Editörler : supporters.
12345678910111213»

pinniped
Aday Memur
19 Eylül 2020 12:04

Kesinlikle.

Doktora öncesi tezle ilgisi olmayan çalışmalar ekstra ve olması şart değil. Ancak doktora sonrası konferans puanı 4 olduğunu varsayalım. Minimum şart 5. Doktora öncesi ise tezle ilgisiz birçok konferans var ise, o dr öncesi konferanslardan 5 puanlık konferans şartına takviye yapılabilir. Aynı şekilde dr. sonrası makale puanı da 35 ise, dr öncesi tezle ilgisiz makaleleriniz varsa kağıt üzerinde 40 puan buradan karşılanabilir (dr. sonrası 90 puan toplanmalı elbette).

Tabi ki adı konmamış kurallar ve bilimsel süzgeç gereği (aksi halde evrak memurları dosyaları kontrol ederdi, hocalara gitmezdi, dünyada da dosyalar kalite yönünden incelenir ve burada sübjektiflik minimize edilmesi gereken bir yan etkidir) jüri bunu olumsuz karşılayabilir. Ancak yayınlar yeterince kaliteliyse sorun edilmeyebilir.

fnor, 4 yıl önce

Sayın hocalarım, doktora öncesi 10 puan diye bir sınırlama yok. Sadece tezden olan çalışmalarınız (ki doktora öncesi sayılıyor) 10 puanla sınırlı. Dolayısıyla doktora öncesi puan sınırlamanız yok. Ama kriterler en az 100 puan ve en az 90 ı doktora sonrası diyor. Yani doktora öncesinden kaç puan alırsanız alın en az 90 puan doktora sonrası yapacaksınız ve doktora öncesi 10 puan bile almış olsanız 100 kriterine ulaşmanıza yetecek. Dolayısıyla bu konudaki tartışma aslında kriterleri sağlamak açısından kritik değil. Tabi puanınızın yüksek gözükmesi açısından önemli. Ama jurinin bunu da çok umursamadığını ve kafasındaki "doçentliği haketme" bağlamında hareket ettiği muhakkak (forumlarda paylaşılan pek çok örnekten yol çıkarak).

optikq
Aday Memur
19 Eylül 2020 12:52

Ülkedeki sorunları, toplumun cehaletine bağlıyordum eskiden. Sonra anladım ki, sorunların çoğunun kaynağı toplum tarafından aydın insanlar kabul edilen grup. Ülkemizi gelişmiş ülkeler ile karşılaştırırsanız, toplumun cahil denilen kısmını oluşturan insanlar arasında nitelik ve oran olarak çok bir fark göremezsiniz. Fakat aydın kabul edilen insanlar arasında karşılaştırılamayacak derecede kalite farkı olduğunu görürsünüz. Maalesef ülkemizde akademik ortam gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere göre kalite açısından son derece geride. Hak etmeyen bir çok kişiye profesör ünvanı verilerek bilim adamı olarak kabul edilmiş. Özgeçmişlerine baktığınız zaman ne demek istediğim rahatlıkla anlaşılır. Hiç olmasalar ya da yetenekleri doğrultusunda başka bir iş yapsalardı toplum için en azından faydalı olurlardı. Fakat bu insanların elinde güç var. Sizin yaptığınız çalışmaları akademik olarak değerlendirme yetkileri var. Gördüğünüz gibi devletin bir kuruluşu aynı yayına akademik teşvik ödemesi yapar iken birileri yağmacı yayın olarak kabul edebiliyor. Ya kötü niyetliler ya da bir yayının yağmacı olup olmadığını anlayabilecek kapasiteleri yok. Bilgisizliklerinden dolayı kolay yolu seçiyorlar ve alanında tüm dünya tarafından prestijli kabul edilen ve yayın kabul ettirmenin çok zor olduğu dergileri ücret aldıklarından dolayı yağmacı sınıfına sokuyorlar. Bu insanlar bir şekilde sistem dışı bırakılmazlar ise yetenekli insanların önleri tıkanıyor ve başka ülkelere kaptırılması kaçınılmaz hale geliyor. Yurtdışında güzel işler yapan akademisyen vatandaşlarımızı gördükçe ülkem adına üzülüyorum. Umarım bir gün akademik reform yapılır ve kimsenin bilim yapmak amacıyla mecburiyetten ülkesini terk etmesine gerek kalmaz, bu değerli bilim insanları ülkemiz için üretir.

Adydoc, 4 yıl önce

Bende ekim 2019 basvurusu yaptim 11 ay sonra yedek jurimin asgari sarti saglamiyor rsporu ile sonlandi. Puanim 140 ti. Asgariden kaldiginizda sadece asgari raporu veren jurinin raporunu gorebiliyorsunuz. Simdi ben 6 jurimin raporunu gormeksizin ortada birakildim. Gerekce ise 2.5 I.F dergide yayinlanan calismamin derginin parali olmasi nedeniyle iptal edilmesi. 40 puan limitinin altina dusuruldum. Bu parali dergi tanimlamasinin cok net bir sekilde yapilmasi lazim. Dergi 4 duzeltme verdi yayinlatincaya kadar canim cikti. Keske 0.3 I.F dergiye yollasaymisim. Ayrica 2020 yilinda bu dergide yayinlanan makaleme tubitak UBYT listesinde olmasindan dolayi para odedi bana.

angarali26
Şube Müdürü
19 Eylül 2020 18:04

sistem kullandırmıyor zaten hocam. son basım tarihi ekim olması gerekiyor sonraki aylar erken görünüm olsa bile kullanamazsınız.

eray2020, 4 yıl önce

Merhaba hocalarim,

Benim sormak istedigim bir konu var. Aralik 2020 sayisinda cikan 2 makalemi ekimdeki basvuruda kullanabilir miyim? Yani dergi sayi sayfa numarasini erken verdi. Dergi eken baski yapti. bu yayinlarimin basvurumda yer almasini istiyorum. Juriler bunu sorun yapar mi kafama takiliyor.

Yanitlariniz icin tesekkur ederim

volmax
Memur
22 Eylül 2020 16:56

Sayın Hocam çalışmalarınızı manuel olarak yayın kabul günü olarak girerseniz puanlatabilirsiniz fakat sıkıntılı bir jüri üyesine denk gelirseniz sizi etiğe sevk edebilir ki buda çok daha uzun bir bekleme süresine neden olur,

Benim naçizane tavsiyem eğer puanınız sınırdaysa Ocak döneminde başvurun zaten her sene artık 3 başvuru dönemi olacak, 2 ay için etikten koca bir sene sürüncemede kalmamış olursunuz inanın belirsizlik çok daha fazla canınızı sıkacaktır..

angarali26, 4 yıl önce

sistem kullandırmıyor zaten hocam. son basım tarihi ekim olması gerekiyor sonraki aylar erken görünüm olsa bile kullanamazsınız.

hrakar2000
Aday Memur
23 Eylül 2020 12:37

Hocam merhabalar, ben mart 2019 başvurusunda aynı durumda olan bir çalışmamı koymuştum. Sorun olmadı.

eray2020, 4 yıl önce

Merhaba hocalarim,

Benim sormak istedigim bir konu var. Aralik 2020 sayisinda cikan 2 makalemi ekimdeki basvuruda kullanabilir miyim? Yani dergi sayi sayfa numarasini erken verdi. Dergi eken baski yapti. bu yayinlarimin basvurumda yer almasini istiyorum. Juriler bunu sorun yapar mi kafama takiliyor.

Yanitlariniz icin tesekkur ederim

angarali26
Şube Müdürü
23 Eylül 2020 13:54

Sevgili hocam sorun olmadı derken, olumlu sonuç mu aldınız bence erken konuşmayın umarım bir jüri durumu farkedip etiğe vermez.

hrakar2000, 4 yıl önce

Hocam merhabalar, ben mart 2019 başvurusunda aynı durumda olan bir çalışmamı koymuştum. Sorun olmadı.

23 Eylül 2020 14:34

Hocamız Mart 2019 diyor hocam. Sorun olmadı dediğine göre Şİmdiye kadar çoktan doç. olmuştur.

angarali26, 4 yıl önce

Sevgili hocam sorun olmadı derken, olumlu sonuç mu aldınız bence erken konuşmayın umarım bir jüri durumu farkedip etiğe vermez.

hrakar2000
Aday Memur
23 Eylül 2020 21:03

Hocam maalesef başvurumdan 8 ay sonra 3-2 ile başarısız olarak sonucum açıklandı. Doktoradan sonra 1 yıl 10 ay sonra başvurmuştum( 176 net puanla). Ama maalesef jüriler daha çok bu konuya odaklı gerekçelerle (kısa zamanda çok yayın, yüksek lisans öğrencisinin olmaması vb) red vermişlerdi. Ekimde tekrar başvuracağım. Mart 2019 da erken görünümle yayınlanmış (say-cilt, sayfa numarası ve doi si ile birlikte) bir makalemi de puanlamıştım. Normalde Haziran sayısında yer alacak bir yayındı. Sorun olmadı derken kastettiğim şey şu; gerek ÜAK nın ön incelemesinde, gerekse de jürilerin incelemesinde o makalemle ilgili bir uyarı veya puan kırma durumu olmadı. Jüri üyeleri yanlış puanladığınızı düşündükleri yayınlar ile ilgili puan kırabiliyor. Başka bir yayınımdan bir jüri üyesi haksız olarak fazla puan aldığımı düşünerek puan kırmıştı (Ona göre indeks bilgisini yanlış girmişim).

Ritter der Sonne, 4 yıl önce

Hocamız Mart 2019 diyor hocam. Sorun olmadı dediğine göre Şİmdiye kadar çoktan doç. olmuştur.

angarali26
Şube Müdürü
24 Eylül 2020 13:26

dünkü toplantıdan sonra üak jürilere yazı göndermiş. her gördüğünüz sakallıyı dedeniz zannetmeyin diyerek. paralı her dergi şaibeli değildir demişler. az okuyun anlamaya çalışın demişler :)

https://www.memurlar.net/haber/928490/uak-tan-juri-uyelerine-saibeli-dergi-uyarisi.html

bessginbekir
Daire Başkanı
24 Eylül 2020 16:13

hocam belirttiğiniz gibi, her açık erişimli derginin şaibeli olmadığını inceleyip görmeleri lazım. ÜAK sık sorulanlardaki ifadeler de sorunlu. İki günde kabul veren dergiyle bir mi her açık erişimli dergi?! Dünya açık erişimi teşvik ediyor ve eski tür yayıncılığın ortadan kalkacağını konuşuyor; biz ne yapıyoruz. Ücretsiz dergiye de bakıyorsun; hepsi aynı ülkeden, hatta editörle aynı üniversiteden. Sanki orada hiç haksızlık olmuyor. İnsanların emeği jürinin insafına terk ediliyor. Allah sonumuza hayır getirsin.

fnor, 4 yıl önce

Uğradığınız haksızlıktan dolayı üzüldüm hocam. UBYT'nin yani başka bir devlet kurumunun yayın teşviği verdiği bir derginin şaibeli olarak sınıflandırılması kabul edilebilir bir şey değil.

Hocam sıkça sorulan sorularda paralı dergiler için doçent adayının bir açıklama yazması gerektiği belirtiliyor. Yani siz derginin niye şaibeli olmadığını açıklıyorsunuz. Size ilgili makale için böyle bir açıklama yazısı beyan etmiş miydiniz başvuru dosyanızda?

bessginbekir
Daire Başkanı
24 Eylül 2020 16:17

hocam gerçekten öyle mi demişler :) ben sık sorulanları kopyala yapıştır etmişler gibi gördüm. Endekste taranıyor ve ücretsiz diye samanlıkta iğne arar gibi dergi aratıyorlar. Öte yandan, 2 günde kabul veren dergilerde yayın yapanlar profesörlüğe gün sayıyor. Neresinden baksan haksızlık.

angarali26, 4 yıl önce

dünkü toplantıdan sonra üak jürilere yazı göndermiş. her gördüğünüz sakallıyı dedeniz zannetmeyin diyerek. paralı her dergi şaibeli değildir demişler. az okuyun anlamaya çalışın demişler :)

https://www.memurlar.net/haber/928490/uak-tan-juri-uyelerine-saibeli-dergi-uyarisi.html

babacaretta
Şube Müdürü
24 Eylül 2020 16:34

Mesela universite dergileri her sayisinda kendi universitesine mensup ogretim elemanlarinin makalelerini yayinliyor mu? Yayinlamamasi lazim; asil etik olmayan bu...

bessginbekir, 4 yıl önce

hocam belirttiğiniz gibi, her açık erişimli derginin şaibeli olmadığını inceleyip görmeleri lazım. ÜAK sık sorulanlardaki ifadeler de sorunlu. İki günde kabul veren dergiyle bir mi her açık erişimli dergi?! Dünya açık erişimi teşvik ediyor ve eski tür yayıncılığın ortadan kalkacağını konuşuyor; biz ne yapıyoruz. Ücretsiz dergiye de bakıyorsun; hepsi aynı ülkeden, hatta editörle aynı üniversiteden. Sanki orada hiç haksızlık olmuyor. İnsanların emeği jürinin insafına terk ediliyor. Allah sonumuza hayır getirsin.

Mektuban
Aday Memur
26 Eylül 2020 23:43

Merhaba, sosyal bilimler alanından 2020Ekim için başvuru yapacağım.

Atıfları puanlarken bildiri kitaplarında bulunan bildiri metinlerinde yayınıma yapılan atıfa kaç puan verileceği konusunda 2020Mart başvuru şartlarında (SB için) ve UAK'ın 2020Mart SSS belgesinde bir done bulamadım.

Bu konuda deneyimi olan bir hocamız yanıt verirse veya (buradaki forumlara daha önce katılmadığımdan) önceki tartışmalarda bilgi varsa beni orarya yönlendiriseniz sevinirim.

Herkese bu süreçte başarılar, kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla.

Mektuban
Aday Memur
26 Eylül 2020 23:48

Merhaba Sayın Hocalarım, sosyal bilimler alanından 2020Ekim için başvuru yapacağım.

Bazı internet sitelerinde doçentlik başvurusu için destek hizmeti sunma vaadi bulunmaktadır. Bu tür sitelerin kişisel bilgilerin mahremiyetini sağlayıp sağlamadığından emin olma yolu var mıdır?

Düzenli, disiplinli biri olarak kişisel çabamdan hariç bir yararları olabilir mi? gibi sorular kafamda dolaşıyor.

Bu konuda deneyimi olan bir hocamız yanıt verirse veya (buradaki forumlara daha önce katılmadığımdan) önceki tartışmalarda bilgi varsa beni orarya yönlendiriseniz sevinirim.

Herkese bu süreçte başarılar, kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla.

123.tıp
Aday Memur
28 Eylül 2020 23:43

Herkese Selamlar,

Bu dönem sağlıktan başvuracağım. Yol uzun, engebeli ve çetrefilli. Hak eden ve KİŞİLİĞİ SAĞLAM bilim insanlarının hedefine ulaşmasını dilerim.

Sağlıktan başvuran arkadaşlara bir sorum olacak:

Bir dönem önlisans veya lisans dersi +2 puan yazıyor kriterlerde. Tıp fakültelerinin genelinde entegre sistem var dolayısıyla neredeyse hiç bir ders/kurul 1 dönem (güz/bahar) boyunca sürmüyor. Bu durumda puanlamayı nasıl yapmak daha doğru olur? Bu gözler tek 1 saatlik ders verip 2 puanı alan adayı da, 1 kurul içinde verdiği 12 saatlik dersine karşılık "ama 1 dönem 14 hafta 2 puan alamaz ki cnm" diyen jüri de gördü.

Doçentlik alınmaz verilir, burası Türkiye, kaderin 2 dudak arasında vb. üzücü ama gerçek yakınmalardan öte somut bir öneri/görüş/bilgisi olanlar cevap yazarsa çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Yolunuz, yönünüz ve gönlünüz açık olsun.

rezi_dans
Şube Müdürü
30 Eylül 2020 15:22

Güncel

aday2015ekim
Kapalı
01 Ekim 2020 14:49

Merhaba Arkadaşlar,

aday2015ekim
Kapalı
01 Ekim 2020 14:51

Online kongrelerde sunulan bildirilerin kabul edilmeyeceğine dair bir söylenti var, hatta haziran ayında bir derneğin sorusuna verdiği cevap belgesi dolaşıyor bu konuda bilgisi olan var mı acaba.

volmax
Memur
01 Ekim 2020 16:55

Sayın Hocam maalesef henüz ÜAK tarafından Ekim ayı başvuruları için bir duyuru yapılmadı, bugün 1 Ekim ve başvurular hakkında çoktan bir duyuru yapılmış olması gerekirdi, ancak o zaman koşullar netleşecektir.

aday2015ekim, 4 yıl önce

Online kongrelerde sunulan bildirilerin kabul edilmeyeceğine dair bir söylenti var, hatta haziran ayında bir derneğin sorusuna verdiği cevap belgesi dolaşıyor bu konuda bilgisi olan var mı acaba.

bessginbekir
Daire Başkanı
01 Ekim 2020 17:36

teşvikte virtual sunumları kabul etmiyorlardı bir ara. ama benim bilgim güncel değil. o mantıkla online sunumları da kabul etmeyebilirler gibi geliyor.

aday2015ekim, 4 yıl önce

Toplam 6665 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi