Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
31 Mart 2011 13:24

Atatürk : Gökten indiği sanılan kitapların dogmaları ...

Aziz milletvekilleri,

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.(Alkışlar)

İSPATLAR:

Atatürk'ün görüntülü sesli videosu :

http://video.google.com/videoplay?docid=3524364769838955805#

http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/ataturk_konusma/5d3yy.htm

Kaynak: Millet Meclisi Tutarak Dergisi D. V, C. 20, Sa. 3

(BİR PARAGRAF VERİLMİŞTİR)

Türk-İslam
Yasaklı
31 Mart 2011 13:38

Bu konuşma halâ esrarını koruyor...

devran82
Yasaklı
31 Mart 2011 13:49

esrar sırlar demektir belli olmayan demektir. bu konuşmada belli olmayan ne ?

muhalif110
Yasaklı
31 Mart 2011 14:07

:))

dini kemalizm peygamberi atatürk kıblesi anıtkabir olanların bu konuda bir kaç kelam etmesinde yarar var... aslında kim kimdir ne nedir?

Agnostik81
Genel Müdür
31 Mart 2011 14:12

Burda bir esrar yok ,Atatürk 'ün düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Devlet , dini kitaplarla yönetilmez.

Tuğrul Bey ,Abbasi halifesine ne dedi? Devlet işi başka o yüzden Tuğrul Beyin laiklik anlayışını Mustanfa Kemal de devam ettiriyor.

Laik olunmadan modern devlet inşa edilemez.

devran82
Yasaklı
31 Mart 2011 14:14

devlet laik olmalı tamam da gökten inen kitaplar için inmediğine dair "sanılan " ibaresini ve kurallarına "dogma " ibaresini kullanmak ne oluyor?

Eğer gerçekten bu kelimeler sarfedilmiş ise yanlış olmuş.

Katılmak mümkün değil.

Kimse kusura bakmasın...

'goker35'
Yasaklı

bu söz insanı dinden çıkarabilcak tarzda bir söz lakin siz bide şu tarafından bakın o beğenmediğiniz düşmanı olduğunuz Atatürk olmasaydı kaçınız acaba şuan müslüman olurdunuz?

devran82
Yasaklı
31 Mart 2011 14:16

CHP'nin dine bakışının sebebi bu konuşma olabilir mi ?

&&&_deniz_&&&
Yasaklı
31 Mart 2011 14:17

dinsiz de olsa imansız da olsa bilmem ne olsa da,hali hazır da bir ülke kurdu...

sırf bu yüzden saygı duymak lazım...türkün atasına...

ahmetbulut47
Genel Müdür
31 Mart 2011 14:19

laiklik demek din karşıtlığı demek değildir

laiklik fransada din ve vicdan özgürlüğünün teminatı olarak ortaya çıkmıştır ama malesef ülkemizde din karşıtlığı olarak lanse edilmektedir...

bu sözleri sarfeden kim olursa olsun ben karşı çıkarım..

birilerine körü körü bağlanmak yerine objektif bakabilmeli ve eleştirebilmelidir.

Agnostik81
Genel Müdür
31 Mart 2011 14:24

Atatürk'ün dine bakışı bellidir.Her zaman söylemleri dini karşısına almamak üzere olmuştur.Ne zamanki devleti avucuna almış, o zaman söylemleri sertleşmiştir.

Bursa Nutku , ezanın Türkçe okunması , ilk meclisin halifeye bağlılığı hep birer politik manevradır.Atatürk bir siyaset adamı olduğunu unutmamak gerek.Koşullara göre iyi hareket etmiştir.Gerektiğinde laik sistemi oturtmak için güç kullanmıştır.

muhalif110
Yasaklı
31 Mart 2011 14:31

bi de şu yönden bakalım. acaba hilafetin dolayısıylada olası bir islam birliğinin yok edilmesi kimin projesi olabilir? savaşla hilafet makamı ortadan kaldırılamayınca sanal bir kahraman yaratılıp batının kirli emellerini kendi kendimize vucut buldurmuş olmayalım sakın..

tarihci09-82
Yasaklı
31 Mart 2011 14:45

muhalif adlı şahıs,sanal olan sensin.batının kirli emelleride sensin.

bu kadar saçmaca bir düşünce olamaz ya...

Mustafa Kemali anlıcak beyin yok sizde o yüzden onun hakkında yorum yapmaktan kaçınınız.

siz kendiniz okudunuzmu acaba o kitapları?okumadıysanız hele hiiiç konuşmayın böyle konularda...

Türk-İslam
Yasaklı
31 Mart 2011 15:21

Esrar'ın sır olduğunu açıklayan arkadaşa teşekkürü bir borç bilirim(!) engin Türkçe kelime haznesi ile beni aydınlattığı için...

Buradaki esrar Atatürk'ün bu sözü söylerken "gökten indiği sanılan" cümlesinde yatmaktadır.Dört büyük kitaba inanan insanlar dahi kitabın gökten indiğine inanırlar.Atatürk "sanılan" kelimesini araya sıkıştırarak konuşmasının bu kısmını benim nezdimde sanki inkâr edercesine algılamaya yol açtı.

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı
31 Mart 2011 15:23

Atatürk'ün konuşmasını 2 noktada ele almak lazımdar. Birincisi Devlet-din ayrımı noktasında ele alırsak o zaman Atatürk neden chp prensipleri ile kutsal kitaplarla karşılaştırıyor. Yani Dini işin içine sokuyor.

2.si noktadan bakınca Atatürk'ün kutsal kitaplara inanmadığı ortaya çıkıyor, Çünkü insan inandığı dinin kutsal kitabın içeriği için gökten inen doğmalar demez, buradada Atatürk hakkında söylenen Deist olma ihtimalini güçlendiriyor. Atatürk'ün Deist yada ateist olabileceği tahmin ediliyor. Yani İslam dışı olduğu yönünde güçlü kanaatler var

.Haymatlos.
Genel Müdür
31 Mart 2011 15:26

sizce edison mu dünyaya faydalı oldu?yoksa gülen mi?

merak ediyorum.ona göre cennet yolumu nurlandıracam.karar veremedim.ampul faydasızsa neden akp bu sembolu kullandı?kafam karıştı.

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı
31 Mart 2011 15:30

Haymatlos o kadar saçma bir soru sormuşsunki: Sanki burada 2 takım fanatikleri varda onları çarpıştıracaksın. Edisondan bizene, ayrıcak Gülen'i seversin yada sevmessin, konunun ne alakası var. Başlıkla alakalı olmayan iki kişiyi kullanarak nereye varmaya çalışıyorsun ki

Türk-İslam
Yasaklı
31 Mart 2011 15:33

Benim de tam olarak esrar diye nitelediğim kısmı din dışı bir inanca mı sahipti.Belirttiğim gibi 4 büyük kitapta da sözlerin vahy yoluyla peygamberlere iletildiği inancı var.

Atatürk "sanıldığı" derken, 4 büyük kitaba inanan insanların yanıldığını mı imâ etmek istiyor.Eğer böyle bir istek var ise kendi bu 4 dinin dışında bir inanca sahip! Hayır bu anlamı yüklememiş ise müslüman birinin böyle bir söz kullanması nasıl açıklanabilir!?

.Haymatlos.
Genel Müdür
31 Mart 2011 15:34

cennet yolumu nurlandıracam.bu sacmalık mı?yoksa sen cennete ınanamayan kafırlerden mısın?

akif_28
Kapalı
31 Mart 2011 15:34

"Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt; bağrından çıktığımız Türk ulusu ve bir de, uluslar tarihinin bin bir acıklı olay ve sıkıntı ile dolu yapraklarından çıkardığımız sonuçlardır."

Konuşmanın devamı bu ve konuşmanın üst tarfındada okudunumuz bilmem ama belli konulardan bahsedilmiştir.

Bugün atatürkü dinsizlikle suçlayanlar acaba o devirde yaşasalardı ne yaparlardı merak ediyorum. Eminim ki atatürkün arkasından onlarda yürürdü. Çünkü sözde dini kullanarak memleket talan edilmiş. Osmanllıya matbaa 1700 yıllarda gelmiştir. Matba ile dinin ne alakası vardır. Altını çizerek söylüyorum bu matbada dini kitapların basılması yasaklanmıştır. Sırf dini kitap yazanlar aç kalmasın işsiz kalmasın diye. Yani o devirde yaşayıpta dinin nasıl kullanıldığını görmeden tutup atürkü bu açıklama ile yargılamak çok yanlış olur.

Konuşmanın parçasını alarak yapılan yorumlara bir örnek verim Feytullah Gülenin youtube de bir konuşması vardır. Kur an Yetim Kur an sahipsiz der. Halbuse ki Allah Kuranın Kıyamete kadar koruyacak olan benimder. Yani burdanbakrsanız Gülen dine ters bir yorum yapmıştır ama sadece o kısmı biliyoruz ondan önce ne dedi bilemeklazım diye düşünüyorum. Parçaya değil bütüne bakmak lazım

Atatürk ün bir konuşmasından yola çıkarak yorumlamak hatadır. İSlam Teali Cemiyeti ardır bu adamlar ingiliz mandasına girmeyi savunurken atatürk ya istiklal ya ölüm diye bilmiştir.

Toplam 61 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi