Editörler : supporters.
«545556575859606162636465»

emaku
Aday Memur
20 Mayıs 2020 12:23

Sayın hocalarım merhaba,

Terör/FETÖ/Yüz kızartıcı suçlar v.b. durumlar dışında devam eden adli soruşturma veya dava olması durumunda doçentlik başvurusu yapılabilir mi? Yoksa ilgili soruşturma veya davanın sonuçlanmasını mı beklemek gereklidir?

adaydoçent
Daire Başkanı
20 Mayıs 2020 18:00

Hocam sıkça sorulan sorularda 1. Soruda aynen şöyle diyor. Soru: Başvuru sırasında tüm eserlerimi Doçentlik Bilgi Sistemine (DBS) yüklemek zorunda mıyım? Cevap: Evet Aday sehven hata yapmış olduğu yayını da özgeçmişine ekleyecek ancak beyannameye eklemek onun kararına kalmış bir durum. Bunun aksini yapması eser saklamaya girer diye düşünüyorum. Bu tamamen benim okuduklarımdan çıkardığım bir sonuç.
kafasıkarısıkdocent, 4 yıl önce

Hocam;

Çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla

adaydoçent
Daire Başkanı
20 Mayıs 2020 18:01

Evet kelimesinden sonra yazılanlar benim fikrim
adaydoçent, 4 yıl önce
Hocam sıkça sorulan sorularda 1. Soruda aynen şöyle diyor. Soru: Başvuru sırasında tüm eserlerimi Doçentlik Bilgi Sistemine (DBS) yüklemek zorunda mıyım? Cevap: Evet Aday sehven hata yapmış olduğu yayını da özgeçmişine ekleyecek ancak beyannameye eklemek onun kararına kalmış bir durum. Bunun aksini yapması eser saklamaya girer diye düşünüyorum. Bu tamamen benim okuduklarımdan çıkardığım bir sonuç.

Tunçp
Aday Memur
21 Mayıs 2020 00:46

Arkadaşlar Merhaba, bir konuda bilginizi almak istiyorum.Tablo 3'te " 3. Lisansüstü tezlerden

üretilmiş yayın" ve hemen altında da "Adayın hazırladığı lisansüstü tezleriyle ilgili olmak kaydıyla" ibaresi yer alıyor. Buna göre Dr. tezimi 2011'de bitirdim. Fakat tezimle ilgili makaleyi 2010'da yayımladım. Tezlerden üretilmiş yayın derken, mutlaka tezin bitmiş olması gerekiyor mu? Tez bitmeden önce yayımlanmış olabilir mi? Bilgisi veya fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

Doçent adayı
Aday Memur
21 Mayıs 2020 13:55

Merhabalar sayın hocalarım! İki sorum olacaktır sizden bu konuda bilgilendirmenizi rica edeceğim.

Birincisi: Bildiğiniz üzere lisansüstü tezlerden üretilmiş bir yayın şartı vardır. "Lisansüstü tezler"

kavramı yüksek lisans seminer tezini de kapsar mı?

İkincisi: Tezden bir yayın üretmek için yüzde kaç değişiklik yapmamız gerekiyor acaba?

biyolog0505
Daire Başkanı
22 Mayıs 2020 11:45

Yapılabilir fakat, YÖK davanın durumunu Adalet Bakanlığından öğrenmediği sürece jüri atanmaz.

emaku, 4 yıl önce

Sayın hocalarım merhaba,

Terör/FETÖ/Yüz kızartıcı suçlar v.b. durumlar dışında devam eden adli soruşturma veya dava olması durumunda doçentlik başvurusu yapılabilir mi? Yoksa ilgili soruşturma veya davanın sonuçlanmasını mı beklemek gereklidir?

biyolog0505
Daire Başkanı
22 Mayıs 2020 11:49

Tez ile ilgisi olsun yeter. Fakat danışman hoca ya da hocalarınızın da isimlerinin olması o eseri tezden üretilen yayın olarak desteklemektedir. Bir de tez bir proje ile destekleniyorsa o proje yayında anıldığı takdirde benim gibi hiç bir sorun yaşamazsınız.

Tunçp, 4 yıl önce

Arkadaşlar Merhaba, bir konuda bilginizi almak istiyorum.Tablo 3'te " 3. Lisansüstü tezlerden

üretilmiş yayın" ve hemen altında da "Adayın hazırladığı lisansüstü tezleriyle ilgili olmak kaydıyla" ibaresi yer alıyor. Buna göre Dr. tezimi 2011'de bitirdim. Fakat tezimle ilgili makaleyi 2010'da yayımladım. Tezlerden üretilmiş yayın derken, mutlaka tezin bitmiş olması gerekiyor mu? Tez bitmeden önce yayımlanmış olabilir mi? Bilgisi veya fikri olan varsa, paylaşırsa sevinirim.

biyolog0505
Daire Başkanı
22 Mayıs 2020 11:52

Hiç bir sorun yok puanlayabilirsiniz. Ben bir projeden 2-3 yayın yayımlatıp hepsini puanlatmıştım. Proje yayınlarda anıldığı veya teşekkür ksımında belirtildiği sürece sıkıntı yaşamazsınız.

kont_monte, 4 yıl önce

Arkadaşlar ben postdoc yaparken projede idim ve projeden 3 makale cıkardım 2 tr dizin 1 de sci. Makaleleri puanlandıracagım tabi beyannameye ekleyecegim. Projeyi de ekleyeyim mi sizce yurtdışı proje olarak. Yoksa eklemeyeyim mi? İki yerde puan mı olur. Aslında tüm projeler icin aynı soru geçerli olabilir. Önceden de bu soruyu sordugumda arkadaşın biri ikisini de puanlayabilirsiniz demişti. Ancak tekrar sorayım dedim herkese sağlık günler sevgiler.

Doçent adayı
Aday Memur
23 Mayıs 2020 11:40

Merhaba sayın hocalarım

1. Tezlerden kitap ve makalelere yapılan atıflar puan alıyor mu?

2. Bildirilerden bildirilere, bildirilerden makalelere ve makalelerden bildirilere yapılan atıflar puan alıyor mu?

Saygılar

biyolog0505
Daire Başkanı
24 Mayıs 2020 11:56

Hocam, 3 şekilde atıf puanı alabilirsiniz; (1) SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endekslerde ya da (2) ÜAK tarafından kabul edilen bazı endekslerde taranan dergilerde yayımlanan makalelerden, (3) son olarak ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makalelerde yapılan atıflar puanlanabilir. Onun dışında bildiri ve tezlerde yapılan atıflar en azından benim bildiğim sağlık ve fen bilimleri alanında kabul görmemektedir.

Doçent adayı, 4 yıl önce

Merhaba sayın hocalarım

1. Tezlerden kitap ve makalelere yapılan atıflar puan alıyor mu?

2. Bildirilerden bildirilere, bildirilerden makalelere ve makalelerden bildirilere yapılan atıflar puan alıyor mu?

Saygılar

shyetgin
Aday Memur
06 Haziran 2020 14:56

Sayın Hocalarım, 2019-Ekim döneminde Mühendislik alanındaki müracaatım olumlu sonuçlandı. Ve sizlere yardımcı olması açısından hakemlerin dosyam üzerinde dikkat çektikleri noktaları yazmak istedim. Umarım herkes başarılı olur.

Herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Jüriden jüriye değişebilir belirtmek isterim?..

1) Tek yazarlı SCI makalede, derginin ?Q? değerinin ve ?impact faktörünün? yüksek olması. 5 hakemden 3?ü bu konu üzerinde durmuş. (Bu arada ben dergilerin ?Q? değerlerini herhangi bir yere yazmadım).

2) Ben 1 adet tek yazarlı ile müracaat ettim. Bununla kimse ilgilenmemiş. Q değeri ön plana çıkartılmış?. (Toplamda 9 adet SCI yayın vardı)?

3) Tek yazarlı SCI?nin, başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş? Yüksek lisans ve doktora tezinden üretilip üretilmediği araştırılmış?.

4) Yüksek lisans ve doktora tezi haricinde yaptığım SCI yayınlarda da ?Q? değerlerini incelemişler.

5) ?1b? kapsamında olan ?Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale? kısmında ise başlıca yazar, sorumlu yazar gibi ifadelere yer vermişler (Bunu neden yaptıklarını hala anlamadım?). Ve tarandığı indeksleri kontrol etmişler?

6) ?1c? kapsamında olan ?ULAKBIM tarafından taranan ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale? kısmında olan çalışmalarda, özellikle yüksek lisan ve doktora tezi ile bağlantısı olup olmadığı kontrol edilmiş, gene başlıca yazar, sorumlu yazar gibi ifadelere dikkat çekilmiş, ve en önemlisi yayının yapıldığı tarihte derginin ULAKBİM?de olup olmadığı kontrol edilmiş?. Bu kısımda minimum 8puan şartı var. Naçizane tavsiyem bu kısımda olabildiğince yüksek puan olması. Çünkü bu alan puan kırpmaya/silmeye çok müsait bir kısım ve 2019-Ekim döneminde kalanların veya asgari şarta takılanların büyük bir kısmı buradan elendi.

7) Lisansüstü tezden üretilen SCI çalışmalarımda da tek yazarlı için yapılan kontrol mekanizması bu kısımda da işlemiş ve çalışmaları tek tek incelemişler.

8) SCI yayınların, ?bilim ve endüstriye katkısı vardır/yoktur? cümlesi hakemlerin çoğunluğu tarafından kullanılmış. (Belki de bu cümle standart bir cümledir.?)

9) Jüri üyelerinin bazıları raporlarında beyan ettiğim çalışmaların tümünü doktora öncesi/doktora sonrası olarak tekrar tekrar cümle başlarında ve cümle sonlarında yazmış.

10) Beyan ettiğim sempozyumları tek tek inceleyip, özetlerini çıkarıp, doktora öncesi/doktora sonrası kontrollerini yapmışlar. Başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş? (İçlerinde aynı konferansta sunulmuş birden fazla bildiri yoktur.)

11) Atıfları ?WEB OF SCIENCE??dan tekrar kontrol etmişler. Ben sadece SCI yayınlarıma doktora sonrası yapılan atıfları vermiştim. (Alan indeksi/Ulakbim dergilerinden, SCI yayınlarıma yapılan atıfları belirtmemiştim. Yeterli puanı aldığım için)?.(Zaten burada, Web of Science'da, makalenize yapılan atıflardan doktora sonrası olanları seçip dosyayı oluşturuyorsunuz.)

12) Lisansüstü tez danışmanlığı, tekrar YÖK-TEZ?den kontrol edilmiş.

13) Verilen lisans ve lisansüstü derslerin başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş..

Umarım faydalı olur. Yukarıda belirttiğim gibi herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Her jürinin muhakkak ki kendi değerlendirme kriteri, kendi dosya hazırlama sistemi mevcuttur. Jüriden jüriye değişebilir. Benim jüri üyelerim bunlara dikkat etmiş. Herkese sabırlar diliyorum.

deepbutterfly
Aday Memur
07 Haziran 2020 16:44

Merhaba

Sağlık bilimlerinden bir yayını cilt sayı ve sayfa no su almış son hali basılmış olsa bile başvuru tarihinden ileriki tarihli bir sayı içinde gözükse de bu şekilde başvuran ya da başvuracak olan var mı? Ya da bu şekilde başvurunca başvurusu iptal edilen var mıdır acaba? ÜAK'dan bu konuyla ilgili net bilgi alan var mı? Nasıl bir cevap veriyorlar?. Bu durum yalnızca doi alan makalelerle aynı durum değil ve kağıt üzerinde bir yanlış yok. Sık sorulan soru ve cevaplara göre kriteri sağlıyor.

Benim böyle bi yayınım var ve yayının üzerinde online yayım tarihi görünüyor yani dergi önden sayıyı basıyor. Halbuki yerleştirildiği tarih eylül sayısı.

Bu konuyu net bilen varsa çok sevinirim..

adaydoçent
Daire Başkanı
07 Haziran 2020 19:53

Sayın hocam öncelikle hayırlı olmasını diliyorum ne kadar güzel inşallah biz de bu mutluluğu yaşarız. Detaylı bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. Başvuracak olan bizler için de yol gösterici olacaktır.
shyetgin, 4 yıl önce

Sayın Hocalarım, 2019-Ekim döneminde Mühendislik alanındaki müracaatım olumlu sonuçlandı. Ve sizlere yardımcı olması açısından hakemlerin dosyam üzerinde dikkat çektikleri noktaları yazmak istedim. Umarım herkes başarılı olur.

Herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Jüriden jüriye değişebilir belirtmek isterim?..

1) Tek yazarlı SCI makalede, derginin ?Q? değerinin ve ?impact faktörünün? yüksek olması. 5 hakemden 3?ü bu konu üzerinde durmuş. (Bu arada ben dergilerin ?Q? değerlerini herhangi bir yere yazmadım).

2) Ben 1 adet tek yazarlı ile müracaat ettim. Bununla kimse ilgilenmemiş. Q değeri ön plana çıkartılmış?. (Toplamda 9 adet SCI yayın vardı)?

3) Tek yazarlı SCI?nin, başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş? Yüksek lisans ve doktora tezinden üretilip üretilmediği araştırılmış?.

4) Yüksek lisans ve doktora tezi haricinde yaptığım SCI yayınlarda da ?Q? değerlerini incelemişler.

5) ?1b? kapsamında olan ?Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale? kısmında ise başlıca yazar, sorumlu yazar gibi ifadelere yer vermişler (Bunu neden yaptıklarını hala anlamadım?). Ve tarandığı indeksleri kontrol etmişler?

6) ?1c? kapsamında olan ?ULAKBIM tarafından taranan ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale? kısmında olan çalışmalarda, özellikle yüksek lisan ve doktora tezi ile bağlantısı olup olmadığı kontrol edilmiş, gene başlıca yazar, sorumlu yazar gibi ifadelere dikkat çekilmiş, ve en önemlisi yayının yapıldığı tarihte derginin ULAKBİM?de olup olmadığı kontrol edilmiş?. Bu kısımda minimum 8puan şartı var. Naçizane tavsiyem bu kısımda olabildiğince yüksek puan olması. Çünkü bu alan puan kırpmaya/silmeye çok müsait bir kısım ve 2019-Ekim döneminde kalanların veya asgari şarta takılanların büyük bir kısmı buradan elendi.

7) Lisansüstü tezden üretilen SCI çalışmalarımda da tek yazarlı için yapılan kontrol mekanizması bu kısımda da işlemiş ve çalışmaları tek tek incelemişler.

8) SCI yayınların, ?bilim ve endüstriye katkısı vardır/yoktur? cümlesi hakemlerin çoğunluğu tarafından kullanılmış. (Belki de bu cümle standart bir cümledir.?)

9) Jüri üyelerinin bazıları raporlarında beyan ettiğim çalışmaların tümünü doktora öncesi/doktora sonrası olarak tekrar tekrar cümle başlarında ve cümle sonlarında yazmış.

10) Beyan ettiğim sempozyumları tek tek inceleyip, özetlerini çıkarıp, doktora öncesi/doktora sonrası kontrollerini yapmışlar. Başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş? (İçlerinde aynı konferansta sunulmuş birden fazla bildiri yoktur.)

11) Atıfları ?WEB OF SCIENCE??dan tekrar kontrol etmişler. Ben sadece SCI yayınlarıma doktora sonrası yapılan atıfları vermiştim. (Alan indeksi/Ulakbim dergilerinden, SCI yayınlarıma yapılan atıfları belirtmemiştim. Yeterli puanı aldığım için)?.(Zaten burada, Web of Science'da, makalenize yapılan atıflardan doktora sonrası olanları seçip dosyayı oluşturuyorsunuz.)

12) Lisansüstü tez danışmanlığı, tekrar YÖK-TEZ?den kontrol edilmiş.

13) Verilen lisans ve lisansüstü derslerin başvuru yapılan bilim dalı ile ilgili olup olmadığı irdelenmiş..

Umarım faydalı olur. Yukarıda belirttiğim gibi herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Her jürinin muhakkak ki kendi değerlendirme kriteri, kendi dosya hazırlama sistemi mevcuttur. Jüriden jüriye değişebilir. Benim jüri üyelerim bunlara dikkat etmiş. Herkese sabırlar diliyorum.

kont_monte
Şef
11 Haziran 2020 14:01

arkadaşlar merhaba ağustos 2020 tarihli dergide basılmış bir makalenin çalışmamıza yaptığı atıfları kullanabilirmiyiz gösterebilirmiyiz?Google scholar la yakaladım atıfı da. Daha WOS da çıkmış değil. Teşekkürler. İleri tarihli makaleleri beyannamede kullanamadıgımız icin atıflar icin emin olamadım.

eciloglu
Aday Memur
11 Haziran 2020 21:58

arkadaslar herkese bu süreçte kolaylıklar diliyorum,

bir sorum olacaktı

google akademide görünen, pubmedde görünmeyen sci-e bir dergide yazım eylülde yayınlanacak. bunu özgeçmişte belirticem, bilgileri giriyorum ancak ay bilgisini giriniz diyor, ne yazmam lazım bu alana, accept tarihini yazsam sıkıntı olur mu acaba?

şimdiden teşekkürler

kont_monte
Şef
11 Haziran 2020 22:07

hocam kabul tarihi yerine yoksis ozgecmisten kabul edildi basım aşamasında yı secin. Ben de aynı durumdayım eylul sayısında yayınlanacak bir makalem var yoksis de oyle duzenledim. Dbs de o zaman tarih girmeniz gerekmiyor.

eciloglu, 4 yıl önce

arkadaslar herkese bu süreçte kolaylıklar diliyorum,

bir sorum olacaktı

google akademide görünen, pubmedde görünmeyen sci-e bir dergide yazım eylülde yayınlanacak. bunu özgeçmişte belirticem, bilgileri giriyorum ancak ay bilgisini giriniz diyor, ne yazmam lazım bu alana, accept tarihini yazsam sıkıntı olur mu acaba?

şimdiden teşekkürler

serkan3407
Aday Memur
12 Haziran 2020 00:36

Sayın hocalarım, merhabalar, Bu dönem doçentli başvurusu yapacağım. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Kongrede sunduğumuz çalışmamızdaki bir yazar daha sonra katkı sağlamadığı için makalede ismini çıkardık. Yazar feragat vermeyi kabul etti. Fakat feragat yazısını nasıl olmalı örnek konusunda yardımcı olur musunuz. Kime hitaben yazılması lazım.

angarali26
Şube Müdürü
12 Haziran 2020 02:12

doçentlik yönetmeliği değişmiş hayırlı olsun.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200612-5.htm

Mpowerdoçent
Aday Memur
12 Haziran 2020 02:14

Değerli hocalarım ön incele jürisinin kalktığı bilgisi hakkında duyum alan varmı
kurtbz, 4 yıl önce

Hocalarım merhaba, Tubitak 4006 bilim fuarları ve 2204-b ortaokul öğrencileri için araştırma projelerini proje kısmında puanlandırabiliyor myuuz?

Mpowerdoçent
Aday Memur
12 Haziran 2020 02:32

Teşekkür ederim hocam sorumun cevabını aldım ön inceleme jürisi kalkmış ÜAK ta bir çalışandan duymuştum
angarali26, 4 yıl önce

doçentlik yönetmeliği değişmiş hayırlı olsun.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200612-5.htm

Toplam 8992 mesaj
«545556575859606162636465»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi