Editörler : "eskiyara"Pangaea
23 Haziran 2022 01:32

34 yaş öğretmenlik okuma

Değerli hocalarım merhaba,

Çok arada kaldığım konuyu danışmak istiyorum.

6 senelik memurum. Mesaim 8-5 memleketimdeyim. 4 yasında kızım var. Bazı sağlık sorunlarısebebi ile özel ilgi istiyor. Ağır engelli raporu da mevcut. Çalıştığım kurumda iş yükü fazla olmamakla beraber, huzurlu değilim ve taban maaş olan 6300 tl alıyorum.

Öğretmenlik okuyup atanmakistiyorum. Branş ilk mat olacak. Seneye sınava girip ort 3 senede bitiririm. Suan 34 yaş. 38 gibi atanmış olurum eğer sistem böyle devam eder ise.

İlk istememdeki amaç mesai saati bakımından düz memura göre kzıma daha fazla vakit ayırabilecek olmam. Ömür boyu sürecek ilgi isteyen rahatsızlığı mevcut bu sebeple tüm ihtimalleri değerlendiriyorum. İkinci sebebi ise maaş farkı. En az 1000 tl oldugunu tahmin ediyorum. Taban öğretmen maaşı konısında destek verecek biri var şse ayrıca sevinirim

Özür grubundan tayin oluyor sanırım. Fakat söyle bir durum var; ben sakarya da yaşıyorum tedavisi ise istanbulda oluyor. Başka şehirden tayin isteyince memleketime müsade ederler mi

Ek ders konusunu ayrıca merak ediyorum. Ben ek ders almak istemesem idare bunu kabul eder mi? Ders programlaması için destek olunur mu ?

Diğer seçenek olarak ta dhmi düşünüyorum. Şehrimde 10 15 sene memurluk yapmaktansa, dhmi ye atanıp 5 sene çalışıp, kenara koyup veya ort gelir getirebilecek getiriye sahip olup istifa etmekte aklımda.

İşin içinden cıkamıyorum bir fikir bile büyük destek olur

murat5535
Genel Müdür
23 Haziran 2022 07:07

1.si maaş konusunda düz memura göre 1000 lira farkedecek bir durum yok. Mahep adlı siteye giriş yap orada derece kademe bilgileri girince hesaplıyor. Ama öğretmenlikte giriş maaşı 6800 civarı olur.

2.si okuyacağın bölüm ilk mat öğrencilerin kursa igtiyacı en çok olan bölüm dyk kursu açman beklenir senden açmazsan da birşey diyemezler.

3.sü idare sana 21 saate kadar ders verebilir. 1 gün nöbet görevin olur ama çocuğun engelli ise muaf olursun. Nöbetçi olduğun gün tam gün okıldasın bu da 3.50- 4.00 civarına kadar. Yerinde olsam ilk mat yerine teknoloji tsarım, resim, müzik, beden eğitimi gibi dersleri seçerim ders saatleri az olduğu için 3 gün okula gittiğinde ders saatini doldurabilirsin.

3 sü öğretmenliğe atandığında sözleşmeli olacaksın ve 4 yıl atandığın yerde çalışacaksın daha sonra tayin istesende istediğin yere tayinin çıkacağını zannetmiyorum. İlkmat öğretmeni tanıdığım 8.yılı git gel yapıyor 20 km +20 km her gün.

Kagiş
Müsteşar
23 Haziran 2022 07:18

İşte toplumsal algı bu şekilde!!? Öğretmen olayım ve özel işlerime, hayatıma daha çok zaman ayırabileyim!! Rahat çalışayım kolay kazanayım!?

Bu meslek böyle görüldüğü sürece memleketin eğitim sorunları aşılamayacak, çözülemeyecek!!

Öğretmenlik; rahat kazanayım, kolay yaşayayım mesleği değildir! Bu işin de bir sorumluluğu, vebali vardır!

Argan35
Şube Müdürü
23 Haziran 2022 08:09

Gecmis olsun hic anlattiginiz gibi olmuyor, ne yazik ki... Ek ders isterseniz kazanirsiniz ama 400-500 TL bir para icin degmez. Ek olarak calisma saatleri konusu icin de ihtiyac olan branslar degil de olmayan okumalisiniz onun da atamasi zor. Her meslegin zorlugu var, umarim gonlunuzce olur.

yldzhmt
Şube Müdürü
23 Haziran 2022 08:20

Rabbim kiziniza sifa versin.

edaedebiyat
Kapalı
23 Haziran 2022 09:05

Eğer okuyup bitirip atanabilirseniz elbette bu uğraşa değer, maaşınız ek ders ile birlikte daha yüksek olur, çalışma saatleriniz de esnek olur, evde çalışmaya devam ediyoruz ama en azından kızınızın yanında olursunuz bence okuyun

alibrtc
Şube Müdürü
23 Haziran 2022 09:07

Ya hocam adam ne demiş sen ne demişsin. Bırakın şu öğretmen duyar kasmasını. Arkadaş özel durumda olan çocuğu için düşünüyor bunları. Yatayım, rahat para kazanayım diye değil.

"ah-memurluk" adlı kullanıcı kızınız ve size hayırlı ömürler dilerim.

Kagiş, 2 yıl önce

İşte toplumsal algı bu şekilde!!? Öğretmen olayım ve özel işlerime, hayatıma daha çok zaman ayırabileyim!! Rahat çalışayım kolay kazanayım!?

Bu meslek böyle görüldüğü sürece memleketin eğitim sorunları aşılamayacak, çözülemeyecek!!

Öğretmenlik; rahat kazanayım, kolay yaşayayım mesleği değildir! Bu işin de bir sorumluluğu, vebali vardır!

crabnet355
Müsteşar
23 Haziran 2022 09:56

Hocam öncelikle merhaba ve çok geçmiş olsun.. Sorularınıza gelecek olursak; Maaş olarak ilk atama bir öğretmen ile sizin maaş hemen hemen aynı.. İlk atama doğuya ve İstanbula oluyor.. 4 sene çakılı kadrosunuz.. Fakat bu sene sözleşmelere sağlık özrü geldi, tedavilerinin olduğu şehire..Fakat çocuğu kapsıyor mu bilmiyorum.. Ek derste 21 saate kadar mecbur alırsınız.İlk atamada ilk yılınızda 8-5 okulda durmak zorundasınız.. Kurslar ise hafta sonu olur..Ve sözleşmeli iseniz pek itiraz şansı olmuyor kurs almama konusunda..Doğuda özellikle sözleşmeli öğretmenlere mobbing çok fazla.. Burda şöyle bir yanılgı aklınıza gelmesin.. 15 saat ders aldım 3 güne toplamak zorundalar gibi bir şey yok.. Boş gün veren ders veren okullar yönetmeliği çiğniyorlar,aslolan her güne ders verilmesidir.. Mesela benim okulum boş gün veriyor ama yan okulda öyle bir olay yok.15 saate beş gün getiriyor öğretmenleri. tamamen idarenin insiyatifine bağlı.. Yani idareniz dersleri dağıtmazsa DYKlarla birlikte en az 6 gün okula gitmek zorundasınız.. Ayrıca istediğiniz branş ilkmat olduğu için, ve LGS de başarı büyük oranda matematiğe bağlı olduğu için sizden idare ve velilerin beklentisi çok yüksek olacaktır.. Çoğu meslektaşım özellikle sekizleri okuyanlar okul artı DYK nin yanında akşamları öğrencilerinin whatsaptan attığı soruları çözüyorlar.Teneffüsleri zaten saymıyorum bile. Ayrıca idare yukarıya yaranmak için bir sürü saçma proje uyguluyor muhakkak bir tanesi size de düşer..Bu proje işleri okulda yetişmeyeceğinden eve kalır.. Yani eve iş götürme olayı var. Beş dedin mi işler işte kalır gibi bir olay yok. Bunun yanında matematikçi olacağınız için diğer öğretmenlere göre daha çok yorulursunuz.. Benim tavsiyem eve iş götürme derdi olmayan, akademik başarı derdi olmayan, Sabahçı öğlenci şeklinde çalışan yani daha az çalışan , stajyeri hizmetlisi olan okul öncesi öğretmeni olmanız ya da Hemşirelik okumanız.. Malum Vardiyalı hemşireler 1 gün çalışıp 2 gün dinleniyorlar.. Ayrıca şunu da ekleyeyim, çocuğunuzun düzenli kontrolleri için ya her gittiğinizde doktordan rapor alacaksınız, ya da kontrol tarihinden en az 3 gün önce kaymakamlığa mazeret izni için dilekçe vereceksiniz.. Yıllık izinden düşemiyorsunuz çünkü yıllık iznimiz yok..

Pişmanist
Aday Memur
23 Haziran 2022 11:16

Rabb'im evladınıza şifa versin.İnşallah evladınız için en doğru ve uygun kararı alırsınız.

taklasiguzel
Kapalı
23 Haziran 2022 11:22

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun çocuğunuz için. Fakat öğretmen olursanız belki daha yoğun çalışmış olacaksınız bu konuda bilginiz olsun. Ayrıca 3+1 olduğu için atanacağınız yer de önemli ve bu nerden baksanız 4 yıl demek.

Özür grubu (sağlık) atamalarında ise çalıştığınız şehirde tedavisi mümkün değilse o zaman tayin isteyebiliyorsunuz. İlçe/il mem başvuruyu reddedebilir.

Susuzyaz06
Aday Memur
23 Haziran 2022 11:55

Öncelikle geçmiş olsun allah acil şifalar versin. Ancak öğretmen olunca çocuğunuza daha fazla zaman ayırabileceğiniz düşüncesine nasıl vardınız onu anlayamadım. Mesela benim bu yılki mesai saatlerim 08.00-16.00 idi. İdare kurs için direttiği için de haftanın 3 günü 17.30 da çıktım. Hadi kurs açmazsınız ama mutlaka okul ,çocuk isteyecektir branş matematik olunca.Maaşım daha çok olur daha az çalışırım durumunu ben anlamadım .12 yıllık öğretmenim hiç boş günüm hatta yarım günüm bile olmadı da. Sonra hayal kırıklığına uğramayın diye söylüyorum.

23 Haziran 2022 11:58

Hocam kendi mesleğinde devam et emin ol, belki 1000 lira eksik kazanırsın ama öğretmenlikte tükeneceğin enerjin yüzünden kendin de tükenecek ve çocuğuna düşündüğün gibi vakit ayıramayacaksın. 2 çocuğum var eve gelince tek düşündüğüm şey malesef sessiz bir ortam aramak oluyor.Dolayısıyla insan öz çocuğuna bile gerektiği vakti ayıramıyor.İnan okuldan döndükten sonra çocuk sesi duymak istemiyor insan. Dışarıdan göründüğü gibi değil yani. Geçmiş olsun.

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 12:24

Her bir cevap için ayrıca tşk ederim. Geçmiş olsun dileklerniz için çok çok sağoln Söyle açıklasam daha iyi olacak sanırım;

1. Maaş için büyük fark olmadığını biliyorum fakat buulunduğum kurumda yükselme vb imkan yokmalesef. Hep sabit taban maaş kalacak.

2. Öğretmenlik olarak üni seçimim de yazmıştım o zamanlar çok yuksek puanla açıkta kalıyorlar diye beni vazgeçirdiler yoksa hep hayalimdi aslında. Cahillik tercih listemden sildim. Suan bulunduğum memurluga da 87 puan + referanssız mülakat ile atandım. Matematiğe özel ilgim var, diğer alanları severek yapamam malesef. çocukları çok çok seviyorum (hastanede aylarca cocuk bölümümde kaldıktan sonra bu sevgim aşırı arttı)

O yüzden ne kadar gürültü olursa olsun bu düşüncemden, her birini ayrı ayrı nasıl yetiştirebilirim fikrinden uzaklaşmam zannediyorum. Bu başımız gelen, hayata cok farklı pencereden bakmamızı sağladı.

2. Kızıma bakım olarak söyle ki; haftasonu ne kadar kurs var ise alabilirim. Babası evde olacagı için hiç problem olmaz. Benim derdim hafta içi için örneğin 4 saatte bir pansuman olması gerekiyor. Hani hergün de ders olsun sorun değil ama o aralıkta örneğin bos ders koyarlar mı? Örnek 8 de pansuman yaptım okula geldim. 12 de tekrar olması gerekiyor o aralıkta evde olup halledip geri dönüp işime devam edebilirim. Veya işte sabah 10 da yaptım 14:00 da tekrar olması gerekiyor. Bu ayarlama mümkün olur mu?

Düz memurlukta bu düzeni sürekli değiştiremiyorum malesef, fakat öğretmenlikte en azından dönemsel baz da değişiyor ve yaz tatili bana rahatlık katar.

Hani özetle bana hergün okula gel desinler hiç önemli değil ama haftalık çalışma saati önemli. Suan hafta da 40 saat çalışıyorum ve saatleri dengelemem mesai arası gidip gelmem imkansız.

. Diğer taraftan ise oku eczacılık, aç eczaneni hem kızına da yarın öbür gün iş kolu olur benim yokluğumu görürse kimseye muhtac olmaz.

Bunun dısında öğrencilerim özel istekleri haftasonu kursu vb verimli bir şekilde verebilirm.

Eşimin yazın işleri yoğun, kışın ise serbest. Öğretmenlikte yazın serbest. Dengeleriz diyorum.

3. Özel ders imkanı olrak ta bakıyorum. Çok sıkıstığım nokta da sadece özel ders alabilir miyim?

4. Tedaviyi sadece büyük sehirlerde üstleniyorlarşöyle ki sakary dahi üstlenmedi cerrahpsa da devam ediyoruz. Bulunduğum ilde hastane var ise de yapmaz. Yuzde 99 rapor oldugundan Hastanede iken kaldıgımız sğreçte refakatci raporu yazıyorlar. Genelde yazın kalıyoruz. Ameliyat olacak ise.

edaedebiyat
Kapalı
23 Haziran 2022 12:43

Eğer arabanız var ise evinizi de yakın tutarsanız bahsettiğiniz gibi aralıklarla evinize rahatlıkla gidersiniz, idare o şekilde ders koyar, bu konuda ciddi iseniz öğretmenlik konusunda hiç düşünmeyin okuyun
ah-memurluk, 2 yıl önce

Her bir cevap için ayrıca tşk ederim. Geçmiş olsun dileklerniz için çok çok sağoln Söyle açıklasam daha iyi olacak sanırım;

1. Maaş için büyük fark olmadığını biliyorum fakat buulunduğum kurumda yükselme vb imkan yokmalesef. Hep sabit taban maaş kalacak.

2. Öğretmenlik olarak üni seçimim de yazmıştım o zamanlar çok yuksek puanla açıkta kalıyorlar diye beni vazgeçirdiler yoksa hep hayalimdi aslında. Cahillik tercih listemden sildim. Suan bulunduğum memurluga da 87 puan + referanssız mülakat ile atandım. Matematiğe özel ilgim var, diğer alanları severek yapamam malesef. çocukları çok çok seviyorum (hastanede aylarca cocuk bölümümde kaldıktan sonra bu sevgim aşırı arttı)

O yüzden ne kadar gürültü olursa olsun bu düşüncemden, her birini ayrı ayrı nasıl yetiştirebilirim fikrinden uzaklaşmam zannediyorum. Bu başımız gelen, hayata cok farklı pencereden bakmamızı sağladı.

2. Kızıma bakım olarak söyle ki; haftasonu ne kadar kurs var ise alabilirim. Babası evde olacagı için hiç problem olmaz. Benim derdim hafta içi için örneğin 4 saatte bir pansuman olması gerekiyor. Hani hergün de ders olsun sorun değil ama o aralıkta örneğin bos ders koyarlar mı? Örnek 8 de pansuman yaptım okula geldim. 12 de tekrar olması gerekiyor o aralıkta evde olup halledip geri dönüp işime devam edebilirim. Veya işte sabah 10 da yaptım 14:00 da tekrar olması gerekiyor. Bu ayarlama mümkün olur mu?

Düz memurlukta bu düzeni sürekli değiştiremiyorum malesef, fakat öğretmenlikte en azından dönemsel baz da değişiyor ve yaz tatili bana rahatlık katar.

Hani özetle bana hergün okula gel desinler hiç önemli değil ama haftalık çalışma saati önemli. Suan hafta da 40 saat çalışıyorum ve saatleri dengelemem mesai arası gidip gelmem imkansız.

. Diğer taraftan ise oku eczacılık, aç eczaneni hem kızına da yarın öbür gün iş kolu olur benim yokluğumu görürse kimseye muhtac olmaz.

Bunun dısında öğrencilerim özel istekleri haftasonu kursu vb verimli bir şekilde verebilirm.

Eşimin yazın işleri yoğun, kışın ise serbest. Öğretmenlikte yazın serbest. Dengeleriz diyorum.

3. Özel ders imkanı olrak ta bakıyorum. Çok sıkıstığım nokta da sadece özel ders alabilir miyim?

4. Tedaviyi sadece büyük sehirlerde üstleniyorlarşöyle ki sakary dahi üstlenmedi cerrahpsa da devam ediyoruz. Bulunduğum ilde hastane var ise de yapmaz. Yuzde 99 rapor oldugundan Hastanede iken kaldıgımız sğreçte refakatci raporu yazıyorlar. Genelde yazın kalıyoruz. Ameliyat olacak ise.

edaedebiyat
Kapalı
23 Haziran 2022 12:44

Haftalık çalışma saati konusunda da şunu söyleyebilirim zorunlu 21 saat hafta da üzerini almak zorunda değilsiniz, en fazla 30 saat
ah-memurluk, 2 yıl önce

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 15:22

Bilgilendirme için sağolun hocam, git gel sıkıntı değil. İstanbul kadrosunda tuzla vb yerlere hemen hemen hepsinde alım açılmış. istanbul ile memleketim arası 1 buçuk saat. ilk atamada düzce vb yer cıkmaz ise istanbul yazmayı düşünüyorum.

İşim sebebi ile Özel okulların Okulum Temiz denetimlerine gittim iki sene boynca. çeşitli il Meb den hocalarımla görüştüğümde suan ki işimden biraz daha esnek izlenimi oluştu.

murat5535, 2 yıl önce

1.si maaş konusunda düz memura göre 1000 lira farkedecek bir durum yok. Mahep adlı siteye giriş yap orada derece kademe bilgileri girince hesaplıyor. Ama öğretmenlikte giriş maaşı 6800 civarı olur.

2.si okuyacağın bölüm ilk mat öğrencilerin kursa igtiyacı en çok olan bölüm dyk kursu açman beklenir senden açmazsan da birşey diyemezler.

3.sü idare sana 21 saate kadar ders verebilir. 1 gün nöbet görevin olur ama çocuğun engelli ise muaf olursun. Nöbetçi olduğun gün tam gün okıldasın bu da 3.50- 4.00 civarına kadar. Yerinde olsam ilk mat yerine teknoloji tsarım, resim, müzik, beden eğitimi gibi dersleri seçerim ders saatleri az olduğu için 3 gün okula gittiğinde ders saatini doldurabilirsin.

3 sü öğretmenliğe atandığında sözleşmeli olacaksın ve 4 yıl atandığın yerde çalışacaksın daha sonra tayin istesende istediğin yere tayinin çıkacağını zannetmiyorum. İlkmat öğretmeni tanıdığım 8.yılı git gel yapıyor 20 km +20 km her gün.

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 15:26

Sağoln çok tşk ederim. Şöyle karsılaştırma yapıyorum;

Suan ki işimde de her halükarda 8:30 17:00 arası calısıyorum. En en kötü sizin gibi çalışıp ek ders alabilirim. Diğer ihtimal olarakta sonuçta kızımın ömür boyu sürecek yuzde 99 raporu var ve bakım aralıkları yazıyor. İllaki diğer öğretmenleri de magdur etmeyecek sekilde program oluşturmaya çalışacklardır diye düşündüm.

Tabi buraya yazmamdaki asıl amaç sizin gibi işin içinde hocalardan bilgi almak. Her bilgi değerli suan benim için

Susuzyaz06, 2 yıl önce

Öncelikle geçmiş olsun allah acil şifalar versin. Ancak öğretmen olunca çocuğunuza daha fazla zaman ayırabileceğiniz düşüncesine nasıl vardınız onu anlayamadım. Mesela benim bu yılki mesai saatlerim 08.00-16.00 idi. İdare kurs için direttiği için de haftanın 3 günü 17.30 da çıktım. Hadi kurs açmazsınız ama mutlaka okul ,çocuk isteyecektir branş matematik olunca.Maaşım daha çok olur daha az çalışırım durumunu ben anlamadım .12 yıllık öğretmenim hiç boş günüm hatta yarım günüm bile olmadı da. Sonra hayal kırıklığına uğramayın diye söylüyorum.

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 15:40

Rahat çalışayım, kolay kazanayım niyetinde olduğumu nerden çıkardınız?

Kaldı ki suan ki işim de mesai saati dısında günlük yaptığım iş ara vermeden çalışınca ortalama 2 saat sürer fakat 8 5 burada olmak zorundayım esnekliği yok.

Ben hayata geriden başlamış, devlet destegi dahil her türlü yardımı alabilen bir cocuga sahibim ve onu hayata adapte etmeye calışıyorum. Bnim böyle ilgi ve alaka ile yetiştirmeye calıştığım çocugum yarın öbür gün başkalarının evlatlarını yetiştirebilir, ekonomiye yön verenlerden biri olabilir, üretim yapabilir vb. vb Şöyle yapsam daha mı iyi? Şartlarımı zorlamayayım Ya nasılsa böyle, bırakayım yapcak bişey yok bakım ücreti de yatıyor masrafı cıkıyor diyeyim.

Hem kızımın kendine kötülük yapmış olurum hem ortama yetişmemiş, gelişmemiş bir birey vererek ilerlemeyi baltalamış olurum. Lütfen sizin gibi algılayamadan yorum yapan eğitimciler biraz düşünün, öyle konusun.

Kagiş, 2 yıl önce

ackenbenbendegilim
Daire Başkanı
23 Haziran 2022 15:41

abi gönlünde ne varsa onun için mücadele et. geçmiş olsun evladınıza acil şifalar diliyorum.

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 15:45

Peki şunu sorayım.

Ben 21 saat üzeri ders almak istmezsem idarenin veya İl mebin bu konu da yaptırımları olabilir mi?

Mobing durumu söz konsu olursa, 21 ders/5 günden yola cıkarak sabah ilk 2 saat ders, öğleden sonra son 2 saat ders verme gibi bir durum yapılabilr mi genel görüş nedir

Öğretmenler kendi aralarında düzenleme yapıp anlaşmaya varabiliyorlar mı

edaedebiyat, 2 yıl önce
Haftalık çalışma saati konusunda da şunu söyleyebilirim zorunlu 21 saat hafta da üzerini almak zorunda değilsiniz, en fazla 30 saat

ah-memurluk
Memur
23 Haziran 2022 15:54

Wallahi Allah razı olsun teşekkür ederm

ackenbenbendegilim, 2 yıl önce

abi gönlünde ne varsa onun için mücadele et. geçmiş olsun evladınıza acil şifalar diliyorum.

Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi