Editörler : supporters.
«404142434445464748495051»

jiletci
Memur
12 Ağustos 2012 01:21

Cok sukur puanim geldi 91.233 sıralamam 394

insomniac06
Daire Başkanı
12 Ağustos 2012 01:37

2008 Kaymakamlık Sınava Başvuran Aday sayısı 1261

Sınava giren aday sayısı 1186

2009 Kaymakamlık Sınava Başvuran Aday sayısı 2491

Sınava giren aday sayısı 2323

2010 Kaymakamlık Sınava Başvuran Aday sayısı 977

Sınava giren aday sayısı 887

2011-1 Kaymakamlık Sınava Başvuran Aday sayısı 1030

Sınava giren aday sayısı 910

2011-2 Kaymakamlık Sınava Başvuran Aday sayısı 1141

Sınava giren aday sayısı 1015

Bu her yıl sınava başvurup girmeyen ortalama 100 kişi (gerçek bir mazereti olanları tenzih ederim) sıralamayı ne kadar etkilediklerini düşünüyorlar sizce

sadeuye
Kapalı
12 Ağustos 2012 01:43

Liberalizm sorusu kesinlikle yanlıştı. Sınavdan hemen sonra pazartesi günü ösym ye bir dilekçe ve 5 sayfalık bir ek yazıp gönderdim. Ve sorunun iptal edilmesi gerektiğini belirttim. ÖSYM'de yurt dışında olsa milletin bir tarafıyla güleceği soruyu daha fazla rezillik olmaması adına iptal etmiş, iyi de olmuş. Ben siyaset bilimi yüksek lisansındayım. Bu bölümü daha giriş seviyesinde okuyan biri bilir ki liberalizm, önce felsefi olarak insanların fikirleriyle vücut bulmuştur. Bu düşüncenin en büyük temeli özgürlük ve eşitliktir. Ama KPSS'ye çalışırken her bilgiyi hap halinde almayı şiar edinmiş eğitim sistemi ve aynı şekilde hap halinde almayı şiar edinmiş öğrenciler oldukça böyle komikliklerde yaşanır. Kemal Gözler bu KPSS konusunda ki düşüncesinde kesinlikle çok haklı.

Liberalizmde eşitlik ilkesi olmadığına dair tek bir cümle dahi bulunamaz. Örneğin iberalizmin öncülerinden Locke'a göre insanlar özgür ve eşittirler.Ve yine örneğin J.S. Mill, On the Subjection of Women (Everyman Library, 1970, s.219) eserinde verdiğim sayfada kadınlar ve erkekler arasında tam bir eşitlik olması gerektiğinden bahseder. Musa030405025 arkadaşım sana da bir örnekten bahsedeyim. Amerikan devriminden sonra Fransaya, devrimi desteklemek için gelen LİBERAL Thomas Paine, Etats Generaux'de "Gelir Yoksa Yurttaşlıkta Yok" diyerek liberalizmin eşitlik anlayışını sosyal alana çekmiştir.

Konuyla ilgili genel bir kaynak için bkz: H. Birsen Örs, 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Modern Siyasal İdeolojiler, 3. b., İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2009, s.s.47-106

Fakat soru sadece bu bakımdan yanlış değildi. Örneğin cevaplarda özgürlük şıkkı var. Liberalizmin özgürlük ilkesi vardır ama bu negatif özgürlüktür. Dolayısıyla bu şıkta muğlaktır. Hangi özgürlüğü kastettiği belli değil.

Negatif özgürlük anlayışının bir temsilcisi için bkz. Isaah Berlin, "İki Özgürlük Kavramı", çev .M.Saygılı-E.Oktay, Cogito, 32, 2002

Ayrıca soru kalıbı yanlıştır. ÖSYM hangi liberalizmi kast ediyor? İktisadi liberalizm mi? Yoksa siyasal liberalizm mi? Bunlar ayrı şeylerdir. Öyle ayrıdırlarki, çağımızın siyaset filozofu J. Rawls siyasi liberalizmin iktisadi liberalizmi gerektirmediğini söyler.

Ayrıntılı bilgi için bkz. Will Kymlicka, Contemporary Political Philosophy: An İntroduciton, 2.e., Oxford University Press, New York, 2002

Liberal iktisadi politikalarla serbest piyasanın uygulanması demek liberalizmde eşitlik ilkesinin olmadığı anlamına gelmez. Liberaller bu yolla eşitliğin ve özgürlüğün sağlanabileceğine inanırlar. Bunun pratikte olup olmaması bizi ilgilendirmez çünkü sorulan soru bu değildir. Açık ki siyaset felsefesine dair bir sorudur. Uyduruk kpss kitaplarının hap haline getirebileceği bir konu değildir.

Ki zaten liberalizmde eşitlik ilkesi öylesine vardır ki bu eşitlik ilkesinin kurumsal bir eleştirisi bile oluşmaya başlamıştır: Komuniteryanizm. Bunlar liberalizmdeki eşitlik ve kimlik anlayışının soyut olduğunu düşünürler ve eleştirirler.

Konuyla ilgili bir kaç kaynak: Will Kymlicka, Çokkültürlü Yurttaşlık: Azınlık Haklarının Liberal Teorisi, çev. Abdullah Yılmaz, Ayrıntı Yayınları, İstanbul, 1998

Solmaz Zelyüt Hünler, Rawls ve MacIntyre İki Adalet Arasında: Liberal ve Komunitaryan Düşüncelerin Çatışma Alanı, Vadi Yayınları, Ankara, 1997

S. Mulhall- A.Swift, Liberals and Communitarians, Blackwell, Oxford and Cambridge, 1992

Bunları çok daha uzun biçimde ösym ye izah ettim. Nasıl olduysa kendilerini daha fazla rezil etmeden iptal ettiler. Gerçekten eğitim sistemimiz içler acısı. Öğrencilere kanun ezberletmekten kitap okutmuyorlar.

vincent
Kapalı
12 Ağustos 2012 01:58

1300 un ıcındeysenız sıra gelır

puandan cok sıralama onemlı

vincent
Kapalı
12 Ağustos 2012 02:02

ayrıca sınav kolay olsa puanlar dusuk olmaz mı

Thamate_
Aday Memur
12 Ağustos 2012 02:04

87.086 puan, 1213 siralama.

mst27
Aday Memur
12 Ağustos 2012 02:12

arkadaşlar 2010 da 86.090 idi 1056 ıncı idim, bu yıl 86.899 ve 1257 ciyim bu yıl girme şansım nasıl sizce, böyle olunca emin de olunmuyor

ayakustu
Memur
12 Ağustos 2012 02:15

benim de merak ettiğim konu kaymakamlar bir ilçede ortalama ne kadar süre görev yspıyor tayin zamanları falan nasıldıe acaba bilgisi olan var mı?

sbf12
Kapalı
12 Ağustos 2012 03:29

Arkadaşlar benim puanım 86.4 ve sıralamam 1401. Sıralamada kendime yer bulacağımı umut ediyorum.Şöyle izah edeyim. Sonuçta geçen sene bu puan ile sıralama 800 civarında gelmiş.Ki bu 800 kişinin en az 500 tanesi 2012 Kpss'de yüksek puan alıp 1400'e girenlerdir.Geriye diğer 300 kişi ile benim önümdeki 1400 kişi kalır. Toplam 1700. Sıralamaya girmek için bu 1700 kişiden 500'ünün başvurmaması gerekli. Çok mu şey istiyorum :)

kariyer-71
Aday Memur
12 Ağustos 2012 03:59

2011 öncesi alımlar kaçtane olmuş bilgisi olan varmı??

tuna.86
Memur
12 Ağustos 2012 05:37

sadeuye sana katılıyorum. aynı sınavda referandumla ilgili bir soru vardı.aşagıdakilerden hangisi parlementonun görevlerinden biri değildir diye . ösym cevap olarak referanduma karar vermek demiş. bu soru hakkında ne düşünüyorsun? bu soruda hatalı değil miydi?

sadeuye
Kapalı
12 Ağustos 2012 11:15

@tuna.86

Evet kesinlikle o soruda yanlıştı. Ama ÖSYM'de soruları hazırlayanlar kanunları yorumlamamış bile, okuduğunu aynen aktarmış. Parlamento bir yasama organıdır. Ve anayasa hukukunun ilk dersinde yasamanın özellikleri öğretilirken, "yasamanın genelliğinden" bahsedilir. Bu ne demektir? Yasamanın Anayasaya aykırı olmamak kaydıyla istediği konuyu istediği ayrıntı ile düzenleyebilmesidir. Yarın öbür gün arkadaşların örnek verdiği gibi AB'ye katılım imkanı olsa ve bunu referanduma sunmak istese meclis yapamayacak mı yani? Böyle saçma şey olur mu? Soruyu hazırlayanlar anayasanın değişiklik yöntemlerini okurken c.başkanının referanduma sunma yetkisini görmüş ve muhtemelen onu genel bir yetki sanmış. TBMM eğer isterse referandum kararı verir. Anayasamızın 87.maddesi de zaten TBMM'nin görevlerini genel manada saymaktadır.

Konuyla ilgili bkz. https://docs.google.com/viewer?url=http://www.anayasa.gen.tr/yasama_yetkisinin_genelligi.pdf

Sana şunu da söyleyeyim, ÖSYM'nin bir çok sorusu zaten yanlış. İktisatta v.s. oluyorda kamu yönetiminde bir çok konu uymuyor test tekniğine. Yani bir çok sorunun ÖSYM'ce doğru diye açıklanan cevabının aksi literatürde mevcuttur. Hiç bir öğrencide bilmem nerdeki hocanın düşünce ve yorumunu kabul etmek zorunda değildir. Türkiye'de halen tarih derslerinde osmanlının kuruluş tarihi 1299, zararlı cemiyetlerde etniki eterya okutuluyor. Bunların aksi ispatlandığı halde öğrenciler doğruymuş gibi yanlış öğreniyor. Tarih derslerinde öğretilenlerin yarısından çoğu yanlış zaten. Birazcık akademik tarih takip edenler bunu hemen farkediyor. Halil İnalcık, Bernarw Lewis, Paul Wittek v.s. okumanızı öneririm. İleride kaymakam olup devleti yöneteceksiniz. Mevzuat papağanı olmayın. Gençlerimiz çok yetenekli çok yazık oluyor.

tuna.86
Memur
12 Ağustos 2012 11:27

evet haklısın teşekkürler.

12 Ağustos 2012 11:35

herkese kolay gelsin arkadaşlar öncelkle..umarım herkes istediiği yeri kazanır..arkadaşlar ben özel sektörde çalşan biriym vede sorda kafasına dank edenlerdenm..2013 kpss ye şimdiden çalşmayı düşünyorum.iktsat fak maliye bölümü mezunuyum.sınava grme şsansım varmıdır vede hangi kaynak kitapları çalşmamı önerirsinz.yardımcı olursanız çok ama çok sevnceğim.şimdiiden teşkkür ederm

Snake2012
Şef
12 Ağustos 2012 12:39

rocky, sınava girebilmen hiç bi engelin yok tabi 35+ değilsen.kpss de 86 üzeri bir puanla girebilirsin. kaynak sormuşşun, daha önce ki sayfalara ve diğer konu başlıklarına bakabilirsin gereğinden fazla yapıldı bu paylaşımlar. burada konumuz farklı.

arkadaşlar kaç kişilik alım yapılacağının önemi iyice arttı genel itibarıyla 60- 65 kişilik bir alım yapılacağı konuşuluyor. konuyla ilgili yeni duyumları olanlar paylaşabilirler mi? ilana kadar sancılı bir süreç olacak şimdiden başladı bende:)

tunaylıhan
Memur
12 Ağustos 2012 14:01

86 üstü çalışmaya başlasın bence.kaynak olarak ekstra ne çalışalım aşağıdakilere ilaveten.

Mikro İktisat - Erdal ÜNSAL, Zeynel DİNLER

Makro İktisat - Kemal Yıldırım, R. Dornbusch&S. Fischer, Erdal ÜNSAL

Türkiye Ekonomisi - Yasin ÇOBAN

İdare Hukuku - Metin GÜNDAY

İdare hukuku- Ümit KAYMAK

İdare hukuku-Ahmet NOHUTÇU

Anayasa Hukuku - Kemal GÖZLER

Anayasa Hukuku - Ergun ÖZBUDUN, Şeref Gözübüyük

Anayasa Hukuku Zehra ODYAKMAZ, Ümit KAYMAK

İdari Yargı - Zehra Odyakmaz, Ümit KAYMAK

Themis - Hukuk Soru Bankası

Dönüşüm - Hukuk Soru Bankası

İktisat Çıkmış Sorular - Zeynel DİNLER

Ceteris Paribus: İktisat

MURAT 5300 Çözümlü Sorular

Tarih - Murat İnsan Kaynakları veya YÖK?ün kitabı

Türkiye?de Demokratikleşme ve İnsan Hakları - Uyum Yasaları Kitapçığı

bixente87
Kapalı
12 Ağustos 2012 14:18

arkadaslar gelin beni dinleyin,87 üstü çalışmaya baslasın..87 altı ilan verilene kadar beklesin..65 kişilik ibr alım olursa 86.8 üstü de çalışmaya baslasın..

bu meslek kaymakamlık ve basvurmayan,önemsemeyen,bi yerde calısıyorum girmeyecegim diyen yok denecek kadar azdır..gecen yıl basıma geldi..bu nedenle sıralamalar puanlardan daha önemli..

puanları ösym bol keseden dagıtıyor ama sıralama hiç de öyle olmuyor..düşünün ki adamın 86,850 ile 1250. oldugunu varsayalım..86.810 ile 1290. olabiliyor..bu da aradaki 40 kişinin puanlardan hissedilmediğini gösteriyor..mali anestezi gibi düşünün :))

geçmiş yıllarda 85.7-85.4 84.7 gibi puanlara bakarak 86.5 nasıl giremez arkadas demeyin..taban puan 85 üstü olan girecek diye bir şart kosmamıs ki adamlar..ösym acıklar bizde kpss puanlarına göre sıralarız sınava alırız diyorlar..

bu nedenle nacizane görüşüm burada kimseye umut vermeyin ve 87 üstü alanların calısmaya baslamasını 86.9un dahi ilanı bekleyip65 ve üstü alıma odaklanmasını tavsiye ederim..

liberalizm sorusuna gelince iptal olması bariz bir soru..sade üyenin dediklerine aynen katılıyorum..madem test yapıyorsun oraya sosyal eşitlik yaz ki bu sosyalizmin ilkesidir arkadaş deyip kpss ezberi yapan adam cözsün :)

son söz; 86 ve altı bu sene kaymakamlık sınavına odaklanıp calısmalarını ziyan etmesin derim,yapabileceği en iyi şeye odaklansınlar..86-86,5 arası 70kişilik alıma 86,5- 87 arası ise 65 kişilik alıma odaklansınlar diyorum..iyimser görüş :)

idari yargı hakimi
Aday Memur
12 Ağustos 2012 14:33

p 37 puanım 97,21526 sıra gelir mi çalşayım mı sizce ?

bixente87
Kapalı
12 Ağustos 2012 15:34

kardeş bu puanı aldıysan bu soruyu nasıl sorarsın..bu soruyu sormussan bu puanı kopyala yapıştır yapmıssındır :)

elcioglu
Memur
12 Ağustos 2012 16:04

Aferin len @idari yargı hakimi bizlere bu denli ciddiyetsizlik lazım zaten. Ayıp ya insanlar zor dönemde birbirlerinin fikirlerine ihtiyaç duyuyor ve çare arıyor birazcık da olsa rahatlamak için, bazıları da dalga geçer gibi sorular soruyor:

Yok P49'dan 80 aldım GUY'a girebilir miyim?

Yok p37'den 90 aldım kaymakamlık olur mu?

İşte bilmem şundan 99,9 aldım ben insanlığa girebilir miyim?

Giremezsin kardeşim, insanlık sınavından kalırsın girsen de rahatladın mı?

Toplam 6519 mesaj
«404142434445464748495051»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi