Editörler : "eskiyara"Pangaea
05 Şubat 2023 16:10

Öğretmen MESEM'den dolayı Cumartesi gününe konulan derse girmek zorunda mıdır?

Merhabalar.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalışıyorum.Kültür

öğretmeniyim.

Okulumuzun mesai saati günlük 10 ders üzerinden 08:00-17:00

arasıdır.

MESEM den dolayı aşağıdaki bazı durumlar ortaya çıkmıştır.

Bilgisi olanlar görüşleri ile destek olursa mutlu olurum.

Teşekkür ederim.

1- Bazı MESEM sınıflarının 12 saat dersi olduğundan dolayı

bu dersleri 1 günde bitirmek için hafta içi ve hafta sonundaki cumartesi günü

için 17:00-18:40 arası dersler oluşturulmuştur.

2- Hafta içi 17:00 dan sonra derse girmeyi kabul ediyorum.

3- Cumartesi günü için de sabah 08:00-18:40 arası ders

yazmışlar ben ise hafta sonu derse girmek istemiyorum. Çünkü cumartesi derse

girersem art arda 2 boş günüm olmayacak.

4- 21 saatten fazla ders almak istemesem bunu kabul ederler mi?

Bu programa hangi açıdan itiraz etmeliyim?

jajacoelho
Genel Müdür
05 Şubat 2023 18:19

inşallah bana böyle program hiç gelmez..çok kötü

Kagiş
Müsteşar
05 Şubat 2023 19:31

Bu mesem işi iyice kabak tadı verdi!?

Yaşını başını almış kocaman insanlara (kaportacı, motorcu, elektrikçi,aşçı, kuaför... vs) tarih, edebiyat.. vs gibi kültür dersleri vermenin bir anlamı var mı!

Çok istiyorlarsa halk eğitim merkezleri bu talebe cevap vermeli!

Ben ortaöğretim alan öğretmeniyim! Örgün eğitimden çeşitli sebeplerle ayrılmış ya da ayrılmak zorunda kalmış ve kendine bir yol çizmiş, belli bir yaşa gelmiş ; ama sonra tanınan hakla dönmüş kursiyer olarak eğitim almaya çalışan çırak-kalfa ya da ustalara kültür dersleri değil, mesleki gelişimlerine uygun, uzmanlıklarına uygun branş dersleri verilmelidir!

şanlı0788
Şube Müdürü
05 Şubat 2023 19:47

++
Kagiş, 1 yıl önce

Bu mesem işi iyice kabak tadı verdi!?

Yaşını başını almış kocaman insanlara (kaportacı, motorcu, elektrikçi,aşçı, kuaför... vs) tarih, edebiyat.. vs gibi kültür dersleri vermenin bir anlamı var mı!

Çok istiyorlarsa halk eğitim merkezleri bu talebe cevap vermeli!

Ben ortaöğretim alan öğretmeniyim! Örgün eğitimden çeşitli sebeplerle ayrılmış ya da ayrılmak zorunda kalmış ve kendine bir yol çizmiş, belli bir yaşa gelmiş ; ama sonra tanınan hakla dönmüş kursiyer olarak eğitim almaya çalışan çırak-kalfa ya da ustalara kültür dersleri değil, mesleki gelişimlerine uygun, uzmanlıklarına uygun branş dersleri verilmelidir!

coshuva
Genel Müdür
05 Şubat 2023 22:25

Hafta sonu mesem derslerine ekders ödemesi yapılamaz. Resmi görüş yazısı var. Ayrıca mesem derslerine hafta sonu girmek zorunda değilsiniz. Resen görevlendirme yapılamaz.

Muallim-i dünya
Aday Memur
05 Şubat 2023 22:27

Hocam bunun dayanağı nedir o zaman?

İtiraz etme yolu nedir?

coshuva, 1 yıl önce
Hafta sonu mesem derslerine ekders ödemesi yapılamaz. Resmi görüş yazısı var. Ayrıca mesem derslerine hafta sonu girmek zorunda değilsiniz. Resen görevlendirme yapılamaz.

coshuva
Genel Müdür
05 Şubat 2023 22:28

Hafta sonu Derslere girmeyeceğinizi yada girmek istemediğinizi söylemeniz yeterli. Hafta içi ders verebilirler.
Muallim-i dünya, 1 yıl önce

Hocam bunun dayanağı nedir o zaman?

İtiraz etme yolu nedir?

Muallim-i dünya
Aday Memur
05 Şubat 2023 22:33

Özellikle söyledim ki cumartesi günü ders almak istemiyorum. Hafta içi ne kadar verirseniz verin. 15 Saat derse de razıyım dedim. Cumartesini boşaltamayız dedi ders programını yapan müdür yardımcısı.

31 saat ders verdiler.

21 saati hafta içi günlerde.

10 saati de cumartesi gününde.

Şimdi dilekçe yazıp aylık karşılığından fazla ders almak istemiyorum desem cumartesi günkü dersleri mi almaları gerekir yoksa dedikleri gibi hafta içi derslerimi mi azaltırlar?

coshuva, 1 yıl önce
Hafta sonu Derslere girmeyeceğinizi yada girmek istemediğinizi söylemeniz yeterli. Hafta içi ders verebilirler.

Muallim-i dünya
Aday Memur
05 Şubat 2023 22:34

Bir de şöyle bir durum var cumartesi günü sabah 08:00 da ders başlıyor ta akşam 18:40 da bitiyor.

coshuva, 1 yıl önce

coshuva
Genel Müdür
05 Şubat 2023 22:37

Size bir yazı göndereyim Özelden bana e mail adresinizi yazın. Bu yazıya ilişkin görüşün. Dilekçe yazın. Zorla ders veremezler. Nokta.

Özellikle söyledim ki cumartesi günü ders almak istemiyorum. Hafta içi ne kadar verirseniz verin. 15 Saat derse de razıyım dedim. Cumartesini boşaltamayız dedi ders programını yapan müdür yardımcısı.

31 saat ders verdiler.

21 saati hafta içi günlerde.

10 saati de cumartesi gününde.

Şimdi dilekçe yazıp aylık karşılığından fazla ders almak istemiyorum desem cumartesi günkü dersleri mi almaları gerekir yoksa dedikleri gibi hafta içi derslerimi mi azaltırlar?

Muallim-i dünya
Aday Memur
05 Şubat 2023 22:39

Hocam inşallah dediğiniz gibi olur gönderdim.

coshuva, 1 yıl önce
Size bir yazı göndereyim Özelden bana e mail adresinizi yazın. Bu yazıya ilişkin görüşün. Dilekçe yazın. Zorla ders veremezler. Nokta.

coshuva
Genel Müdür
05 Şubat 2023 22:54

Hocam mesem ile ilgilenen bir arkadaşım var. Ona sordum. Veremezler dedim ama Ders verilmesi ile ilgili yeni gelişmeler var dedi. Yazıya bakıp haber vereceğim.

Hocam inşallah dediğiniz gibi olur gönderdim.

savcıı
Şube Müdürü
05 Şubat 2023 23:03

Hafta sonu ders almak zorunda değilsiniz.657 sayılı Devlet memurları kanununa göre memurlarin mesai saati haftalık 40 saat olup cumartesi pazar tatildir.programlarin özelliğine göre tatil gunleri değiştirebilir fakat burda mesem olayı farklı bir durum.dersleri hafta içine almak zorundalar.alamiyorlarsa gönüllü derse girmek isteyen ogretmeni gorevlendirebilirler.siz zaten 21 saat ders almışsınız üzerine ders veremezler.hele ki kalkıp hafta sonu hiç veremezler.

Derse girmeyeceginize dair dilekçe yazıp okul idaresine verin.

Kagiş
Müsteşar
05 Şubat 2023 23:07

Bu nasıl bir program? Dershane öğretmeninki gibi sabahın 8'inden akşamın 7'sine kadar ders mi olur yaa!

Siz o müdür yardımcısını es geçip durumu müdürünüze anlatın! Kraldan çok kralcılardan fayda göremezsiniz! Özel sektör çalışanı mıyız yahu!?

Bir de şöyle bir durum var cumartesi günü sabah 08:00 da ders başlıyor ta akşam 18:40 da bitiyor.

popcorn007
Kapalı
06 Şubat 2023 00:01

Dilerim MESEM denilen sistem en kısa zamanda okullardan kalkar.

HAYAT4
Aday Memur
06 Şubat 2023 01:37

C. tesi ders verilebilir hocam. Hatta pazar bile verilebilir. Tam yıl tam gün kapsamında meslek liseleri.

Okullar hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulur.

LaSTeR
Şef
06 Şubat 2023 03:17

Evet doğru demişsiniz ama tam gün tam yıl kapsamında her dersi herkese veremiyoruz hocam. Daha doğrusu veremiyorduk. İstekli olma şartı arıyorduk. Taki MESEM programı örgün eğitim içine alınana kadar. MESEM dersleri okulun fiziki imkanlarına göre hafta sonu planlanabilir. Size tebliğ edildiyse ve görevinize gitmezseniz asli görevinizi yapmamış sayılırsınız. Sonra dava açarsınız adli idari ne olur bilmem ama MESEM dersleri örgün eğitimden kabul edilip, ortaöğretim kurumlar yönetmeliğine girmiştir. Yaygın eğitimde değildir.
HAYAT4, 1 yıl önce

C. tesi ders verilebilir hocam. Hatta pazar bile verilebilir. Tam yıl tam gün kapsamında meslek liseleri.

Okullar hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulur.

mhmet22
Aday Memur
06 Şubat 2023 05:23

Mecbursunuz

Pelinin
Yasaklı
06 Şubat 2023 09:53

Hocam hafta sonu zorla ders verildiğini ilk kez duyuyorum, sizden başka itiraz eden kimse yok mu okulda?

ibrahim98
Şube Müdürü
06 Şubat 2023 16:36

Valilik kararı varsa olabilir. Yoksa yapamazlar. Sendikanız varsa bir görüşmede fayda var.

matemkogr
Şef
19 Ağustos 2023 03:35

Bunun sonucu ne oldu? 21 saat dilekçesi verdiniz mi?

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi