Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Eylül 2008 16:45

bilgi kuramı dersi

felsefe öğretmeniyim ve bu yıl ilk defa bilgi kuramı dersi vereceğim.dersin yıllık planını buldum.fakat dersin kaynak kitabı yok. daha önce bu dersi vermiş olan varsa dersi nasıl işlediniz, yazılısı varmı, neler yaptınız.paylaşırsanız sevinirim.

tu.ka1
Aday Memur
17 Eylül 2008 21:04

yok mu arkadaşlar bu dersi daha önce veren???

dunvebugun
Daire Başkanı
22 Eylül 2009 21:53

bu sene ben de bu derse girecem.ders kitabı yok.yazılıda yok. nasıl ders işleyeceğiz.önceki yıllardan girenler yok mu?

reddsky
Genel Müdür
24 Eylül 2009 14:19

Hocam bilgi kuramı dersinin yıllık planını zahmet olmazsa [email protected] adresine gönderebilir misiniz?MSN e de ekleyelim birbirimizi bilgi alışverişi yaparız

Özelden mesaj almayı kapatmıisınız tuka1 hocam.

Arkadaşlar 2000 yılında kabul edilen programa göre öğrenciyi düşünmeye ,tartışmaya sevkeden bir takım yargılar,önermeler veriliyor.Öğrencilerin tartışması,düşüncelerini açıklaması sağlanıyor.Dha sonra bu düşüncelerini yazıya döktürüyorsunuz.Programın sonunda bir makale yazdırılıyor ve sunum yaptırılıyor.Sunum %20 ger kalan makale şeklinde değerlendiriliyor.Fakat bu program 100 saatlik ders için yapılmış ve not veriliyor.Uygulamada ders 100 saat olmadığı gibi değerlendirmede yapılmayacak.Dolayısıyla öğrencilerin düşünüp,tartışması vb yeterli olacaktır.Bence çok güzel ve yararlı bir ders.

tu.ka1
Aday Memur
25 Eylül 2009 17:04

Biz zümremle öğretim programını inceledik. İlk dönem felsefe dersindeki felsefeye giriş ve bilgi felsefesi konularını ikinci dönemde psikolojideki öğrenme konusunu işledik.Bu çerçevede planıda kendimiz yaptık. Yalnız dersin iki yazılı notu var.Bizde bir yazılı bir de öğrenciye sunum ödevi verdik.Tabi konular az olunca ders saati bitmiyor. Bu yüzden tartışma yorum gibi yöntemlere de başvuruyorsunuz.

doxxa
Memur
27 Eylül 2009 09:30

Hocam aşağıdaki linke bir göz atın... Bir hocamız çok güzel içeriği olan bir site hazırlamış. Taktir etmek gerekir.

Bu arada Bilgi Kuramı dersinin yazılısı yok. 1. yazılı niyetine öğrenciye seçtiğiniz 10 adet makale konusundan 2 tane makale yazmasını istiyorsunuz. 2 makalenin notunun %? lık kısmı ve 2. yazılı niyetinede öğrencinin yapması gereken sunumdan %? lık kısmı toplayıp 1 not elde ediyorsunuz. (yüzdelik dilimleri şuan hatırlayamadım) Ve elinizdeki tek notu tıpkı resim ve müzikçiler gibi proje notu gibi giriyorsunuz.

Dersin içeriğiyle ilgili somut bir materyal olmayınca genellikle öğrencinin hayıflanması oluyor. (ezberciyiz ya...)

Ama aşağıdaki linke mutlaka bakın...

http://bilgikurami.googlepages.com/home

reddsky
Genel Müdür
29 Eylül 2009 20:59

Sevgili arkadaşlar bakanlığın yayınladığı son ders programına göre bu dersin notu yok.Dolayısıyla yazılısı vs de olamaz.Yazılı bu dersin doğasına aykırı zaten.Program 100 saatlik dersi öngörüyor ve yazdırılacak 1 makalenin sunumuyla son buluyor.Makale %80 ,sunum %20 üzerinden değerlendirilir diyor fakat ne ders 100 saat olacak ne de not verilecek.Sakın öğrencilere not var vs deyip kendinizi küçük düşürmeyesiniz.

reddsky
Genel Müdür
29 Eylül 2009 21:33

doxxa hocam verdiğiniz linki inceledim ve çok beğendim,teşekkür ederim.Emeği geçenlere çok çok teşekkür etmek gerekir.Benim de hazırladığım dökümanlar ve sunular var.Siteye ulaştırmaya çalışacağım ilk fırsatta.

vezhat
Aday Memur
05 Ekim 2009 13:30

bende yeni atanan bir felsefe öğretmeniyim ve bu yıl adını duyduğum bil gi kuramı dersini anlatacağım ve elimde hiç kaynak yok banada yardımcı olurmusunuz lütfen

eylul366
Aday Memur
06 Ekim 2009 21:26

selam ben felsefe öğretmeni değilim.ama geçen yıl öğretmen olmadığı için bilgi kuramı dersine girmiştim.ancak dediğiniz gibi plan buldum ama kaynak kitap bulamamıştım.bende yıllık plandaki konuları tek tek araştırıp anlatıyordum.

serhat7272
Aday Memur
25 Ekim 2009 10:12

slm arkadaşlar konu başlıkları üzerinde araştırma yapanlar veya herhangi bir konuya ulaşan varsa benle paylaşırsa memnun olurum benim fazla bir zamanım yok çünkü ales birde kpss sınıavları var önümde şimdiden tşkler [email protected]

esinran
Genel Müdür
23 Eylül 2010 23:42

ewet bu ders nasıl işlenir? üstelik felsefeden de psikolojiden de anlamam, bilişim tek öğretmeniyim...

tuğ_şad
Aday Memur
24 Eylül 2010 00:38

Bende de aynı sıkıntı var bu sene bilgi kuramına gireceğim

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi