Editörler : crops35
26 Ekim 2020 06:32

Aman dikkat !!! (KPSS Sınavı)

Merhaba arkadaşlar,

Sizleri biraz yoracağım ancak burada hepimizin çıkarı bulunmaktadır. Lütfen sonuna kadar okuyalım.

Dün itibariyle binlerce memur adayı 2020 Önlisans KPSS sınavına girmiş bulunuyor. Sosyal medyadan ve çeşitli kaynaklardan takip edildiği üzere sınavın zorluk seviyesi yüksekti fakat sizler kadar şanslı olmayıp bir neden ile sınava giremeyen adaylarda mevcut.

2018 KPSS'ye girmiş olan bir çok aday 2020 KPSS'de daha düşük puanlar beklediğini belirtiyor. Bilindiği üzere dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçtiği sancılı bir süreç içerisindeyiz. Bu nedenle KPSS'ye umut bağlayan milyonlarca genç bulunuyor. Ancak 2 sene boyunca beklediği 2020 KPSS'den düşük not alacak birisinin veya sınava katılamamış bir adayın 2022 KPSS'yi bekleyecek olması çok ürkütücü! Adına ne derseniz deyin burada sistemsel bir sorun, bir açık, bir mağduriyet görmekte ve yaşamaktayız.

Lisans KPSS her yıl yapıldığı halde, adaylar geçmiş 2 senenin KPSS puanı kullanabilmektedir. Lakin bu durum önlisans adaylarına gelince 2 yılda bir yapılan sınavın sonucu sisteme düştüğü andan itibaren bir önceki sınav puanı silinmektedir. Belki de 2018 yılı KPSS'den merkezi atamalarda öne çıkacak çok yüksek bir puan almış olmasanız bile, çeşitli kurumların cüzi baraj puanları ile yaptığı memur alımlarına başvurabileceğiniz bir puanınız bulunuyorken, 2020 yılı KPSS sonucuyla beraber elinizde olan bu puanı da kaybetmiş olacaksınız. Bir de şu açıdan bakalım, bu sınava girmek için 2 sene bekleyen bir aday, sınav günü bir aksilik neticesinde sınava giremeyince, en erken 2 sene sonraki sınava gireceğinden toplamda 4 senesi yanmış oluyor.

Gelin el birliğiyle ilgili kurumlara e-posta veya faks yoluyla dilekçelerimizi iletelim, internet üzerinden Cimer'e bu konuda başvurular yapalım. Yukarıda değindiğim hususları da belirterek 2 yılda bir yapılan önlisans KPSS sınavına giren bir adayın veya bir nedenle sınava giremeyen adayların 2+2 toplamda dört yılına mal olmaması için önceki dönem notunun da kullanılabilmesinin önünün açılmasını talep ederek, buradaki mağduriyeti ve sorunu belirtelim.

Sınav düzeyinin her geçen dönem, bir önceki dönemden daha da zorlaştığını, memur adaylarının her geçen gün arttığını, sınavlardaki standart sapmaların yükseldiğini göz önüne alırsak bu tüm adayların yararına olacaktır. Sınava ilk defa giren arkadaşlar ise bir sonraki dönem gireceği sınavdan daha düşük alıp, bugün ki notunu kaybetme riskiyle karşılaşacaktır. Bu yüzden lisans KPSS'nin her sene yapıldığı halde geçmiş 2 yılın da notunu kullanabildikleri imtiyazın 2 senede bir yapılan, bu prosedürün asıl uygulanması gereken önlisans adaylarına da tanınmasını talep edelim.

Bugün alacağınız not 2 yıl evvel aldığınız nottan daha düşük olabilir, dün çeşitli kurumlara KPSS puanınızla başvuruyorken yarın başvuramayabilirsiniz veyahut bugün aldığınız notu 2 sene sonra tekrar alamayabilir ve çeşitli alımlara başvuruyorken bu hakkı kaybedebilirsiniz. İstihdam konusunda sıkıntı yaşanan bu dönemde kimse az çokta olsa elindeki mevcut puanını da kaybetmek istemez.

Bu başlık altında gönderdiğiniz dilekçeleri, e-postaları veya cimer başvuru metinlerinizi örnek olması adına paylaşmanızı rica ediyorum.

elektronik49
Kapalı
26 Ekim 2020 08:45

Çok halisiniz en azindan bizim sinav da her yil olsa en azindan bildiklerimizi unutmadan tekrar sinava gireriz

4Ömer4
Memur
26 Ekim 2020 11:25

Sınav her yıl olsa sadece 90 üstü alan atanır o duruma nasıl çözüm bulacaksınız
elektronik49, 3 yıl önce

Çok halisiniz en azindan bizim sinav da her yil olsa en azindan bildiklerimizi unutmadan tekrar sinava gireriz

Polyroz
Aday Memur
26 Ekim 2020 12:58

iyi de zaten durum bundan farklı değil. çok değil daha bir hafta önce bir kurum alıma çıktı. 85 alan adamlar şansının olmadığını falan konuşuyor. Bunun zamanla alakası yok, en azından 85 alan bir insan o notunu cebinde tutsun, yüksek alırsa ne ala ama ya alamazsa? en azından kurumların belli başlı barajlarla yaptığı personel alımlarında bir avantajı olur. lisans her sene yapılmasına rağmen adamlar son iki sınavın notunu da kullanabiliyor ne güzel. artısı var ama eksisi yok.

4Ömer4, 3 yıl önce
Sınav her yıl olsa sadece 90 üstü alan atanır o duruma nasıl çözüm bulacaksınız

Polyroz
Aday Memur
26 Ekim 2020 13:00

bir de bu sınavlara giren adayların %85'i 90'ı 65 ile 75 puan arasında yoğunlaşıyor. bir puanda bir puandır. herkes en yüksek aldığı sınavın puanını kullanmış olur alımlarda ve atamalarda

4Ömer4
Memur
26 Ekim 2020 13:05

Her sınavın zorluk düzeyi aynı değil 2016 da 80 netle aldigin puanı 2018de giren adam 74-75 netle alıyor. Lisansta yapılıyor olması bunun yapmanın doğru olduğu anlamına gelmez.
Polyroz, 3 yıl önce

bir de bu sınavlara giren adayların %85'i 90'ı 65 ile 75 puan arasında yoğunlaşıyor. bir puanda bir puandır. herkes en yüksek aldığı sınavın puanını kullanmış olur alımlarda ve atamalarda

Polyroz
Aday Memur
26 Ekim 2020 13:17

ama lisansta yapılıyor olması önlisans'ta da yapılabileceğini gösterir. hatta 2 yılda bir yapılan sınav için bu durumun hayli hayli uygulanması gerekir.

4Ömer4, 3 yıl önce
Her sınavın zorluk düzeyi aynı değil 2016 da 80 netle aldigin puanı 2018de giren adam 74-75 netle alıyor. Lisansta yapılıyor olması bunun yapmanın doğru olduğu anlamına gelmez.

whydostum
Kapalı
26 Ekim 2020 13:20

KPSS'nin sonundaki S 'sinavi'nin kisaltmasi zaten. Bunu bile bilmedikten sonra atansaniz ne? Ne kadar boyle yazi gorsem ayni hatayi yapiyor.

Polyroz
Aday Memur
26 Ekim 2020 19:18

güncel

murtycx
Aday Memur
26 Ekim 2020 23:46

2018 de 80 puan almıstım 2020 de yine aynı aralıkta geleceğini düşünüyorum açıkcası pek umudum yok fakat ben bu her yıl kpss yapılma isteğinin mantığını anlamış değilim yanlışım varsa lütfen düzeltin şöyle söyleyim söz gelimi her sene oldu diyelim sınav peki ne olacak alım olmadıktan sonra bence bunun için enerjimizi harcamamız lazım diye düşünüyorum ben bilgisayar prg. mezunuyum 2016 yılında çalışmadan girdim 70 puan aldım en son 2018 haziran atamasında 75 puanla tapu kadastrodan alım oldu daha sonra o gazla 2018 girdim 80 puan aldım bu sefer 85-86 puanlarda kaldı yani demem o ki mesele devletin personel alımında bence bunun için mücadele versek daha mantıklı olur diye düşünüyorum

Polyroz
Aday Memur
27 Ekim 2020 01:29

her sene yapılmasının ne dejavantajı olabilir? Enerji kaybetmek istemeyen zaten yine 2 sene de bir girsin ancak ben tam olarak her sene yapılmasını kastetmedim. Öncelikli görüşüm aldığımız geçmiş puanlar lisansta olduğu gibi silinmesin, hangisi yüksek ise ona göre tercih yapılabilsin. kurum içi alımlar oluyor mesela, merkezi yerleştirmelerin dışında en azından o alımlarda girdiğin sınavdan düşük aldıysan eski puanını kullanabilirsin. ne de olsa koca 2 sene hatta 4 sene

murtycx, 3 yıl önce

2018 de 80 puan almıstım 2020 de yine aynı aralıkta geleceğini düşünüyorum açıkcası pek umudum yok fakat ben bu her yıl kpss yapılma isteğinin mantığını anlamış değilim yanlışım varsa lütfen düzeltin şöyle söyleyim söz gelimi her sene oldu diyelim sınav peki ne olacak alım olmadıktan sonra bence bunun için enerjimizi harcamamız lazım diye düşünüyorum ben bilgisayar prg. mezunuyum 2016 yılında çalışmadan girdim 70 puan aldım en son 2018 haziran atamasında 75 puanla tapu kadastrodan alım oldu daha sonra o gazla 2018 girdim 80 puan aldım bu sefer 85-86 puanlarda kaldı yani demem o ki mesele devletin personel alımında bence bunun için mücadele versek daha mantıklı olur diye düşünüyorum

Polyroz
Aday Memur
28 Ekim 2020 16:00

güncel

2021atama
Kapalı
28 Ekim 2020 17:07

Sınav her yıl olursa artık memurluk hayali biter bir bu kadar basit lütfen daha yararlı işlere ayırın vaktinizi

Polyroz
Aday Memur
29 Ekim 2020 03:28

yahu her yıl olsun diyen yok ki, bir önceki sınavdan aldığınız puan geçerliliğini korusun sadece bu. en son girdiğin sınavdan düşük mü aldın, önceki dönemin notuyla tercih yapabil. lisanstaki gibi.

2021atama, 3 yıl önce
Sınav her yıl olursa artık memurluk hayali biter bir bu kadar basit lütfen daha yararlı işlere ayırın vaktinizi

Gardiyan 27
Memur
29 Ekim 2020 11:26

Lisansta böyle bir durum var da biz mi bilmiyoruz kardeşim ? Senin söylediğin sistem sadece Yabancı dil sınavında var yüksek olanı kullanıyorsun diğer sistem tek yıllarda lisanstan giren arkadaşlar alan ya da öğretmenlik için giriyor önlisans tek yıl yapılsa en düşük memurluk 93-94 arasında kapanır hee yüksek olanı kullanalım diyorsan bu kezde sınava ilk kez girene haksızlık olur.Bunun yerine ilgili makamlara dilekçe için kampanya düzenliyorsan tüm alımların mülakatsız olması için dilekçe yaz bak o zaman 75 lik adamda nasıl atanıyor görün

Polyroz, 3 yıl önce

yahu her yıl olsun diyen yok ki, bir önceki sınavdan aldığınız puan geçerliliğini korusun sadece bu. en son girdiğin sınavdan düşük mü aldın, önceki dönemin notuyla tercih yapabil. lisanstaki gibi.

2021atama
Kapalı
29 Ekim 2020 13:20

Boş iş yapıyorlar hocam işte sallamayın
Gardiyan 27, 3 yıl önce

Lisansta böyle bir durum var da biz mi bilmiyoruz kardeşim ? Senin söylediğin sistem sadece Yabancı dil sınavında var yüksek olanı kullanıyorsun diğer sistem tek yıllarda lisanstan giren arkadaşlar alan ya da öğretmenlik için giriyor önlisans tek yıl yapılsa en düşük memurluk 93-94 arasında kapanır hee yüksek olanı kullanalım diyorsan bu kezde sınava ilk kez girene haksızlık olur.Bunun yerine ilgili makamlara dilekçe için kampanya düzenliyorsan tüm alımların mülakatsız olması için dilekçe yaz bak o zaman 75 lik adamda nasıl atanıyor görün

Gardiyan 27
Memur
29 Ekim 2020 14:12

Vallah kardeşim ben mulakatlı alımda çok çektim Allah yüzümüze baktı merkeziden kendimizi attık bir yere bu kez de nakil alamadık her şey torpil olmuş bunu yazalım her yere ben sonuna kadar desteklerim sırf nakil yüzünden sevdiğim işten vazgeçip sınava girdim dediğim yerler olursa da gideceğim belki sevmediğim işi yapmak zorunda kalacağım ama mecburum yani valla 2 yıl geçerli olması bile az en az girenin yüzde 60 ı istihdam edilmeli öyle yapılmalı sınav

2021atama, 3 yıl önce
Boş iş yapıyorlar hocam işte sallamayın

2021atama
Kapalı
29 Ekim 2020 14:16

Aynen öyle hocam
Gardiyan 27, 3 yıl önce

Vallah kardeşim ben mulakatlı alımda çok çektim Allah yüzümüze baktı merkeziden kendimizi attık bir yere bu kez de nakil alamadık her şey torpil olmuş bunu yazalım her yere ben sonuna kadar desteklerim sırf nakil yüzünden sevdiğim işten vazgeçip sınava girdim dediğim yerler olursa da gideceğim belki sevmediğim işi yapmak zorunda kalacağım ama mecburum yani valla 2 yıl geçerli olması bile az en az girenin yüzde 60 ı istihdam edilmeli öyle yapılmalı sınav

Polyroz
Aday Memur
29 Ekim 2020 19:10

şöyle söyleyeyim örneğin egm, jandarma ve belli başlı köklü devlet kurumları alım yaparken lisans notunu 2017 veya 2018 notu diiyor. önlisansta ise en son girdiğin not baz alınıyor ama lisansta hangsini kullanmak istersen onu kullanıyorsun sistemde zaten otomatik olarak en yüksek olan notunu kabul alıyor

Gardiyan 27, 3 yıl önce

Polyroz
Aday Memur
29 Ekim 2020 19:15

abi sistem çok kötü ya. insanların elini kolunu bağlıyor. okuyayım diyorsun senelerin veriyorsun, mezun oluyorsun o senelerin karşılığını almak istiyorsun kpss'ye hazırlanıyorsun. bir yandan da askerliği bekletiyorsun. kpssden çıkıyorsun atamaları koşturuyorsun senin gibi milyonlarca genç var ama samanlıkta iğneyi sen bulmaya çalışıyorsun. yaş geçiyor dayanıyor 25'e 26'ya senin elinde hiçbir şey yok. askerlik duruyor, evlilik duruyor, iş duruyor sen hala yerinde sayıyorsun. eğitim, kpss, sınavlar, atamalar, işsizlikle alakalı protokoller sil baştan yeniden yazılmalıdır.

Polyroz
Aday Memur
29 Ekim 2020 19:16

keşke

Gardiyan 27, 3 yıl önce

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi