Editörler : Pangaea

fatih ç.
Genel Müdür
17 Ağustos 2019 21:48

Hocam esas sana nasihat olsun, bu kafadan kurtul. Böyle çözümü basit mevzuları kafaya takmayın. Ondan sonra hayat beni yordu, çok yaşlandık bilmem ne diye ağlıyorsunuz. Böyle her detaya takarsanız yordu olur tabii.

Bu belge işi dediğim gibi takılacak bir şey değil. Eksik varsa tamamlanır. Burada birisi konu açmıştı, şu belge eksikmiş bi daha istediler diye. Dikkatinizi çekerim, bir daha istediler. Bu kadar. Öğretmenliğim yandı, iş uzadı vs yok böyle bir şey. Bu vakta kadar yüz binlerce kişi bu süreçten geçmiş. Sistemde sıkıntı yok ki hâlâ devam ediyor.

İmza işi de imkansız zaten. Kargoyla hatta internet ortamından kabul ediliyor, nereye imza atacağız? Herkes elden teslim etmiyor. Yarısı imzalı yarısı imzasız belge yığını çıkar.

atamasureci, 5 yıl önce

Herşeye bakışınız eksik görünüyor malesef: iki belge vermek için demişsin ama o iş iki belge verme işi değil, yıllarını verdiğin bir sürecin kritik aşamalarından biri. Evrak kaybetme olayı, 1) kargoda kaybolabilir 2) mebde kaybolabilir... olasılık yani. sen gönderirsin gitti bilirsin, ama ya ulaşmadıysa? 29 ağustos sonrası bunu öğrendiğinde tekrar evrak veremezsin. Çok basit bir konusa bile muhalefet etmeye çalışan insanalr çok garip geldi bana oldum olası. Böyle bir şey olamaz, olursa da yanlış yapılıyor çok net. Belgelerini verir bir belge alırsın ya da teslim edenler listesi olur imza atarsın. Olay basit ama anlamak isteyen yok. Ve bu kafayla malesef öğretmenlik yaşamında çok sıkıntı çekersin. Sana bir nasihat olsun: her ne işlem yapıyorsan yap, bunu belgelendirebilecek şekilde yap. Bilemiyorum belki de bugüne kadar çok rahat bir yaşamın oldu ama yapacağın meslek bu tarz bir rahatlık ile başına iş açar. Tedbirli olmayı öğren.

17 Ağustos 2019 22:01

Hâlâ israrla eksik düşünmeye devam ediyorsun ki bu nedenle vardığın her sonuç da yanlış oluyor. Böyle bir işlem için böyle bir uygulama hatalı, hukukî olaylar işlemler belgelendirilmelidir mağduriyet yaşanmaması adına. Yarısı kargo yarısı elden imza nasıl olacak diyorsun hâlâ. Yarın sen şu öğretmenliğe bir başla bakalım, biri gelsin sınıftan öğrenci için izin istesin sen de izin belgesi düzenlemeden gönder bakalım öğrenciyi... sorun olmaz olmaz ama bir gün olur o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olduğunu. Konu basit, hukukî bir işlem var ortada, bu işleme dair bir kanıt olması gerekir. Sen yök yeeaaaaa kaybolmaz diye boş boş konuşmaya devam et. Uygulama hatalı diyoruz hocam, başka bir şey dediğimiz yok.

fatih ç., 5 yıl önce

Hocam esas sana nasihat olsun, bu kafadan kurtul. Böyle çözümü basit mevzuları kafaya takmayın. Ondan sonra hayat beni yordu, çok yaşlandık bilmem ne diye ağlıyorsunuz. Böyle her detaya takarsanız yordu olur tabii.

Bu belge işi dediğim gibi takılacak bir şey değil. Eksik varsa tamamlanır. Burada birisi konu açmıştı, şu belge eksikmiş bi daha istediler diye. Dikkatinizi çekerim, bir daha istediler. Bu kadar. Öğretmenliğim yandı, iş uzadı vs yok böyle bir şey. Bu vakta kadar yüz binlerce kişi bu süreçten geçmiş. Sistemde sıkıntı yok ki hâlâ devam ediyor.

İmza işi de imkansız zaten. Kargoyla hatta internet ortamından kabul ediliyor, nereye imza atacağız? Herkes elden teslim etmiyor. Yarısı imzalı yarısı imzasız belge yığını çıkar.

fatih ç.
Genel Müdür
17 Ağustos 2019 22:11

Ücretli de yaptım, görevime de başladım, izin de verdim zaten. Eksik düşünen ben değilim, sen eksik anlıyorsun. Dediğim tek şey kaybolmaz değil. Kaybolabilir. Kaybolsa da bir şey olmaz diyorum. Bu mesele çok da önemli değil diyorum. Kayboldu diyelim. Ne olur en fazla? Yenisini isterler. Bu kadar. Hiçbir şey olmaz.

Bu mesela hakkında konuşuyorum ben, okuduklarını ısrarla eksik anlamaya devam ediyorsun. Gelmiş bana öğrenci izninden bahsediyorsun. Ben belgeleri çöpe atalım, nikahta bile belgeye gerek yok falan demiyorum. Şu işlemde gereksiz çünkü çözümü basit.Telafisi kolay. Millet kargoyla gönderiyor. Geçen sene internetten kabul edildi. 2 kağıt teslim edicez diye 2 günü niye harcayalım? Herkes kolaylık peşinde, sen işi yokuşa sürüyorsun. Allahtan senin zihniyetin hakim değil de millet eziyet çekmiyor.

atamasureci, 5 yıl önce

Hâlâ israrla eksik düşünmeye devam ediyorsun ki bu nedenle vardığın her sonuç da yanlış oluyor. Böyle bir işlem için böyle bir uygulama hatalı, hukukî olaylar işlemler belgelendirilmelidir mağduriyet yaşanmaması adına. Yarısı kargo yarısı elden imza nasıl olacak diyorsun hâlâ. Yarın sen şu öğretmenliğe bir başla bakalım, biri gelsin sınıftan öğrenci için izin istesin sen de izin belgesi düzenlemeden gönder bakalım öğrenciyi... sorun olmaz olmaz ama bir gün olur o zaman görürsün dünyanın kaç bucak olduğunu. Konu basit, hukukî bir işlem var ortada, bu işleme dair bir kanıt olması gerekir. Sen yök yeeaaaaa kaybolmaz diye boş boş konuşmaya devam et. Uygulama hatalı diyoruz hocam, başka bir şey dediğimiz yok.

17 Ağustos 2019 22:17

İnternette işlem bir belgedir zaten ama kafan basmıyor konuşuyorsun öyle... zihniyet diye bir de papağan gibi üç beş kalıp laf ezber etmişsin, devam et böyle sen. Hâlâ hukukî işlem ve kanıt evrağı arasındaki bağ için boşver millet kolaylık istiyor diye konuşmaya devam ediyor. Şu kafayla devam et sen, hayat sana illaki bir noktada öğretmenlik yapar. Cahil ile uğraşmak zor valla. Tamam sen haklısın konuşmana gerek kalmadı.

fatih ç., 5 yıl önce

Ücretli de yaptım, görevime de başladım, izin de verdim zaten. Eksik düşünen ben değilim, sen eksik anlıyorsun. Dediğim tek şey kaybolmaz değil. Kaybolabilir. Kaybolsa da bir şey olmaz diyorum. Bu mesele çok da önemli değil diyorum. Kayboldu diyelim. Ne olur en fazla? Yenisini isterler. Bu kadar. Hiçbir şey olmaz.

Bu mesela hakkında konuşuyorum ben, okuduklarını ısrarla eksik anlamaya devam ediyorsun. Gelmiş bana öğrenci izninden bahsediyorsun. Ben belgeleri çöpe atalım, nikahta bile belgeye gerek yok falan demiyorum. Şu işlemde gereksiz çünkü çözümü basit.Telafisi kolay. Millet kargoyla gönderiyor. Geçen sene internetten kabul edildi. 2 kağıt teslim edicez diye 2 günü niye harcayalım? Herkes kolaylık peşinde, sen işi yokuşa sürüyorsun. Allahtan senin zihniyetin hakim değil de millet eziyet çekmiyor.

fatih ç.
Genel Müdür
18 Ağustos 2019 01:38

Zaten ben haklıyım. Haklıyım ki yüz binin üzerinde insan bu usülde göreve başladı, atandı gitti. Asıl cahil sensin. Tutturmuşsun imza. Senin gibi tipler yüzünden en dandik belgenin bile 3 kopyası çıkarılıyor. Her taraf evrak dolu. 1 kişinin işini 3 kişi yapıyor. 1 kağıdı 4 kişiye imzalatıyoruz. O da bulursak herifleri.

Kafası çalışan insanlar yükseldikçe bunlardan kurtuluruz. Bak nasıl imza yok şu belge tesliminde. Aynen böyle dandirik meseleler için kağıt kürek işleri kaldırılmalı. Kaldırılacak da. Önemliyle imza atılır. Değilse gerek de yok. Senin için rahatlayacak diye on binlerce kişinin huzunu bozmak da anca senin gibi tiplerin zihniyetine yakışır.

Yarı cahille uğraşmak daha zor. Biliyor ama yanlış biliyor. Tuttumuş gidiyor. Görmüyor da yüz binler aynı işlemi yapmış bir sorun çıkmamış. Anladığı şeyler var ama alayını yanlış anlıyor. Yazık.

Edbyatcii
Aday Memur
18 Ağustos 2019 02:23

Hocalarim saçma olacak belki ama bir sorum olacak.Güvenlik soruşturması ve araştırma formu ibaresinde bu ikisi ayrı belgeler mi yoksa aynı mi ?

18 Ağustos 2019 02:25

Çarpıt çarpıt konuyu çarpıtmakta üstüne yok senin gibilerin. Üstüne basa basa hukuki işlem ve kanıt mahiyetinde belgeleme konusundan bahsediyorum ama sen ısrarla kırtasiyecilik ve bürokrasi konusuna gidiyorsun. İmza dediğim senin kendin atacağın imza, evrak teslimi yap ve imzanı at, sorumluluk senden çıkmış oluyor. Sen tutturmuşsun hâlâ sorun çıkmıyor diye papağan ağzıyla konuşuyorsun.

Ama aklını öyle benmerkezci bir yapıda hapsetmişsin ki biri marangoz dese senin aklında leblebi olarak karşılık buluyor ve karşındakine neden leblebi hakkında düşüncelerin böyle diye sormaya başlıyorsun. Hukuki olay işlem ve kanıt bağı ile kırtasiyecilik arasındaki farkı bilmeden cehaletini orta koymaktan utanmıyorsun. Git evrak teslim et, bunu yaptığına dair elinde kanıt olmasın, ne gereği var diyip bunu savunacak kadar cehalet içinde olduğunu da kanıtlıyorsun. Savunmak isterken hukukta hiçbir karşılığı olmayan cehaletten ibaret iki laf ediyorsun: Kimseye birşey olmadı, yok yüzbinler yaptı sorun olmadı... Yüzbinlerin işlemini bizzat kendisi yapmış sanırsın. Bir milyonda bir kişi bile sorun yaşasa zararını sen mi tazmin edeceksin? Zararını o elindeki hukuki belge tazmin edecek, bunu bile inkar edecek kadar art niyetlisin ki hâlâ hukuki işlem ve kanıt mahiyetindeki belge bağına karşı çıkıyorsun.

Ama ne yazık ki güzel ülkemde bu kafa yapısında insanlar da var. Bunlar bilmezler, bilmediklerini de bilmezler, bilene de öğretene de kızarlar, bu şekilde de doğru düşündüklerini sanarak yaşayıp giderler :) Hayattan gördüğü ve anladığı bu kadar ne yapalım: Rahatına bak sen boş ver, kimseye hukuk lazım değil, nasılsa bir şey olmuyor! Kim ne sorun yaşamış ki sen yaşayasın, ne gerek var ya, bırak evrakları çık sonuçları bekle! Bankaya para yatır ama yatırdığına dair belge isteme ne gerek var! öÖğrenciye izin belgesi düzenlemeden izin ver ne gerek var! Yıllardır biriktirdiğin parayla ev satın al ama tapusunu isteme, ne gerek var! Sınava başvuru yap ama başvuru yaptığına dair kanıt mahiyetinde belge vermesinler ne gerek var! Tercih listeni hazırla, teslim et ama tercih listeni teslim ettiğine dair belge vermesinler ne gerek var! Borç aldın ve zamanı gelince ödemeni yaptın ama ödemeye dair belge alma me gerek var! Vb vb...Işlemler için kanıt anlamı taşıyan belge istemeyin kardeşim! Ne gerek var! Ne gerek var değil mi? Boş verin gitsin! Nasılsa bir şey olmuyor! :) Rahatını bozma kardeşim, burda ne gerek var diyebileceğim tek şey senin temsil ettiğin cehaletle muhattap olmak... Hakikaten ne gerek var değil mi? :)))))

fatih ç., 5 yıl önce

Zaten ben haklıyım. Haklıyım ki yüz binin üzerinde insan bu usülde göreve başladı, atandı gitti. Asıl cahil sensin. Tutturmuşsun imza. Senin gibi tipler yüzünden en dandik belgenin bile 3 kopyası çıkarılıyor. Her taraf evrak dolu. 1 kişinin işini 3 kişi yapıyor. 1 kağıdı 4 kişiye imzalatıyoruz. O da bulursak herifleri.

Kafası çalışan insanlar yükseldikçe bunlardan kurtuluruz. Bak nasıl imza yok şu belge tesliminde. Aynen böyle dandirik meseleler için kağıt kürek işleri kaldırılmalı. Kaldırılacak da. Önemliyle imza atılır. Değilse gerek de yok. Senin için rahatlayacak diye on binlerce kişinin huzunu bozmak da anca senin gibi tiplerin zihniyetine yakışır.

Yarı cahille uğraşmak daha zor. Biliyor ama yanlış biliyor. Tuttumuş gidiyor. Görmüyor da yüz binler aynı işlemi yapmış bir sorun çıkmamış. Anladığı şeyler var ama alayını yanlış anlıyor. Yazık.

18 Ağustos 2019 02:49

Hocam erzurum mem ilanında hemen altta bu form için dosya var ama dosyada sadece güvenlik soruşturması yazıyor. Arşivi araştırması kalktı mı bu durumda onu bilmiyorum. Ben henüz evrak teslimi için hazırlık yapmadım, o yüzden konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa güzel olur, arkadaş güzel bir konuya değinmiş.

Edbyatcii, 5 yıl önce

Hocalarim saçma olacak belki ama bir sorum olacak.Güvenlik soruşturması ve araştırma formu ibaresinde bu ikisi ayrı belgeler mi yoksa aynı mi ?

Sebilearslan
Aday Memur
18 Ağustos 2019 11:14

Hocam bahsettiğiniz aynı ve tek form

Edbyatcii, 5 yıl önce

fatih ç.
Genel Müdür
18 Ağustos 2019 11:51

Hâlâ anlamıyorsun. Belli ki anlamada sıkıntılar yaşıyorsun. Bu bir kabiliyet sıkıntısı.

Ben yalnızca bu konuda konuşuyorum. Az önce de yazdım anlamadın. Yine yazdıma ama yine anlamayacaksın çok belli. Tutturmuşsun tapu, izin, banka bilmem ne. bunlarla ne alakası var? Ne okudun da ne anladın? Bu kadar basit bir şeyi bile anlamıyorsun da kpssyi nasıl kazansın? 3 cümle kurmuşum 2sini anlamamışsın.

Bak önceki mesajdan, "Bu mesela hakkında konuşuyorum ben, okuduklarını ısrarla eksik anlamaya devam ediyorsun." O zaman da bu anlayış kıtlığına dikkat çekmişim.

Önceden de yazdım bu konu hakkında diye. Burada belgeye imzaya gerek yok diye. Israrla böyle dandik bir konuyu bile anlamıyorsun. 1 cümle. Başı belli sonu belli yine anlamıyorsun.

Tekrar tekrar anlarsın ümidiyle yazdım. Beklentiyi düşük tutuyorum ama anlaman gerek artık.

Al bu da yine önceki mesajdan. "Ben belgeleri çöpe atalım, nikahta bile belgeye gerek yok falan demiyorum. Şu işlemde gereksiz çünkü çözümü basit."

Örnek de vermişim, yine anlamamışsın. Yuh. Daha ne yapayım. Anlamayana tekrar anlatılır da sen işi fazla uzattın. Bu kadar da olmaz.

18 Ağustos 2019 12:18

Sen ya hastasın ya da kibir dozun o kadar yüksek ki okudukların açık olduğu halde inatla "bir kere böyle dedim madem, savunacağım o halde" moduna girmişsin. Yönetmelik açık, belgelerini belirtilen tarihlere kadar ilgili yere ulaştırmayan ya da eksik belge ulaştıranların başvurusu iptal edilir. Hâlâ bu konuda belge gerekmez diyorsun inatla. Belge eksik olunca arıyorlar tamamla diye... Aramazlarsa ne olacak? Saçmasapan mantığınla bugüne kadar aradılar yüzbinler deme sakın... Hukuki bir olay ve işlem var burda ve bu işlem hukuken geçerli belgelerle yürütülür. Bankaya para yaptırdığında dekont almak veya ev alınca tapu almaktan farklı bir durum yok ortada. Yönetmelik gereği senden belgeler isteniyor, ister kargoyla gönder ister bizzat götür teslim et ya da istersen internet üzerinden gönder... Belgelerin kaybolması ya da teslim edilmediğinin ileri sürülmemesi gibi nedenlerle sorun çıkmamasının güvencesi kanıt mahiyetinde belgelemedir. Kaçıncı sefer oldu yazıyorum, hâlâ kafana girmesin diye set örmüşsün. Sorun çıkarsa zararı sen mi tazmin edeceksin? Sorun çıkarsa sorunu nasıl ve neyle çözebilirsin? Birazcık olsun inadı bırak ve şu iki sorunun cevabının ne olabileceğini düşün. Hadi düşün ama art niyetle değil. Sorun çıkmıyor her türlü hallediyorlar deme sakın saf saf... Sorular sorun çıkarsa üzerine kurulu, simdi anlayabildin mi? Zannetmiyorum ama inşallah şu kibirli halinden kurtulursun da öğrenmeye anlamaya açık hale gelirsin.

fatih ç., 5 yıl önce

Hâlâ anlamıyorsun. Belli ki anlamada sıkıntılar yaşıyorsun. Bu bir kabiliyet sıkıntısı.

Ben yalnızca bu konuda konuşuyorum. Az önce de yazdım anlamadın. Yine yazdıma ama yine anlamayacaksın çok belli. Tutturmuşsun tapu, izin, banka bilmem ne. bunlarla ne alakası var? Ne okudun da ne anladın? Bu kadar basit bir şeyi bile anlamıyorsun da kpssyi nasıl kazansın? 3 cümle kurmuşum 2sini anlamamışsın.

Bak önceki mesajdan, "Bu mesela hakkında konuşuyorum ben, okuduklarını ısrarla eksik anlamaya devam ediyorsun." O zaman da bu anlayış kıtlığına dikkat çekmişim.

Önceden de yazdım bu konu hakkında diye. Burada belgeye imzaya gerek yok diye. Israrla böyle dandik bir konuyu bile anlamıyorsun. 1 cümle. Başı belli sonu belli yine anlamıyorsun.

Tekrar tekrar anlarsın ümidiyle yazdım. Beklentiyi düşük tutuyorum ama anlaman gerek artık.

Al bu da yine önceki mesajdan. "Ben belgeleri çöpe atalım, nikahta bile belgeye gerek yok falan demiyorum. Şu işlemde gereksiz çünkü çözümü basit."

Örnek de vermişim, yine anlamamışsın. Yuh. Daha ne yapayım. Anlamayana tekrar anlatılır da sen işi fazla uzattın. Bu kadar da olmaz.

18 Ağustos 2019 12:29

Bu tipler böyledir, 4 yıl hukuk üzerine öğrenim görmüş insana hukuka gerek yok boşver rahat olmak lazım ne gerek var gibi altı boş laflarla, hak kaybına uğrama durumunda hakkın telafisini sağlamayacak böyle boş laflarla konuşup dururlar. Okumuş öğretmen olmuş bir de :) neyse çocukluğuna bağlıyorum yine de bu cehaletini. Ama art niyet ve kibirli olmak nereye bağlanır bilemiyorum. Allah ıslah etsin ne diyeyim.

fatih ç.
Genel Müdür
18 Ağustos 2019 14:04

Hasta olan da sensin ısrarla anlamayan da. Sağır duymaz uydurur da senin uydurmalarına ne demeli? Hukuk lazım değil diye nerede demişim? Tam tersine hukuk, senin gibi görmediği halde uyduran iftiracı tipler için gerekiyor.

Yönetmelik gereği belge isteniyor ve aynı yönetmelik gereği bu belgeler teslim edildiğinde imza istenmiyor. Kargoyla kabul ediliyor. Demek ki sorun çıksa da çözülüyor. Demek ki birileri haber veriyor.

Bu zihniyetini memuriyet aşkına bağlıyorum. Oğlum okuyun da memur olun laflarına aşkla tutunmuşsun resmen. Her belgeden 3 tane, her yere 2şer imza, belgebistemeseler de biriktirmeler. Değişik kafalar. Git sen imzanı at. Yok yere iş çıkartmaya uğraşma. Zaten boşuna bu ağlaşmaların. Olacak bir iş değil. Gerekli görülseydi imza da istenirdi.

18 Ağustos 2019 14:27

Tamam çocuk git karanlığında yaşamaya devam et sen. Hâlâ diyor yönetmelikte imzadan bahsetmemiş :D Hicbir yönetmelikte imzadan bahsedilmez zaten. Demekki sorun olmuyor ki bahsetmemiş sonucu da çıkarıyorsun maşallah tebrik ederim bu süper zekân nedeniyle :)

iki soru sorduk, başvurun evrakları göndermediğin gerekçesiyle iptal edilirse hakkını nasıl arayacaksın diye. ikisine de verecek cevabın olmadığı için "demek ki sorun çıkmıyor, sorun çıkmaz" şeklinde boş laflarla sorulardan kaçıyorsun :) işte böyle duvara toslarsan bilmediğin konularda ahkam kesersen :) başvurun eksik evrak ya da evrak göndermedi diye iptal edilirse hakkını neyle arayacaksın çocuk, sadece bu soruya cevap ver yeterli, boş boş konuşma. Cevabını sen de çok iyi biliyorsun ama kibrinden cevap veremezsin çünkü o sorunun cevabı senin bütün konuşmalarının boş olduğunu ortaya koyar. Konu basitti, işleme dair kanıt niteliginde belge vb bir işlem yapılıyor mu diye sorduk. Herkes hayır vermediler diye cevap vermiş ama sen buraya tartışmak üstünlük taslamak için geldin ve zavallı bir tavır takındın ve kaybettin bu konuda. Şimdi git kumda oyna :)

fatih ç., 5 yıl önce

Hasta olan da sensin ısrarla anlamayan da. Sağır duymaz uydurur da senin uydurmalarına ne demeli? Hukuk lazım değil diye nerede demişim? Tam tersine hukuk, senin gibi görmediği halde uyduran iftiracı tipler için gerekiyor.

Yönetmelik gereği belge isteniyor ve aynı yönetmelik gereği bu belgeler teslim edildiğinde imza istenmiyor. Kargoyla kabul ediliyor. Demek ki sorun çıksa da çözülüyor. Demek ki birileri haber veriyor.

Bu zihniyetini memuriyet aşkına bağlıyorum. Oğlum okuyun da memur olun laflarına aşkla tutunmuşsun resmen. Her belgeden 3 tane, her yere 2şer imza, belgebistemeseler de biriktirmeler. Değişik kafalar. Git sen imzanı at. Yok yere iş çıkartmaya uğraşma. Zaten boşuna bu ağlaşmaların. Olacak bir iş değil. Gerekli görülseydi imza da istenirdi.

milerii
Kapalı
18 Ağustos 2019 14:28

Resmi dairelerde gelen evrak teslim defteri var gelen evraklar anında kayıt oluyor zaten

18 Ağustos 2019 14:51

Ben de bunu kastediyorum hocam, işlemin yapıldığına dair kesinlikle bir kanıt olması gerekiyor, bu ispat hukuku açısından zaruridir. Evrak kayıt defteri, evrak tesliminde teslim edenin gözü önünde doldurulur ya da evrak tesliminde evrağın teslim edildiğine dair tutanak alınır ya da saklanması zorunlu bir imza formu olur. Bir şekilde işlemin kanıt evrağının düzenlenmesi gerekiyor. Gel de anlat işte, bazıları kibrinden çok bilmiş edasıyla bir kere gerek yok dedi mi artık doğrusunu öğrenmeyi reddediyor. Sadece bu konuda değil genel olarak her konuda böyle bir kesim var ne yazık ki. Ben de bu işlem için bir sorun çıkacağını düşünmüyorum ancak ispat hukuku açısından bir eksiklik var mı diye merak ettim. Ama işte biri geldi cehaletle konuyu dağıttı, laf da dinlemiyor. Sorulan soruya bile cevap veremiyor, aslında cevabını biliyor ama cevaplarsa girdiği tartışmayı kaybetmiş olacak diye konuyu alâkasız bir şekilde kırtasiyecilik ve bürokrasiye bağlamaya çalışıyor, Allah akıl fikir versin ne diyeyim.

milerii, 5 yıl önce

Resmi dairelerde gelen evrak teslim defteri var gelen evraklar anında kayıt oluyor zaten

fatih ç.
Genel Müdür
18 Ağustos 2019 14:57

Sorulara cevap verdim. Anlattığım tonla mevzuyu anlamadığın gibi bunu da anlamadıysan senin sorunun. Doktora uğra, tedavi ol çok geç olmadan.

Anlamadın yine anlamayacaksın ama yine cevap vereyim. Sorun çıksa kolayca hallediliyor demekki. Sonradan tamamlanıyor. Bu kadar basit. Kimse mal varlığı bildirimi eksik diye görevinden olmaz. Sonradan tamamlanır olur biter. Şunu anlamıyorsan yapacak bir şeyim yok.

Asıl sen cevap ver. Niye şimdiye kadar istenmedi? Niye hâlâ istenmiyor? Kimin hakkı iptal edilmiş belgesi eksik diye? Bom boş konuşuyorsun kaç saattir. Hiçbir şey dediğin de yok. İmza falan atmıyoruz. Sorun çıkmıyor. Çıkmamış da. Gelmiş hâlâ hakkın ne olacak diyorsun. Kimin hakkı yenmiş de boş boş hayaller kuruyorsun?

18 Ağustos 2019 15:03

Bir de utanmadan "nerde hukuka gerek yok demişim" diye iftira atıyorsun diye serzenişte bulunmuşsun. Onu da kanıtlayayım :) yönetmelikte belge teslim edilmesi gerektiği aksi durumda başvurunun iptal edileceği belirtilmiş. Yanı ortada hukuki bir işlem var, hak kaybına uğrama olasılığın olan bir işlem. Bu işlem de tıpkı diğer hak kaybına uğrama olasılığı içeren işlemler gibi kanıtlayıcı bir belge olmadan hak kaybına uğramaya neden olabilir. Bu nedenle işlemin kanıtı mahiyetinde bir işlem gerektirir. Bankaya para yatırırken dekont almak gibi... Hak kaybına uğrama durumunda elindeki belgeyle hakkını savubilirsin. Başka türlü bir çıkar yolun olmaz o zaman. Bu hukuki bir gerekliliktir, ispat hukuku acısından zaruridir. Bu kapsamda bu işlem için belgelemeye yarar bir işlem yapılmasına gerek yok demek "hukuka gerek yok" demektir. Böylece hukuka gerek yok demiş oluyorsun. İspat hukukunda ifâde edilen bu işleme dair bir belgenin gerekli olmadığını söylemekle, hukuka gerek yok demiş oluyorsun. Boş ver bir şekilde hallolur mantığı yani... Anladın? Anladın ama bir kere gerek yok dediğin için lafını geri alma erdemini sergileyemiyorsun, bu kadar zahmet edip yazdım ama kendini biraz tanıma vesile olur umarım. Kritik soruyu sorayım yine: Kargoyla gönderdin evrağın ulaşmadı ya da aradın ulaştı dediler ama evrakların bir şekilde işleme girmedi kayboldu vb... Bu nedenle başvurun iptal edildi. Hakkını nasıl arayacaksın? O bahsini ettiğim işlemin kanıtına dair belge olmadan hakkını nasıl arayacaksın? Cevabını biliyorsun zaten ama ifâde etmeye cesaretin var mı bilmiyorum. Cesaret dediğim de bir erdem bu konuda, evet doğru diyebilecek kadar olgun biri misin yoksa bir kere şöyle dedik artık bunu yanlış da olsa savunmak gerek düşüncesinde misin? Konuyu nerden nereye görürdün Allah iyiliğini versin. Kanıt konusunu aldın kırtasiyecilik ve bürokrasi işlemi olarak ifâde ettin. Gerçi hukuk eğitimin yok bunları birbirine karıştırman doğal. Ben de buna bir şey demiyorum zaten ama bilmediğin konularda ahkam kesmek gibi bir yanlış davranış içindesin. Senin bileceğin iş yine de... Beni ilgilendirmez bu kısmı.

fatih ç., 5 yıl önce

18 Ağustos 2019 15:15

Hâlâ sorun çıkarsa hallediliyor diyor :) hallediliyor ne demek bir kere, evet evrak eksik olursa arayan memur insaniyet gereği seni arayabilir evrağın eksik diyebilir. Ki yapıyorlar da bu insaniyeti sağ olsunlar. Konu başlığı konununbhukuki boyutu ile ilgili senin anlamadığın bu, bir şekilde hallolur nasılsa diyerek konunun hukuki boyutunu gereksiz gördüğün gibi bu konuda sorulan bir soruya bile agresif bir tavırla düşük düzeyli hakaret ifadeleriyle cevap veriyorsun, öğretmenlere yakışmaz, yapan da öğretmenlik vasıfları bakımından eksiktir bana göre. Hukuki olarak kanıt belgesi gereklidir arkadaşım, bu evrak kayıt defteri olur, imza formunda yer alan imzan olur ya da doğrudan düzenlenen bir belge olur ama bir şekilde kanıt evrağı şarttır hukukta ve bunun bir evrağın üç beş fotokopisinin çıkarılması ile ilgisi yoktur. Bahsettiğin evrak çoğaltma konusu başka bir konudur, ispat hukuku kapsamına girmez. Hukuk üzerine bilgin yok ve ahkam kesiyorsun, sorun bu.

fatih ç., 5 yıl önce

Sorulara cevap verdim. Anlattığım tonla mevzuyu anlamadığın gibi bunu da anlamadıysan senin sorunun. Doktora uğra, tedavi ol çok geç olmadan.

Anlamadın yine anlamayacaksın ama yine cevap vereyim. Sorun çıksa kolayca hallediliyor demekki. Sonradan tamamlanıyor. Bu kadar basit. Kimse mal varlığı bildirimi eksik diye görevinden olmaz. Sonradan tamamlanır olur biter. Şunu anlamıyorsan yapacak bir şeyim yok.

Asıl sen cevap ver. Niye şimdiye kadar istenmedi? Niye hâlâ istenmiyor? Kimin hakkı iptal edilmiş belgesi eksik diye? Bom boş konuşuyorsun kaç saattir. Hiçbir şey dediğin de yok. İmza falan atmıyoruz. Sorun çıkmıyor. Çıkmamış da. Gelmiş hâlâ hakkın ne olacak diyorsun. Kimin hakkı yenmiş de boş boş hayaller kuruyorsun?

18 Ağustos 2019 15:31

Ben bir kişinin bu konuda hakkinin yendiğini duymadım, bu nedenle hak kaybı olacağını da düşünmüyorum. Konuyu çarpıtma yine. Konu ispat hukuku açısından belge düzenlenmesi üzerine. Soruya da cevap vermedin, hak kaybı olursa neyle kanıtlarsın şeklinde soru. Bunun cevabı kimse hak kaybına uğramamış şeklinde olamaz. Belge teslim tarihinden 1 ay sonra belgeleriniz eksik ya da teslim ermemişsiniz diye hak kaybı olursa hakkını neyle ararsın şeklinde soru. Konumuz hukuk yani değerli kardeşim. Gereksiz yere alâkasız yerlere gitti sayende. Konu başlığı açık, evrak teslimine dair belge niteliğinde bir işlem yapııyor mu konumuz. Teslim edenler belge almamış ya da imza atmamış. Bu bir eksiklik bu konuda, ispat hukuku açısından bir eksiklik. Ben evrak kayıt defterine kaydın yapıldığını görerek evrak teslim edeceğim, evrak kaybı ihtimaline karşı. Sorumluluk benden çıkmış olacak o zaman. Böyle bir isteğe karşı çıkmak da senin ayıbın olsun ne diyeyim. Konu gereksiz tere dağıldı, kalbini kıracak bir sözüm veya tavrım olmuşsa özür dilerim ayrıca. Kapatalım konuyu, benim daha evraklarım bile hazır değil, 1000 km yol gideceğim daha evrak teslimi için. Gerçi geri dönmeyi düşünmüyorum, orada kalacağım, inşallah kısa sürede gs sonucu gelir ve görevimize eylül ayı geçmeden başlarız hepimiz.

fatih ç., 5 yıl önce

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi