktif görev alabilirsiniz. Çünkü şu günlerde kurumun gücü gittikçe zayıflamaktadır.

* Ben çalıştığım kurumdan memnunum. Kurumun artı ve eksilerini sadece kendi kategorisinde yer alan diğer üst kurullarla kıyaslayabilirim. Diğer kurullara göre daha az akçeli işlerle ilgilenilir. Değişen ve dönüşen medya sektöründe öncü rol üstlenebilecek bir kurumdur. Tam tersi de olabilir. Eksileri ise kesinlikle iki farklı maaş sisteminin uygulanmasıdır. aynı unvanda çalıştığınız iş arkadaşınızın yaklaşık yarısı maaş alırsınız. Lakin bu durum tüm üst kurullar için geçerlidir.

27 Ocak 2019 23:23

Daha önce mülakata giren psikolog arkadaşlar, tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi?

olmasadaolurmus
Aday Memur
28 Ocak 2019 17:05

Mülakat tarihlerimiz değişti.. :/
Nilyan, 5 yıl önce

Daha önce mülakata giren psikolog arkadaşlar, tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi?

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi