Editörler : Pangaea
12 Ağustos 2022 13:14

KPSS Soru Havuzu
Yeni hazırlanan havuzda bambaşka tarzda sorular yazılabilir mi? Geçmiş sorular incelenir mi? En büyük korkum alakasız tyt gibi soruların sorulacak olması... Fikirleriniz nedir? Geçmişten bambaşka bir sınav mı göreceğiz?

mühendisyen789
Kapalı
12 Ağustos 2022 13:32

Hocam çok farketmez belki matematik soruları daha tyt tarzı gelir. Ben Gk için çok fark olacağını sanmam

Secretgift
Şef
12 Ağustos 2022 13:37

Hocam matematiğin öyle gelmesi zaten olayı tamamen değiştirir. Uzun paragraf tarzı şekilli matematik soruları gelirse büyük sıkıntıya yol açabilir.
mühendisyen789, 2 yıl önce
Hocam çok farketmez belki matematik soruları daha tyt tarzı gelir. Ben Gk için çok fark olacağını sanmam
12 Ağustos 2022 13:46

Matematik tyt tarzı olmada bile 2022 kadar kolay olacağını düşünmüyorum

Secretgift
Şef
12 Ağustos 2022 13:52

Öyle olmasın zaten hocam. Mesela 2020 gibi bir ayarda gelirse güzel olur.
Legolaskaracı, 2 yıl önce
Matematik tyt tarzı olmada bile 2022 kadar kolay olacağını düşünmüyorum

Emre120
Memur
12 Ağustos 2022 14:56

Genel kültür her zamanki gibi gelir. 2022'deki yumuşama dönemi,medeni kanun,arıcılık sorusu gibi cevabı tartışmalı sorular gelmez. Onun haricinde iyi çalışanın 50 ve üstü yapabileceği tarzda gelir her zamanki gibi. Genel yetenek tarafında matematik 2022 kadar basit gelmez. 2022 son yıllardaki en basit matematik sınavıydı ancak Türkçe saçma sapan olunca bir önemi kalmadı matematiğin. Türkçe ise 2022'de en çok tepki çeken dersti. Bence sınavın iptal edilmesi piyasadaki aynı sorulardan değil de Türkçe nedeniyle olmalıydı. Hocaların bile yapamayacağı,kapalı sorulardı. Yeni nesil sorular ise beklemiyorum. Hem yeni nesil soru hazırlamak için zaman yok hem de daha önceden duyurmaları gerekirdi soru tarzının değişeceğini.

bunudagormedik
Genel Müdür
12 Ağustos 2022 15:09

Abi atandınız neden sürekli sınava giriyorunuz yav;?

Emre120, 2 yıl önce

Genel kültür her zamanki gibi gelir. 2022'deki yumuşama dönemi,medeni kanun,arıcılık sorusu gibi cevabı tartışmalı sorular gelmez. Onun haricinde iyi çalışanın 50 ve üstü yapabileceği tarzda gelir her zamanki gibi. Genel yetenek tarafında matematik 2022 kadar basit gelmez. 2022 son yıllardaki en basit matematik sınavıydı ancak Türkçe saçma sapan olunca bir önemi kalmadı matematiğin. Türkçe ise 2022'de en çok tepki çeken dersti. Bence sınavın iptal edilmesi piyasadaki aynı sorulardan değil de Türkçe nedeniyle olmalıydı. Hocaların bile yapamayacağı,kapalı sorulardı. Yeni nesil sorular ise beklemiyorum. Hem yeni nesil soru hazırlamak için zaman yok hem de daha önceden duyurmaları gerekirdi soru tarzının değişeceğini.

Emre120
Memur
12 Ağustos 2022 15:20

Atandım diye neden sınava girmeyeceğim? Soruları görmek amacıyla sınava girdim.

bunudagormedik, 2 yıl önce

Abi atandınız neden sürekli sınava giriyorunuz yav;?

sonbirşansssss
Şube Müdürü
12 Ağustos 2022 21:10

Soru havuzunun değişecek olması ezbercileri vuracak. O soru havuzundan sürekli soru geliyor olmasından dolayı tüm yayınevleri belli bir düzen oturtmuştu. Piyasada çözülmedik deneme çözülmedik soru bankası bırakmayınca herkes 108 110 netleri yapıyordu. Buna matematik dahil. İster istemez ezber mantığına kaçınca iş o 108 netler sınavda heyecanla birlikte 85 90 netlere iniyordu. Bazılarında inmiyordu ezber iyi olunca ya da sınav kontrolünü sağlayabilince.

Ama bu sınav farklı olacak işi ciğerinden öğrenenler yani piyasa yayınevlerine göre değil de sindirerek öğrenenler nispeten iyi yapacak.

Bu arada iptal edilen sınavda matematik bana göre çok da kolay değildi. Her zaman ki gibiydi. 2020 de 3-4 tane eleyici soru vardı fazladan. Sayısal mantık zor değildi 2020 de de 2022 de de. Ama 2020 de güzel kaliteli bir soruydu. İlk 15 soru her zaman kolay zaten.

Bana göre çok farklı olacak sınav. Sürprizlerle dolu olacak. Ama hiç önemli değil. Çünkü bu bir sıralama sınavı. Puan veya net sınavı değil. Ama ezberciler için kötü olabilir.

ismail.40
Aday Memur
13 Ağustos 2022 04:37

Peki havuzdaki öabt ya da a grubundan giren arkadaşlar var: kaymakamlık sınavı, işletme gibi onlarda mı silindi acaba?

ismail.40
Aday Memur
13 Ağustos 2022 04:39

Ya da eğitim bilimleri de mi silindi şimdi? Tüm soru hazırlayan adamlar değişti mi?

ismail.40
Aday Memur
13 Ağustos 2022 04:43

Arkadaşlar, devlet denstleme kurulu tüm soru havuzunu silecekmiş ve soru hazırlayan tüm kişiler değişecekmiş. Açıkçası yeni tarz sorular gelebilir

sdsss
Daire Başkanı
13 Ağustos 2022 09:14

Zaten farklı gelirse gk kısmı farklı olur diye düşünüyorum. Aynı ve benzer olduğu tartışılan sorular %95 gk kısmı.Piyasadaki kaynaklar sorularını geçmiş sınavlara göre hazırladığından, bundan sonra aynı veya benzer soru gelmesinin önüne geçilmek istendiği için geçmiş sorulardan farklı tarzda sorular geleceğini düşünüyorum.

Secretgift
Şef
13 Ağustos 2022 09:29

Yeni tarz gelemes sınav süresi arttırılmalı o zaman. Zaten bu tarzda bile zar zor süre yetiyor.
ismail.40, 2 yıl önce

Arkadaşlar, devlet denstleme kurulu tüm soru havuzunu silecekmiş ve soru hazırlayan tüm kişiler değişecekmiş. Açıkçası yeni tarz sorular gelebilir

13 Ağustos 2022 11:15

1) Türkçe soruları az miktarda daha kolay gelebilir ama fazla kolaylık ve kısa sürede çözülecek Türkçe soruları beklemesin kimse.Çünkü günümüz gençleri okuduklarını tam olarak anlayamıyorlar veya yanlış şekilde anlıyorlar tarzında biraz da doğru bir düşünce var ve özellikle paragraf ve anlam soruları kısmen bu düşünceye göre oluşturuluyor.Türkçe'den bol kaliteli soru çözmenizi tavsiye ederim.Ayrıca sınavda ilk olarak Türkçe testini yapmalı bence herkes çünkü önce diğer testleri yapıp o kafa yorgunluğu ile Türkçe'ye geçerseniz hem okuma hızınız hem de algılama kapasiteniz biraz düşer.

2) Matematik'ten zaten sorular zor da olsa kolay da olsa Türkiye geneli net ortalaması hep düşüktü.Bence bu net ortalamasının daha da düşmesini istemezler ve Matematik aşağı yukarı aynı kolaylıkta gelir.

3) Coğrafya soruları bu sefer bir tık daha zor gelebilir ve daha fazla yoruma dayalı,çelişkili şıkları olan sorular gelebilir.Onun dışında harita üzerindeki sorulardan yine bolca gelir ve harita üzerinden konulara çalışanlar avantajlı olur.

4) Tarih'ten sorular konulara göre daha dengeli dağılır bu sefer.Bu sınavda Anadolu Selçuklu Beyliği,padişahlar, Lale Devri3. Selim-2.Mahmut dönemleri yenileşme hareketleri,1.Dünya Savaşı,Kongreler( Erzurum,Sivas Kongreleri,Amasya Genelgesi) ,Atatürk ilkeleri ile ilgili birer soru bekliyorum.

13 Ağustos 2022 21:27

Sınavda türkçeden başlamak dışında gerisi doğru olabilir. Ama bu, kesinlikle yanlış. Türkçeyle basladigimiz için zaten kolay olan matematiği de yapamadık. Sonra ne türkçe ne matematik iyi geldi, daha baştan iflas ettik. Lise 1'de olsam bundan daha iyi gy yapardim heralde. Dağıttı bizi turkce. Sonra Gk'den 50 yapmanın da hicbir önemi kalmadı. Matematik hiçbir zaman çok zor olmuyor da, türkçe bi zor oldu mu her yeri mahvediyor. Kumar oynamak istersem, ancak oyle türkçeden başlarım bundan sonra...

ekonomik.çöküüş, 2 yıl önce

1) Türkçe soruları az miktarda daha kolay gelebilir ama fazla kolaylık ve kısa sürede çözülecek Türkçe soruları beklemesin kimse.Çünkü günümüz gençleri okuduklarını tam olarak anlayamıyorlar veya yanlış şekilde anlıyorlar tarzında biraz da doğru bir düşünce var ve özellikle paragraf ve anlam soruları kısmen bu düşünceye göre oluşturuluyor.Türkçe'den bol kaliteli soru çözmenizi tavsiye ederim.Ayrıca sınavda ilk olarak Türkçe testini yapmalı bence herkes çünkü önce diğer testleri yapıp o kafa yorgunluğu ile Türkçe'ye geçerseniz hem okuma hızınız hem de algılama kapasiteniz biraz düşer.

2) Matematik'ten zaten sorular zor da olsa kolay da olsa Türkiye geneli net ortalaması hep düşüktü.Bence bu net ortalamasının daha da düşmesini istemezler ve Matematik aşağı yukarı aynı kolaylıkta gelir.

3) Coğrafya soruları bu sefer bir tık daha zor gelebilir ve daha fazla yoruma dayalı,çelişkili şıkları olan sorular gelebilir.Onun dışında harita üzerindeki sorulardan yine bolca gelir ve harita üzerinden konulara çalışanlar avantajlı olur.

4) Tarih'ten sorular konulara göre daha dengeli dağılır bu sefer.Bu sınavda Anadolu Selçuklu Beyliği,padişahlar, Lale Devri3. Selim-2.Mahmut dönemleri yenileşme hareketleri,1.Dünya Savaşı,Kongreler( Erzurum,Sivas Kongreleri,Amasya Genelgesi) ,Atatürk ilkeleri ile ilgili birer soru bekliyorum.

14 Ağustos 2022 00:28

Evet aslında şöyle demek daha doğru olur belki.Matematik'ten en az 20 net çıkartabilirim diyenler Matematik'ten başlaması daha mantıklı olabilir.Ancak Matematik'ten 10 neti geçemiyorum zaten diyenlerin Türkçe'den başlayıp gerekirse çok daha yavaş şekilde bu testi çözüp en az 20 net yapmaya çalışması daha doğru olur sanırım. Yani gerekirse anlam ve paragraf sorularını 2'şer kez yavaşça okuyup anlamaya çalışmalı bu kişiler.Nasıl olsa Matematik'ten yapabilecekleri soru sayısı kısıtlı olacak ve bol vakitleri olacak.

psikolog.nehir, 2 yıl önce

Sınavda türkçeden başlamak dışında gerisi doğru olabilir. Ama bu, kesinlikle yanlış. Türkçeyle basladigimiz için zaten kolay olan matematiği de yapamadık. Sonra ne türkçe ne matematik iyi geldi, daha baştan iflas ettik. Lise 1'de olsam bundan daha iyi gy yapardim heralde. Dağıttı bizi turkce. Sonra Gk'den 50 yapmanın da hicbir önemi kalmadı. Matematik hiçbir zaman çok zor olmuyor da, türkçe bi zor oldu mu her yeri mahvediyor. Kumar oynamak istersem, ancak oyle türkçeden başlarım bundan sonra...

14 Ağustos 2022 03:25

Evet, aynen.

Evet aslında şöyle demek daha doğru olur belki.Matematik'ten en az 20 net çıkartabilirim diyenler Matematik'ten başlaması daha mantıklı olabilir.Ancak Matematik'ten 10 neti geçemiyorum zaten diyenlerin Türkçe'den başlayıp gerekirse çok daha yavaş şekilde bu testi çözüp en az 20 net yapmaya çalışması daha doğru olur sanırım. Yani gerekirse anlam ve paragraf sorularını 2'şer kez yavaşça okuyup anlamaya çalışmalı bu kişiler.Nasıl olsa Matematik'ten yapabilecekleri soru sayısı kısıtlı olacak ve bol vakitleri olacak.

Muhendisemredem
Kapalı
14 Ağustos 2022 15:13

Bence olması gereken 20-22 dk da gk bitirip sonra rahat bir şekilde 50 dk türkçe 50 dk mat çözülmeli

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
16 Ağustos 2022 10:10

Sen nerden biliyorsun soruların nasıl geleceğini kendinden emin bi şekilde cevap veriyorsun bi de yoksa soruları mı aldınız, bu bi itiraf mı

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi