Editörler : swat3410
26 Ekim 2020 21:06

Yarını olmayan bir zavalliyim

Şu anda polis memuru olarak bir şark ilinde görev yapıyorum.Kolay para kazanma uğruna çiftlik bank denen tuzağa düşüp ordan giden parayı kurtarmak için borsa ve devamında iddaa denen dipsiz kuyuya girerek hayatımı değim yerindeyse sıfıra indirdim.Ne huzurum kaldı ne yaşamam için bir sebep ailem dağılmaya ramak kaldı.Ne eşimin ne çocuklarımın yüzüne bakamıyorum utancımdan en son evde ne zaman bir lokma ekmek yedim hatta bırakın ekmeği çay içtiği mi hatırlamıyorum çocuklarıma dokunmaya yüzüm yok.Son 6 aydır tövbe ettim bıraktım her şeyi önüme bakıyorum ama hayat ne kadar böyle gider bilmiyorum. 8 bin lira kredi kartı için eve icra tebligatı göndermişler.Evet 8 bin icin icra yiyecek kadar zavallı duruma düştüm.Dusunuyorum benim gibi birinden baba olsa ne olur eş olsa ne olur olmasa ne olur.Bakin arkadaşlar bunları ibret alın diye yazıyorum.Benim yarınım belli değil daha dün gece sabaha kadar kaç kez ölümü düşündüm hatırlamıyorum.Kis geldi aileme ne bir ayakkabi ne bir elbise alacak halim yok.Belki benim eşim kocasız çocuklarım babasız kalacak ama en azından bunları okuyun da kolay kazanma uğruna hayatınızı işinizi ailenizi kendinizi tehlikeye atmayın ibret alın diye yaziyorum.Ben yapmam demeyin inanın Allah kimseyi şaşırtmasın.Dedigim gibi ben artık yarını olmayan biriyim.Sabaha hayatta olup olmayacağım belli değil.Sakin ha sakin borsadan iddiadan uzak durun.Cumleten Allah'a emanet olun.

Monets
Aday Memur
26 Ekim 2020 21:33

Şuan farkında olmayabilirsiniz ama hayatınızın dönüm noktasında olabilirsiniz. Kendimi sizin çocuğunuzun yerine koyuyorum, bu aşamada kendinizi oldurseniz sizi asla affetmezdim. Tam tersi karşımiza geçsin, hatali olduğunu, pişman olduğunu ama son nefesine kadar bizim için bu durumu düzeltmeye çalışacağını söylemesini isterdim. Çok zengin olan aileler var, ama 0 iletişim 0 huzur olabiliyor yine de. Şuan hatalı olduğunuzu ve nasıl hissettiğinizi anlatın onlara. Ailenizi kurtarmaya çalışın. Şunu yapın bunu yapın dediğime bakmayın, naçizane görüşlerim. Eşiniz ve çocuklarınız sizdeki durumu düzeltme inancini görmeli bence. Selametle

polmuratmk
Genel Müdür
26 Ekim 2020 22:17

Kardeşim 15-16 yıl önce aynen senin durumdaydım...1 yıllık memurken develüasyonunda etkisiyle arabam da vardı, paramda...Ne zamanki faize, idaaya ,kumar ve şans oyunlarına dalmaya başlayınca 4 yıl içerisinde faiz ve ödenemeyen kredi kartları denizinde yüzmeye başladım 3-4 kartı çevirip duruyordum ama ancak faizine gidiyordu....Şarka gitmeden tövbe ettim hepsini bıraktım...Şarktaki ilk yıllarım borç ödemeyle geçti...Sonrasına bu iş böyle olmayacak dedim önce arabamı sattım,kredi kartlarını sıfırlamak için denize düşen yılana sarılır misali 2 yıllık son bir kredi çektimve tüm harcamalarımı düene sokup sadece kredi borcu ödedim...6 yıl boyunca düzlüğe çıkamadım ama şükür Batıya dönerken hiç borcum kalmamış 7-8 binde birikim yapmıştım...Sonra bu parayla araba alıp satmaya başladım...Sonrasında faizsiz bir sisteme girip 5 yıl ödeme yaparak 1+1 aldım ...Geçen yıl onu satıp yine faizsiz bir sistemden 8 yıla bölerek 3+1 aldım şükür ...Al-sattan ve ufak tefek üstüne koyarak da şükür 6 bin tl den 100bin tl lik araca kadar yükseldim...

Bunları uzun uzadıya anlatmamdaki sebep bende senin gibi bitmiktim Önce panik atak oldum ,hastalandım,boşanma aşamasına geldim artık bitti dedim ama ne zamanki faizden ,şans oyunlarından vazgeçip maneviyata yöneldim o zaman ibre tersine döndü herşeyin bereketi arttı....Sen yolun başındasın ama tövbe etmişsin pes etme ...Para pul biraz zaman alsada yerine geliyor kardeşim ancak ailen çocukların bir daha geri gelmez...Onlar için hayata tutun ,mali olarak kemeri sıkı tutup 3-5 s seneni daha heba edersin çok çok ama o borç inanki bitecek yeterki sen haram işlerden kendini uzak tut gerisi gelecek inan bu kardeşine Allaha emanet ol...

insangibi90
Yasaklı
26 Ekim 2020 22:26

Ölmen sana bir yarar sağlamaz. Geride evlatlarına borç bırakınca baba değil borcu odeyince baba oluyorsun. Yarin evlatlarin diyecek ki babam batağa düştü ama sonunda borcunu ödedi. Senin hayatta verebileceğin en buyuk ders budur ki yarin baba olduklarinda onlarda dara düştüğünde ölümü değil de savaşmayı öğrensin. Yoksa en ufak sıkıntı da zaten babamda gitti deyip güçsüz olmasın

Gökkushagı
Yasaklı
26 Ekim 2020 22:27

Öncelikle başlığı açan mağdur arkadaşıma çok geçmiş olsun diyorum. Ve asla hayata küsmemesini hele hele ki çocukların da var onlar parasız bir şekilde yaşayıp giderler Allah rezzaktır ama babasız yaşamaları çok ama çok zor kardeşim sakın aklından geçirdiğin o ahretini de berbad edecek fiilin faili olma! Allah büyük yaşamak güzel 5 parasız olsan dahi güzel! Az sabret sanıyorsun ki şu an bittim mahvoldum şems Tebrizi ne demiş Hakk?ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. "Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Rabbimden sağlıklı sıhhatli ömürler diliyorum hepinize kardeşlerim. Hayat güzel! Herkes özel!

Nickname571
Aday Memur
26 Ekim 2020 22:35

Hayat her zaman güllük gülistanlık olsaydı imtihanın manası kalmazdı. Ben de geçen yıl kısa yoldan faize bulaşmadan araba al sat yapayım dedim, fakat yaklaşık 80 bin tl dolandırıldım. Şahsın kaçtığını ilk duyduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. Hayatın sonu olmadığını düşündüm ve hayatıma devam ettim. Bir kısmını daha sonra kurtardım diğer kısmi yok. İnsan bazen kazanır bazen kaybeder önemli olan bunu doğru yollarla yapmaktır. yanlış olanı bırakmışsın şükür. Dünya hayatında durumu senden düşük olana bakacaksınki mutlu olasın. Hayata sadece maddiyatı yaşamak için gelmedik asıl geliş sebebimiz olan yaradana kulluk yap. İnan ki rahatlayacak ve manevi olarak huzuru yakalayacaksın. Çünkü bütün dertlerin dermanı ondadır.

Gökkushagı
Yasaklı
26 Ekim 2020 22:44

İnsan üzülüyor napabiliriz devrem senin için? Biz bir aileyiz.

Tohum08
Aday Memur
26 Ekim 2020 23:04

Arkadaşım insanın hatasını görmesi bile nasip meselesidir. Allah sana bunu nasip etmiş herkese nasip olmuyor. Sarıl hayata ailen için çocukların için . Çok şükür işin var toparlarsın para mal bir şekilde yerine gelir. Hepimiz için hayat inişli çıkışlı herkesin kendine göre bir imtihanı var. İnan burdan çok daha güçlü şekilde çıkabilirsin. Sana uzanan dalı tut ve hayata sarıl. Allah yardımcın olsun.

Diagne38
Şef
26 Ekim 2020 23:45

Öncelikle herşey için geçmiş olsun. Hayatta telafisi mümkün olmayan çok az şey var. Sen o noktada değilsin, düzeltebileceğin çok şey var ve hepsi mümkün. Sana kızdığım tek nokta, annesizlik ve babasızlık duygusunu tatmamış birisin anlaşılan. Tatsaydın, çocuklarına bunu yapmayı aklından geçiremezdin. ALLAH anne babana da sana da uzun ömür versin. Eşin ve çocukların için silkelen, herşey hallolur.

kuzey49
Aday Memur
27 Ekim 2020 00:36

Beterin beteri vardır. Allah dara düşmüş herkesin yardımcısı olsun. Sabret. Çocuğun için.

yarınsız06
Aday Memur
27 Ekim 2020 01:06

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için Allah hepinizden razı olsun hepiniz çok anlayışlı o iyimsersiniz ama ben o kadar iyimser olamıyorum.Dediginiz gibi borç elbet biter bende iyi kötü oduyorum ay sonuna doğru son 15 gün cebimde tek bir kuruş dahi olmadan ise gidip geliyorum çok da dert etmiyordum ama son gelen üç kuruşluk tebligat beni yıktı resmen me yapacağım bilmiyorum tıkandım kaldim hayatımda hiç bu kadar çaresiz aciz kalmamıştım.Kendi anne babamin bana sırt cevirmesinemi yanayım eşimin çocuğumun utancımdan karşılarında başımı öne egmeyemi yanayım Allah aşkına benden ne hayır gelir kimseye siz söyleyin

Mustafa60
Memur
27 Ekim 2020 04:28

Hayatta düşmez kalkmaz bir Allah. Olan oldu gectı gittı hayatın sonu değil. Bugun dipte olup yarın zirveye bugun zirvede olup yarın dipte olanlar çok. İcra gelse ne olur en fazla maastan 4 te 1 kesilir gider varsın gitsin. Önemli olan hatadan dönmek. Hatada insana mahsus. Allahın gunu bugun değil. Sıkma canını. Coluk cocugunu düşün bol bol dua et.

Kanuni99
Aday Memur
27 Ekim 2020 07:06

Konuyu üstlerinle görüş
yarınsız06, 3 yıl önce

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için Allah hepinizden razı olsun hepiniz çok anlayışlı o iyimsersiniz ama ben o kadar iyimser olamıyorum.Dediginiz gibi borç elbet biter bende iyi kötü oduyorum ay sonuna doğru son 15 gün cebimde tek bir kuruş dahi olmadan ise gidip geliyorum çok da dert etmiyordum ama son gelen üç kuruşluk tebligat beni yıktı resmen me yapacağım bilmiyorum tıkandım kaldim hayatımda hiç bu kadar çaresiz aciz kalmamıştım.Kendi anne babamin bana sırt cevirmesinemi yanayım eşimin çocuğumun utancımdan karşılarında başımı öne egmeyemi yanayım Allah aşkına benden ne hayır gelir kimseye siz söyleyin

SnsnBnmElmaSekerim
Aday Memur
27 Ekim 2020 07:17

Dostum 3.5 senedir açıktayım 3 defa ciddi manada intiharı düşündüm yeri geldi ateist oldum yeri geldi agnostik oldum yeri geldi göktanrıya inandım sonra baktım ki ben acı çekiyorum ama güçleniyorum sana demem şu ki hayatta dönüm noktaları vardır ve yakalamışsın dönüm noktasını beni kurtaran eşimdi seni de kurtaracak olan birini bul dertlerini paylaş ve psikolojini ayakta tutmaya çalış psikolojin bittiyse sende bittin demektir herkesin psikolojisi belli seviyede ama kimse demez ki ben deliyim dediğim gibi sen psikolojini ayakta tutmaya çalış hırsızlık yapmadım yüz kızartıcı işler yapmadın sadece aptallık yaptın kabul et ve önüne bak asla ama asla kendini yarınsızlıga hazırlama kendi kendine gaz verme bende senin gibi kısa yoldan kazanırım diye işlere girdim6 sene önce şimdi hatırladıkca ne kadar aptalmışım diyorum dediğim gibi derdini paylaşacak birilerini bul psikolokini ayakta tut kendi kendinede gaz verme yarınımyok diye ben intiharlardan neden vazgeçtim biliyormusun eşim bana emanet diye senin çocugun da var bu hayat kumarını akıllı oyna
yarınsız06, 3 yıl önce

85200258
Genel Müdür
27 Ekim 2020 07:55

Öncelikle geçmiş olsun. Ben diğer arkadaslar gibi mağdur demeyeceğim sana. Aynı yollardan geçmiş ( geçiyor ) olan biriyim. Hani diyorsun ya 8 bin TL için icra kağıdı geldi. Bana 2.500 TL icin maaş icrası geldi. Yani odeyemedim. Herkes sırt da çevirdi. Eşim dahil. Ben ufak tefek borçlarımı icraya bıraktım. 2.5 yerine 5 ödedim ama öyle olması gerekti. Kısa vadede para gerekiyordu. Senin işte parasız olman çok önemli değil. Akılsız basının cezasini çekiyorsun. Bende çektim. Mümkün olduğu kadar çocuğunu mağdur etme kendi hataların yüzünden yeter. Ayrıca ciftlikbank dediğin bok iddiadan daha kötü. Sen oradan para alıp çıksan saadet zincirinde altta kalanı çiğneyip arabanı alıp geçecektin. Kul hakkının kralını alacaktın. Sansliymisin Allah nasip etmemiş. Bazı arkadaşlar maneviyata dön demiş. Ben sadece sans oyunlarına tövbe ederek toprladim ve toparlamaya devam ediyorum. Önce bir ayağı kalk ve silkin. Üç beş kuruş para için kendine zavallı demeyi de bırak. Maddi durumu iyi olduğu için kimse senden daha üstün de değil , sende paran olmadığı için zavallı değilsin. Allah'a şükür Türkiye standardının üstünde maaşı olan bir meslek yapıyoruz. Toparlarsin. Eve ekmek alamıyorum diyorsun. Bırak ödeme kredileri 3/1 maaş icrası yapsınlar. Borcun buyur ama kimseye eyvallahin olmaz. Şimdi buraya gelip yatırımcı abiler kredini topla filan gibi hayal ürünü tavsiyelerde bulunabilir. O süreçte bankalari ve çevrenin sana sırt cevirdiklerini yasamadilar , bilmiyorlar. Ayrıca icradan da korkma düşmez kalkmaz bir Allah. Aklından aptal fikirleri de çıkar yoluna bak.

Nizamettin1453
Genel Müdür
27 Ekim 2020 10:41

Durumunu müdürüne aktar polsandan yardım yazısı yazsınlar

son osmanlı44
Aday Memur
27 Ekim 2020 11:53

Devrem geçmiş olsun özelden yazarmısın

yakup4137
Şef
27 Ekim 2020 13:09

bende aynıydım ama ölümü pek düşünmedim doktora gittim antidepresan kullandım durumumu düzeltmeye çalıştım çok bişey düzelmedi bende saldım gitti inceldiği yerden kopsun

Nedeyimki
Memur
27 Ekim 2020 15:22

Yarınsız nick'li kardeşim ben senden daha kötü şeyler atlattım halada yoluna giren bişey yok. Ama şunu unutma 3 günlük dünya için sonsuz hayatını bitirmek çok saçma. Ben şu an bile toplayamadim. 2-3 yıl oldu pisliklerden uzaklaşali ama biliyorum ki düzelecek herşey Allah'a yönelmek en güzeli sabır ne kadar zor olsa da sabretmek zorundayız. Sana tek tavsiyem bı an önce eşini karşına alıp herşeyi anlat. 1 kuruşuna kadar bilsin sonrasında saklamayla olmuyor ben hatayı burda yaptım söylemedim üzülmesin diye rezil olmayım diye ama şimdi her gün Deli oluyorum diyorum zamanında kuruşuna kadar anlatsaydim. Al eşini karşına herşeyi anlat, tövbe edip olanla gecininin yapacak başka bişey yok :(

Nedeyimki
Memur
27 Ekim 2020 15:28

Yıllardır aklımda olan ve bazı platformlarda paylaştığım bı konu var. Cimere de yazdım ama faydası olmadı. Bizim durumumuzda olan belki onbinlerce polis,memur var bu ülkede, böyle durumda olanların borçların tamamı kapatılıp aynen emekli sandığına kesilir gibi maaşından kesilip, bu süre içerisinde bankalarla tüm ilişiği kesilip en azından hayatını düzene sokabilecegi bir yol izlenebilir. Ne yazikki ülkemizde büyük şirketlerin milyon dolarlık vergileri affediliyor, milyon dolarlar dönüşü olmadan iş adamlarına veriliyor ama memur işçi için böyle bir uygulama yapılmıyor.

27 Ekim 2020 15:34

Abi 4 senede 5 senede dişini sıksan bitebilecek bir borçsa sık kendini bu kadar harap etme? Borç bu illa ki bir yerde bitecek. Yeter ki ödemelerini ve harcamalarını bir düzene bindir. Sen olmazsan ailen daha mı rahat edecek. Psikolojileri bozulup daaha da kötü olacaklar. iyi ölç tart. Eşin çocukların illa ki sıkıntılar çekecek bunun yüzünden ama tekrar bu çukura bulaşmamayı dene. Tekrara dönüşün seni zarara sokacaktır.

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi