Editörler : swat3410

feciiiiiiii
Aday Memur
10 Aralık 2013 09:06

cağgri biliyorsan lütfen yol göster...ben toplamda 4 dilekçe yazdım. biri arkadaşın konut kredisi dosya masrafı için.aynı banka aynı evlerden aldık o kaybetti.ben kazandıım.o da nasıl oldu anlatayım. bankanın savunmasında benim ödeme planımı yollamış savunmada. bakmışlar 10 tl yazıyor. 1000 lira almışlardı.oradaki çetrefilden ben kazandım.arkadaşımında banka savunmasında ödeme planı göndermemiş.sözleşmeyi imzalamış demiş red...banka savunma yazısında ödeme planından bahsediyor ekine koymuyor savunma bir kez istenirmiş.ek nerde demiyorlar..oysaki bende imzalamıştım. ...buradaki THH imzan var diye reddetmiş.bizim çektiğimiz hiç bir kredide tahattütname yok.bankalar sonradan uyandı taahütname son yıllardaki kredilerde var öyle olunca karşılıklı müzakere olayı kabul edilip tüketicinin aleyhine çıkıyor kararlar.burada ona bakmadılar ki ..imzan varmı var.. red çıkıyor..

limonsatanpolis
Aday Memur
10 Aralık 2013 13:26

bende vakıf ve ziraat bankasından çektiğim kredilerin dosya masrafını gerı aldım

aday@memur
Genel Müdür
10 Aralık 2013 14:39

Mustafa Bey...

Ankara Mamak tüketici hakem heyetine başvurdum.. 5 ay oldu... karar ne zaman çıkar sizce... gidip n'oldu benim dosya falan mı demem gerekiyor acaba..

bir de o taahhütnameyi ben de imzaladım.. lakin imzalamayınca da krediyi onaylamıyorlardı... bir anlamda tüketici ile müzakere ederek değil, tüketiciye şart koşarak imzalattılar..

zaten o belge başlı başına haksız şart olduğunun belgesi..

buna rağmen bazı tüketici hakem heyetleri bu durumu gözardı ederek banka lehine karar veriyormuş... umarım mamak tüketici hakem heyeti bunlardan birisi değildir.. zira belki de banka olayı mahkemeye taşımaz, paramızı öder...

akbank'ın sonuçları genelde ne oluyor bilginiz var mı?

mustafa-4-7
Aday Memur
10 Aralık 2013 15:02

yoğunluğa göre değişiyor hakem heyetlerinin karar süresi 3-8 ay arası sürebiliyor telefonla arayıp ortalama ne kadar sürede çıktığını ve kendi kararınızın çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz taahütname meselesine gelince kararın lehinize çıkıp çıkmaması hakem heyetinin yorumlamasına bağlı tüketici yasasında dosya masrafı alınmaz diye bir ibare yok tüketici kanununun 6. maddesine göre bu sözleşmedeki haksız şart mıdır değil midir taahütname verilir müzakere edildi yazılırsa bu sözleşmenin matbuluğunu bozar mı hakem heyeti kararına bağlı hakem heyetinin karar vermesindeki etken de hakem heyetinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesi hakem heyeti taahütname vermiş olsa bile dosya masrafını haksız şart sayıp tüketici lehine verdiği takdirde asliye hukuk mahkemesi bu kararı bozabilir.

aday@memur, 10 yıl önce

Mustafa Bey...

Ankara Mamak tüketici hakem heyetine başvurdum.. 5 ay oldu... karar ne zaman çıkar sizce... gidip n'oldu benim dosya falan mı demem gerekiyor acaba..

bir de o taahhütnameyi ben de imzaladım.. lakin imzalamayınca da krediyi onaylamıyorlardı... bir anlamda tüketici ile müzakere ederek değil, tüketiciye şart koşarak imzalattılar..

zaten o belge başlı başına haksız şart olduğunun belgesi..

buna rağmen bazı tüketici hakem heyetleri bu durumu gözardı ederek banka lehine karar veriyormuş... umarım mamak tüketici hakem heyeti bunlardan birisi değildir.. zira belki de banka olayı mahkemeye taşımaz, paramızı öder...

akbank'ın sonuçları genelde ne oluyor bilginiz var mı?

fiberoptika
Genel Müdür
10 Aralık 2013 16:03

Kredi çektiğim şubeye mi yoksa merkeze mi yazacağız iade talebini arkadaşlar?

fiberoptika
Genel Müdür
10 Aralık 2013 16:06

bir de Hakem Heyeti hr hangi bir yere oluyor mu yoksa kredi çektiğimiz yerdekine mi?

mustafa-4-7
Aday Memur
10 Aralık 2013 16:09

ya kredi çektiğin yerdeki hakem heyetine ya da ikamet ettiğin yerdeki hakem heyetine başvurabilirsin

fiberoptika, 10 yıl önce

bir de Hakem Heyeti hr hangi bir yere oluyor mu yoksa kredi çektiğimiz yerdekine mi?

fiberoptika
Genel Müdür
10 Aralık 2013 16:32

teşekkür ederim

mustafa-4-7, 10 yıl önce

ya kredi çektiğin yerdeki hakem heyetine ya da ikamet ettiğin yerdeki hakem heyetine başvurabilirsin

çağğri
Aday Memur
10 Aralık 2013 21:48

kardeşim o kadarını ben de bilmiyorum. ben 1000 tl den düşük dosya masraflarını aldığım için detayını bilmiyorum

feciiiiiiii, 10 yıl önce

cağgri biliyorsan lütfen yol göster...ben toplamda 4 dilekçe yazdım. biri arkadaşın konut kredisi dosya masrafı için.aynı banka aynı evlerden aldık o kaybetti.ben kazandıım.o da nasıl oldu anlatayım. bankanın savunmasında benim ödeme planımı yollamış savunmada. bakmışlar 10 tl yazıyor. 1000 lira almışlardı.oradaki çetrefilden ben kazandım.arkadaşımında banka savunmasında ödeme planı göndermemiş.sözleşmeyi imzalamış demiş red...banka savunma yazısında ödeme planından bahsediyor ekine koymuyor savunma bir kez istenirmiş.ek nerde demiyorlar..oysaki bende imzalamıştım. ...buradaki THH imzan var diye reddetmiş.bizim çektiğimiz hiç bir kredide tahattütname yok.bankalar sonradan uyandı taahütname son yıllardaki kredilerde var öyle olunca karşılıklı müzakere olayı kabul edilip tüketicinin aleyhine çıkıyor kararlar.burada ona bakmadılar ki ..imzan varmı var.. red çıkıyor..

sailor2000
Aday Memur
11 Aralık 2013 09:02

ÇOK ÖNEMLİ UYARI:

Arkadaşlar ben de 4-5 bankaya karşı THH başvurdum ve hepsini kazandım. Ayrıca konut kredisi masraflarına ilişkin Tüketici mahkemesinde dava açtım ve kazandım. özetle 4200 TL masrafın 2500 ünün iadesine karar verdi.

Ama asıl vurgulamak istediğim konu Garanti Bankasının Hesap İşletim Ücreti, komisyon adı altında yaptığı kesintilere karşı THH'ye yaptığım şikayeti kazandım ve icra yoluyla tahsil ettim.Ancak banka Tüketici mahkemesine itiraz etti ve Yargıtayın "Hesap işletim ücreti Tüketici kanununda yer alan hususlardan olmadığı, bunun Bankalar ile ilgili kanun ve mevzuat çerçevesinde incelenmesi gerektiği, dolayısı ile THH nin bu konuda yetkili olmadığı" yönünde karar vererek davayı kaybettim ve yaklaşık 1000 TL para ödemek zorunda kaldım.

Özetle Tüketici kanununda açıkça yazan Kredi kartı, Tüketici ve konut kredisi ile ilgili şikayetleri yasal sınıra kadar THH'de açabilirsiniz. Ancak bankanın diğer kesintilerini özellikle Hesap İşletim Ücreti kesintilerini THH'ye şikayet ederseniz böyle bir tablo ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

xmania79
Memur
11 Aralık 2013 10:45

ben de geçen yıl tüketici hakem heyetine dosya masrafı için başvurdum. hakem heyeti belgeleri ve sözleşmeyi inceledi ve beni haklı bularak bankaya dosya masrafının iadesini istedi. banka da bizi mahkemeye verdi ve 2 hafta önce sonuçlanan mahkemede banka kendi açtığı davayı kaybetti. yalnız başvuracakalra önerim şöyle: tüketici heyetine yazacağınız dilekçede talep ettiğiniz dosya masrafı meblağını faiziyle birlikte istemeyi unutmayın. bizim acemiliğimize geldi onu belirtmemişiz o yüzden sadece anaparayı alacağız. hatta ben bankanın benden sadece 850 TL haksız masraf aldığını biliyordum ama iş bilirkişiye gidince ve tüm hesaplar incelenince banka benden 2350TL haksız ücret kesildiğine karar verdi. ancak ben tüketici heyetine 850 TL diye başvurduğum için mahkeme talep ettiğim kadarını ödetmeye mahkum etti. ben kalan meblağ için de mahkemeye başvuracağım.

zeycan18
Aday Memur
11 Aralık 2013 12:48

Arkadaşlar daha önce belirtildi mi bilmiyorum benim eşim bankacı bilmeyen varsa diye yazıyorum. Şimdi siz bankadan ödeme planı almak istiyorsunuz ama sizden o işlem için de ücret istiyorlar. O nu da geri alabilirsiniz. O işlemin de makbuzunu alıp dilekçenize o ücreti de geri almak istiyorum diye belirtirseniz geri size verirler.

KADİM TÜRK
Memur
11 Aralık 2013 22:58

yarin oburgun paraya sikisirsan bankalar yedi ceddine kredi vermez onu dusunmek lazim

dede5665
Aday Memur
11 Aralık 2013 23:43

arkadaşlar ıkı yıl ıcınde eşimle beraber( ıkımızde öğretmenız kredısız başka türlü devran dönmez ) ayrı ayrı 5 farklı ihtiyaç kredısi çektık toplamda 60000 tl cıvarı bunların ıkısını halen ödüyoruz bunların masraflarını alabılırmıyız yardımcı olursanız sevınırız

1 fikrim var
Aday Memur
12 Aralık 2013 00:15

arkadaşlar tarımsal kredilerin dosya masrafı alınabiliyormu

mustafa-4-7
Aday Memur
12 Aralık 2013 08:40

alamazsınız tüketici sıfatıyla çekmeniz gerekiyordu

1 fikrim var, 10 yıl önce

arkadaşlar tarımsal kredilerin dosya masrafı alınabiliyormu

mustafa-4-7
Aday Memur
12 Aralık 2013 08:47

alabilirsiniz hocam her banka için ayrı başvuru yapacaksınız hakem heyetine

dede5665, 10 yıl önce

arkadaşlar ıkı yıl ıcınde eşimle beraber( ıkımızde öğretmenız kredısız başka türlü devran dönmez ) ayrı ayrı 5 farklı ihtiyaç kredısi çektık toplamda 60000 tl cıvarı bunların ıkısını halen ödüyoruz bunların masraflarını alabılırmıyız yardımcı olursanız sevınırız

ahbag
Memur
13 Aralık 2013 19:52

Arkadaşla ticari kredilerin de masrafı gerialınabiliyor mu

bilen lütfen cevaplasın

anavarza_81
Aday Memur
13 Aralık 2013 22:03

Çağğri arkadaşım bunlar dosya masrafı mı yoksa yeniden yapılandırma ücretlerimi ?

Toplam 153 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi