Editörler : cihan27E.Kayı Han
«845846847848849850851852853854855856»
19 Şubat 2023 13:36

Özel sektörden devam o zaman. Ayda ortalama 250-300'ü bulurum ben. Dönem ortası bir zam da isterim. Burdakilere kalsa o kadar emekten sonra bir de asgari ücrete çalışacağız :d

gerçek340601, 1 yıl önce

Sağlık çalışanların taban ücret uygulaması yasayla gelmedi yönetmelikle geldi. Bugün vardır yarın yoktur. Hemşirelerin normal ücreti 15 200, Pratisyen hekimlerin normal ücreti 21 500, Uzman hekimlerin normal ücreti 25 000. Memurlar nette maaş hesaplamasında sabit ücretlerde 12.08.2022 de resmi gazetede güncellenen kat sayılarla düzeltilmediği için. Sabit ödeme ücretini düşük hesaplamaktadır.

Yukarıda da bahsettiğim üzere taban ücret uygulaması yasayla gelmediği için, bu ücretler bugün vardır yarın yoktur, Eğer ailenden, sosyal zamanından, uykundan feragat ederek nöbet tutmak istiyorsan bu ücretlerin 3-4 bin fazlasını alabilirsiniz. Kimse de bu zamandan taasaruf etmek istemiyor. Teşvik ücreti,eski adıyla döner, de bugün vardır yarın yoktur. 2010lu zamanlarda hatırlarsınız hekimler 10 bine yakın ücret kazanıyordu. 2022 ye gelindiğinde bu döner ücretleri sıfırlandı. 3-4 yıl sonra da bu ücretler sıfırlanacak. 2022 yazında atıyorum x kişisi 10 bin teşvik alıyorken şu anda bu teşvikler 4 bine indi.

uzmanhemşir
Memur
19 Şubat 2023 13:37

beyin tm eksiyonu diye bir şey yok sağlıkçı olduğunu sanmıyorum senin tm ne?

uzmanhemşir
Memur
19 Şubat 2023 13:39

özel sektörde doktora 300 mü veriyorlar, pratisyene asgari ücret zor veriyorlar ne anlatıon aga

19 Şubat 2023 13:43

Acilde pratisyen hekim orderlarını bitirdikten sonra bana biraz borç verir misin abi?

uzmanhemşir, 1 yıl önce

özel sektörde doktora 300 mü veriyorlar, pratisyene asgari ücret zor veriyorlar ne anlatıon aga

richelieu
Memur
19 Şubat 2023 13:44

Kpssde dereceye girin mi :d 70 küsürlerle atanıyorsunuz güldürme beni.

uzmanhemşir, 1 yıl önce

hemşire olabilirsiniz ilk önce üniversite sınavına girin sonra kpssde dereceye girin

uzmanhemşir
Memur
19 Şubat 2023 13:45

özel sektöre geçin anlarsınız, bizdede aynı durum var devlet hep en fazla ücreti verir özel az verir

19 Şubat 2023 13:52

Niye ki; istediğim ilk kurada devlete sınavsız şartsız geçebileceksem niye daha düşük ücrete özel sektörde çalışayım? Bizim kpss ye girdiğimizi mi sanıyorsun canım abim.

uzmanhemşir, 1 yıl önce

özel sektöre geçin anlarsınız, bizdede aynı durum var devlet hep en fazla ücreti verir özel az verir

uzmanhemşir
Memur
19 Şubat 2023 13:57

kpss yerine tusa giriyorsun bir nevi kpss gibi atanamazsan pratisyen kalıyorsun kötü bir durum

19 Şubat 2023 13:59

tümörün açılımını bu saatten sonra benden öğreneceksen, eksizyonun anlamını benden duyacaksan bir de kalkıp subaraknoid kanamalara, subdural hematomlara, toksidromlara, enfeksiyonlara, parafimozisli çocuklara, akut batınlı hastalara, onkolojik acilli hastalara, miyokard infarktüslerine tanı-tedavi uygulamakla ömrünü geçiren hekimlere laf atacaksan bu sohbeti noktalamanın vakti gelmiştir.

uzmanhemşir, 1 yıl önce

beyin tm eksiyonu diye bir şey yok sağlıkçı olduğunu sanmıyorum senin tm ne?

gerçek340601
Kapalı
19 Şubat 2023 14:06

saçma insanlar var burada es geçin

Monoklonalgammopati, 1 yıl önce

tümörün açılımını bu saatten sonra benden öğreneceksen, eksizyonun anlamını benden duyacaksan bir de kalkıp subaraknoid kanamalara, subdural hematomlara, toksidromlara, enfeksiyonlara, parafimozisli çocuklara, akut batınlı hastalara, onkolojik acilli hastalara, miyokard infarktüslerine tanı-tedavi uygulamakla ömrünü geçiren hekimlere laf atacaksan bu sohbeti noktalamanın vakti gelmiştir.

19 Şubat 2023 14:21

Adam hemşire diye hesap açmış, pratisyen hekimlik kötü bir şey diyor. Utanmasa zamanında çok çalışıp hemşire olsalardı keşke diyecek :) Nasıl bir zamana geldik yahu. Bence bu kamuda başka bir alanda çalışan biri olabilir. Muhtemelen kıskandığı bir meslek grubu olan hemsireymiş gibi hesap açıp bir de bilgisiz yorumlar yapıp doktorlardan laf yiyip bilgiyle dövülüp susma taklidi yaptı ki küçük düşsün cephe aldığı meslek grubu. Başka bir yorum gelmiyor aklıma. Neyse en iyisi dediğiniz gibi cevap vermemek. Gerçek bir hemsire bu kadar da bilgisiz olamaz. Tüm hekimlerimize, hemşirelerimize, diğer sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar dilerim.

gerçek340601, 1 yıl önce

saçma insanlar var burada es geçin

orman05
Şef
19 Şubat 2023 14:42

19255 4/2 yüksek mühendis. Evli es çalışıyor 1 çocuk.

Yasin.Ozen
Genel Müdür
19 Şubat 2023 14:44

Temmuz zammıyla 500k alırsınız o zaman hocam. En azından vergi dilimi falan deseydiniz tek maaşla %27 ye giriyorsunuz ya hani :) Forum hesabınız da yeni sizi tanımam etmem ayrı da ne hikmetse herkesin ya kendisi ya da bir tanıdığı yüksek alıyor. O zaman bir ülkece uçuyoruz. ^-^

Adam hemşire diye hesap açmış, pratisyen hekimlik kötü bir şey diyor. Utanmasa zamanında çok çalışıp hemşire olsalardı keşke diyecek :) Nasıl bir zamana geldik yahu. Bence bu kamuda başka bir alanda çalışan biri olabilir. Muhtemelen kıskandığı bir meslek grubu olan hemsireymiş gibi hesap açıp bir de bilgisiz yorumlar yapıp doktorlardan laf yiyip bilgiyle dövülüp susma taklidi yaptı ki küçük düşsün cephe aldığı meslek grubu. Başka bir yorum gelmiyor aklıma. Neyse en iyisi dediğiniz gibi cevap vermemek. Gerçek bir hemsire bu kadar da bilgisiz olamaz. Tüm hekimlerimize, hemşirelerimize, diğer sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar dilerim.

19 Şubat 2023 15:07

Özel sektörde cerrahım hocam. Hayatınızda kaç kere bir insanın kafatasını asgari ücretle açtınız? Ya da bir insanın omurgasından içeriye enjektörü 20 liraya mı koymam gerekiyor bilmiyorum soruyorum sadece.

Yasin.Ozen, 1 yıl önce

Temmuz zammıyla 500k alırsınız o zaman hocam. En azından vergi dilimi falan deseydiniz tek maaşla %27 ye giriyorsunuz ya hani :) Forum hesabınız da yeni sizi tanımam etmem ayrı da ne hikmetse herkesin ya kendisi ya da bir tanıdığı yüksek alıyor. O zaman bir ülkece uçuyoruz. ^-^

Yasin.Ozen
Genel Müdür
19 Şubat 2023 15:22

Asgari ücret alın diyen yok da fiyat aralığınızın maşallahı var. 300k ile asgari ücret arasında 290k fark var yani. Kaldı ki o kadar maaş alan bir insan vergi diliminden de bahsederdi ama ben genel konuştum yani alıyorsunuz. Daha doğrusu alıp almamanız pek mühim değil ben bu forumdaki genel izlenimimden bahsettim. Bir de ne bileyim forumda takılırken aa şu başlık varmış deyip hesap açıp maaş yazmaya mı geldiniz bu da bir soru işareti. Ama eminim öyle değildir. ^-^

Özel sektörde cerrahım hocam. Hayatınızda kaç kere bir insanın kafatasını asgari ücretle açtınız? Ya da bir insanın omurgasından içeriye enjektörü 20 liraya mı koymam gerekiyor bilmiyorum soruyorum sadece.

19 Şubat 2023 16:15

Beyefendi bu konuyu daha çok uzatmak istemiyorum. Ben fakir bir adamın oğlunun kendi emeği ile çalışarak siyaset, ticaret yolu olmadan sadece okuyarak ulaşabileceği en iyi yere ulaştım her yıl yüzlerce hayat kurtarıyorum ve senede bir müteahitin sattığı yirmi evden bir evi bile alamıyorum (toplam kazanç iki buçuk ediyor yemesen içmesen bile)Oysa bir anda herkes burda bana düşman oluverdi. İnsanların doktor ve yargı mensubu düşmanlığı da biraz bu yüzden kaynaklı sanırım. Kimse milyon dolarlar kazanan iş adamlarından, işte bu yirmi daireyi çıkaran müteahitten bahsetmez çünkü o adamlar zaten kendisinin komşusu veya akrabası değildi. Ne kadar çalışırsa çalışsın onlardan biri olamayacaktı çünkü onlar zaten hep zengindi. Oysa komşusunun oğlu Ahmet doktor oluyor, belki kuzeni Faruk hukuk okuyor. İşte burada başlıyor düşmanlık. Çünkü onlardan biri olabilirdi ama olmadı. Bugün aslında eleştirip saldırdığınız bu iki meslek grubu yanlış anlamayın ama sizin çocuklarınız da çok dirsek çürütürse ulaşabilecekleri en iyi yerler olacak. Aslında kendi çocuklarınıza yakınlarınıza savaş açmış oluyorsunuz farkında değilsiniz. Orta direğin ve düşük gelirlinin okumuş insanla mücadelesi her zaman absürt bir durumdur. Çünkü kendi ailesinin de çıkış yolu bu yoldur. Biz böyle birbirimizi kırmak yerine kendi yakınlarımıza, çocuklarımıza en iyi eğitimi vermeye bakalım. Onlara şirketler, arsalar bırakamayacağız belki ama işte bu meslekleri bırakabiliriz. Bir sürü iş kolunun gülüp geçeceği meblağları eğitimli insanlar olarak birbirimize layık görmememiz bizi bu duruma düşüren en temel sebeptir gözümde.

Deprem olunca evimize gelen inşaat mühendislerini sever olduk halbuki maaş günü hesap sorduk, pandemide doktorlar alkışlandı, babamız hastayken doktorların önünde saygıyla yardım bekledik fakat istediğimiz raporu alamayınca burnunu kırdık. Doktorlar yurtdışına gidince zam yapmak aklımıza geldi. Çocuğumuz sınava hazırlanırken devlet okulundaki öğretmen yetersiz gelince verdiğimiz ders parasıyla öğretmenin değerini anladık halbuki yatip kalkıp onlara 15-20 bin lirayı çok gördük. Mimarlar işsizken umursamadık, binalar yıkılınca aklımıza geldiler. Hukukçuyu eleştiriyorlar adliye yolunda ona sarılıyorlar. Keşke her şeyin değerini samimi bir şekilde her zaman bilsek..

Yasin.Ozen, 1 yıl önce

Asgari ücret alın diyen yok da fiyat aralığınızın maşallahı var. 300k ile asgari ücret arasında 290k fark var yani. Kaldı ki o kadar maaş alan bir insan vergi diliminden de bahsederdi ama ben genel konuştum yani alıyorsunuz. Daha doğrusu alıp almamanız pek mühim değil ben bu forumdaki genel izlenimimden bahsettim. Bir de ne bileyim forumda takılırken aa şu başlık varmış deyip hesap açıp maaş yazmaya mı geldiniz bu da bir soru işareti. Ama eminim öyle değildir. ^-^

Yasin.Ozen
Genel Müdür
19 Şubat 2023 16:36

Yazdığınız şeyler güzel şeyler bunlara sözüm yok ama üstteki konulardan bağımsız bir şey. Bu alıntıladığım mesajda dediklerinize neredeyse tamamen katılmakla beraber şu forumda genel anlamda maaş konusunda çok büyük ? leri var. Hiçbir meslek birbiriyle eleştirilmemeli ancak insanlar öyle bir yorum yapıyor ki asla orta alan yok. Ya asgari ücret ya da uçuk sayılar. İşte yalanlar ve dolayısıyla sıkıntı burada başlıyor.

Beyefendi bu konuyu daha çok uzatmak istemiyorum. Ben fakir bir adamın oğlunun kendi emeği ile çalışarak siyaset, ticaret yolu olmadan sadece okuyarak ulaşabileceği en iyi yere ulaştım her yıl yüzlerce hayat kurtarıyorum ve senede bir müteahitin sattığı yirmi evden bir evi bile alamıyorum (toplam kazanç iki buçuk ediyor yemesen içmesen bile)Oysa bir anda herkes burda bana düşman oluverdi. İnsanların doktor ve yargı mensubu düşmanlığı da biraz bu yüzden kaynaklı sanırım. Kimse milyon dolarlar kazanan iş adamlarından, işte bu yirmi daireyi çıkaran müteahitten bahsetmez çünkü o adamlar zaten kendisinin komşusu veya akrabası değildi. Ne kadar çalışırsa çalışsın onlardan biri olamayacaktı çünkü onlar zaten hep zengindi. Oysa komşusunun oğlu Ahmet doktor oluyor, belki kuzeni Faruk hukuk okuyor. İşte burada başlıyor düşmanlık. Çünkü onlardan biri olabilirdi ama olmadı. Bugün aslında eleştirip saldırdığınız bu iki meslek grubu yanlış anlamayın ama sizin çocuklarınız da çok dirsek çürütürse ulaşabilecekleri en iyi yerler olacak. Aslında kendi çocuklarınıza yakınlarınıza savaş açmış oluyorsunuz farkında değilsiniz. Orta direğin ve düşük gelirlinin okumuş insanla mücadelesi her zaman absürt bir durumdur. Çünkü kendi ailesinin de çıkış yolu bu yoldur. Biz böyle birbirimizi kırmak yerine kendi yakınlarımıza, çocuklarımıza en iyi eğitimi vermeye bakalım. Onlara şirketler, arsalar bırakamayacağız belki ama işte bu meslekleri bırakabiliriz. Bir sürü iş kolunun gülüp geçeceği meblağları eğitimli insanlar olarak birbirimize layık görmememiz bizi bu duruma düşüren en temel sebeptir gözümde.

Deprem olunca evimize gelen inşaat mühendislerini sever olduk halbuki maaş günü hesap sorduk, pandemide doktorlar alkışlandı, babamız hastayken doktorların önünde saygıyla yardım bekledik fakat istediğimiz raporu alamayınca burnunu kırdık. Doktorlar yurtdışına gidince zam yapmak aklımıza geldi. Çocuğumuz sınava hazırlanırken devlet okulundaki öğretmen yetersiz gelince verdiğimiz ders parasıyla öğretmenin değerini anladık halbuki yatip kalkıp onlara 15-20 bin lirayı çok gördük. Mimarlar işsizken umursamadık, binalar yıkılınca aklımıza geldiler. Hukukçuyu eleştiriyorlar adliye yolunda ona sarılıyorlar. Keşke her şeyin değerini samimi bir şekilde her zaman bilsek..

uzmanhemşir
Memur
19 Şubat 2023 16:37

doktora kimse bir şey demiyor ama biri 1 alırken diğeri 2 alsın üstü almamalı kesinlikle

19 Şubat 2023 16:56

Beyefendi bu durum dünyanın her yerinde böyledir. Amerika birleşik devletlerine hiç gittiniz mi bilmiyorum. Bir dönem gözlemci olarak eğitim için bulundum.

Amerika birleşik devletlerinde bir hemşire yılda 40-50 bin dolar kazanır. Fakat onlarda farklı bir sistem var. Üstüne 2 yıl süren bir eğitim alırlarsa -belli semptomlarda- reçete yazma hakları oluyor. Bu haklarını da bir pratisyen hekim gözetiminde çalışırlarsa kullanabiliyorlar. Örneğin bir acilde 1 acil tıp uzmanı, 4 pratisyen hekim, bu şekilde üst ihtisas yapmış 10 hemşire, ve diğer 15-20 hemşire çalışıyor. Bu hemşireler reçete yazdıktan sonra bu hekimlere danışıp kaşeliyorlar. Gözlem altında çalışan bu reçete yazan hemşireler ise 75 bin dolar civarında kazanıyor.

Amerika birleşik devletlerinde pratisyen hekimler de yıllık 225 bin dolar arası kazanıyor. Yani hemşirenin 5 katı, reçete yazabilen hemşirenin 3 katı.

Uzman doktorlar da alanlarına ve yerlerine göre değişiyor. Pediatristler yıllık 450 bin dolar, ortopedistler 700 bin dolardı sanırım. Yani pratisyenin 3-4 hemşirenin 16 katı.

Avrupa bu konuda bir tık daha eşit gelir politikası uyguluyor. Fakat Avrupa'da herkes birbirine yakın maaşlar alıyor. Orda da Euro bazında pratisyen hekim hemşirenin iki katını, uzman doktor da yaklaşık olarak pratisyen hekimin 2 katını devlet kurumlarında kazanıyor. Özelde işler değişiyor tabi. Orda her şey kişinin kazancına göre sınırsız olur.

Ülkemiz bu açıdan aslında en sade fiyat politikasına sahip yani. Kendinizi bu kadar yormayın, bu konuyu da ordudaki kıdemli başçavuş-asteğmen ilişkisine dönüştürmeyin lütfen. Çünkü orda gerçekten deneyimli astsubayın saha bilgisi kimi yerde herçekten fazlayken, iş sağlık sektörüne geldiğinde bir hekimin bilgisi sorgulanamayacak düzeydedir.

uzmanhemşir, 1 yıl önce

doktora kimse bir şey demiyor ama biri 1 alırken diğeri 2 alsın üstü almamalı kesinlikle

19 Şubat 2023 17:03

Ayrıca bire iki demişsiniz, bir yorumunuzda 27 küsürden bahsetmiştiniz. Ben 55 bin liradan fazla kazanan pratisyen hekim duymadım bugüne kadar. Hatta bundan çok daha düşük ücretlere bahsettiğinizin 5-6 bin lira fazlasına çalışan çok yakınım var. Ha kendinizi uzman doktorla da kıyaslıyorsanız bu konuda yorumsuz kalacağım.

uzmanhemşir, 1 yıl önce

Toplam 20320 mesaj
«845846847848849850851852853854855856»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi