Editörler : supporters.
15 Mayıs 2022 00:17

Alan dışında dergide makale

Merhaba,

Doçentlik başvurularında ULAKBİM dergileri'nde yayınlanacak makalenin, doçentlik

başvurusunda bulunduğumuz alanla ilgili bir dergide yayınlanmış olması koşul mudur? Ya da

jürinin bu durumu kabul etmeme ihtimali var mı?

Sözgelimi, "TV izleme alışkanları" hakkındaki bir araştırma İletişim alanındaki dergiler için de

psikoloji alanındaki dergiler için de uygun.

mukallid
Şef
15 Mayıs 2022 09:55

Sayın Tevak bey kardeşim sana doçentlik sürecini özetleyeyim:

"Varsa pulun millet kulun, yoksa pulun olmaz çulun" demişler...

Bunun doçentlik değerlendirmesindeki karşılığı torpil ve adamı olmaktır.

Eğer adamın varsa jüriler de tesadüf eseri tam tanidiklardan gelir, o jürinin elindeki tesadüf eseri ilk dosya olursun ve 1 ay içinde sonuç alırsın.

Yoksa adamın dosyan şansa adamlara gider, onların elindeki 3-4. Dosya olursun 5-6 ay geçer buralarda sürünürsün.

Sürünmekle bitse...

Öyle saçma sapan kuralları sana tatbik ederler ki aklın şaşar...akademik kadroda değil, tez yonetmemis, hiç yurtdışına çıkmamış, atıf almış ama bence yetmez, kongreye katılmış ama bence az, makaleleri var ama bence değersiz, kendini geliştirecek kurslara katılmamış, kendini geliştirecek sertifikalar almamış, makalelerin yayımlandığı dergiler alanında saygın değil, derginin editör listesinden bizim branştan kimse yok...gibi gözünün üzerinde kaşı var bahaneleri ortaya dökerler, seni asgariden bırakmaları gerekirken bunların hepsini eser incelemesine sokarlar ve dosyana başarısız diyerek 3 dönem daha hakkını gasp ederler...

Mevzu puan değildir, mevzu yayın değildir...

Mevzu adamını bulup bulamamandir aha da bu kadar açık diyorum.

Adamın olsun tek eserini incelemeler direk başarılı olursun.

Diğer tüm objektif yorumlar herkesin kral çıplak diyememesinden kaynaklanıyor. Bakma biz Karadenizliyiz de deli tarafımız ile yazıyoruz..Dr Ensar Durmuş

Hadi1212
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 13:07

Sayın Tevak,

Dergi değil, makalenin alanla ilgili olması önemlidir. Makalenizi dergiye kabul edip etmemek derginin (editörün) kararı. Derginin indeksleri tuttuktan sonra sorun olmaz.

Sayın Mukallid,

Size göre dün öneceki gün ve önceki aylarda ve önceki yıllarda bu forumun diğer başlıklarında, süreci paylaşıp, sonra sonucum açıklandı başarılı paylaşımı yapıp arkadaşların hepsi, adamını bulanlar mı? Bu yazdıklarınız onların alın terine haksızlık gibi geliyor. Ben bir tek kişiye bile jürisini bile söylemeyen ve başarılı olan bir çok kişi tanıyorum. Hepsine tekrar tebrikler.

mukallid
Şef
15 Mayıs 2022 13:33

Şu yörenin insanı çok iyidir deyince oradan kötü adam da çıkmaz demek değildir...

Aylarca milletin uğraşması bile şaibelidir.

Düşünebiliyor musun bir grup adayın sonucu jüri belli olduktan sonraki ilk ayda açıklandı.

Bu nasıl iş ki adam 5 asil ve 2 yedek ile toplam 7 jüride de bir kişinin elindeki birinci dosya oluyor, hiiiç kimsenin elindeki ikinci, üçüncü jüri olmuyor, öbür yanda adamını bulamamış kişi de gidip iki kişinin elindeki üçüncü dosya, bir kisinin elindeki ikinci dosya iki kişinin elindeki birinci dosya oluyor?

Neye göre yapıyor bu dağıtımı?başvuru sirasina göre mi? Randomize mi? Kura ile mi?

Kimse kimseyi kandırmasın, sözlü ile istemediklerini engelleyebilenler, sözlülerin mahkemeden dönmesi üzerine işte online eser incelemesi safhaisna geçtiler. Kriterler objektif olmasına rağmen tamamen keyfi jüri değerlendirmeleri, saçma sapan yeni kriter uydurmalari ile millet mağdur ediliyor. Bunun bir itiraz mercii de yok. Bunu da forumdan takip etmisseniz görmüşsünüzdür kaç kişiye jürisi yüksek lisans tezi yonetmemiş diye başarısız vermiş.

Bunlar adamını bulamamış veya hakkında jürilere olumsuz telefon gitmiş kimseler tabi.

Yeterli sayıda bilimsel yayın yapan herkes zaten doçentlige başvurabildi ise emeği ile oradadır.

Burada emeğine haksızlık edilenler kriterleri sağlamasına rağmen adamını bulamadığı için veya hakkında olumsuz bir telefon aldığı için tamamen yanli şekilde, kriterler dışına çıkılarak haksız yere başarısız ilan edilenlerdir.

Bu forumdan da görüp öğrendiğim bundan başkası değil...Bırakmak isteyen asgariden, yemedi ise etikten yemedi ise başarısız diye mutlaka bırakıyor. Geçirilmek istenenin ise kimse dosyasıni bile inceleniyor.

Burada bu kokuşmuş düzeni savunmak istemezsiniz diye düşünüyorum.

Öbür yandan ilk cumleme atıf ile genelleme yapmak ile birlikte her genelleme tezatı olabilecek durumların da varlığını aslında kabul eder. Ben de ediyorum

Hadi1212, 2 yıl önce

Sayın Tevak,

Dergi değil, makalenin alanla ilgili olması önemlidir. Makalenizi dergiye kabul edip etmemek derginin (editörün) kararı. Derginin indeksleri tuttuktan sonra sorun olmaz.

Sayın Mukallid,

Size göre dün öneceki gün ve önceki aylarda ve önceki yıllarda bu forumun diğer başlıklarında, süreci paylaşıp, sonra sonucum açıklandı başarılı paylaşımı yapıp arkadaşların hepsi, adamını bulanlar mı? Bu yazdıklarınız onların alın terine haksızlık gibi geliyor. Ben bir tek kişiye bile jürisini bile söylemeyen ve başarılı olan bir çok kişi tanıyorum. Hepsine tekrar tebrikler.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 13:53

Cevaplar için teşekkür ederim. Hepsi kıymetli benim için.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 13:55

Sayın Mukallit, hiç aklıma gelmeyen bir boyutunu gösterdiniz sağolun.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 13:56

Hadi 1212 beklediğim cevaptı, teşekkür ederim.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 13:59

Doçentlik kriterlerinde tez yönetmiş olmak yok. Bu gerekçeyle ret? Her gün bir şey öğreniyorum.

Hadi1212
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 14:03

"Düşünebiliyor musun bir grup adayın sonucu jüri belli olduktan sonraki ilk ayda açıklandı."

Ben size nasıl oluyor anlatayım. Çünkü Jüride akademisyen. Örneğin bir önceki dönemde kasım yada aralık aylarında jüriler açıklandı. Bana iki dosya geldi dönemin bitmesine 4-5 hafta vardı. Sonra finaller, bir sürü ödev, tez izlemeler, tez jürileri ara tatil zaten kısa. Kendi çalışmama ayıracağım. Birde küçüklerin tatili var. Gelen giden olacak. Oturup önce raporları yazdım. Yazıncada ikisin ide sisteme yükledim. İki ayım olmasına karşın 3. haftada. Hani bir laf var moda oldu. Yemin edebilirim ama ispatlayamam. Bir çok jüri üyesinin raporları aynı nedenle öne aldığına eminim. Bu arada jürinin istediği rapordan başlama hakkı var. Ben elimdeki raporların hepsini bitirince onaylarım mesela.

Şimdi önceki gün yine 2 dosya geldi. Ama dönemin bitmesine 2 hafta var. Sınav hazırlayacağım daha. Öğrencimin tezinin son okuması geldi mesela cuma. Yani bu sefer okul - öğrenci işlerini halledip sonra dosyalara geçeceğim. isterseniz iddiaya girelim sizinle. bu sefer ilk ay rapor yazan çok az olacak. Yazanlarda uzun tatil planı olup o nedenle sıkıştıranlar olur.

Düzeni savunmuyorum. Aday yada jüri dürüst insanları savunuyorum.

Hadi1212
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 14:14

Hiç kimse sadece tez yönetmediği için doçentlikten red edilmez. Olumlu raporu fazla açmasanızda olur. Ama rapor olumsuzsa tüm olumsuzlukları yazmanız gerekir. Hiç projesi yok ta yazabilirsiziniz. Yani hoca dosyaya olumlu yada olumsuz yayınlardan karar vermiş. altına gözüne çarpan eksileri yazıyor.

Herşeyi mükemmel ama tez yönetmemiş bu yüzden olumsuz şeklinde bir rapor değil söz konusu olan.

tevak, 2 yıl önce

Doçentlik kriterlerinde tez yönetmiş olmak yok. Bu gerekçeyle ret? Her gün bir şey öğreniyorum.

mukallid
Şef
15 Mayıs 2022 14:43

Tesadüflere inanan birisi değilim.

Bir adam 7 de 7 jüriye birinci isim dusebilirken bir diğeri 7-8 ay bekleyebiliyor mu?

Jürinin atanması konusu şeffaf mı?

Mesela belki ben ilk başvurusunu tamamlayanlar dan birisiyim, bir baskasi ise işini sağlama alıp son gün sistem onayı almış, bizim jurilerimizin dağıtımında randomizasyon sağlanıyor diyor musunuz?

Var mı böyle bir algoritma, yok!

Çünkü manipüle edilebilir olmazdı, istediğin adama istediğin kişiyi birinci dosya diye gönderebilmek için bu işlerin böyle hep flu, muğlak olması lazım.

Diğer konu hiç bir jüri üyesine herhangi bir eğitim veriliyor mu?

Daha eser incelemesinin ne olduğunu bilmeyen dolu jüri üyesi var. Kişinin tez yönetmemesi bir esee incelemesi midir yoksa doçentlik kriterleri içinden mecburi olmayan ama puan getiren bir başlık mıdır?

Asgari değerlendirmeyi bilmeyen,eser incelemesi nedir bilmeyen, eser incelemesi safhasında dergi editorlerini inceleyen, derginin indekslerini inceleyen, ama kesinlikle hiç bir makalenin nitelik ve bilime katkısını tek bir literatur ile kıyaslamayan, daha eser incelemesinin ve nitelik bilime katkının nasıl değerlendirileceğini bile bilmeyen bir sürü kişi sadece etiketi Prof diye jüri yapılıyor ve biz de bu adamların kaprisleri ile, iş bilmezlikleri ile, hukuk tanimazliklari ile uğraşıyoruz.

Kendisine verilmiş objektif kriterleri terk ederek kendi kafasından kriter nasıl uydurulurmuş atın bana numaranızı da size atayım jüri yorumlarını.

Kendisinin birinci isim tek makalesi olmayanlar vaktiyle adam kayirmaci sistemde doçent alıp Prof olmuşlar şimdi de gelmişler kendi sahip olmadıkları kriterleri genişleterek adaylara tatbik ediyorlar.

Buna karşın işini doğru dürüst yapan jurilerimiz de başımızın üstünde yeri var.

Ama maalesef durum sizin anlattığıniz gibi değil, bu forumdaki binlerce mesaj da bana şahittir, dava edelim mi grubunu bir ara okuyun isterseniz

Hadi1212, 2 yıl önce

Hiç kimse sadece tez yönetmediği için doçentlikten red edilmez. Olumlu raporu fazla açmasanızda olur. Ama rapor olumsuzsa tüm olumsuzlukları yazmanız gerekir. Hiç projesi yok ta yazabilirsiziniz. Yani hoca dosyaya olumlu yada olumsuz yayınlardan karar vermiş. altına gözüne çarpan eksileri yazıyor.

Herşeyi mükemmel ama tez yönetmemiş bu yüzden olumsuz şeklinde bir rapor değil söz konusu olan.

Hadi1212
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 15:05

Adamın adı Ali yse 7 jüride de 1. işim Zekiyse sonuncu isim olur. Jürinin sistemine adayın isminin (soy isminin değil) alfabetik sırasına göre düşüyor adaylar.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 22:15

Üniversiteler belli aday için ilana çıkıyor ama bizim üniversitede hakkıyla giren çok arş. gör. var.

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 22:16

Ona benziyor demek ki demek istedim:)

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 22:17

Teşekkür ederim, bu polemik bile bana çok yararlı oluyor. İkisi de doğru bence..

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 22:20

Teşekkür ederim açıklamanız için. Sevindim.

Tezten türetilmiş makalede danışman adının yazılması gerektiğini de bu forumdan öğrendim.

Ama ben daha önce kitap bölümü yazmıştım ve danışmanın adını belirtmemiştim. Zaten o da

istemez sanırım. Umarım bu da sorun olmaz.

Hadi1212, 2 yıl önce

tevak
Aday Memur
15 Mayıs 2022 22:22

Torpilden nefret ediyorum, geçmişte torpilden çok mağdur oldum. sonra kimseye torpil yapmadım.

mukallid
Şef
15 Mayıs 2022 23:18

Bu dediğiniz gibi ise benim ismim e ile başlıyor bir başka arkadaşımın ki f ile başlıyor idi, onda da bende de 3. Dosya jürileri de vardı, 2.dosya jürileri de. Dediğiniz gibi ise benim ismim e ile başladığından ondan daha önce tüm iki dosyalilara dağıtılmam, arkadaşımın da sadece 3 dosyalilara kalması lazımdı. Yani ismi benden sonra olan birinde bende 3 dosyali jüri varken iki dosyali jüri düşmemesi lazım idi.

Hadi1212, 2 yıl önce

Adamın adı Ali yse 7 jüride de 1. işim Zekiyse sonuncu isim olur. Jürinin sistemine adayın isminin (soy isminin değil) alfabetik sırasına göre düşüyor adaylar.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
16 Mayıs 2022 01:55

Hadi hocanın ne dediğini anlamamışsınız. 2 dosyalı jüri de 3 dosyalı jüride sistemi açıp baktığında gönderilen dosyalar alfabetik sıra ile demek istemiş. Elbette jüri üyesi bu sıralama ile dosya değerlendirmek zorunda değil. İstediği sırafan başlayabilir.

mukallid, 2 yıl önce

Bu dediğiniz gibi ise benim ismim e ile başlıyor bir başka arkadaşımın ki f ile başlıyor idi, onda da bende de 3. Dosya jürileri de vardı, 2.dosya jürileri de. Dediğiniz gibi ise benim ismim e ile başladığından ondan daha önce tüm iki dosyalilara dağıtılmam, arkadaşımın da sadece 3 dosyalilara kalması lazımdı. Yani ismi benden sonra olan birinde bende 3 dosyali jüri varken iki dosyali jüri düşmemesi lazım idi.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
16 Mayıs 2022 01:58

Her alan için geçerli değil. Kütüphanemdeki kitaplara bir baktığımda kitap olarak basılmış bir çok tez var ve danışmanların adları yok. Alana göre farklı.

tevak, 2 yıl önce

Teşekkür ederim açıklamanız için. Sevindim.

Tezten türetilmiş makalede danışman adının yazılması gerektiğini de bu forumdan öğrendim.

Ama ben daha önce kitap bölümü yazmıştım ve danışmanın adını belirtmemiştim. Zaten o da

istemez sanırım. Umarım bu da sorun olmaz.

mukallid
Şef
16 Mayıs 2022 10:17

Ama son tarih veriliyor, a jürisindeki dosyanıza son tarih olarak atıyorum 1 ay sonrayı, b jurinizdeki dosyanıza son tarih olarak 2 ay sonrayı, c jurinizdeki dosya için de son tarih olarak 3 ay sonrayı gösterebiliyor. Öbür yandan bazı şanslı! kişiler düştüğü jürideki tek dosya oluyor ve bu şansları 7 jüride de sürüp 1 ay içinde sonuçlarını alıyorlar. Tesadüflere inanmayan ve şansa bu kadar açık ihtimal vermeyen birisi olarak tüm bu olayları rastlantı ile izah edemiyorum. Dediğinizden de şunu anladım ki bir jüriye 3 dosya geldi ise o üç adaya da son tarih olarak 3 ay sonrayı gösteriyor? Doğru mu anladım

akademisyen 64, 2 yıl önce

Hadi hocanın ne dediğini anlamamışsınız. 2 dosyalı jüri de 3 dosyalı jüride sistemi açıp baktığında gönderilen dosyalar alfabetik sıra ile demek istemiş. Elbette jüri üyesi bu sıralama ile dosya değerlendirmek zorunda değil. İstediği sırafan başlayabilir.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi