Editörler : E.Kayı Han
12 Ekim 2022 15:18

Görev sırasında taciz iftirası bilgi

Sağlık bakanlığına bağlı çalışıyorum. Görev gereği hasta ile kimsenin giremeyeceği şekilde yalnız kalmam gerekliliği mevcut. Başıma gelen olay şu anda hayatımı zindana çevirmiş halde. Bazı hastalar hareket kabiliyetinden yoksun olurlarsa hasta yakını eğer o da yoksa hastane personeli ile gelirler. Bir hasta yakını bir işlem sonrası odadan sorunsuzca çıkıyor hatta daha sonrasında hastaneden sorunsuzca çıkıyor. Bulunduğumuz odada mahremiyet sebepli kamera bulunmuyor fakat odadan çıkışta kapıyı gören kamera bulunuyor. Bu kameraya göre hasta yakını odadan çıkınca arkasına bakıyor ve sonra gene normal şekilde gidiyor. Hasta yakını iddiası oda içerisinde kapıdan çıkarken fiziksel temasla taciz edildiği fakat benim ve hasta yakınının odadan çıkış zamanları da aynı değil ben sonra cikiyorum. Bu şekilde giderek polise ifade veriyor verdiği ifadede korktuğundan bahsediyor. Şu anda da hakkımda TCK 102 üzerinden dava açılmış durumda ve bulunduğum bölgede danisabilecegim bilgi alabilecegim ya da beni savunacak kimse bulunmuyor. Ne hastayı ne yakınını tanımıyorum ve hatta bana iftira atan şahıs da bu ifadesini verdikten iki sonra anlaşıldığı üzere beni tanımıyor. Hastane içerisinde beni tanımadı yani. Resmen bir iftira ile nerdeyse sahip olduğum herşeyi kaybetme riski içerisine girdim. Dava dosyasında ise bir onun beyanı bir de benim beyanim dışında hiçbir şey yok zaten olması da mümkün değil. Bulabileceğim her türlü yardım görüşe açığım.

Yol Gösteren
Daire Başkanı
12 Ekim 2022 21:53

Öncelikle geçmiş olsun..... ve bir avukattan yardım alın....

Sizin burada yazdıklarınızdan ve anlattıklarınızdan ne kadar yardım alabilirsin veya görüşünü bildirenlerden faydalanabilirsin ki... Çünkü... İddianame ve mahkeme sonucuna yakın Mütalaa bilinmeden, dosyaya hakim olmadan, Siz burada ne derseniz deyin.. Ben dahil kim görüşünü bildirirse bildirsin size faydası olacağına inanmıyorum....

KALIN SAĞLICAKLA...

rdemir126.rd
Genel Müdür
13 Ekim 2022 10:20

Yaşadığın konu çok sıkıntılı bir konu. Genelde sağlık memurları mahremiyet konusunun acizliğine uğrayarak bu tür konuların muhatabı oluyor. Genelde mahkemeler, namus gibi kişilerin hayatını etkileyen konularda karşı taraf ile aralarında geçmişe dayanaan bir husumet olmadığı ve iftira atmasını geçerli kılacak bir sebep olmadığından, mağdur un şikayetinde yer verdiği iddialar hayatın olağan akışına uyhun diyerek kanaat getiriyor.

Tabi her mahkeme birbirinden bağımsız. Diğer bir mahkeme delil yetersizliği diyebiliyor.

Ama yaşadığın durum birçok kişi tarafından para tuzağı olarak da kullanılıyor. Allah yardımcınız olsun

Mnemo
Aday Memur
13 Ekim 2022 15:08

Avukatlar da durumun farkında görüştüğüm avukatlar gayet astronomik vekalet ücretleri çıkardı önüme. Sorun şu ki her türlü ben kaybediyorum. Söylenebilir çok şey olmadığının farkındayım yalnızca en azından birşeyler yapmak istedim. Ne kadar farklı görüş alırsam o kadar iyi gibi geliyor. Yurtdışına neden gidildiğini anlamak için müneccim olmaya gerek yok şu durumda benim arkamda ne çalıştığım hastane duruyor ne bakanlığım sahip çıkıyor. Hastane hemen soruşturma açıp savunma istedi. En azından avukat desteği olması gerekir durduk yere sokakta sivilde yaşadığım bir durum değil ki bu görevim sırasında bana atılan bir iftira ve hatta görevimi yerine getirmiş olduğum için yapılan bir iftira. Kendime gelemiyorum hala ve bu mesleği yapmayacağım en azından kendi ülkemde bu şartlar altında bu görevi yapamam. Senede bir kez böyle bir olay olsa o sene kazancimi avukata vermem gerekecek bedava çalışacağım yani.

Quennn
Aday Memur
14 Ekim 2022 00:35

Sendikalardan destek isteyin hocam

r.diyojen
Genel Müdür
14 Ekim 2022 08:42

Dostum burada ki insanların çoğu normal disiplin suçlarında bile ne yapılması gerektiği konusunda tereddüt yaşayan insanlar. Ceza yargılamasını gerektiren çetrefilli bir işte burada bilgi/yorum arama. Kendini avukatla temsil ettirme imkanın yoksa adli yardım talep edebilirsin, ücret ödeme imkanın var ancak rakam astronomik geliyorsa yazılı danışma da alabilirsin. Bazen ufak bir ayrıntı bile önemli olabiliyor.

r.diyojen
Genel Müdür
14 Ekim 2022 08:43

Sendikalar ceza davalarına müdahil olmazlar/olamazlar.

MEKFON
Şube Müdürü
21 Ekim 2022 06:18

İlk yazınızdan okuduğum kadarı ile tacize uğradığını iddia eden bayanın sadece kendi beyanı var ve sizin onu taciz ettiğinize dair delil yok. Mahkeme de de kadının beyanı dışında herhangi bir delil ortaya çıkmaz ise beraat almanız gerekir diye düşünüyorum.

MEKFON
Şube Müdürü
21 Ekim 2022 06:20

Bu konuda sabıka kaydınız da belirleyici olacaktır. Eger daha önce benzer bir suçtan ceza almadı iseniz ve sabıkanızda tamamen temiz ise beraat alma ihtimaliniz yüksek bence.

Seeyoucry
Memur
30 Ocak 2023 04:41

MEKFON ABİ

YOL GÖSTEREN ABİ YARDIMCI OLURMUSUNUZ .

donurh
Daire Başkanı
30 Ocak 2023 23:33

@SeeyoucrySen nasıl bir ruh hastasısın? sözde sana atılan iftirayı cinsel detaylarına kadar burada anlattığın yetmez gibi bir de ona buna özelden mesajla aynı metni gönderiyosun. Bunları yazarken tahrik falan mı oluyorsun? Sen tehlikeli bir tipsin, ıslah edilmen gerek ciddi ciddi.

Konuyu açan da dahil olmak üzere bu tip şeyleri anlatanlar; yazdıklarınızı burada olay yeri incelemeden ya da bilirkişiden insanlar değerlendirmeyeceğine göre, sırf siz "iftira atıldı" dediniz diye millet destek versin diye mi yazıyorsunuz anlamadım ki? İddiada bulunan kadın yazsaydı belki bambaşka şeyler anlatacaktı. Buraya yazmanın anlamı ne? Eninde sonunda mahkeme karar vermeyecek mi zaten? Madem yazdınız, objektif biçimde okudum ve aklıma takıldı: Bu kişi neden sebepsiz yere size böyle bir iftirada bulundu? Tanımıyormuş da... Ben sadece bunu okuyarak, bunun iftira değil gerçekten taciz olduğunu tahmin ettim örneğin. iki tarafı olan bir olayda, kim yorumunu yaptıysa ona mı destek vermek zorunda insanlar?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
01 Şubat 2023 19:00

Geçmiş olsun.

Bayanların çoğunu tenzih ediyorum ama mecbur da kalsanız bir bayanla asansöre binilmez, yanı boş ise toplu taşımada yayına oturulmaz.

Sizin anlattığınız konu netameli bir konu.

Hukukumuzda bayanların iddiası " iffetine halel getirecek söylemde bulunmaz" gerekçesiyle genelde kabul görüyor.

donurh
Daire Başkanı
01 Şubat 2023 23:13

Hayırdır, konuyu açan kişiyi tanıyor musun da, iftiraya uğradıgından eminmiş gibi geçmiş olsun diliyorsun? Yoksa aynı kafadan olduğun için mi? Şu "bayanlar " da bir rahat sarkıntılık ettirmiyorlar di mi, herşeye de taciz diyorlar. O yakındığın ve salladığın "kadının beyanı esastır" ilkesi olmasa, şahit olmadığı bir ortamda dilediğini yapabilirdi tacizciler tabi.

Bu ne terbiyesizce ve saygısızca bir cevap. Böyle terbiyesizlerin editör olabilidiği bir forumda tabi ki tacizcisi de ahlaksızı da rüşvetçisi de cirit atacak.

ÇOTANAK, 1 yıl önce

Geçmiş olsun.

Bayanların çoğunu tenzih ediyorum ama mecbur da kalsanız bir bayanla asansöre binilmez, yanı boş ise toplu taşımada yayına oturulmaz.

Sizin anlattığınız konu netameli bir konu.

Hukukumuzda bayanların iddiası " iffetine halel getirecek söylemde bulunmaz" gerekçesiyle genelde kabul görüyor.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi