Editörler : "eskiyara"Pangaea

Millennium
Şef
31 Temmuz 2020 12:08

Okullar kapandığında vaka sayımız 4 dü diye hatırlıyorum. Şu var, sizce bu riske girerler mi? Okullar açılsa bile bütün veliler çocuklarını gönderir mi?

Bana bir ay filan açılır, vaka sayılarındaki artış görününce tekrar uzaktan eğitime geçilir gibime geliyor ama hayırlısı.

özTÜRK12
Memur
31 Temmuz 2020 16:19

konu "online eğitim mi iyi yoksa yüzyüze eğitim mi iyi" tartışması değil bence online eğitim yüz yüze eğitimin yerini tutmaz, yüz yüze daha iyi çünkü sosyalleşirler. şu anda tartışılması gereken şu: milyonlarca çocuğu covıd hala etrafta kol gezerken saatlerce kapalı binalarda bir arada tutalım mı tutmayalım mı?

özTÜRK12
Memur
31 Temmuz 2020 16:20

virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz" demek, "çıkalım, ölen ölsün, kalan sağlam bizimdir" anlamına gelmiyor. "virüsün yayılma ihtimalini minimize ederek günlük yaşamı devam ettirmek" anlamına geliyor. o zaman soru şu: milyonlarca çocuğun saatlerce kapalı binalarda tutulduğu bir durumda virüs bulaşma riskini nasıl minimize edeceğiz?

memurolm
Genel Müdür
31 Temmuz 2020 20:23

Ben açılsın istiyorum. Zaten herkes işe gidiyor. Uzaktan eğitim çok zor. Öğretmen için çok zor uzaktan eğitim. Bugun story atmışlar instagramda sahil kenarında bikinili mayolu gencler halay mi cekiyorlar dans mi ediyorlar belli degil. Instada fazla unlu takip etmiyorum ama sizde goruyorsunuzdur. Avukatlar mitingi vardı igne atsan yere dusmez. Hadi ayasofya dinimizle alakali. Ama her taraf salla cos seklindeyken okul kapali kalsin demek hic masummmmmmm degillllll benceeeeeee

Kayaçç
Şef
31 Temmuz 2020 23:44

Uzaktan eğitim hiç de zor değildir bir öğretmen için, bu bir;ikincisi okula gitmek işe gitmeye benzemez! İş ortamında yetişkin bireylerin kendilerini kontrollü bir şekilde muhafaza etmeleri kolayken, okuldaki belli bir yaş grubundaki öğrencilerin sosyal mesafeye, hijyene... vs dikkat etmeleri daha zordur. Bizim açılsın dememizle açılmaz okullar. Bu kararı meb ile bilim kurulu ortaklaşa verecektir. Zamanı gelince kamuoyu bilgilendirilecektir;zira vak'a sayısında şu birkaç gündür yine bir yükselme söz konusu.

memurolm, 4 yıl önce

Ben açılsın istiyorum. Zaten herkes işe gidiyor. Uzaktan eğitim çok zor. Öğretmen için çok zor uzaktan eğitim. Bugun story atmışlar instagramda sahil kenarında bikinili mayolu gencler halay mi cekiyorlar dans mi ediyorlar belli degil. Instada fazla unlu takip etmiyorum ama sizde goruyorsunuzdur. Avukatlar mitingi vardı igne atsan yere dusmez. Hadi ayasofya dinimizle alakali. Ama her taraf salla cos seklindeyken okul kapali kalsin demek hic masummmmmmm degillllll benceeeeeee

memurolm
Genel Müdür
01 Ağustos 2020 00:02

Haklisiniz ama keşke iyi ki açılsa

Kayaçç, 4 yıl önce

Uzaktan eğitim hiç de zor değildir bir öğretmen için, bu bir;ikincisi okula gitmek işe gitmeye benzemez! İş ortamında yetişkin bireylerin kendilerini kontrollü bir şekilde muhafaza etmeleri kolayken, okuldaki belli bir yaş grubundaki öğrencilerin sosyal mesafeye, hijyene... vs dikkat etmeleri daha zordur. Bizim açılsın dememizle açılmaz okullar. Bu kararı meb ile bilim kurulu ortaklaşa verecektir. Zamanı gelince kamuoyu bilgilendirilecektir;zira vak'a sayısında şu birkaç gündür yine bir yükselme söz konusu.

ancelo
Yasaklı
01 Ağustos 2020 02:28

Uzaktan eğitim, aklınıza gelen her yönden yüz yüze eğitimden 100 kat daha zor ve meşekkatli.

Yapılması gerken geçmişteki hatayı yeniden tecrübe etmek yerine, uzaktan eğitimin açık öğretim modeline yönelmektir. Açık liselerde bu 10 yıllardır uygulanıyor, ne canlı bağlantı saçmalığı var ne bişey. Öğrencilere kitapları dağıtılıyor, öğrenciler gidiyor sınavlarına katılıyorlar. Küçük sınıflarda belki daha zor olacağı ortada ancak, uzaktan eğitimin baz alınacak modeli, saha pratiği taşımayan, uygulamada felç olan canlı bağlantı yerine EBA TV ve Eba'nın normal platformunun güçlendirilerek yürütüleceği bir uzaktan eğitim veya açık öğretim sistemi baz alınmalıdır.

Kayaçç, 4 yıl önce

volkan.1987
Şube Müdürü
01 Ağustos 2020 05:30

25 MART'ta BİLİM kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda OKULLAR'ın 30 NİSAN'a kadar tatil edildiği açıklanmıştı.

O zaman demiştim ki bunlar aslında dönemi kapatmışlar ama tepki çekmemek için veya başka nedenlerle, ertelemeleri , taksit taksit açıklayacaklar.. .ki öyle de olmuştu; Nisan sonuna doğru 31 MAYIS'a ertelendi, Mayıs sonuna doğru da DÖNEMİn bitirildiği açıklanmıştı..

Şuanda da aynısı oluyor kanımca..

Ziya SELÇUK her ne kadar 31 Ağustos'ta açıcaz okulları dese de (bunu mecburen söylemek zorunda o ayrı mesele) , MEVCUT GÜNCEL TABLOya ve çevremizden gelen haberlere bakacak olursak 31 ağustos işi biraz hayal malesef..

Dünki tablomuzda 982 vaka var idi. Kurban bayramından sonraki iki hafta çok önemli zira etkisi o zaman görülecek.. Tahminimce günlük vaka sayısında 1500 lere yaklaşırız (umarım yanılırım) ama görünen köy kılavuz istemez..!

Böyle bi durumda bırakın 31 ağustosta okulu açmayı , İLK DÖNEM bile tehlikeye girer zira önümüz sonbahar ve mevsimsel grip ile covid 19 un beraber kol gezdiği bir ortamda nelerin olacağını tahmin etmek zor değil..

Zaten bakan , okul açılsa bile uzaktan eğitimin devam edeceğini söylemişti.. Bu zaten kötü senoryanın beklendiğinin bir göstergesi bence..

Kanaatimce AŞI veya ETKİLİ BİR İLAÇ bulunmadan bu lanet virüsle yaşamaya devam edicez ve malesef çocuklarımızla ve okulumuzla bir süre daha ayrı kalıcaz.

Allah her şeyin hayırlısını versin , hepimize sağlık sıhhat versin, lanet virüsten uzak tutsun bizleri ve çocuklarımızı, milletimizi...

jajacoelho
Genel Müdür
01 Ağustos 2020 07:15

uzaktan eğitimin zorlukları açar mısınız biraz...benim de zorlandığım kısımlar da oldu...sıkıntılarımız zorluklarımız ortak mı görmek istiyorum..benim için en büyük zorluk öğrencileri denetleyemiyor oluşum anladılar anlamadılar mı dinliyorlar mı dinliyormuş gibi mi yapıyorlar

ancelo, 4 yıl önce

Uzaktan eğitim, aklınıza gelen her yönden yüz yüze eğitimden 100 kat daha zor ve meşekkatli.

Yapılması gerken geçmişteki hatayı yeniden tecrübe etmek yerine, uzaktan eğitimin açık öğretim modeline yönelmektir. Açık liselerde bu 10 yıllardır uygulanıyor, ne canlı bağlantı saçmalığı var ne bişey. Öğrencilere kitapları dağıtılıyor, öğrenciler gidiyor sınavlarına katılıyorlar. Küçük sınıflarda belki daha zor olacağı ortada ancak, uzaktan eğitimin baz alınacak modeli, saha pratiği taşımayan, uygulamada felç olan canlı bağlantı yerine EBA TV ve Eba'nın normal platformunun güçlendirilerek yürütüleceği bir uzaktan eğitim veya açık öğretim sistemi baz alınmalıdır.

Kayaçç
Şef
01 Ağustos 2020 08:27

Evet, açık öğretim modeli daha etkili olabilir. Sınavlar için okula gidilir,diğer zamanlarda öğrenci evde eba destekli çalışabilir. Hayırlısı diyelim, bekleyip göreceğiz

ancelo, 4 yıl önce

Matboy35
Aday Memur
01 Ağustos 2020 13:32

şu an ki 900 lü vakalar devam ederse açılmaz. büyük bir risk oluşur. çocukları uzak tutmak imkansızdır. böylece çocuklar aileler arası taşıyıcı unsur olur. 1 hasta bile kocaman okula dağıtabilir. uzaktan eğitime devam sanırım. avrupa 2. dalgayı yaşıyor

ancelo
Yasaklı
01 Ağustos 2020 17:42

Sayın hocam sebepler bilinen türden sayılır. Uzaktan eğitim şart fakat bunun yolunun sahaya hitap eden uygulanabilirlikte olaması da şarttır. Sorduğunuz soruya yönelik canlı-online ders bağlantısının neden saha paratiği bulunmadığını 3 Ana başlığa ayıracak olursam

1- Teknik donanım ve yetersizlikler

2- Çevre ve bağlı koşullar

3- Eğitimde Fırsat ve İmkan Eşitliği sunamaması

1- Hepimiz iyi biliyoruz ki, canlı bağlantı sorunları aşılamadı. Ders bağlantısı için gereken internet stabilizasyonu sağlanamıyor. Kimi öğrenciler parttan düşüyor, veya derse hiç bağlanamama sorunları başgösteriyor. Abartı olmayacaksa, elinde düzgün bir net ortamı sağlayabilecek mobil telefonu ve bilgisayarı bulunmayan, maddi durumu yetersiz bir öğrenci kitlemiz mevcuttur. Yerine göre öğretmenler içinde bu böyledir. Bilişim Tek öğretmenlerine bu noktada kapsamlı bir sorumluluk yüklenememiştir.

2- Yine bilindiği gibi kırsal kesimdeki öğrencilerimiz, okuldan uzak bir ortamda canlı bağlantı olanağını elde edememektedirler. Bilmem nerenin dağ köyünde intermet 1 saat varsa, 5 saat yoktur. Maalesef ülkece böyle bir teknolojik devrimin üstesinden gelebilmiş değiliz asla.

3- Bu sebepler çerçevesine göre, eğitimde her öğrenciye eşit imkan ve fırsat koşulu sağlanamadığından anayasal bir zorunluluk olan imkan ve fırsat eşitliği göz ardı edilmiş oluyor.

ANAFİKİR: Uzaktan eğitim gelinen sürecin yegane çaresi ve çözüm yoludur ancak, bunun da "olmazsa olmazı" liselerimizde 10 yıllardır uygulanan açık lise uygulaması gibi, Açık öğretim tabanlı bir uzaktan eğitim pratiğine geçilmesidir.

jajacoelho, 4 yıl önce

uzaktan eğitimin zorlukları açar mısınız biraz...benim de zorlandığım kısımlar da oldu...sıkıntılarımız zorluklarımız ortak mı görmek istiyorum..benim için en büyük zorluk öğrencileri denetleyemiyor oluşum anladılar anlamadılar mı dinliyorlar mı dinliyormuş gibi mi yapıyorlar

Turkuaz Mavi
Kapalı
01 Ağustos 2020 19:25

Herkes fikrini söylüyor arkadaşlar. Bazı arkadaşların kendisi gibi düşünmeyenlere tahammülü yok maalesef.

ogrettmn
Kapalı
02 Ağustos 2020 00:49

Daha açık olun bence, eğer sizin açık öğretim modelinden daha iyi bir çözüm öneriniz varsa herkes çekinmeden illaki şapka çıkaracaktır düşüncesindeyim. Mesela benzer bir başka başlık konusu altında yanılmıyorsam şu görüşleri bizzat serdettiniz (ki katılıyorum da)

"Meslek liselerinde günde 10 saat ders olduğu günler var. Teneffüsler ve öğle arasıyla beraber, günde 11 saat nası verim olacak ki? Hiç mantıklı değil."

...

Turkuaz Mavi, 4 yıl önce

Herkes fikrini söylüyor arkadaşlar. Bazı arkadaşların kendisi gibi düşünmeyenlere tahammülü yok maalesef.

Turkuaz Mavi
Kapalı
02 Ağustos 2020 01:41

Ben de açık öğretim modelinden daha uygun bir model göremiyorum şu an. Burada benim ne düşündüğümden ziyade, değişik modelleri savunan arkadaşlara karşı takınılan tavır rahatsız verici. Beni anlamak istemeyenler kendileri bilir. Saygılar.

Turkuaz Mavi
Kapalı
02 Ağustos 2020 01:59

Sonuçta hepimiz eğitim için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Bu zor süreçte hem eğitimin aksamaması, hem de öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlığının tehlikeye girmemesi için en iyi model nasıl olmalı diye kafa yoruyoruz. Herkes fikir beyan etmeye çalışıyor.Bence bu sayfanın başlığı 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ,eğitim modeli nasıl olmalı diye ifade edilse daha isabetli olurdu.

özTÜRK12
Memur
02 Ağustos 2020 02:11

Daha önce de belirtmiştim biraz ütopik olsa da yüz yüze eğitim kavramı tarihe karışmış olabilir. artık online eğitim dönemine girdiğimizi düşünüyorum dünya çapında.

ogrettmn
Kapalı
02 Ağustos 2020 14:27

"2020-2021 eğitim ve öğretim yılında , (Uzaktan) eğitim modeli nasıl olmalı diye ifade edilse daha isabetli olurdu."

Aynı fikirdeyim.

Turkuaz Mavi, 4 yıl önce

Sonuçta hepimiz eğitim için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Bu zor süreçte hem eğitimin aksamaması, hem de öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlığının tehlikeye girmemesi için en iyi model nasıl olmalı diye kafa yoruyoruz. Herkes fikir beyan etmeye çalışıyor.Bence bu sayfanın başlığı 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ,eğitim modeli nasıl olmalı diye ifade edilse daha isabetli olurdu.

memurolm
Genel Müdür
02 Ağustos 2020 17:37

Dileğim umudum umduğum beklediğim beklentim duam yalvarışım yakarışım isteğim özlemim arzım talebim ricam mutluluğum neşem sevincim düşüncem tefekkürüm hayalim tasavvurum muradım arzum hevesim gönlümden geçenim tabi ki de şartsız okulların açılmasıdır. Ve inşallahu teala öyle olacaktır.

Okullar açılmasın bebeler eğitimsiz kalmasın uzaktan eğitim lağam gibi

memurolm
Genel Müdür
02 Ağustos 2020 17:40

Aaaa o kadar yazik yanlis yazmisiz. Neyse kader ama bence okullar acilsin acilsin acilsin lütfennn lütfen acaib sikildim evdeee zaten sinifcilar bi aciklayi versin hele bebeler uxaktan baka baka nasil okuma yazma orenecek ???

Toplam 157 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi