Editörler : supporters.
«6789101112131415161718

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
20 Ocak 2021 10:50

Hocalarım boşa tartışıyorsunuz. Zaten dil barajı belirlenmiş ki anket ile süreci başlattılar.

metemelih
Kapalı
20 Ocak 2021 12:24

bazi arkadaslar 70 almak kolay yazmis. yani ben alirim 80 ya da 90 sıkıntı yok. ama sinav yok!! su anda bunu yazan arkadaslar geceleri rahat uyuyun:)

Uzi69
Aday Memur
20 Ocak 2021 15:41

Arkadaşlar 251.ÜAK toplantısı sonucunda bir rektör hocamız 65 olarak tavsiye kararı verdiklerini duyurmuş.(Yusuf BARAN iZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ UNİ ) .Ayrıca sanırım artık 900 tl gibi bir basvuru bedeli de getırılecek... HAYIRLISI OLSUN HİÇ DEĞİLSE BELİRLİLİK SART...

Okutman Dr.
Memur
20 Ocak 2021 16:03

Hocam peki bu 65 kararı Şubattaki doçentlik başvurusunda uygulanacak mı acaba?

Uzi69, 3 yıl önce

Arkadaşlar 251.ÜAK toplantısı sonucunda bir rektör hocamız 65 olarak tavsiye kararı verdiklerini duyurmuş.(Yusuf BARAN iZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ UNİ ) .Ayrıca sanırım artık 900 tl gibi bir basvuru bedeli de getırılecek... HAYIRLISI OLSUN HİÇ DEĞİLSE BELİRLİLİK SART...

tldb
Aday Memur
20 Ocak 2021 18:30

900 tl mi? Umarım doğru değildir.

Doçentlik başvurularınıda kendilerine para kapısı halinemi getirecekler. Ben buradan bu anlamı çıkartıyorum. Tamam anladık ekonomi kötü ama ekonomiyi düzeltecek şey bizim ödeyeceğimiz paralar değil. Sürekli halkın cebinde bu insanların gözleri. insanların aldıkları üç kuruş parayı nasıl geri alırız, onun hesabını yapıyorlar.

Devlet kurumlarının halk için yapılan işlemler için ücret almalarını zaten hiç anlamış değilim. Zaten vergilerimizi ödüyoruz. Bu vergiler bu işler için ödeniyor.

Eğer doçentlik başvurularını paralı yaparlarsa, bu yeni bir dayatma olacaktır. Mecburen herkes ödeyecek. Belki de sırf bu yüzden yılda 3 defa başvuru almaya başladılar. Kim bilir.

Yılda üç defa başvuru almaların da ki amacın süreci hızlandırmak olmadığı aşikar çünkü mart 2020 başvuruları halen bitmemiş durumda. Yani hızlanan bir şey yok. Öyle bir kaygıları olduğunada hiçbir zaman inanmadım.

Bakalım daha neler neler duyacaz önümüzdeki süreçte.

Uzi69, 3 yıl önce

Uzi69
Aday Memur
20 Ocak 2021 19:16

Evet maalesef söylediğim gibi bu bir rektör hocanın kararı değil ÜAK 'ın bu sabah aldığı bir karar zaman içerisinde göreceğiz zaten bu kaarları .Ayrıca bir arkadaş subatta bu gecerli olurmu diye sormuş normalde krıter değişikliğinde en az 1 yıl beklenmeli kuralı var.Bu sebeple seneye ocak 2022 de gecerli olacaktır..Yine belirtmek isterim ki 65 dıl puanı hem adaletı hem esıtlıgı getırecektır.Bu arada 87.5 dil puanımın olması sebeıyle ınsanların yıllarını sadece dil ile ugrasmaya vermeleride oldukça yanlış olurdu ...Herkesin hakkında hayırlısı olsun sevgili arkdaslar ..

tldb, 3 yıl önce

900 tl mi? Umarım doğru değildir.

Doçentlik başvurularınıda kendilerine para kapısı halinemi getirecekler. Ben buradan bu anlamı çıkartıyorum. Tamam anladık ekonomi kötü ama ekonomiyi düzeltecek şey bizim ödeyeceğimiz paralar değil. Sürekli halkın cebinde bu insanların gözleri. insanların aldıkları üç kuruş parayı nasıl geri alırız, onun hesabını yapıyorlar.

Devlet kurumlarının halk için yapılan işlemler için ücret almalarını zaten hiç anlamış değilim. Zaten vergilerimizi ödüyoruz. Bu vergiler bu işler için ödeniyor.

Eğer doçentlik başvurularını paralı yaparlarsa, bu yeni bir dayatma olacaktır. Mecburen herkes ödeyecek. Belki de sırf bu yüzden yılda 3 defa başvuru almaya başladılar. Kim bilir.

Yılda üç defa başvuru almaların da ki amacın süreci hızlandırmak olmadığı aşikar çünkü mart 2020 başvuruları halen bitmemiş durumda. Yani hızlanan bir şey yok. Öyle bir kaygıları olduğunada hiçbir zaman inanmadım.

Bakalım daha neler neler duyacaz önümüzdeki süreçte.

20 Ocak 2021 22:41

Arkadaşlar şuanki puanımız doçentliğe yettiği için biz kendiğimizi yayın yapma çalışmalarına verdik. Eğer dil puanı yükseltilirse bizi etkileyecek mi? Etkileyecekse bu haksızlık olmayacak mı? Mahkemeye versek kazanirmiyiz?

sami buhur
Aday Memur
21 Ocak 2021 12:06

Akademide uluslararası bir dilde yetkin olmak araştırmacılar için kolaylık sağlayacaktır. Ancak bunun sınav ile dayatılması doğru değildir. Araştırma ve bilimsel yayın yapma isteği olan zaten dil öğrenecektir. Maalesef ülkemizde bütün yetkinlikler sınav ile ölçülmektedir. Bu sınavı geçmek için yıllarını verenler, çok para ödeyenler var. Sınavı geçtikten sonra bir tane bile İngilizce yayın yapamayan tonlarca akademisyen var. O zaman bu dil sınavı ne işe yarar???

Ben lisans eğitimim esnasında hazırlık okudum şu anda dil sorunum yok. Bana göre dilde yetkinleşmek için ya hazırlık okunmalı ya da yabancı bir ülkede belli bir süre yaşanmalı. Aksi takdirde ülkemizde olduğu gibi YDS vb. sınavlarda 80 alıp bir tane yabancı yayın yapamayan bir sürü akademisyen ortaya çıkar. Akademisyen veya bilim adamı olmanın ön koşulu dil olamaz. Dil puanı olmayıp alanında çok iyi akademisyenler var. Diğer taraftan nice prof. ve doçent tanıyorum ki İngilizce cümle kuramaz. Fetö taktikleri ile dilden geçenleri hiç saymıyorum. Dile bu kadar takılmayalım. Karar vericiler diledikleri zaman bu puanı değiştirebiliyorlar. Nitekim 55 dil puanı zaten yürürlükte ve bu puanla doçent olmuş yığınla insan var. Yazık, ülkemizin insan gücü bu şekilde ziyan olmamalı.....

21 Ocak 2021 14:51

Ne güzel yazıp ifade etmişsinzi hocam, yüreğinize sağlık birazda ben yazayım, yıllarca yabancı dil sıkıntısı çektim, sonra işte zar zor 6o küsürü yökdilden alıp doçent olduk, gelelim sizin yazdıklarınızın üzerine yazacaklarıma, bu ülkede kimse demiyorum,, çoğu akademisyen yabancı dil filan bilmez, eski anadolu liselerinden mezunlar özel kolej mezunları, odtü gibi üniversite okumuş veya yabancı ülkde YL doktora yapmışlar dili iyi bilir ve köreltmediyse de iyi kullanır. bu saydıklarım sanırsam akaminin %5-10 unu zor oluşturur, geriye kalanlar işte üç beş taktikle, not only den sonra but gelir virgülden sonra that gelmez gibi taktikler ile 2000 li yllardan taki 2011-12 lere kadar bir şekilde dili geçtiler, erasmusla yurtdışna misafir gittiler, ellerinde sözlükle üç beş kelimeyi söyleyip, yemek siparişi verdiler, her neyse sonra bu arada tabi fetö ile kopya çekip soru alıp 80-90 alanlarda işin ayrı boyutu, onlar direk büyük oynadılar diğerleri yine taktikle filan 3-5 kelime öğrendiler, bizim gibi garibanlarda 40-50 arası aldı durdu, sonra fetö İELTS ile binlerce kişinin doçentliğini halletti ve daha bu ülkede İELTS dosyası açılmadı, açılmazda, sonra 2013 de yyien fetö uzantıları YDS getirdi, aylarca çalıştık bir girdik yok böyle bir sınav tam önünü kesme dünyanın en zor dil sınavı 2013 nisan ve ekimde yapıldı sonra 2014-15 lerde de devam etti, ne güzel en zor sınavı yap soruları verdiğin adamlar 70-80 alsın soruları alamayan 30-35 alsın ve umudunu tam kessin, aq un fetösü yüzünden kanser olacaktık bu dil sınavlarından, olanda olmuştur, sonra ne oldu, herhalde aklı başınd abirileri durumu çözdü binlerce birikmiş akademisyenin önünü açmak için önce yökdil sınavı yapıldı bu da tabi kola bşr sınav, bir çok kişi 55-65 üzeri aldı ama hala binlerce kişi 65 alamıyordu çünkü yaşı başı geçmiş, gayet iyi çalışmış kitaplar yazmış makaleler yazmış bu akademisyenler içinde kanun ile doçentlik kriterleri değişti dil barajı 55 e düşürüldü, bu arada doçentlik için sözlü kaltı vs vs, sonuç olarak şunu diyorum, dili bieln bilir helal olsun, ancak iki kelime bilmeyen binlerce akademisyen dünyanın en kaliteli dergilerinde makale çıkarabiliyor çünkü dijital çağdayız yazıp gönderiyor çeviri merkezine ki artık öyle eskisi giib çeviri merkezi değil konunun uzmanına yazdırıyorlar, adam senin materyal metodunu alıp senden iyi tartışıyor konuyu ve kaliteli bir şekilde yazıp dergiye gönderiyor. Hocamın da ifade ettiği gibi şu çağda yabancı dil akademide baraj ise bu işte çok büyük oyunlar vardır, yabancı dilin baraj olması için anadili konuşuruz, anadilimiz tabiki öz Türkçemizdir, yabancı dil ingilizceyi yarı eğitim dili yaparız bak o zaman 20 sene sonra nasıl oluyor, ha bunu yapamıyın yapamazsın o vakit yazık arkadaş bu ülkenin nerjisine yazık bırakın ya, yabancı dilden 80-90 almış prof, bodrumda, marmariste, turist ile konuşamıyor, restorandaki ilkokul mezunu garson kardeşim şakır şakır konuşuyor, bırakın bu işleri. etmeyin eylemeyin bu ülke hepimizin.

sami buhur, 3 yıl önce

Akademide uluslararası bir dilde yetkin olmak araştırmacılar için kolaylık sağlayacaktır. Ancak bunun sınav ile dayatılması doğru değildir. Araştırma ve bilimsel yayın yapma isteği olan zaten dil öğrenecektir. Maalesef ülkemizde bütün yetkinlikler sınav ile ölçülmektedir. Bu sınavı geçmek için yıllarını verenler, çok para ödeyenler var. Sınavı geçtikten sonra bir tane bile İngilizce yayın yapamayan tonlarca akademisyen var. O zaman bu dil sınavı ne işe yarar???

Ben lisans eğitimim esnasında hazırlık okudum şu anda dil sorunum yok. Bana göre dilde yetkinleşmek için ya hazırlık okunmalı ya da yabancı bir ülkede belli bir süre yaşanmalı. Aksi takdirde ülkemizde olduğu gibi YDS vb. sınavlarda 80 alıp bir tane yabancı yayın yapamayan bir sürü akademisyen ortaya çıkar. Akademisyen veya bilim adamı olmanın ön koşulu dil olamaz. Dil puanı olmayıp alanında çok iyi akademisyenler var. Diğer taraftan nice prof. ve doçent tanıyorum ki İngilizce cümle kuramaz. Fetö taktikleri ile dilden geçenleri hiç saymıyorum. Dile bu kadar takılmayalım. Karar vericiler diledikleri zaman bu puanı değiştirebiliyorlar. Nitekim 55 dil puanı zaten yürürlükte ve bu puanla doçent olmuş yığınla insan var. Yazık, ülkemizin insan gücü bu şekilde ziyan olmamalı.....

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
21 Ocak 2021 15:35

Arkadaşlar akademisyeni garson ile kıyaslamayın aynı şey mi? Gündelik hayat içinde sürekli yabancı ile muhatap olunca konuşur doğal olarak. Bilimsel bir makale verin bakalım anlayacak mı (hatta Türkçesini verin ne kadar anlar).

Ben zor olmadığını iddia ediyorum çünkü yanlış hazırlanıyorsunuz. Kurs veya taktikle ezberle sadece sınav geçilir elbet yapanlar var ama asıl amaç dili öğrenmek olunca her halukarda sınavda da başarılı olunur. Yolu, aktüel konularda bol bol okuma yapmak ve okuduğunu anlamak. Dil ancak bu şekilde öğrenilir. Gramere vs. fazla takılmayın. Bol bol roman vs. okuyun dizi ve filmleri ingilizce altyazı ile izleyin olduğunu göreceksiniz.

21 Ocak 2021 16:00

Sayın hocam mesele makaleyi anlamak değil, aynen makaleyi biraz yabancı dil bilen anlar verileri tabloları sonucu anlar, garsonla karşılatırmada ki örnek hani 80-90 alıp doçentliği almış prof olmuş ama gerçekten 3-5 kelimeyi bilemyenler için eee kusura bakmayında 90 almış bir adamda konuşsun birazcık. Bura tartışılması gereken yapılan dil sınavları çok basit bir örnek vereyim 2013 nisan ve ekim yds soruları google da taratın anında çıkar bir dil uzmanına gösterin nasıl bir sınavmış neden yapılmış ? kimler geçmiş kimlerin önü tıkanmış, bu ülkede mesele yapılan dil sınavlarıdır, yoksa akademisyen en azından okduğunu anlayabilecek düzeyde dil bilmelidir, alanındaki bir kitabı malaeyi anlayacak düzeyde olmalıdır, ancak yapılan tüm dil sonavlarını sert gramer yoruma dayalı samanlıkta iğne aramaya benzer parağraf düzeyinde yapıldı ha yapıldı bu yapılırken binlerce insan mağdur edilip fetöcü ve fetö bağlantılılar bu sınavlardan geçip araş gör oldu doçent oldu, bu sistemi getirenlerin amacıda buydu zaten engel olmak için bundan iyi bir baraj olmazdı, bilim barajı koysan bir yerde kendi adamını sokarsın başka yerde sokamazsın koy dil barajını en kazık sınavı yap kendi adamlarına soruları ver gerş kalan 50 alamsın araş gör olmasın 65 alamasın doçent olmasın. böyle bir taktik dünyada yok. ama bu bizim ülkemizde 8-10 sene uygulandı kimsede ses etmedi.

akademisyen 64, 3 yıl önce

Arkadaşlar akademisyeni garson ile kıyaslamayın aynı şey mi? Gündelik hayat içinde sürekli yabancı ile muhatap olunca konuşur doğal olarak. Bilimsel bir makale verin bakalım anlayacak mı (hatta Türkçesini verin ne kadar anlar).

Ben zor olmadığını iddia ediyorum çünkü yanlış hazırlanıyorsunuz. Kurs veya taktikle ezberle sadece sınav geçilir elbet yapanlar var ama asıl amaç dili öğrenmek olunca her halukarda sınavda da başarılı olunur. Yolu, aktüel konularda bol bol okuma yapmak ve okuduğunu anlamak. Dil ancak bu şekilde öğrenilir. Gramere vs. fazla takılmayın. Bol bol roman vs. okuyun dizi ve filmleri ingilizce altyazı ile izleyin olduğunu göreceksiniz.

drfinans
Memur
21 Ocak 2021 22:19

Yeni prof olmuş birisi kendisine gelen dosyayı kendince eleştiriyor, ama 5 yıl önceki kendi halinden haberi yok. Şunu unutuyor dosyası gelen aday prof değil doçent olmak için başvuruyor. Yani tıpkı kendisinin 5 yıl önceki dosyası gibi.

drfinans
Memur
21 Ocak 2021 22:23

Yabancı dil barajının yükseltilmesi saçma. 55'e düşürürken yaptıkları açıklamaları açın okuyun, yeni bir çağ açmış gibi lanse etmişlerdi. Şimdi de kaliteden nitelikten bahsediyorlar, ne yani şimdi 3 yıldır 55 ile başvuranlar niteliksiz kalitesiz mi?

xuxux
Aday Memur
22 Ocak 2021 07:46

Hocam, yeniden duzenlenebiliyor, benim de basima geldi duzenleme kurulundakilere yazdim bana yenisini gondermislerdi, sagolsunlar.

BİKNLK, 3 yıl önce

Değerli Hocamlarım,

Bildiri katılım belgesini maalesef 1 aydır aramama rağmen bulamıyorum ve meslek hayatımda ilk defa böyle bir şey başıma geliyor. Katılım belgesini Oturum başkanından alırken fotografım var ama kendisi yok şu an. Buhar oldu sanki...

Ne yapılabilir? Katılım Belgesi koymadan sisteme yükleyebilir miyim bilmiyorum.

Katılım belgesi koymadan yükledim diyelim, acaba juriler ne düşünür?

Kabul belgem var, katılım belgesi yerine durumu açıklayarak kabul belgesi yüklesem ???

Böyle bir duruma ilişkin tecrübe veya bilginiz var mı??

sanaz1
Aday Memur
24 Ocak 2021 15:43

Hocalarım merhaba lütfen bana bir konuda yardımcı olur musunuz. Makalem SCI endeksli bir dergide kabul almış ama başvuru tarihinde yayınlanamayacak. Bu makaleyi doçentlik başvurusunda kabul mektubunu sunarak kullanabilir miyim?

muhmuh34
Kapalı
24 Ocak 2021 15:50

Kabul aldığı için özgeçmişe konulabilir ve kabul yazısını da eğer belge ekleme kısmı varsa özgeçmiştekiçalışmalar için ekleyebilirsiniz ama beyannamede bunu puanlayamazsınız diye biliyorum

sanaz1
Aday Memur
24 Ocak 2021 16:44

Hocam nazik cevabınız için çok teşekkür ederim

muhmuh34, 3 yıl önce

Kabul aldığı için özgeçmişe konulabilir ve kabul yazısını da eğer belge ekleme kısmı varsa özgeçmiştekiçalışmalar için ekleyebilirsiniz ama beyannamede bunu puanlayamazsınız diye biliyorum

soners87
Memur
24 Ocak 2021 19:02

volume/issue number ve sayfa sayilari olmadan puanlamada kullanamazsiniz, ancak cv'nizde gosterebilirsiniz sadece.

sanaz1, 3 yıl önce

Hocam nazik cevabınız için çok teşekkür ederim

sanaz1
Aday Memur
04 Şubat 2021 20:30

Sayın hocam çok teşekkür ederim. Hocam bir sorum daha olacak doktora öncesi yayınlanan makalelerin hepsini Doktora tezi ile ilişkilendirecek miyiz? yoksa sadece teze ait olan makaleyi?

soners87, 3 yıl önce

volume/issue number ve sayfa sayilari olmadan puanlamada kullanamazsiniz, ancak cv'nizde gosterebilirsiniz sadece.

sanaz1
Aday Memur
05 Şubat 2021 16:19

Sayın hocalarım doktora öncesi yayınlanan makalelerin hepsini Doktora tezi ile ilişkilendirecek miyiz? yoksa sadece teze ait olan makaleyi ilişkilendireceğiz ? Teşekkürler

Toplam 360 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi