Editörler : E.Kayı Han
18 Eylül 2021 16:51

Birlik içinde alkol almak

Ben X İlinin X ilçesinde J.Uzm.Çvş. olarak görev yapmaktayım. Bundan yaklaşık 2 ay önce geçici görevlendirme ile X ilinin X ilçesine bölük olarak geldik. Burada misafirhanede kalıyorum. Bir kaç gün önce de çalıştığım bölükte akşam 21:00 sıralarında nöbetçi olmadığım, herhangi bir görevli olmadığım sırada, üzerimde resmi kamuflaj olmadan istirahat saatimde kalmış olduğum misafirhanemin yanında bulunan futbol sahasının yan tarafındaki oturma banklarında oturmuş iki adet alkollü içki olan biramı yudumluyorum. Biramı içtikten sonrada bunların şişesi çöp olduğu için doğal olarak çöp kutusuna attım. Aynı gecenin sabahında çöpe attığım şişeleri bölük komutanım görerek bunları neden çöpe attın neden saklayıpta atmadın bunu içmenin taburda yasak olduğunu bilmiyormusun seni meslekten atacağım atamazsam iki yıl kıdem durdurma vereceğini söyledi. Bende kendisine 7068 sayılı Jandarma disiplin kanununa göre herhangi bir disiplinsizlik yapmadığım ve herhangi bir sarhoşluğu mun olmadığını söyledim. Ve işim bitince gidip yatağıma yattım uyudum. Benim komando olamaz raporum olduğu için komando birliğinde çalıştırıyorlar ve bende de bu bunun sonucunda komando birliğinde herhangi bir operasyonel bir faaliyette ve herhangi bir görev vermedikleri için bu benim işe yaramaz bir personel olduğumu düşünmeye başladığımdan bu zamana kadar psikolojim bozulduğu için alkol aldığımı söylememe rağmen zaten herhangi bir iş yapmıyorsun göreve çıkmıyorsun birde alkol alıyorsun dedi. Bende alkolü bu yüzden aldığımı söyledim kendisine. Bunun üzerine benim ifademi alıp tutanağımı tutacağını söylemesi üzerine odadan çıktım. Yarın veya yakın bir zamanda tahkikatlarıma başlayacaklar benim bunun üzerine nasıl bir yol izleyebileceğim konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaş veya abim varsa şimdiden çok çok teşekkürlerimi sunarım kendisine hayırlı akşamlar

azmah
Genel Müdür
18 Eylül 2021 17:30

Alkol aldığını niye kabulleniyorsun, şişeyi senin atttığını nereden biliyor komutan, psikolojinin bozulduğunu söylemen bundan dolayı alkol alıyorum demen senin önce psikiyatriye sevkin yapılır silahlı görev yapabilir raporu için sonra alkol testi ifaden önemli her şeyi kabul edersen işin zor

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
18 Eylül 2021 20:30

Yalana teşvik eden de ne bileyim.
azmah, 3 yıl önce

Alkol aldığını niye kabulleniyorsun, şişeyi senin atttığını nereden biliyor komutan, psikolojinin bozulduğunu söylemen bundan dolayı alkol alıyorum demen senin önce psikiyatriye sevkin yapılır silahlı görev yapabilir raporu için sonra alkol testi ifaden önemli her şeyi kabul edersen işin zor

azmah
Genel Müdür
18 Eylül 2021 21:23

Yalan söylemek farklı birşey, alkol aldı diye bir insanı ihraç etmek hayatını mahvetmek bambaşka birşey bundan dolayı ihraç olmasını istemende ne bileyim

Mahmutt Kaya, 3 yıl önce
Yalana teşvik eden de ne bileyim.

Mmk0606
Aday Memur
18 Eylül 2021 22:35

Anlaşılan seni kendi beyanında da belirttiğinsebepler nedeniyle birlik komutanım dışlamış.açıkca sana tabiri caizse gıcık olmuş. Senin alkol alman mazeret olmuş. Alkol aldığın zaman zarfında söylediğin gibi görevli değilsen yani istirahatli isen bundan dolayı sana ceza veremezler.Ancak gözünün üzerinde kaşın var diye mazeret bulmakta zor değil.o yüzden sakin ol ve bana bir şey olmaz moduna da girme derim. Sen disipline uygun davrandığın sürece kanuni olarak kimse kimsenin azraili olamaz.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
22 Eylül 2021 02:06

Herşeyin bir cezası vardır bu kanunlarda yazar. İçki içti diye ihraç olacağını sanmıyorum ama cezası ihraçsa ihraç olur. Bu kanunları biz yazmadık ama uymakla mükellefiz. Senin aklına veya vicdanına görw yazılmadı kanunlar.
azmah, 3 yıl önce

Yalan söylemek farklı birşey, alkol aldı diye bir insanı ihraç etmek hayatını mahvetmek bambaşka birşey bundan dolayı ihraç olmasını istemende ne bileyim

azmah
Genel Müdür
22 Eylül 2021 10:12

Kolluk görevlisi veya hukuktan uzak olduğun belli senin aklına göre ifade verilmez

Mahmutt Kaya, 3 yıl önce
Herşeyin bir cezası vardır bu kanunlarda yazar. İçki içti diye ihraç olacağını sanmıyorum ama cezası ihraçsa ihraç olur. Bu kanunları biz yazmadık ama uymakla mükellefiz. Senin aklına veya vicdanına görw yazılmadı kanunlar.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
22 Eylül 2021 13:32

Haklısınız sizin kadar yakın değiliz hukuka.
azmah, 3 yıl önce

Kolluk görevlisi veya hukuktan uzak olduğun belli senin aklına göre ifade verilmez

rdemir126.rd
Genel Müdür
25 Eylül 2021 04:33

7068 sayılı kanun, madde 8 /6. alt bende

6) Meslekten çıkarma cezasını gerektiren fiiller şunlardır:

j) Görev mahallinde veya görevli bulunduğu sırada alkollü içki içmek veya içilmesine göz yummak.

Görev mahallinde alkol alamazsın.

İfadeni bu madde doğrultusunda kendini kurtaracak şekilde ver

Meftun 01
Memur
28 Ekim 2021 11:31

Seni hastaneye ya da alkol metre cihaziyla alkol alip almadığını ölçmedilerse sorun yok. Yazili olarak da srnin bu anlattigin gibi ifade verme yok psikolojim bozuktu yok gorevde degildim yok uzerimde üniforma yoktu felan filan die. İcmedin kardeş o kutulari da kim attiysa atti. İsterse komutanin yalanci şahit bulsun senin attigini solesin. Kesinlikle onlar sana ait değildi ve icmedin . En fazla kinama gelir. Bir arkadasa da bole iftira atmisti komiser. Kinama geldi.

sukurcan61
Aday Memur
07 Ocak 2022 09:36

Sonuç ne oldu ?

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi