Editörler : crops35
24 Mart 2021 18:47

GİB Kurumiçi ve Görevde Yükselme Sınavlarında Engelli Memura Pozitif Ayrımcılık İsteyebilirmiyiz ?

Ben maliye de çalışıyorum. Yakında Kurumiçi sınav ile memurluktan Uzmanlığa geçebileceğimiz bir sınav yapılacak. Diğer kurumlarda da görevde yükselme sınavları yapılıyor. EKPSS ile pozitif ayrımcılık yapılarak memur, mühendis, öğretmen vb. kadrolarında çalışma imkanı oluyor. Bu pozitif ayrımcılık Kurum içi sınav ve görevde yükselme gibi sınavlarda da yapılamaz mı ? Yakında yapılacak olan Kurum içi sınavında sağlıklı memur ile engelli memur aynı sınavda değerlendirmek mi daha doğru ? Yoksa engelli memura pozitif ayrımcılık yapmak mı daha doğru ?

Bu konuda da engelli memurlara pozitif ayrımcılık yapılması için ne gibi çalışmalar yapabiliriz ?

suys
Aday Memur
25 Mart 2021 10:58

malesef bi̇zi̇m pozi̇ti̇f ayrimcilik durumu atanana kadar ondan sonrasi di̇ğer memurlarla eşi̇ti̇z

collon
Kapalı
26 Mart 2021 04:20

engellilere sağlanan en iyi hak erken emeklilik bunun dışında bu kadar etkili bir pozitif ayrıcalık yok

mbektaş
Aday Memur
29 Mart 2021 15:54

arkadaşlar elinizi vicdanınıza koyun biraz devlet pozitif ayrımcılık yapıp atamış bizleri üstünede erken emeklilik vermiş yok yetmez dahada fazla olsun diyoruz..ünvan değişikliğinde neyin ayrımcılığını istiyorsunuz normal memeurlara haksızlık olmazmı bu.biraz empati yapın lütfen hep karşı taraftan beklemeyin, gir sınava hak ediyorsan kazanırsın.

KamudaMemur
Genel Müdür
29 Mart 2021 19:12

ben de sizleri elinizi vicdanınıza koymanızı istiyorum ve aşağıdaki gerçekleride değerlendirmenizi isterim.

1) 2008 sonrası memur olanların maaşı kanun gereği çok düşük olacak. Engelli memur emekli olmak istesede emekli olamayacak. Maaş kesintisi çok olacak. Şu anki 2008 öncesi memur olanlar gibi 3 bin lira üstü minumum maaş alamayacak. Tahminen maaşı 2.200 TL civarı olacak. Ve bu maaşla geçinemeyeceği için çalışmaya devam edecek.

2) Engelli Kamu Personeli Sınavı ile pozitif ayrımcılık yapılarak devlet kadro verdi. Fakat Mühendis ve öğretmen alımı daha kolay bir sınav ile yapıldı. Daha kolay bir sınav ile alım yaptı. Maliye de ve diğer kurumlarda Uzman yerine bizleri memur olarak aldı ve bizlerde Uzman işleri yapıyoruz. Tamam memur olarak alırken pozitif ayrımcılık yaptı ama sağlıklı insanlar KPSS Alandan girdi Uzman oldu biz EKPSS den girdik memur olduk. Ve aynı işleri daha az maaş ile yapıyoruz. Fakat burda dikkat edilmesi gereken konu Mühendis ve Öğretmenler kolay bir sınav ile kadroya atanıyorsa. Uzmanlıkta niye sağlıklı bireylerle aynı koşullar şartlandırılıyor ? Bu sınavlarda da pozitif ayrımcılık yapılması bizlerin hakkıdır diye düşünüyorum. Yoksa uzmanlık, mühendislerden ve öğretmenlerden çok daha değerli bir kadro mu ? Engelli Uzman kadrosu açılıp engellilerin ayrı bir sınavda, sağlıklı bireylerden daha kolay bir sınav ile Engelli Uzmanlık kadrosuna geçirilebilir.

3) Gelişmiş ülkelerdeki engellilere pozitif ayrımcılık daha fazlamı az mı onu da siz araştırın ? Forumlarda okuduğum kadarıyla bizim ülkede daha az. Ama forumlar dışında bilgim yok.

mbektaş, 3 yıl önce

arkadaşlar elinizi vicdanınıza koyun biraz devlet pozitif ayrımcılık yapıp atamış bizleri üstünede erken emeklilik vermiş yok yetmez dahada fazla olsun diyoruz..ünvan değişikliğinde neyin ayrımcılığını istiyorsunuz normal memeurlara haksızlık olmazmı bu.biraz empati yapın lütfen hep karşı taraftan beklemeyin, gir sınava hak ediyorsan kazanırsın.

suys
Aday Memur
30 Mart 2021 11:27

EVET KATILIYORUM

mbektaş
Aday Memur
30 Mart 2021 14:43

kamuda memur arkadaşım

1. dediğinize katılıyorum bende bu durumdan rahatsızım lakin 2008 sonrası atanan herkes aynı durumda sadece engellilere has bir durum değil.2008 sonrası memur olanlar bu durumun farkına 2040 varacağı için kimse şimdi bunu bilmiyor.bu kanunda etkilenen engelliler olduğu için bunuda birileri gözardı ediyor

2. dediğinize gelince kısmen katılıyorum düzenleme yapılabilir ama işletme mezunu biriyle mühendislik mezunu birini devlet aynı katagoriye koymaz ,yapmamalıda zaten.bir doktorla hemşireyi nasıl ki aynı olarak göremiyorsak buda böyle.düşünün ki bir hemşire ; bende tıpta uzman olmak istiyorum derse bu doktorlara hakaret olarak algılanmazmı . bu sefer herkes uzman olmak istemez mi.biraz empati yapalım dışarıda yüzbinlerce işsiz üni. mezunu var, memur olayımda hizmetli kadrosunda olayım diye düşünüyor tek derdi atanabilmek.aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz demişler.uzman olmak isteyen birisi kpss ye girip atanıp uzmanlık isteyebilir çünkü bu kişiler kpss alan bölümü sınavında kendilerini kanıtlamış oluyorlar...

3. dediğinize gelecek olursak sizinde söylediğiniz gibi gelişmiş ülkelerde pozitif ayrımcılık daha

iyi durumda yalnız dikkatinizi çekerim biz gelişmiş değil gelişmekte olan ülke katagorisindeyiz.

kendimden örnekle cevap vereyim,ben ortapedik engelli raporumla araç alamıyorum cünkü

yasak ama gelişmiş ülkelerde tam tersine rahatlıkla alabiliyorlar buda o ülkelerle aramızdaki

farkı gösteriyor.

bizim ülkemizde ötv muafiyetinin kaldırılması için çabalayan milletvekilleri varken bizlerin işleri

gerçektende çok zor ama birgün düzelir İNŞALLAH.

KamudaMemur, 3 yıl önce

ben de sizleri elinizi vicdanınıza koymanızı istiyorum ve aşağıdaki gerçekleride değerlendirmenizi isterim.

1) 2008 sonrası memur olanların maaşı kanun gereği çok düşük olacak. Engelli memur emekli olmak istesede emekli olamayacak. Maaş kesintisi çok olacak. Şu anki 2008 öncesi memur olanlar gibi 3 bin lira üstü minumum maaş alamayacak. Tahminen maaşı 2.200 TL civarı olacak. Ve bu maaşla geçinemeyeceği için çalışmaya devam edecek.

2) Engelli Kamu Personeli Sınavı ile pozitif ayrımcılık yapılarak devlet kadro verdi. Fakat Mühendis ve öğretmen alımı daha kolay bir sınav ile yapıldı. Daha kolay bir sınav ile alım yaptı. Maliye de ve diğer kurumlarda Uzman yerine bizleri memur olarak aldı ve bizlerde Uzman işleri yapıyoruz. Tamam memur olarak alırken pozitif ayrımcılık yaptı ama sağlıklı insanlar KPSS Alandan girdi Uzman oldu biz EKPSS den girdik memur olduk. Ve aynı işleri daha az maaş ile yapıyoruz. Fakat burda dikkat edilmesi gereken konu Mühendis ve Öğretmenler kolay bir sınav ile kadroya atanıyorsa. Uzmanlıkta niye sağlıklı bireylerle aynı koşullar şartlandırılıyor ? Bu sınavlarda da pozitif ayrımcılık yapılması bizlerin hakkıdır diye düşünüyorum. Yoksa uzmanlık, mühendislerden ve öğretmenlerden çok daha değerli bir kadro mu ? Engelli Uzman kadrosu açılıp engellilerin ayrı bir sınavda, sağlıklı bireylerden daha kolay bir sınav ile Engelli Uzmanlık kadrosuna geçirilebilir.

3) Gelişmiş ülkelerdeki engellilere pozitif ayrımcılık daha fazlamı az mı onu da siz araştırın ? Forumlarda okuduğum kadarıyla bizim ülkede daha az. Ama forumlar dışında bilgim yok.

KamudaMemur
Genel Müdür
30 Mart 2021 18:38

Arkadaşım 1 ve 3. madde de hemfikiriz.

Fakat 2. maddede sizin verdiğiniz örnekler biraz uzak kalıyor bence.

Hemşire ve doktor arasında tabiki fark var. Maaşları açısından da fark var.

Ama Uzman, Öğretmen ve Mühendisler arasında bu kadar uzak fark yok. Maaşları hemen hemen aynı. Hatta Öğretmenlik ve Mühendislik mesleği benim fikrim Uzmanların üstünde gelir. Uzmanlar bildiğiniz memur işleri yapıyor. Sadece işleri çok daha fazla yoğun bir çok kuruma göre. Fakat öğretmenler geleceği inşa ediyor, mühendisler ise başta teknoloji olmak üzere her alanda üretim yapıyor. Uzmanların yaptığı işi burada anlatın mühendisler ve öğretmenlerde anlatsın, kesinsikle uzmanlık altta kalır. Maaşları hemen hemen eşit üç meslektede. Buradan yola çıkarak tekrarlıyorum. Kolay bir sınavla eğer öğretmen ve mühendis kadrosuna engelliler atanıyor ise, bizleride en başında devletimiz ekpss ile uzman yardımcısı olarak atamalıydı. Sonrasında da uzman olmalıydık. Fakat GU yeterlilik sınavında 60 olan puan bizde yani kurumiçinde 75 ve ne hiktmetse engelli memur ile normal sağlıklı personel aynı sınavda değerlendirilecek. Burada engellilerin hakkı yeniyor bence. Engelli memurlara kesinlikle pozitif ayrımcılık yapılarak daha kolay bir sınav yapılmalı. Eğer normal memurların hakkı yenir o zaman diye düşünüyorsanız, en başından EKPSS ile binlerce memur adayının hakkını engelliler yemiş diye düşünmeniz lazım ki bu da tamamı ile yanlış bir düşünce.Yani sizce sağlıklı personel KPSS Alandan Uzman olmuş, Engelli personel EKPSS den memur olmuş ve aralarında 2 bin TL den fazla maaş farkı var. Üstelik yaptıkları iş aynı. Burada kimse engelli adaylara gel KPSS Alandan gir dememeli. O zaman EKPSS niye var ? Engellilerin hayatı boyunca engellerinden dolayı eğitimleri eksik kalıyor ve bu sebepten ötürü sınavlarda sağlıklı adaylara göre dezavantajlı oluyor. Bu sebepten ötürü engelli kadroları ve EKPSS var. Ama mühendislere, öğretmenlere ekpss varken malasef Uzmanlara yok.

Son olarak madem milyonlar işçiz hizmetli kadrosunda çalışmaya razı, Tamam o zaman Kurumiçi sınavını iptal etsinler. Memur olarak çalışmaya devam edelim. Aynı zamanda EKPSS den de öğretmen ve mühendis engelli almasınlar memur alsınlar. Ama aynı işleri yaptırık 2 bin TL den daha fazla az maaş versinler.

mbektaş, 3 yıl önce

kamuda memur arkadaşım

1. dediğinize katılıyorum bende bu durumdan rahatsızım lakin 2008 sonrası atanan herkes aynı durumda sadece engellilere has bir durum değil.2008 sonrası memur olanlar bu durumun farkına 2040 varacağı için kimse şimdi bunu bilmiyor.bu kanunda etkilenen engelliler olduğu için bunuda birileri gözardı ediyor

2. dediğinize gelince kısmen katılıyorum düzenleme yapılabilir ama işletme mezunu biriyle mühendislik mezunu birini devlet aynı katagoriye koymaz ,yapmamalıda zaten.bir doktorla hemşireyi nasıl ki aynı olarak göremiyorsak buda böyle.düşünün ki bir hemşire ; bende tıpta uzman olmak istiyorum derse bu doktorlara hakaret olarak algılanmazmı . bu sefer herkes uzman olmak istemez mi.biraz empati yapalım dışarıda yüzbinlerce işsiz üni. mezunu var, memur olayımda hizmetli kadrosunda olayım diye düşünüyor tek derdi atanabilmek.aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz demişler.uzman olmak isteyen birisi kpss ye girip atanıp uzmanlık isteyebilir çünkü bu kişiler kpss alan bölümü sınavında kendilerini kanıtlamış oluyorlar...

3. dediğinize gelecek olursak sizinde söylediğiniz gibi gelişmiş ülkelerde pozitif ayrımcılık daha

iyi durumda yalnız dikkatinizi çekerim biz gelişmiş değil gelişmekte olan ülke katagorisindeyiz.

kendimden örnekle cevap vereyim,ben ortapedik engelli raporumla araç alamıyorum cünkü

yasak ama gelişmiş ülkelerde tam tersine rahatlıkla alabiliyorlar buda o ülkelerle aramızdaki

farkı gösteriyor.

bizim ülkemizde ötv muafiyetinin kaldırılması için çabalayan milletvekilleri varken bizlerin işleri

gerçektende çok zor ama birgün düzelir İNŞALLAH.

deniz çınar1
Aday Memur
30 Mart 2021 18:48

sehitler ve sosyal hizmetler memur olurken sınavsız oluyor ve sınavsız unvanları verildi iş engellilere gelince sınav biraz insaf ya pozitif ayrımcılık deniliyor engelli memurlar dışlanıyor her türlü haksızlık engellilere yapılıyor

KamudaMemur
Genel Müdür
02 Nisan 2021 19:16

Kurum içi sınavımız bu gün iptal edildi. Engelli arkadaşlar dua edelim. Eğer tekrar sınav yapılacaksa bizlere ayrı bir sınav yapılsın. Engellilere pozitif ayrımcılık yapılarak ayrı bir sınavı hakkettiğimiz inancındayım. Aslında Deniz arkadaşımızın mesajı gibi sınavsız mezuniyet alanına göre ünvan verilmesi en doğrusu olur. Ama en azından pozitif ayrımcılık yapılarak ayrı bir sınav da yapılabilinir. Öyle bir bakanlıkta çalışıyoruz ki engelli bireyle sağlıklı bireyi aynı sınavla sınıyorlar. Bunun bizlere adaletsizlik olduğunu düşünememişler malasef. Konuya desteklerinizi bekliyorum. Madem adaletli olur niye EKPSS var ? EKPSS ile memur, öğretmen, mühendis olurken adaletsizlik olmuyorda şimdi bizi bu kurum içi uzmanlık sınavında ayırırlarsa mı adaletsizlik oluyor ?

ulscan
Şef
04 Nisan 2021 16:47

Keske boyle seyler olsa pozitif ayrimcilik ve haklarimizla ilgili.ama bikac senedir engelliler unutuldu malesef.

heiken
Daire Başkanı
05 Nisan 2021 09:38

Arkadaşlar bakın forumda engelli kamu personellerinin sınavsız üst kadroya geçme talebi için haksız bir beklenti olduğu yönünde görüşler görüyorum.

SHEÇK ve Şehit gazi yakını olarak ataması yapılan arkadaşlar bu haktan yıllardır yararlanmakta 2 sene sosyal politikalarda çalıştım.Engelli, Şehit gazi yakınları ve Devlet korumasındaki kardeşlerimiz dezavantajlı grup olarak geçer.

Şuan uygulamada bu 3 gruptan 2sine sınavsız mezun olunan ünvana yada üst kadroya geçiş hakkı veriliyor.

Hal böyle iken biz Engelli kamu personelleri niye kendi talebimize haksızlık gözüyle bakıyoruz?

Biraz mantıklı düşünün.

deniz çınar1
Aday Memur
05 Nisan 2021 16:01

hata bizlerde haklarımızı alamıyoruz

deniz çınar1
Aday Memur
28 Nisan 2021 10:32

beklemeye devam hala bir gelişme yok ...

Cicikıs17
Kapalı
01 Mayıs 2021 19:48

En düşük emekli memur maaşı 3.020₺ çok bilmiş gibi uzun uzun yazmışsınız bide Kamudamemur. İnanmazsan emekli maaş hesaplama kısmından hesaplayıp görebilirsin yazdığım tutarın altında emekli memur maaşı yok kadrosu her ne olursa olsun.

Görevde yükselmeyi istemen çok güzel ama otur bir zahmet çalış zaten yeterince avantaja sahibiz.

KamudaMemur
Genel Müdür
02 Mayıs 2021 15:41

Söylediklerinde haklılık payı var tamam ama biraz ukalaca olmuş.

En düşük memur maaşı 2008 öncesi memur olanlar için diyorlar. 2008 sonrası memur olanların akibeti belli değil.

Görevde yükselme için çalışıyorum ama. Biz engellileri sağlıklı personelden ayırarak sınav yapmaları gerekmez mi ? EKPSS var ise görevde yükselmede de pozitif ayrımcılık hakkımız.

Cicikıs17, 3 yıl önce

En düşük emekli memur maaşı 3.020₺ çok bilmiş gibi uzun uzun yazmışsınız bide Kamudamemur. İnanmazsan emekli maaş hesaplama kısmından hesaplayıp görebilirsin yazdığım tutarın altında emekli memur maaşı yok kadrosu her ne olursa olsun.

Görevde yükselmeyi istemen çok güzel ama otur bir zahmet çalış zaten yeterince avantaja sahibiz.

Cicikıs17
Kapalı
02 Mayıs 2021 15:49

Yanlış biliyorsun en düşük memur maaşı 3.020 lira. Gerekmez zekamız ile bir sorunumuz yok otur çalış

KamudaMemur
Genel Müdür
02 Mayıs 2021 16:07

o zaman ekpss de gerekmez. tüm engelliler otursun çalışsın :)

2008 çıkan 5110 du galiba o yasa ne ile ilgili peki ? Biliyormusun ?

Cicikıs17, 3 yıl önce

Yanlış biliyorsun en düşük memur maaşı 3.020 lira. Gerekmez zekamız ile bir sorunumuz yok otur çalış

Cicikıs17
Kapalı
02 Mayıs 2021 16:48

Çalışmayı g..ün yemiyor engelinin arkasına sığınıyorsun bu düpedüz istismar.

KamudaMemur
Genel Müdür
02 Mayıs 2021 17:26

EKPSS niye var ? Sen bunu bir düşün.

EKPSS var ise kurum içi ve görevde yükselme sınavında pozitifi ayrımcılık yapılarak engellileri ayrı bir sınavda değerlendirmeleri haktır.

Çalışmadığımı sana kim söyledi ? Nasıl bir kuru iftira bu ?

Cicikıs17, 3 yıl önce

Çalışmayı g..ün yemiyor engelinin arkasına sığınıyorsun bu düpedüz istismar.

suverek
Şube Müdürü
03 Mayıs 2021 04:57

Bana bu en düşük memur maaşın 3000 olacağına dair dayanağı resmi kaynak göstererek belirtmeni isterim?

Kalkıp oturduğun yerden ahkam kesmekle bu iş olmuyor.

O soyledigin ''en düşük memur maaşı'' kavramı 2008 öncesinde memur olup, 5434 sayılı Kanuna tabi olan memurlar için geçerlidir.

2008 sonrası memur olup 5510 tabi olan memurlar avucunu yalasın.

Ancak,

5510 tabi olup uzun dönem hizmeti olup ortalama en az 30 yıl kesintisiz memur olarak prim ödemişse o zaman belki biraz emekli maaşında bir iyileşme söz konusu olabilir. Bu bile muaammadır ..

Umarım bu yanlıştan dönülür.

Cicikıs17, 3 yıl önce

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi