Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Mart 2020 18:14

Ücretsiz izni kesip işe başlama

Merhaba. Bir arkadasim heyet raporunda ilceden sorun cikarirlar diye ucretsiz izin almsti dogum sonrasi. Bikac gun sonra eşi virus ve işlerinin iyi gtmemesi nedeniyle evde durmaya basladi. Maddi durum da malum kotuye gitmeye..Okul acilsa dahi evde cocuguna eşi bakabilecek duruma geldi. Yani maddi durum kotuykn eşi de evdeykn okul aclsaydi okula doneblrdi zaten Arkadasim daha 1 haftadir onay almsken ucretsiz iznini kesip baslayablr mi? Bu ysnls anlaslr mi?Bir sorun teskil eder mi? Yardmci olur msnz lütfen cok sıkıntıda kaldı yardmci olmya calsyorum

ayberk74
Daire Başkanı
21 Mart 2020 18:25

Çalıştığım bazı okuylarda şunu gördüm.Bayan öğretmenler doğum sonrası izne ayrılıyor.Sonra Haziran Ayı'nda seminer döneminde göreve başlıyor.İki haftalık semineri bir şekelde kapatıyor.Sonra taa ki eylülde okullar açılana kadar...Okullar açılınca tekrar izne ayrılıyor.Yani üç ayda hem maaş alıyor hem izin kullanıyor.Ne kadar ahlakî?

cimceme
Müsteşar Yardımcısı
21 Mart 2020 18:35

Evet bunu yapacak olanlar da var okulda. Onlarla ilgili yorum yapamiyorum ama bu arkadasm ilk hamileliginde 8aylikken karninda olmesine ragmn hemn okula başladı. Bedenen ve ruhen cokms olmasna ragmn..Yani skntsı olmasa zaten baslamzdi. Ama şu an degsen sartlar bunu gerektryor..daha 1 hfta oldu onay alali skntı olur mu acaba?

hugo.almeida
Kapalı
21 Mart 2020 22:00

Başlayabilirsiniz. Sıkıntı olmaz. Siz kendi maddi durumunuza bakın milletin düşüncesine bakmayın.

hugo.almeida
Kapalı
21 Mart 2020 22:04

Oldukça ahlaki. Öğretmenin çalışma süreleri bellidir. Çalışma sürelerinde izin kullanmıştır. Öğretmen diğer memurlar gibi değildir. Çalışma şartları ve süreleri düzenlenmiştir. Diğer memurların kullandığı yıllık izne sayın.

ayberk74, 4 yıl önce

Çalıştığım bazı okuylarda şunu gördüm.Bayan öğretmenler doğum sonrası izne ayrılıyor.Sonra Haziran Ayı'nda seminer döneminde göreve başlıyor.İki haftalık semineri bir şekelde kapatıyor.Sonra taa ki eylülde okullar açılana kadar...Okullar açılınca tekrar izne ayrılıyor.Yani üç ayda hem maaş alıyor hem izin kullanıyor.Ne kadar ahlakî?

fencibirgül
Kapalı
22 Mart 2020 05:23

Hocam kimse kimsenin ekmeğini vermiyor. Sıkıntıya düşüncede yardım etmiyor. Herkes kendi derdinin çaresine düşmüş. Akıl vermek çok kolay maalesef. hocamız istediği zaman başlayabilir hiçbir problem olmaz. Kendisi de sıkıntı etmesin.

erk4243
Aday Memur
22 Mart 2020 17:21

Kapitalizm ülkeye sokanlar bunlara hazır olmalı sonuçta para lazım herkese demi acız açlıktan kırılıyoruz Ahlak etik onlar ne kapital hayatta bunlar var mı? Boşverin para için herşeyi yapabilirsiniz bu düşünceyle sistemle .Para geldi herşey bitti .Kusura bakmayın ben burdaki arkadaşa değil sözlerim ama bari burdan böyle paylaşım yapmayın ki bizde tüm öğretmenleri aynı düşünmeye devam edelim o profili yıkmaya hakkımız yok sonuçta veliler öğrencilere değerler eğitimi ahlak eğitimi veriyoruz Lütfen rica ediyorum böyle paylaşım yapmayın.

b3rn4
Müsteşar
22 Mart 2020 17:43

İyi de 2 öğretmen var ikisi de yazın 2 ay çalışmıyor birisi sırf anne diye para almayıp diğeri alacak. Neden? İkisi de çalışmazken ikisinin de maaş alması neden ahlaki olmasın?

Sorunuzun cevabına gelince hocam istediği zaman göreve başlama yapabilir. Hiçbir sorun olmaz

cimceme
Müsteşar Yardımcısı
22 Mart 2020 18:06

Herkese cvbi icin tesekkur ediyorum. Daha fazla detay yazmk istemyorum ama bi insanin yasayablcgi en acı seylerden birini yasadigi surecte dahi iznini yarida kesip baslyan bir arkdstan bahsedyorum. O yuzden bu kadar cok cok tesekkur ederim sagolun.iyi gunler

EgtBlmDoktoru
Yasaklı
22 Mart 2020 23:51

Mantık kurarak böyle bir sonuca ulaşmanız beni şok etti.

Dikkat edin, bu mantık sizi başka büyük yanlışlara itmesin. Her şey mantık ile çözülmez, yanlış yerlere gidersiniz...

Nasıl böyle vahim bir mantık hatası yapabildiğinizin şokunu atamadım, o nedenle size geniş bir açıklama yapamıyorum.

b3rn4, 4 yıl önce

İyi de 2 öğretmen var ikisi de yazın 2 ay çalışmıyor birisi sırf anne diye para almayıp diğeri alacak. Neden? İkisi de çalışmazken ikisinin de maaş alması neden ahlaki olmasın?

Sorunuzun cevabına gelince hocam istediği zaman göreve başlama yapabilir. Hiçbir sorun olmaz

EgtBlmDoktoru
Yasaklı
22 Mart 2020 23:57

MEB bazı raporları, izinleri yeri geldiğinde didik didik müfettişlere inceletiyor, soruşturuyor.

Normalde izinde olup, virüs sebebiyle tatil başlayınca izini iptal edip göreve başlayanları eğer MEB araştırmaz ise, ben bizzat dilekçe verip, hepsinin tek tek didik edilmesini talep edeceğim. O zaman haklı veya haksız olduğunu herkes anlatabilir. Şimdi kimse için yorum yapmıyorum.

Benzer bir konu için bakınız: https://forum.memurlar.net/konu/2412976/

hugo.almeida
Kapalı
23 Mart 2020 03:07

Eğitim vermek başka davranışı sergilemek başka. Dünya üzerinde iletişimin bu denli yaygın olduğu, tüm dünyanın insanların ayakları altına serildiği bir dönemde öğretmenin rol modelliğinden bahsetmek de içi boş bir polyannacılık. Doktor da sigara içme diyor ama içiyor. Ya da başkaları. Yaptığınız işler karakteriniz değildir. Toplumun da bu algısını yıkmanız için öğretmen gibi değil olduğunuz gibi davranın. Öğretmen gibi diye bir şey yok! Velilerin kabına göre şekil almaktan kendi şeklinizi unutacaksınız. Bakanlık zaten unuttu da.

Ücretsiz izin alan ve yaz tatili göreve dönüp maaşlarını alan annelerin davranışlarını ahlaki bulmayanları ve farklı yorumlar getirenleri tüm maddi konularda ahlaki bir eşitlik ilkesi altında maaşlarını hesaplayıp fazla olduğunu düşündükleri kısmı hazineye bağışlamalarını tavsiye ediyorum.

Son olarak doktor hocam siz de istediğiniz yere istediğiniz dilekçeyi verebilirsiniz. İster didik didik etsinler ister delik deşik etsinler az çok mevzuat kanun bilen birisi bunlardan hiç bir sonuç çıkmayacağını kestirebilir. Kaldı ki eğitime verilen ara 1 hafta sadece. Neyin dilekçesini verip neyin araştırılmasını isteyeceksiniz. Nisan başında eğitime başlanılmayacağının garantisi mi var sizde? Doğum yapan memur doğumdan itibaren 24. Aya kadar parça parça ücretsiz izin kullanabilir.

afaley0606
Aday Memur
23 Mart 2020 11:39

MEB in böyle bir araştırması sadece usul yönünden olur.

Yani evraklar resmî mi değil mi diye.

İçerik yönünden Araştırma yetkisi yok.

İstediği gibi iznini bölüp göreve de başlayabilir.

Sizin şikayet etmeniz sadece devleti boş yere meşgul edip kamu zararı doğurur.

Malumunuz üzere de kamu zararı suçtur. Soruşturma sonucunda da birşey çıkmaz ise, şikayet edilen kişinin haksız yere şikayette bulunan kişiye karşı hukuk davası Hakkı doğabilir

EgtBlmDoktoru, 4 yıl önce

MEB bazı raporları, izinleri yeri geldiğinde didik didik müfettişlere inceletiyor, soruşturuyor.

Normalde izinde olup, virüs sebebiyle tatil başlayınca izini iptal edip göreve başlayanları eğer MEB araştırmaz ise, ben bizzat dilekçe verip, hepsinin tek tek didik edilmesini talep edeceğim. O zaman haklı veya haksız olduğunu herkes anlatabilir. Şimdi kimse için yorum yapmıyorum.

ashil13
Genel Müdür
23 Mart 2020 18:29

Ne alaka? Sen evde oturup maaş alıyorsun, ücretin kesilmiyor, onlar da evde otuyorlar. Ve ücretsiz izin laf olsun diye alınmaz mutlaka bir sebebi vardır.

O zaman sen maaşından ücretinden vazgeç sonra başkalarını yargıla (öğretmensen tabii)

riedbad
Aday Memur
23 Mart 2020 19:30

cimcime hocam ucretsiz izninizi iptal ettirip göreve baslayabilirsiniz. hukuken hic bir mahsuru yok

hic beklemeyin hemen yarin dilekcenizi verin

basvurunuzu reddederlerse burdan paylasin yardimci olalim

EgtBlmDoktoru
Yasaklı
25 Mart 2020 20:40

Atama bekleyen öğretmenler forumunda bir editöre teşekkür etmek için başlık açan sizdiniz değil mi? başlık silinmiş ama böyle bir teşekkür vardı. Burada da sizi eleştirenleri sildiriyorsunuz, öyle mi?

b3rn4, 4 yıl önce

b3rn4
Müsteşar
25 Mart 2020 20:47

Ben bu forumdan başka yere yazmam efendim. Atama bekleyen öğretmen sıfatından çıkalı uzun yıllar oluyor. Kendiniz yaptığınız için herkesin kendine ters düşen mesajlarını şikayet ettiğini düşünüyorsunuz bence

Atama bekleyen öğretmenler forumunda bir editöre teşekkür etmek için başlık açan sizdiniz değil mi? başlık silinmiş ama böyle bir teşekkür vardı. Burada da sizi eleştirenleri sildiriyorsunuz, öyle mi?

fenerbahçe4268
Kapalı
26 Mart 2020 16:41

Bizde bu gün İstanbul Çekmeköy de ücretsiz izin,iptali ve göreve başlama için dilekçe verdik,ama Çekmeköy ilçe mem deki memur,başlatmama taraftarıyız diyor,bakalım ne olacak
riedbad, 4 yıl önce

cimcime hocam ucretsiz izninizi iptal ettirip göreve baslayabilirsiniz. hukuken hic bir mahsuru yok

hic beklemeyin hemen yarin dilekcenizi verin

basvurunuzu reddederlerse burdan paylasin yardimci olalim

hugo.almeida
Kapalı
26 Mart 2020 16:51

Taraftarsa tezahürat yapsın hocam. Devlet işleyişi bellidir. Arkadaşa söyleyin kendine gelsin.

fenerbahçe4268, 4 yıl önce
Bizde bu gün İstanbul Çekmeköy de ücretsiz izin,iptali ve göreve başlama için dilekçe verdik,ama Çekmeköy ilçe mem deki memur,başlatmama taraftarıyız diyor,bakalım ne olacak

fenerbahçe4268
Kapalı
26 Mart 2020 17:07

Anlamsız şekilde otorite gibi,sanki cebinden verecekmiş gibi tavır:)
hugo.almeida, 4 yıl önce

Taraftarsa tezahürat yapsın hocam. Devlet işleyişi bellidir. Arkadaşa söyleyin kendine gelsin.

hugo.almeida
Kapalı
26 Mart 2020 18:17

:) İşgüzarlık tamamen. Cebinden bile verse siz dilekçe verdiğinizde başlatmak zorunda.

fenerbahçe4268, 4 yıl önce
Anlamsız şekilde otorite gibi,sanki cebinden verecekmiş gibi tavır:)
Toplam 229 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi