Editörler : "eskiyara"Pangaea

cimceme
Müsteşar Yardımcısı
04 Nisan 2020 21:46

Merhaba ben bu kadar cevap gelecegini tahmin etmetmemistim

Ilgilnen zaman.ayirip cevap veren herkese cok tesekkur ederim. Arkadasm basladi ancak 2 nisanda vali genelgesi yayinlndgni ve 16 mart sonrasinda goreve baslmk istryenlerin dilekcesinin kabul edilmycgi yonunde bi genlde..ama arkdsm 23unde basvrms ve goreve baslamsti. Simdi geri alma haklari var mi? Ne yapilabilir? Inanin aklnza geldgi gibi firsatci biri icin buraya gelip bu basligi acip takip etmem..bilgisi olan varsa yardimci olursa sevnrm..ne yapilabilir? Bir de ustune ceza alinablr dems idare ne cezasi bu bilen var mi acaba?

yokkkk.
Aday Memur
04 Nisan 2020 21:54

Neden ceza verilsin. Dilekçesini verdi ve önce uygun bulunup kabul edildi sonra valilikten gelen yazı üzerine reddedildi. Arkadaşınız yanlış birşey yapmadı ki dilekçe verip işe başlamak gibi yönetmenliğe uygun olan hakkını elde etmeye çalıştı sadece.
cimceme, 4 yıl önce

Ilgilnen zaman.ayirip cevap veren herkese cok tesekkur ederim. Arkadasm basladi ancak 2 nisanda vali genelgesi yayinlndgni ve 16 mart sonrasinda goreve baslmk istryenlerin dilekcesinin kabul edilmycgi yonunde bi genlde..ama arkdsm 23unde basvrms ve goreve baslamsti. Simdi geri alma haklari var mi? Ne yapilabilir? Inanin aklnza geldgi gibi firsatci biri icin buraya gelip bu basligi acip takip etmem..bilgisi olan varsa yardimci olursa sevnrm..ne yapilabilir? Bir de ustune ceza alinablr dems idare ne cezasi bu bilen var mi acaba?

04 Nisan 2020 22:10

İptal edildi mi görevi
cimceme, 4 yıl önce

cimceme
Müsteşar Yardımcısı
05 Nisan 2020 23:54

Henuz mebbiste gorevde gozukuyor.

Yokkkk.. hocam ilginiz icin tesekkur ederim sagolun

yokkkk.
Aday Memur
06 Nisan 2020 00:03

Rica ederim hocam. İnşallah mağduriyetler giderilir.
cimceme, 4 yıl önce

Henuz mebbiste gorevde gozukuyor.

Yokkkk.. hocam ilginiz icin tesekkur ederim sagolun

06 Nisan 2020 09:20

memurlar.net'in ilgi yazısında "Aylıksız izni keserek başlamada da, idarenin takdir hakkının bulunmadığı değerlendirilmektedir." deniliyor.

Buradaki idare okul idaresi olarak değerlendirilmiştir. Aylıksız izin onayı kaymakam adına ilçe milli eğitim müdürleri tarafından verilirken izin bitimi veya izni yarıda kesip göreve başlama için bir onaya gerek görülmeksizin başlatılıyordu. Okul idaresinin başlama tarihini bildirmesi yeterliydi.

Böyle olağanüstü bir durum ortaya çıkınca bakanlık ve valilikler devreye girerek yetkisini kullanmıştır. Hak aramak iyi bir şey ancak buradan bir şey çıkacağını sanmıyorum. Eşi özel sektörde çalışıp da işi bozulanlar veya işten çıkarılanlar gerçek mağdurlar oldular. Yoksa yarıyıl tatilinde iki haftalık maaş için iznini sonlandırıp tekrar izin alan kişiden iyi niyet beklenmez.

nanelimonkabuğu, 4 yıl önce

Bravo Hocam. günlerdir buradaki arkadaşlara aynı şeyleri anlatıyorum. Beni (direkt olarak) ilgilendirmediği halde pek çok yere (sendikalara, haber sitelerine; twit, mesaj, mail v.b.) durumu anlatan yazılar yolladım.

Memurlar.net'in 2011 deki değerlendirmesini de paylaştım (mevzuat o yıldan beri değişmediği için önemli)

https://www.memurlar.net/haber/210571/ayliksiz-dogum-iznine-ayrilan-memur-surenin-bitiminden-once-donmek-isterse-donebilir-mi.html

Göreve erken dönüşlerin ''virüsle mücadelede zaafiyet oluşturacağı gerekçesiyle reddi'' tam bir facia...

Şimdi iş bu durumda olan tüm arkadaşların günde 10-15 dakikasını ayırarak sorumluluk alması ve hakkını aramasında.

Haydi bakalım mücadeleye devam.

heraclitos
Memur
06 Nisan 2020 14:06

valiliğin ilk yazısında işe başlayamaz diye görüş bildirildi.sonrada eşi işten çıkarılanlar başlayabilir dendi.işte tam bu yüzden arkadaşlar bakanlık geri dönebilir.çünkü niyet okuma var.bence bakanlık devreye girebilir.ücretsiz izin alanların hepsi başlamalıdır nedenide mahkeme yolu açılır niyet girerse.kanun var yönetmelik var.olumsuz yazı yazanlarada selamlar ama duygularıyla yazı yazmasınlar.maaşlarından belli kısmı devlete bağışlasınlar.

yokkkk.
Aday Memur
06 Nisan 2020 16:09

Bizim dilekçe cevabımızda eşi işten çıkanlar, yada maddi olarak zarara uğrayanlar başlatılacak diye bir bilgi yok. Şuanda hiç kimsenin başlatılmayacağı yönünde il milli eğitim de müdürlere bildirmiş
heraclitos, 4 yıl önce

valiliğin ilk yazısında işe başlayamaz diye görüş bildirildi.sonrada eşi işten çıkarılanlar başlayabilir dendi.işte tam bu yüzden arkadaşlar bakanlık geri dönebilir.çünkü niyet okuma var.bence bakanlık devreye girebilir.ücretsiz izin alanların hepsi başlamalıdır nedenide mahkeme yolu açılır niyet girerse.kanun var yönetmelik var.olumsuz yazı yazanlarada selamlar ama duygularıyla yazı yazmasınlar.maaşlarından belli kısmı devlete bağışlasınlar.

yokkkk.
Aday Memur
06 Nisan 2020 16:11

Size de katılıyorum hocam. Olumsuz görüş bildirenlere ek ders verilmeyecek olsa neler neler söylerlerdi. Almak için ellerinden gelenleri yaparlardı
yokkkk., 4 yıl önce
Bizim dilekçe cevabımızda eşi işten çıkanlar, yada maddi olarak zarara uğrayanlar başlatılacak diye bir bilgi yok. Şuanda hiç kimsenin başlatılmayacağı yönünde il milli eğitim de müdürlere bildirmiş

yokkkk.
Aday Memur
06 Nisan 2020 16:12

Bir önceki cevabım sizeydi hocam. Yanlış olmuş geri de alamadım yorumu
heraclitos, 4 yıl önce

06 Nisan 2020 21:16

2 Mart tarihinde kayınpederim kalp ameliyatına alındığı için ve bebeğime de kayınvalidem baktığı için..ameliyat sonrası iyileşme süresi 1.5 Ayi bulacağından.mecburen Mart basında ucretsiz izine ayrıldım..Nisan 15 gibi başlama planım vardı.ama dilekçeme ne olur ne olmaz diye 15 Haziran yazdım..26 martta gidip dilekçemi verdim .Bugün tekrar ayliksiz izine ayırdılar.Bir sürü yorum başlık okudum.Hakareler vs.ahlaksizlikmis bu.Boyle yazanların başına gelse bu ne yaparlar acaba.Şımdı burda mağdur edilmedim mi ben.?Göreve başlatılmak kesinlikle yasal hakkımızdır.

Monologdan
Aday Memur
07 Nisan 2020 18:43

Hocam maalesef çevremiz destek yerine daha çok engelleme peşindeler. Yazık diyorum.

kaptan777
Aday Memur
08 Nisan 2020 02:45

Başlayan arkadaşa,arkadaşlarımıza sevindim .

Mevzuat,kanun,yönetmelik bu kadar açıkken niyet okunması gerçekten üzücüdür.İlçe mem de çalışan personel yetkisi olmadığı halde bile bu konuda olumsuz yorum bildiriyor.Birbirimize karşı anlayışlı olmamız gerekirken belki de full ekdersi yatan arkadaşlar dönüş yapmak isteyen arkadaşlarımız üzerinden niyet okuyor.

Herkes için söylemiyorum ama lütfen şu niyet okumayı ahlak denetçiliği yapmayı bırakalım.Biz bir olursak güçlüyüz.Kimsenin ne durumda,ailesinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz.Ki durumları iyi olsa bile o kadar sorgulamamız gereken şey varken geri dönmek isteyen meslektaşımızın maaaşı üzerinde iktisadi bir sorgulama yapmak komik olur.

Ayrıca bu başlayan arkadaşlarımızda kendisine gelebilecek görevi veya resen bir görevi kabul etmiş oluyor bu açıdan da düşünürseniz belki fikirleriniz değişebilir.

08 Nisan 2020 09:32

Hocam evet başlatıldim ama 10 gün sonra direk mebbisten yeniden ayliksiz izne almışlar.yani baslamadim.kim başlatılmış nasıl yapılmış bir emsal var mı.Sendikamla görüştüm azınlık ya umurlarında bile olmadi.
kaptan777, 4 yıl önce

Başlayan arkadaşa,arkadaşlarımıza sevindim .

Mevzuat,kanun,yönetmelik bu kadar açıkken niyet okunması gerçekten üzücüdür.İlçe mem de çalışan personel yetkisi olmadığı halde bile bu konuda olumsuz yorum bildiriyor.Birbirimize karşı anlayışlı olmamız gerekirken belki de full ekdersi yatan arkadaşlar dönüş yapmak isteyen arkadaşlarımız üzerinden niyet okuyor.

Herkes için söylemiyorum ama lütfen şu niyet okumayı ahlak denetçiliği yapmayı bırakalım.Biz bir olursak güçlüyüz.Kimsenin ne durumda,ailesinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz.Ki durumları iyi olsa bile o kadar sorgulamamız gereken şey varken geri dönmek isteyen meslektaşımızın maaaşı üzerinde iktisadi bir sorgulama yapmak komik olur.

Ayrıca bu başlayan arkadaşlarımızda kendisine gelebilecek görevi veya resen bir görevi kabul etmiş oluyor bu açıdan da düşünürseniz belki fikirleriniz değişebilir.

abdulgani fakir
Şube Müdürü
08 Nisan 2020 16:03

Aylıksız izinden dönüşle ilgili kanun ve yönetmeliklerlerde hiçbir kısıtlama yoktur. Esas olan görevde olmaktır. Aylıksız izin memura tanınan Bir haktır zorunluluk değildir. İlgili kanun ve yönetmelikleri okuyan bu konuda boş konuşulduğunu görür. Devlet kanuna bakar niyete değil. Ha bir genelge ile genelgenin yayınlandığı gün itibariyle kısıtlama getirirse ayrı. Lakin şuan yok. Dilekçesine istinaden Göreve baslatilanlara maaş yapılmadığını görüyoruz duyuyoruz. Neye göre? Yeri geliyor çalışanın bir gün sigortası yapılmadı diye hapis cezaları veriliyor. Bu uygulamayı yapanlar bunu hesaba katmalı. Eğer ellerinde bağlayıcı bir genelge kanun varsa ayrı. Var mı?

Huzursuz1
Aday Memur
08 Nisan 2020 19:22

Hocam siz hangi ildesiniz?

[email protected], 4 yıl önce
2 Mart tarihinde kayınpederim kalp ameliyatına alındığı için ve bebeğime de kayınvalidem baktığı için..ameliyat sonrası iyileşme süresi 1.5 Ayi bulacağından.mecburen Mart basında ucretsiz izine ayrıldım..Nisan 15 gibi başlama planım vardı.ama dilekçeme ne olur ne olmaz diye 15 Haziran yazdım..26 martta gidip dilekçemi verdim .Bugün tekrar ayliksiz izine ayırdılar.Bir sürü yorum başlık okudum.Hakareler vs.ahlaksizlikmis bu.Boyle yazanların başına gelse bu ne yaparlar acaba.Şımdı burda mağdur edilmedim mi ben.?Göreve başlatılmak kesinlikle yasal hakkımızdır.
08 Nisan 2020 19:27

Ankara
Huzursuz1, 4 yıl önce

Hocam siz hangi ildesiniz?

Huzursuz1
Aday Memur
08 Nisan 2020 19:34

İzmir başlangıç yaptı diye biliyorum ben.Neden bu ikili uygulamalar acaba?Umarım çözüme ulaşırsınız.

08 Nisan 2020 19:56

Bilemiyorum hocam.Baslatilan ve iptal olmayan var mı acaba.kesin varsa burada da yazılsa
[email protected], 4 yıl önce
Ankara

edb99
Aday Memur
08 Nisan 2020 21:54

Başlayanlar mutlaka vardır ama sanmıyorum buradan paylaşsınlar.
Huzursuz1, 4 yıl önce

İzmir başlangıç yaptı diye biliyorum ben.Neden bu ikili uygulamalar acaba?Umarım çözüme ulaşırsınız.

Toplam 229 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi