Editörler : E.Kayı Han
17 Ağustos 2018 15:23

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

-Tarih, ancak geriye dönüp bakınca görülebilir. Yusuf TEKİN'in MEB'de yaptığı devrim, zaman geçtikçe anlaşılacak ve unutulmayacak.

-Mevcut genç öğretmenlerin büyük kısmı Yusuf Tekin zamanında göreve başladı. Kontenjanları büyük ölçüde adaletli olarak, şeffaf bir şekilde, orantısal olarak her branşa dağıttı. Öğretmen adayları ile odasında görüşmeyi bu müsteşar başlattı.

-Cumhuriyet tarihinin en büyük kontenjanları, Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler kontenjanları Yusuf Tekin zamanın verildi. Çünkü sinsi ve hileli bir yolla kontenjanları dolduran bazı odakların önünü kesti. Alan değişikliği ve kurumlar arası geçişi kapattı. Bu sayede genç, atama bekleyen yeni öğretmenlerin önü açıldı.

-Alan sınavı ile kaliteli öğretmenleri MEB'e aktardı. Dershanelerin öğretmenleri MEB'e geçti ve okullarda kalite arttı.

-Öğretmenlerin atanma sorununu büyük oranda çözdü. İstatistiki ihtiyaçları yayınladı, mevcut öğretmen adayı sayısını hesapladı ve üniversite kontenjanları gözden geçirildi. Daha da önemlisi, yıllardır bekleyen ve küçük farklarla öğretmenliğe başlayamayan dershane ve ücretli öğretmenlere bir hak tanıdı ve yığılmaları eritti. Atama sorunun özü de zaten buydu. Hala öğretmenliği yazıp, atanamadım diyen varsa, lütfen atama sorunundan bahsetmesin.

-"Biz bir aileyiz" düşüncesi ile, öğretmenlere, yöneticiler daima açık oldu, iletişim kurdu. Üst düzey devlet yetkilillerinden Twitter sosyal ortamını en etkili kullanan ilk kişilerden oldu. Sonra diğerleri alıştı. Her ne kadar bazen öğretmenlere ve yöneticilere cevap vermede, iletişim kurmada bazı aksaklıkları olsa da, genelde iyi bir dönem geçirdi.

-Müfredatta ve sınav sisteminde iyileştirmelere öncülük etti. Ezberci, test sistemini yok etmek için elinden geleni yaptı.

-Okullardaki eğitim teknolojileri ve yeni binaların yapılmasında büyük katkısı oldu. DÜnya çapında OECD ülkeleri arasında eğitim hamlemiz ve ileriye dönük olası etkileri büyük ses getirdi.

-Ülkemizi, eğitim dünyasını, okullarımızı adeta kanser hücresi gibi saran, kökü dışarda örgütün faaliyetlerinin engellenmesi için, 2015 değil, çok daha öncesinden gerekli temizliği elinden geldiği kadar yaptı. Çocuklarımızın zeki olanlarının devşirilerek mahvedildiğini gördü ve tedbiri aldı.

-Kendisini seven yüzbinlerce öğretmen ve yönetici ile arkadaş gibi çalıştı ve güzel işler başardılar. #farkliyizogretmeniz twitter etkinliği ile yurdun dört bir yanından özverili çalışmaların bir kısmı paylaşıldı.

-Kökü dışarda örgütün faaliyetlerini engelleyerek, kopyacıları, hilecileri, engelleyerek, öğretmenliği hak edenleri göreve başlattığı için, bazıları rahatsız oldu...

-Eğer Yusuf Tekin aleyhinde çok az da olsa, sağda solda, kendi çapında, cılız sesi ile olumsuz laflar eden, yazı yazan kişileri görür veya duyarsanız, bilin ki ya kendisi, ya yakın çevresindekiler, birşekilde eğim camiasından uzaklaştırılmıştır. Neden uzaklaştırıldığını da tahmin edebilirsiniz...

-ÖSYM ve Savcılık KPSS kopya olayına karışarak öğretmen olanları yeterince temizleyemedi ama MEB titiz bir inceleme ile, birçok öğretmeni haketmediği makamdan aldı. Evet, kopya ile öğretmen olup, ispat edilemediği için utanmadan göreve devam eden, maaş alıp, çocuğuna yediren boğazsız ve damarsızları görevden ancak meb temizleyebildi... Arada haksızlıkla, yanlışlıkla görevden alınanlar olmuş olabilir ancak, onlar da iade edildi veya edilecek.

-Burada daha sayamadığım birçok hizmetlerinden dolayı, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Hatırlarsanız yıllar önce "teşekkür" etmeyi de bir etkinlik olarak herkese öğretmeye çalışmıştı. Uzun müsteşarlık döneminde, MEB'in yükünü omuzuna aldı ve birçok tarihi görevleri, sabırla, azimle yerine getirdi... Şimdi biraz diğer yöneticiler göreve devam edecek ve nöbeti yeni arkadaşlarına bıraktı. Kendisine sağlık, mutluluk ve huzur diler, teşekkür ederiz.

Lazio
Müsteşar Yardımcısı
17 Ağustos 2018 19:29

malum sen'in laflarını emir telaki etti, liyakat yerine mülakat getirdi, devletin öğretmenini kamplara ayırdı,7 yaşında çocuklara bile öğretmen puanlatmaya kalktı, artık kendisi çok sevdiği sendikanın argesinde katkı sunsun en azından daha dürüstçe bir yaklaşım olur.

Vanngölü
Müsteşar
17 Ağustos 2018 22:54

Ekonomik saldırıları bile bertaraf eden krizi tersine çeviren bir ülkenin eğitimdeki yeri daha iyi olmalıydı

kamuran15
Müsteşar
17 Ağustos 2018 23:23

Eğitimi al-aşağı eden, torpilli ve yandaş eğitim politikaları ve 40 küsur senedir Fetö kalıntısı ve onun torpil mekanizması olan mülakat batağını dayatan, alttan alta sendikal atama ve mülakatlı atamaları körükleyen, yine alttan alta proje okulları, paralı temel liseleri ve özel okulları teşvik eden, elinde olsa eğitim camiasını ve öğretmenleri, fetöcü demeyeyim hadi, türlü karanlık projeleri neticesinde öğrenci öğretmenine not versin (!) dedirtecek kadar aşağılayan bir namzet ve sözüm ona eğitim bürokratının yeri olsa olsa kodes olmalıdır... Bence asla sert olmadı. Hatta az bile sayılır.

Lazio
Müsteşar Yardımcısı
18 Ağustos 2018 01:23

meb'de fetö den referansı olmayan bir tane adam genel müdür, genel md yrd, daire başkanı, il müdürü, ilçe müdürü yapılmadı ama kararnamelere bak bunlardan atılan yok... ankara mem müdürünün kardeşi feto firarisi ama bu bakan yeni aldı adamı, yusuf tekin feto ile mücadele etmiş,yersek...

akatlıbey
Yasaklı
18 Ağustos 2018 01:30

Teşekkür mü hangi başarı için peki... Eğit.uzmanı kardeşim şaka ediyor olmalısınız ?

Eğitim insanları ve camiası; torpil ve mülakat batağından bıktığı için, eğitimciyi ve eğitimi al-aşağı eden türlü eğitim assimilasyonu projelerden bezdiği için, liyakatı eğitim olmadığı için..LGS rezaleti için...Güya dershane karşıtı gözükürek alttan alta paralı sistemi ve temel liseleri körüklediği için... Sözleşmeliyi milletin başına bela ettiği için... Okullarda disiplin, rehberlik, sınıf geçme sistemleri ve bağlı eğitim politikalarını iflas ettirdiği için... Her fırsatta twitin bini 1 para iken ve her şeye twit atarken 15 Temmuz akşamı sessiz kaldığı için... Öldürülen ve şiddete uğrayan öğretmenler için zahmet edip tek bir twit atmaya dahi tenezzül etmediği için...(bu böyle uzayıp gidiyor) ilgili zata tepkililer. Tabi bütün bunlar da sizin görüşünüzü değiştirir mi pek emin değilim. Yok eğer bir faydası dokunmayacaksa, kusura kalmayasın lakin o takdirde demek oluyor ki Y. tekin'in avanesindensinizdir.

akatlıbey
Yasaklı
18 Ağustos 2018 02:04

Zamanın zuhurunda Spor eski bakanı iyi bilindiği gibi Fetö'den alındı. Aynı vakitlerde bu ilgideki zat o bakanın yardımcısıydı. Zaten o noktadan sonra tabir-i mazuren dananın kuyruğu da koptu..

Hani şu Pensilvanya'dan selam getirme mevzusu, güya fetö karşıtı bir algı operasyonu meselesi..

Ne yazmak isteyip te yazamadığımı takipçilerin yorum gücüne havale etmekle yetiniyorum.

Lazio, 6 yıl önce

meb'de fetö den referansı olmayan bir tane adam genel müdür, genel md yrd, daire başkanı, il müdürü, ilçe müdürü yapılmadı ama kararnamelere bak bunlardan atılan yok... ankara mem müdürünün kardeşi feto firarisi ama bu bakan yeni aldı adamı, yusuf tekin feto ile mücadele etmiş,yersek...

18 Ağustos 2018 13:27

İlahi komedya:) sen iyiki varsın. Adam açıktan açığa Tekin efendiye methiye düzmüş pes be yahu

sandalyesiz
Memur
20 Ağustos 2018 05:03

Yusuf Tekin kral adamdır.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi