Editörler : Pangaea
16 Ekim 2010 01:55

kr 20-kr 21 ve kronbach alfa Biri Özet Geçsin

arkadaşlar birisi bana şu kr 20-kr 21 ve kronbach alfa ile ilgili kısaca özetle ne bilmem gerekio yazabilir mi yani sorular için kısaca bilmem gereken püf noktasını,,,,,,

kitaplardaki açıklamalardan pek bi şey anlamıyorum o yüzden sizin anladığınızı sordum lütfen allah rızası için dua ederim yani :)

wyoming
Şube Müdürü
16 Ekim 2010 02:01

hocam cronbach alfa beceri testleri ya da tutum ölçeklerindeki maddelerin güvenirliğin belirlemek için kullanılır. kr-20 ve 21 başarı testlerindeki (çoktan seçmeli, dogru-yanış vs..) maddelerin güvenirliğini yani uyumunu, iç tutarlılığını belirlemede kullanılır..

elf_naz
Şef
16 Ekim 2010 02:05

wyorning hocam hepsi bu kadarcık mı ya kitaplarda bi ton laf kalabalığı yazıoda anlamadım o yüzden soruyorum teşekkür ederim açıklamanız için inş kazanırsınız :) allah yardımcınızz olsun

wyoming
Şube Müdürü
16 Ekim 2010 02:07

evet hocam hepsi bu, gerisi ince detaylar ama ösym bu konuda hiç detaya girmedi, ama yeni kurul girer mi onu da bekleyip görücez :)) inşALLAH hepimiz kazanırız hocam, ALLAH sizden de razı olsun, iyi geceler, saygılar..

edebiyatci06
Şube Müdürü
16 Ekim 2010 02:11

hocam cronbash alfa, arkadaşın söylediği gibi tutum ölçeklerinin güvenirliklerini hesaplamak için kullanılan yöntem. peki neden bu yöntem kullanılıyor derseniz. çünkü tutum ölçeklerinde doğru ya da yanlış diyebileceğimiz sorular yoktur. örneğim X durumunda düşünceniz hangi yönde olurdu, X durumunda dugularınız nasıl olurdu, X durumunda nasıl davranırdınız gibi sorulardan oluştuğu için cevaplar da kişilerden kişilere değişir bu yüzden kesin doğru cevap yoktur. böylesi durumları ölçen ölçeklerin güvenirlikleri hesaplanırken cronbach alfa kullanılır. bunu bilmeniz yeterli.

KR-20, KR 21 ise güvenirlik hesaplanırken iç tutarlık hesaplanması yöntemidir. yani bir test geliştiriyorsunuz ve testi tek uygulamada güvenirliği hesaplamaya çalışıyorsunuz örn. eş değer yarılar4 gibi.

aralarında fark ise; KR20 de madde istatistikleri yani madde ayırt edicilik gücü madde güçlüğü, varyansı vs. hesaplandığı durumlarda kullanılır. KR 20 ise madsde istatistikleri hesaplanmadığı ya da çok yakın istatistiklere sahip maddeler kullanıldığı durumlarda iç tutarlık diğer bir değişle güvenirlik hesaplamak için kullanılan yöntem. Buarda önemli olan ise KR- 20 değerinin KR 21 değerinden her zaman büyük çıkmasıdır. Çünkü istatiksel işlemler yapıldığı için daha duyarlı sonuçlar verir. ikinci durum ise madde güçlükleri eşit olan maddelerin KR20 veya KR21 katsayıları hesaplandığında eşit çıkmasıdır.

elf_naz
Şef
16 Ekim 2010 02:17

edebiyatci06 hocam sizede çok teşekkür ederim :) baya bi şey oluştu sizlerin sayesinde allah razı olsun ya,,, ne güzel burda paylaşımların yapılabilmesi (inş hepimiz kazanırız allahım )

16 Ekim 2010 02:48

bugün şunu öğrendim bi de KR20 ve KR 21 cvpların 1 ve 0 olarak puanladığı yani doğru ve yanlış olrak sınıflanabildiği araçlarda kullanılır.

cronbach alfa isa kategoriktir yani zayıf orta yüksek gibi cevapların verilebildiği (dereceleme ölçeği gibi) yerlerde kullanılır.

izzmir_35
Şube Müdürü
16 Ekim 2010 02:50

hocam boşver gece gece ya:))

elf_naz
Şef
16 Ekim 2010 03:04

eyvallah çıkıştabekle hocam bende öğrendim bu gece sayenizde :)

izmir_35 hocam sende boşver gece gece takıl kafana göre çalışana da laf atma bana göre hadi kal selametle :P

mrvcrk
Daire Başkanı
16 Ekim 2010 13:48

hocam onemlı bı noktası daha var kr-20 farklı gucluk duzeyındekı sorularda kullanılır. kr-21 aynı gucluk duzeyındekı sorularda.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi