Editörler : supporters.
08 Şubat 2020 18:26

Doçentlik Sözlü Sınavı Tekrar Zorunlu Hale Getirilmeli mi?
Soruya uygun cevabı şıklar arasından lütfen seçiniz. Katılımınız için teşekkür ederim.

Bu ankete 7 günde, 25 kişi oy kullandı ve 15/02/2020 18:26 tarihinde sona erdi.

PhDCe
Şef
09 Şubat 2020 15:44

eski doçentlik kriterlerine dönülecekse evet

yoksa hayır

docent2018
Genel Müdür
09 Şubat 2020 18:20

Bu imkansız. Hatta akademik teşvik yönetmeliğindeki gibi Q1-2-3 sınıfı dergilerin puan etkisi değişebilir yada bu dergilerde en az 1-2 yayın şartı gelebilir.

PhDCe, 4 yıl önce

eski doçentlik kriterlerine dönülecekse evet

yoksa hayır

garipdoçadayı
Aday Memur
06 Mart 2022 18:40

Evet gelsin. En azından etiğe verilmekten iyidir.

climated
Aday Memur
17 Mart 2022 12:03

Merhaba. Sözlü sınavdan başarısız oldum. Kadro mevcuttu, bundan sonraki süreç nasıl yürüyor, bilginiz var mi?

Dr.Doç.Başvuru
Aday Memur
17 Mart 2022 18:23

Hocam üzülerek söylüyorum ki kadronuz iptal edilecek ve tekrar kadro açılmasını bekleyeceksiniz.
climated, 2 yıl önce
Merhaba. Sözlü sınavdan başarısız oldum. Kadro mevcuttu, bundan sonraki süreç nasıl yürüyor, bilginiz var mi?

droaslann
Şef
03 Eylül 2022 14:05

hocam pek rastlanılan birşey değil bu durum kadronun açıldığı bölümle mi ilgili sorun oldu acab?

climated, 2 yıl önce

PhDCe
Şef
03 Eylül 2022 15:54

mühendislik için 100 puan saçmalığı kalkıp eski haline dönecekse evet

yok şimdiki gibi kalacaksa hayır

mukallid
Şef
03 Eylül 2022 18:33

Aksine objiktiflik sağlanması için illa bilgiyi ölçmek istiyorlar ise tus gibi, ydus gibi sınav getirilsin kimseyi kalitesiz jürinin insafına, kaprisine, kibrine teslim etmeyelim

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2022 10:23

Yok artık, ilkokuldan lisansüstüne kadar eğitim sistemini merkezi sınavlara endekslemek doçentlik sınavına kadar uzanmasın. Ve doçentlik unvanı merkezi sistemle değil YÖK öncesinde olduğu gibi üniversiteler tarafından kadro ile bağlantılı verilsin. Tabii her üniversite kendi kriterlerini belirlesin

StMngr
Şube Müdürü
04 Eylül 2022 13:56

Hocam geldiğimiz şu noktada, böyle bir uygulama olursa kimlerin nasıl doçent olacağını düşünebiliyor musunuz?
akademisyen 64, 2 yıl önce

Yok artık, ilkokuldan lisansüstüne kadar eğitim sistemini merkezi sınavlara endekslemek doçentlik sınavına kadar uzanmasın. Ve doçentlik unvanı merkezi sistemle değil YÖK öncesinde olduğu gibi üniversiteler tarafından kadro ile bağlantılı verilsin. Tabii her üniversite kendi kriterlerini belirlesin

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2022 17:00

Profesör unvanının kendi üniversitesinde geçerli kriterlerine göre olduğu gibi doçentlik de bir akademik unvan olmakran çıkarılıp kadro unvanı olmasının bence sakıncası yok.

StMngr, 2 yıl önce
Hocam geldiğimiz şu noktada, böyle bir uygulama olursa kimlerin nasıl doçent olacağını düşünebiliyor musunuz?

StMngr
Şube Müdürü
04 Eylül 2022 17:34

Liyakat değil ilişki toplumuna dönüştüğümüz, liyakatın değil diğer başka kriterlerin parametre olduğu günümüzde bu dediğiniz bir çok mahsurları da beraberinde getirir. Zaten düşen kalite ve nitelik daha beter hale gelir. O sebeple ben bu görüşünüze katılmıyorum hocam.

Profesör unvanının kendi üniversitesinde geçerli kriterlerine göre olduğu gibi doçentlik de bir akademik unvan olmakran çıkarılıp kadro unvanı olmasının bence sakıncası yok.

XRDi
Aday Memur
04 Eylül 2022 18:08

Sizce bir sakıncası olmayabilir ama benim gibiakademisyen olmayanlar için sakıncası vardır. Bilim ve bilimsel çalışma üniversitelerin tek elinde değildir tüm kurumlara açıktır. Dolayısıyla doçentlik ünvan olarak kalmalıdır. Zahmetli de olsa mevcut sistemde kendi çabamızla alınabilir. Sizin dediğiniz gibi kadroya dönüşücek olursa başka ilişkilerin ortaya çıkacağı aşikardır.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi